Hoşgeldiniz!

Bugün Barış Manço'nun Doğum Günü!

Bugün milyonların sevgilisi, büyük yürekli ve büyük yetenekli Barış Manço'nun 75. doğum günü. "7'den 77'ye" ve "Adam Olacak Çocuk" programlarıyla hepimizin "Barış Abi"si olan koca yürekli sanatçı, bugün hala yaşıyor olsaydı kim bilir dünya ne kadar güzel bir yer olurdu.

Barış Manço Kimdir?

2 Ocak 1943'te İstanbul'un Üsküdar semtinde dünyaya gelen Barış Manço, Türkiye'de rock müziğin öncülerinden oldu. Müzik yaşamına Galatasaray Lisesi'ndeki okul grubuyla başlayan ünlü sanatçı, yüksek öğreniminiyse Belçika Kraliyet Akademisi'nde "resim-grafik-iç mimari" alanlarında tamamladı.

İlk grubu Kafadarlar'ı 1958'de kurdu. Yarışmalara katılarak dikkat çekti ve sonrasında kariyerine solo olarak devam eden Manço, yazıp sunduğu ve herkese hitap eden TV programlarıyla da gönülleri fethetti.

Eşi Lale Manço'yla beraber temel eğitimin 8 yıl olmasını desteklemek amacıyla Tuzla Barış Manço İlköğretim Okulu'nu yaptırdılar. 1991 yılındaysa Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Ünvanı'na layık görülmüştür.

"Bir gün ölürsem, öldüğüm günü değil, doğduğum günü hatırlayın."

31 Ocak 1999 gece 23:30'da, İstanbul Moda'daki evinde geçirdiği kalp krizinden sonra kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan Manço, tüm Türkiye'yi yasa boğarak hayata gözlerini yumdu.

O'nu Bu Görüntülerdeki Gibi Hatırlıyor ve Özlemle Anıyoruz

"Adam Olacak Çocuk" Derleme

Barış Manço- Gamzedeyim Deva Bulmam