Hoşgeldiniz!

Canan Karatay'dan Bu Sefer De Tuza Övgü

Ülke olarak çok üstüne gittiğimiz İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yeni kitabı 'Gerçek Tıbbın 10 Şifresi'nin tanıtım toplantısında yine çok konuşulacak bir iddiada bulundu. "Ekmek yemeyin, kaşık kaşık tereyağı yiyin!!!" açıklamalarından sonra bu ne kadar şaşırtıcı gelir bilmiyoruz ama Karatay bu sefer de aşırı derecede tuz tüketen ülkelerde ölüm oranlarının düşük olduğundan, kristal kaya tuzunun sağlığa zararlı olmayı bırakın yararlı olduğundan bahsetti.

Şu açıklamalarda bulundu,

"Çok şaşıracaksınız şimdi yine ama tansiyonu yükselten şeker. İnsülin direncinin başlamış olmasından dolayıdır. Vücutta tuz eksilince tüm organizma alt üst oluyor, birçok hastalık aşırı tuzsuz beslenmeyle gelişiyor. Kristal kaya tuzu doğal haliyle 84 minerali dengeli olarak barındırıyor. İlk kez söylüyorum, Fransız İhtilali'nin en büyük sebebi halkı tuzsuz bırakmaktı. Krallar ve aristokratlar hakiki tuzu elinde tutup yüksek fiyata satmak için halka vermedi. Halk yiyeceklerini bütün yıl muhafaza etmek için doğal kaya tuzu kullanıyordu. Halk için altından daha kıymetliydi. Bir de 10.000 yıl önce Çin'deki tabletlerde kristal kaya tuzunun sağlığa yararı anlatılıyor. 10.000 yıl önceki lafı şimdi söylüyorum. Dünyada tansiyon yüksekliği ve kalp hastalığından ölüm oranlarının en düşük olduğu bilinen Japonya, Fransa, Norveç ve Güney Kore gibi ülkelerde aşırı miktarda tuz tüketilmektedir."

Prof. Dr. Canan Karatay aynı zamanda, serotonin -bilinen adıyla mutluluk hormonunun- %90'ının bağırsaklarda üretildiğinden bahsetti ve doğal prebiyotikleri tüketerek kanseri bile yenebileceğimizden bahsetti. "Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotoninin yüzde 90'ı bağırsaklarımızdaki dost bakteriler tarafından üretiliyor. Bu bağlamda lahana, karnabahar, turp, soğan, sarımsak gibi doğal prebiyotikler ve doğal ev yoğurdu, doğal fermantasyon sirke, doğal turşu, şirden mayalı peynir gibi doğal probiyotikler sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz olarak hayati önem arz ediyor. Bunun için istikbal bağırsaklardadır."