Hoşgeldiniz!

Dünyanın En Sağlıklı 10 Besini

Sağlıklı beslenmek doğal besinlerin azaldığı ve katkı maddelerinin arttığı günümüz dünyasında oldukça kafa karıştırıcı bir iş. Biz de size bir "güvenli alan" oluşturmak adına bu listeyi oluşturduk. Korkmadan yiyebileceğiniz ve sağlığınıza sağlık katarken lezzetli de bulacağınız 10 besin sizlerle!

10. Bitter Çikolata

Yağı alınan kakao tohumlarından elde edilen bu tatlı krizlerinin kurtarıcısı besin kakao oranı ne kadar fazlaysa o kadar yararlı oluyor. İçinde yararlı yağlar, lif, azot ve yararlı mineralleri bulundurur. Felç, kalp krizi ve diyabet riskini azaltır. Tokluk verir ve cilt dostudur. İçeriğindeki teobromin adlı madde sayesinde öksürüğü azaltmaya yardımcıdır.

9. Muz

Muz protein, potasyum, sodyum, magnezyum, C, K, E ve A vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Yedikten sonra kabuğunu atıyor olsak da kabuğu da ciltteki lekeleri gidermek ve diş etlerini kuvvetlendirmek için birebirdir. Böbreklere, bağırsaklara, cilde iyi gelir. Kanseri ve ülseri önler. Stresi azaltır.

8. Tatlı Patates

Vücüttaki A vitaminini üreten beta-karoten açısından zengin bir besindir. Çokça B6, C ve A vitamini içerir. Lif, fosfor, potasyum ve bakır açısından da zengindir. Cildi güzelleştirir, kilo vermeye yardımcıdır, prostat sağlığı için faydalıdır, kanseri önler.

7. Ispanak

Temel Reis zamanında boşuna çocukları ıspanak yemeye özendirmeye çalışmıyordu. Çünkü bu yeşil sebzenin faydaları saymakla bitmiyor. Protein ve folik asit içeriğiyle hafızayı kuvvetlendirir. A ve K vitamini, kalsiyum, iyot ve doymamış yağlar bakımından zengindir. Kanseri önler, kilo vermeye yardımcıdır, hipertansiyonu düşürür, kemik sağlığını korur.

6. Sarımsak

Kuvvetli bir antioksidandır, vücudu hastalıklardan korur. A, B, C vitaminleri, iyot ve kükürt içeriği sayesinde vücudu temizler. Akciğeri, karaciğeri, kalbi ve safra kesesini korur. Tansiyon hastalarına tavsiye edilir. İdrar söktürür, saç dökülmesini yavaşlatır.

5. Somon

Tam bir Omega-3 bombasıdır. Bir pek bilinmeyen püf noktaysa somonu çiğ tüketmenin daha yararlı olduğudur. Somonu pişirirsek besin değerleri azalır. B12 ve niasin içeriği sayesinde kardiyovasküler hastalıkları önler. Mideyi korur ve düzenli tüketildiği takdirde pankreas, kolon, cilt, kolorektal, meme, ağız ve mide kanserlerini önlemeye yardımcıdır.

4. Ceviz

Senelerdir beyne benziyor oluşu nedeniyle hafızaya yararlı olacağı düşünülen besin ceviz, Omega-3, iyot ve selenyum açısından oldukça zengindir.

3. Avokado

Birçok vitamini ve minerali barındırır. Sağlıklı bir yağ kaynağıdır. Potasyum bakımından zengindir. Lif bakımından da zengindir. 100 gr.ında %27 oranında lif bulunur. Kanseri önlemeye, kolestrolü düşürmeye ve göz sağlığını korumaya yardımcıdır.

2. Elma

Özellikle soymadan yenmesi önerilen elmanın kabuğunda önemli lif ve vitaminler vardır. Bir orta boy elmada ortalama 4 gr. lif vardır. Kolestrolü düşürmeye yardımcıdır.

1. Badem

Antioksidan, protein, mineral, doymamış yağlar ve E vitamini bakımından zengindir. Kalp için muazzam bir kuruyemiştir.