Hoşgeldiniz!

En İyi Netflix Belgeselleri

Son zamanlarda Netflix’in, dizi ve filmleri kadar ilgi gören yapımları, Netflix orijinal belgeselleri olmaya başladı. İlginizi çekebilecek çoğu konuda, ufkunuzu açacak, birbirinden ilginç ve sürükleyici Netflix belgesellerini bulmak mümkün.

Biz de sizler için, oldukça sürükleyici olan Netflix belgesellerini derledik. İşte IMDB puanları 8.0'in üstünde olan en iyi Netflix belgeselleri!

1. Making a Murderer (2015)

making a murderer

Making a Murderer IMDb Puanı: 8.7

Making a Murderer Konusu: 4 Primetime Emmy Ödülü sahibi olan Making a Murderer, tüm zamanların en iyi Netflix belgeselleri arasında yer almaktadır. Yayınlandığı günden itibaren ilgi görmeyi başaran belgesel, büyük tartışmalara da yol açmıştır. Toplamda 20 bölümden oluşan ve 2015 yılında yayınlanan ilk sezonunun çekimleri 10 yıl süren Making a Murderer, 2018 yılında 2. sezonu ile Netflix’e geri dönmüştür. Belgesel; işlememiş olabilecekleri korkunç suçlardan dolayı yargılanmakta olan iki adamın akıl almaz hikayesini anlatıyor.

Making a Murderer’ın birinci sezonunda ağırlıklı olarak, 1985 yılında, hiçbir tanık olmamasına rağmen, Penny Beerntsen isimli bir kadına cinsel saldırı uygulamaktan hüküm giyen ve 2003 yılında olay yerinde başka bir adamın parmak izlerinin bulunması sonucu serbest bırakılan Steven Avery’nin üzerinde duruluyor. 18 yıl sonrasında serbest bırakılan Avery, 2005 yılında bir fotoğrafçı olan Terese Halbach’in cinayetinden sorumlu tutularak tekrar tutuklanıyor. Belgesel aynı zamanda Avery’nin yeğeni olan ve cinayete yardım etmek ile suçlanan Brendan Dassey’i de konu almakta. Günümüzde de bir tartışma konusu olan bu iki adamın hikayesi, Making a Murderer ile aydınlatılmaya çalışılıyor.

2. Chef’s Table (2015)

chefs table

Chef’s Table IMDb Puanı: 8.6

Chef’s Table Konusu: Orijinal Netflix belgeseli olan Chef’s Table, başta yemek tutkunları olmak üzere, Netflix izleyicilerinin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Netflix belgesel listelerinin vazgeçilmezi olan Chef’s Table, dünya çapında severek izlendiği için 2016 yılında, bir yan belgesel olan Chef’s Table: Fransa da Netflix’te izleyiciyle buluşmuştur. Şu anda izleyebileceğiniz 5 cildi bulunan belgeselin 6. cildi, 22 Şubat’tan itibaren Netflix’te izleyicilerin karşısında olacak.

Belgeselin her bir bölümü, izleyenleri dünyanın çevresinde lezzet dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Her bölümde farklı ülkelerin mutfaklarının konu edildiği Chef’s Table, yine bu mutfakların temsilcileri olan ünlü şeflerin sektördeki yaşamlarını, onlarla birlikte tecrübe etmemizi sağlıyor.

3. Abstract: The Art of Design / Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı (2017)

abstract the art of design

Abstract The Art of Design IMDb Puanı: 8.5

Abstract The Art of Design Konusu: En iyi Netflix belgeselleri arasında yer alan Abstract: The Art of Design, 2018 yılında bir Emmy adaylığı sahibi olmuştur. 1 sezondan oluşan bu ilgi çekici belgeselin toplam 8 bölümü bulunmaktadır.

İzleyenleri tasarım sanatının derinliklerinde bir yolculuğa çıkaran Abstract: The Art of Design, tasarım planları ve bilgisayar çizimlerinin arkasındaki kahramanları görmemizi sağlıyor. Her bölümde tasarımın farklı bir sektörünü ele alan belgesel, her sektörün yaratıcı sanatçıları ile hazırlanan bölümlerinde, izleyenlere tasarım sektörününün asıl kahramanlarını ve günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen tasarım harikalarının perde arkasını gösteriyor.

4. Last Chance U (2016)

last chance u

Last Chance U IMDb Puanı: 8.5

Last Chance U Konusu: Bir ödül ve 3 adaylık sahibi Last Chance U, en beğenilen Netflix belgeselleri arasında yer almaktadır. 3 sezona ve 23 bölüme sahip olan spor belgeseli, izleyicileri Amerikan futbolu dünyasında bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Last Chance U, genel olarak Amerika’nın en başarılı yüksekokul futbol programlarından birine sahip olan East Mississippi Community College’ı temel almaktadır. Burada okuyan ve bir çoğu imkanı elverişsiz ailelerden gelen genç sporcular, hayatlarını sürdürebilmek adına akademik açıda başarı sağlamak zorundadırlar. Akademik başarılarını koruyabilmek için zorlu bir süreçten geçen bu gençler, aynı zamanda hayallerinin peşinden giderek Amerikan futbolunda başarı sağlamak istemektedirler. Akademik danışmanlarının yardımı ile zamanında mezun olmaya çalışan bu gençler, aynı zamanda da koçlarının kendilerine verdiği sıkı eğitim ile hayallerini gerçekleştirmeye çalışacaklardır.

5. Five Came Back (2017)

five came back

Five Came Back IMDb Puanı: 8.4

Five Came Back Konusu: Amerikalı gazeteci Mark Harris’in aynı adlı eserinden uyarlanan Five Came Back, tüm zamanların en ilgi çekici ve en iyi Netflix belgeselleri arasında yer almaktadır. Ünlü oyuncu Meryl Streep’in anlatıcılığını yaptığı belgesel, biri Emmy olmak üzere toplamda 2 ödül ve 8 adaylık sahibi olmuştur. Bir mini belgesel dizisi şeklinde yayınlanmış olan Five Came Back’in 1 sezonu ve 3 bölümü bulunmaktadır.

Belgesel, II. Dünya Savaşı döneminde yönettikleri filmlerle öne çıkmış beş Amerikalı yönetmen olan John Ford, William Wyler, John Huston, Frank Capra ve George Stevens’ı konu almaktadır. Yaptıkları filmlerle bir dönemi adeta şekillendirmiş olan bu beş isim ve filmleri, günümüz film sektörünün büyük isimleri olan Paul Greengrass, Steven Spielberg, Francis Ford Coppola, Guillermo del Toro ve Lawrence Kasdan tarafından, Meryl Streep’in anlatımı ile, analiz edilerek izleyicilere aktarılmaktadır.

6. The Toys That Made Us (2017)

the toys that made us

The Toys That Made Us IMDb Puanı: 8.4

The Toys That Made Us Konusu: En eğlenceli Netflix belgeselleri arasında yer alan The Toys That Made Us, izleyenleri çocukluk yıllarının en önemli parçaları olan oyuncakların dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor. Tarihi değiştiren ve dünya çapında toplumsal kültürler içinde yer edinerek bir ikon haline gelen oyuncakların anlatıldığı belgesel, 2 sezon halinde yayınlanan 8 bölümün ardından 2019’un ilerleyen aylarında 3. sezonu ile Netflix’te yayınlanmaya devam edecek.

The Toys That Made Us, dünya çapında üne sahip Star Wars, He-Man, Barbie ve daha birçok ikonik oyuncak serilerinin tarihçesini konu alıyor. Sadece çocuklar için üretilmekle kalmayarak global kültüre yerleşmeyi başaran bu oyuncakların anlatıldığı belgesel, her bölümde farklı bir oyuncağı ele alarak projenin arkasındaki isimleri, tasarım çalışmalarını kazanç ve kayıpları izleyenlerin bilgisine sunuyor.

7. Dogs / Köpekler (2018)

dogs

Dogs IMDb Puanı: 8.3

Dogs Konusu: Netflix’in 2018 yapımı belgeseli Dogs, izleyenlerin içini ısıtacak türden. 2018 yılının Kasım ayında yayınlanmaya başlayan belgesel, henüz birinci sezonu yayınlanmış olmasına rağmen hem izleyenlerden, hem eleştirmenlerden hem de hayvanseverlerden olumlu eleştiriler almayı başaran yapım, ilerleyen dönemlerde Netflix belgesel listelerinin vazgeçilmezi haline geleceğe benziyor.

İnsan oğlunun dört ayaklı dostları olan köpeklerin anlatıldığı bu şirin belgeselde, dünyanın dört bir yanından hikayelere tanık oluyoruz. Her bölümde farklı millet ve kültürlerden insanların hayatlarına konuk olduğumuz belgesel, bu farklı hayatların ortak noktası olan dört ayaklı can dostları ile insanlar arasındaki ilişkiyi ve sevgi bağını gözler önüne sererek, tüylü dostlarımızın hayatlarımızı daha güzel yapma çabamızda bize nasıl yardımcı olabileceklerini tekrar anlamamızı sağlıyor.

8. Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes / Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy (2019)

Bir Katilin İfadeleri Ted Bundy

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes IMDb Puanı: 8.2

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes Konusu: Netflix’in en yeni belgeseli olan Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes, izleyenleri ürpertici bir yolculuğa çıkaracak. 24 Ocak‘ta yayınlanan belgesel, konunun düzgün ve detaylı işlenişi yönleri ile daha şimdiden izleyenler ve eleştirmenler tarafından olumlu eleştiriler almayı başarmış. 4 bölümden oluşan yapıt, kesinlikle izlenmesi gereken Netflix belgeselleri arasında yer alıyor.

Amerika’da bir dönem işlemiş olduğu akıl almaz cinayetler ile korku salmış olan, soğuk kanlı seri katil Ted Bundy’nin anlatıldığı Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes, izleyenlerin bu ürpertici adamın hastalıklı zihnine inmesini sağlıyor. Belgeselde, hikayenin daha sağlıklı bir şekilde anlatılabilmesi için, tanıkların ve mağdurların ifadelerinin yanı sıra zeki bir adam olan Ted Bundy’nin arşiv görüntüleri ve kendisiyle yapılan röportajlara da yer verilmiş.

9. The Keepers (2017)

the keepers

The Keepers IMDb Puanı: 8.2

The Keepers Konusu: 2017 yapımı Netflix belgeseli The Keepers, izleyenlere gizemli bir cinayetin hikayesini anlatıyor. Sundance Film Festivalinde ödül alan Ryan White tarafından yönetilmiş olan yapım, bir mini belgesel dizisi olarak yayınlanmıştır. 1 sezon ve 7 bölümden oluşan The Keepers, 1 ödül ve biri Emmy olmak üzere farklı dallarda toplamda 8 adaylık sahibi olmuştur.

Belgeselde, ABD’nin Baltimore şehrinde bir lisede İngilizce ve tiyatro dersleri veren Cathy Cesnik’in günümüzde de gizemi çözülememekte olan cinayeti anlatılmaktadır. Bir rahibe olan Cesnik, gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Kaybolmasından iki ay sonra cesedi bir çöplükte bulunan kadının nasıl öldürüldüğü araştırılmaya başlanır, ancak bir sonuca ulaşılamaz. Cesnik’in eski öğrencilerinin ise bir teorisi vardır.

10. Dirty Money / Kirli Para (2018)

kirli para

Dirty Money IMDb Puanı: 8.2

Dirty Money Konusu: 2018 yapımı Netflix belgesellerinden biri olan Dirty Money, işlediği konu itibari ile beğeni toplayarak tüm zamanların en başarılı Netflix belgeselleri arasına girmeyi başarmıştır. Oscar ödüllü belgesel yönetmeni Alex Gibney’in de prodüktörlüğünü yaptığı Dirty Money, aldığı iyi eleştiriler sayesinde insanların büyük firmalara karşı bakışının değişmesinde de etkili olmuştur. İlk sezonunda 6 bölüm ile seyirci karşısına çıkan belgesel, ikinci sezon onayını almasının ardından Netflix’e geri dönmeye hazırlanıyor.

Dirty Money’de, büyük firmaların da aralarında olduğu, çeşitli kurumsal yolsuzluk hikayeleri anlatılmaktadır. Her bölümde başka bir hikaye üzerinde durulan belgeselde, yine bu hikayelerin önemli isimleri ile yapılan röportajlar yer almaktadır. Dirty Moneyher bölümünde, global ekonomide artmakta olan açgözlülük, yolsuzluk ve suç oranlarını göz önüne sermektedir.

11. 13th / 13. Madde (2016)

13th

13th IMDb Puanı: 8.2

13th Konusu: Netflix belgesel listelerinin vazgeçilmezi olan 13th, hem eleştirmenlerin hem de izleyenlerin büyük beğenisini toplamıştır. 2016 New York Film Festivali’nde açılış filmi olarak yayınlanan 13th, festivalin açılışını yapan ilk belgesel filmi özelliğini taşımaktadır. Amerikan hapishane sistemini ve köleliğin ağırca eleştirildiği belgesel, BAFTA ve Emmy ödülleri dahil olmak üzere 31 ödül, biri Oscar olmak üzere de toplam 45 adaylık kazanmıştır.

Belgesel, ABD’nin etnik köken açısından yıllardır yaşamakta olduğu eşitsizliği temel almaktadır. ABD’deki köleliğin ekonomik tarihi, iç savaş öncesi ırkçı yaklaşım ve uygulamaları konu alan 13th, köleliğin kaldırılmasından günümüze kadan olan süreçte, ırksal kontrol sistemlerinin ve zorunlu çalıştırmaların nasıl kağıt üzerinde kaldırılan köleliğin yerini aldığını gözler önüne sermektedir.

12. Wild Wild Country / Vahşi Kırlar (2018)

vahşi kırlar

Wild Wild Country IMDb Puanı: 8.2

Wild Wild Country Konusu: 2018 yapımı bir mini Netflix belgeseli olan Wild Wild Country, aldığı olumlu yorumlar ile en iyiler arasına girmeyi başarmıştır. Belgesel, 2018 Sundance Film Festivali’nin resmi seçimi olmuş ve ilk gösterimi festivalde yapılmış, ardından Netflix’te seyircilerin karşısına çıkmıştır. 6 bölümden oluşan başarılı mini belgesel dizisi, biri Emmy olmak üzere 2 ödül ve 12 adaylık sahibi olmuştur.

Wild Wild Country, döneminde tartışmalara neden olmuş bir tarikat lideri olan Osho’yu konu almaktadır. Osho’nun tarikat üyeleriyle birlikte Oregon çölünde ütopik bir kent kurması yerel halk ile sürtüşmelere neden olur. Büyüyen sürtüşmeler ülke çapında bir kaosa neden olarak yasadışı telefon dinlenmeleri, bio-terör saldırıları ve en önemlisi Amerika’nın kilise ile devlet işlerinin ayrılmasına karşı olan toleransı gibi konuları beraberinde getirir.

13. Chasing Coral / Mercan Peşinde (2017)

mercan peşinde

Chasing Coral IMDb Puanı: 8.1

Chasing Coral Konusu: En iyi Netflix belgesellerinden biri olan Chasing Coral, işlediği konu ve konuyu işleyiş şekli ile dünya çapında ses getirmiş, beğeni kazanmıştır. 2017 Sundance Film Festivali’nde resmi seçimi olarak ilk gösterimi yapılan belgesel, daha sonradan global olarak Netflix’te yayınlanmaya başlamıştır. Chasing Coral, biri Emmy olmak üzere 7 ödül ve 17 adaylık sahibi olmuştur.

Belgeselde, yok olmakta olan resifler konu edilmektedir. Dünyanın dört bir yanında resifler beklenmedik bir hızla günden güne yok olmaktadırlar. Dalgıçlar, bilim insanları ve fotoğrafçılardan oluşan  bir ekip, kaybolmakta olan resifler için bir araya gelirler. Önemli bir görev için yola çıkan bu ekip, resiflerin neden yok olduğunu ve okyanusların gizemini çözebilmek için heyecanlı bir maceraya atılırlar.

 

Ufkunuzu açacak Netflix belgesellerini derlediğimiz listemizin sonuna geldik. Netflix'in orijinal yapımlarına meraklıysanız, 2019'da Netflix'te yayınlanacak en yeni dizilere aşağıdaki güncel listemizden ulaşabilirsiniz:

2019'a Damga Vuracak En Yeni Netflix Dizileri