Hoşgeldiniz!

En İyi Vampir Dizileri

Vampirlerin kanlı ve karanlık dünyasının meraklıları için, birbirinden sürükleyici 12 vampir dizisini bir listede topladık. İşte karşınızda eski-yeni, IMDB puanlarına göre sıralanmış, izlenmesi gereken vampir dizileri!

1. The Originals (2013-2018)

the originals

The Originals IMDb Puanı: 8.3

Oyuncular: Joseph Morgan, Daniel Gillies, Claire Holt, Phoebe Tonkin, Charles Michael Davis

Tür: Dram, Fantastik, Korku

The Originals Konusu: Listemizin sonlarına doğru bahsedeceğimiz The Vampire Diaries’in bir yan dizisi olan The Originals, asıl diziden çok daha fazla beğeni kazanarak tüm zamanların en iyi vampir dizileri arasına girmiştir. 2014 yılında bir Emmy adaylığı kazanan The Originals, başarılı oyunculuklarıyla da göz doldurmakta. Dizide, The Vampire Diaries evreninin ilk ve en güçlü vampirleri olan Orijinaller'in, yani Mikaelson kardeşlerin hikayesi anlatılmaktadır.

Klaus (Joseph Morgan), Elijah (Daniel Gillies) ve Rebecca (Claire Holt) Mikaelson, kurucusu oldukları New Orleans şehrine 1919’dan beri ilk defa dönerler. Zamanında zalim babalarından kaçmak için terk ettikleri bu şehir, artık Klaus’un eski öğrencisi Marcel’in (Charles Michael Davis) kontrolü altındadır. Şehirlerini Marcel’in elinden almak zorunda olan kardeşler, aynı zamanda şehrin doğaüstü sakinleri olan vampirler, kurt adamlar ve cadılar arasında da barışı sağlamalılardır fakat Klaus’u ilgilendiren bir mesele daha vardır. Bir kurt adam olan Hayley Marshall (Phoebe Tonkin), Klaus’un çocuğunu taşımaktadır.

2. Buffy the Vampire Slayer (1997-2003)

buffy the vampire slayer

Buffy the Vampire Slayer IMDb Puanı: 8.2

Oyuncular: Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan

Tür: Aksiyon, Fantastik, Dram

Buffy the Vampire Slayer Konusu: Klasikleşmiş vampir dizilerinden biri olan Buffy the Vampire Slayer, 1 Altın Küre ödülü sahibidir. 1992 yapımı aynı adlı filmi temel alan dizi, 7 sezonda toplam 144 bölüm olarak ekranlarda yayınlanmıştır. Dizinin sağladığı başarı, romanlar, çizgi romanlar ve video oyunları da dahil olmak üzere diziyle ilgili birçok farklı alt ürün çıkarılmasına ve Buffy evreni adlı bir terimin oluşmasına sebep olmuştur.

Dizide, Vampir Avcıları ya da kısaca Avcılar olarak bilinen genç kadınların sonuncusu Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar) temel alınmaktadır. Avcılar sadece vampirlerle kalmayıp, vampirler, iblisler ve diğer karanlık güçlere karşı savaşmaları için kader tarafından seçilirler. Aynı önceki Avcılar gibi Buffy de bir eğitimden geçmek zorundadır. Diğer Avcılar'ın yaptığının aksine Buffy, verdiği mücadeleler sırasında kendisine yardım etmeleri için en yakın ve sadık arkadaşlarının desteğine ihtiyaç duyacaktır.

3. A Discovery of Witches (2018)

a discovery of witches

A Discovery of Witches IMDb Puanı: 8.2

Oyuncular: Matthew Goode, Teresa Palmer

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

A Discovery of Witches Konusu: 2018 yapımı bir vampir dizisi olan A Discovery of Witches, izleyenlerin vampirlere farklı bir bakış açısından bakmasını sağlıyor. Deborah Harness’ın All Souls adlı üçlemesinden ekranlara uyarlanan dizide, aksiyondan ziyade duygusallık ön planda. İngiltere yapımı A Discovery of Witches, ikinci ve üçüncü sezonlarının onayını almış. 

Yale Üniversitesi’nde tarihçi olan Diana Bishop (Teresa Palmer), aynı zamanda Oxford Üniversitesi’nde simya ve bilim üzerine eğitim almaktadır. Aynı zamanda bir cadı olan Diana, kütüphanede karşısına çıkan büyülerle ilgili bir el yazmasından çok etkilenir ve büyü dünyasını daha derinden araştırmaya karar verir. Araştırmaları sırasında Diana’ya, Matthew Clairmont (Matthew Goode) ismindeki gizemli bir genetikçi yardım teklifinde bulunur. Matthew bir vampirdir ve cadılar ile vampirler arasında uzun yıllardır devam etmekte olan bir güvensizlik vardır. Buna rağmen Diana ve Matthew birlik olup el yazmasını korumaya, kitabın gizemlerini çözmeye ve sihirli dünyanın tehditlerine karşı gelmeye karar verirler.

4. Penny Dreadful (2014-2016)

penny dreadful

Penny Dreadful IMDb Puanı: 8.2

Oyuncular: Timothy Dalton, Eva Green

Tür: Dram, Fantastik, Korku, Gerilim

Penny Dreadful Konusu: Adını 19. yüzyıl İngiliz korku hikayelerinden alan dizi, bünyesinde birçok başarılı oyuncu barındırıyor. Sadece bir vampir dizisi olmakla kalmayan Penny Dreadful; İngiltere ve İrlanda'nın tanınmış gotik kurgu ögelerini de kullanmaktan çekinmiyor. Penny Dreadful’un bir yan dizisi olan Penny Dreadful: City of Angels’ın yapımına ise 2019'da başlanması bekleniyor.

19. yüzyıl Viktoria Dönemi Londra’sında geçen dizide, Sir Malcolm (Timothy Dalton), vampirler, kurt adamlar , iblisler ve diğer karanlık yaratıkların da bulunduğu esrarengiz yaratıklar tarafından kaçırılan kızını aramaktadır. Adamın birlikte yaşadığı Vanessa Ives da (Eva Green), bu arayışta kendisine yardımcı olmaktadır. Malcolm’un bilmediği şey ise Vanessa’nın da bu karanlık yaratıklar ile bir bağı olduğu ve onların arasına katılmamak için büyük bir mücadele verdiğidir. Zaman ilerledikçe Malcolm da kızını bulmak için çıktığı arayışın yanı sıra; Vanessa ile birlikte karanlık tarafla büyük bir savaşa girer.

5. Castlevania (2017)

castlevania

Castlevania IMDb Puanı: 8.1

Seslendirme Kadrosu: Richard Armitage, Graham McTavish, Matt Frewer

Tür: Animasyon, Aksiyon, Macera

Castlevania Konusu: Aynı adlı Japon video oyunu serisinin uyarlaması olan Netflix’in 2017 yapımı vampir dizisi Castlevania, ana karakterin dünyaca ünlü vampir Dracula’ya karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Sanatsal anlamda Japon animelerinden esinlenilerek hazırlanan dizinin prodüksiyon ekibinde, Japon anime endüstrisinden birçok başarılı isim de bulunmakta. Netflix, özellikle anime tutkunlarının severek takip ettiği ve henüz iki sezonu bulunan bu vampir dizisinin üçüncü sezonuna yeşil ışık yakmış durumda. 

Eşinin haksız yere büyücülük ile suçlanıp yakılarak öldürülmesi üzerine tüm Wallachia halkına kin beslemeye başlayan Kont Dracula (Graham McTavish), halka bu durumun bedelini hayatlarıyla ödeyeceklerini söyleyerek büyük bir savaş açar. İblislerden oluşan bir ordu kuran Dracula, ülkeyi ele  geçirerek bütün halkın korku içinde yaşamasına sebep olur. Bu durumla mücadele etmek isteyen, toplum tarafından dışlanmış bir canavar avcısı olan Trevor Belmont (Richard Armitage), Dracula’nın ordularına karşı aksiyon dolu bir savaş açar.

En çok okunan Netflix dizileri listelerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

2018'i Sallayacak En İyi Netflix Dizileri

2019'a Damga Vuracak En Yeni Netflix Dizileri

6. Preacher (2016)

preacher

Preacher IMdb Puanı: 8.1

Oyuncular: Dominic Cooper, Joseph Gilgun, Ruth Negga

Tür: Macera, Dram, Fantastik

Preacher Konusu: Aynı adlı çizgi romandan televizyona uyarlanan Preacher, izleyenler ve eleştirmenler tarafından büyük beğeni kazanarak tüm zamanların en iyi vampir dizileri arasında yer almayı başarmıştır. Yayınlanmaya başlamasından itibaren, birçok farklı ödül için toplamda 11 adaylık sahibi olmuş olan Preacher, yapım şirketi tarafından dördüncü sezon onayı almasının ardın tekrar ekranlara dönmeye hazırlanıyor. 

Dizide karşımıza, inancı ile ilgili sorunlar yaşamakta olan vaiz Jesse Custer (Dominic Cooper) çıkmakta. İnancının ve dini görevinin kendisine tam tersini söylemesine rağmen alkol problemi yaşamakta olan Jesse, gün geçtikçe inancına karşı daha da sorgulayıcı bir hâl takınmaktadır. Bir gün, Genesis adında bir varlığın bedeni ile birleşmesi üzerine inanılmaz bir gücün sahibi olan Jesse, bir seri katil olan eski kız arkadaşı Tulip (Ruth Negga) ve İrlandalı bir vampir olan Cassidy (Joseph Gilgun) ile bir araya gelerek, cennet ve cehennemden gelen varlıkların olduğu çılgın bir dünyada aksiyon dolu bir maceraya atılır.

7. Angel (1999-2004)

angel

Angel IMDb Puanı: 8.0

Oyuncular: David Boreanaz, Charisma Carpenter, Alexis Denisof

Tür: Aksiyon, Dram, Fantastik

Angel Konusu: 1999 yılında, Buffy the Vampire Slayer’ın yan dizisi olarak yayınlanmaya başlayan Angel, Buffy’den çok daha karanlık bir yapıya sahiptir. Döneminde yayınlanan diğer vampir dizilerinden daha çok beğeni toplayan Angel, bu sayede en iyile diziler arasına girmeyi başarmıştır. Toplamda 4 Saturn Ödülü ve 1 Horror Guild Ödülü sahibi olan dizi, birçok Emmy ödülüne de aday gösterilmiştir.

Dizi, yüzyıllardır çeşitli cinayetler işlemekte ve masum insanlara işkence etmekte olan, ruhunun kendisine geri verilmesi üzerine ise işlediği bu suçlardan ötürü vicdan azabı çekmeye başlayan vampir Angel’ın hayatı üzerinden ilerlemektedir. Bağışlanmak ve huzur içinde yaşamına devam etmek isteyen Angel, bu isteklerini yerine getirebilmek için Los Angeles’ta yaşamaya başlar. Vicdanını rahatlatmak için bir arayış içerisinde olan Angel, doğaüstü yaratıklar tarafından avlanmakta olan insanlara yardım etmeye başlar.

8. Dark Shadows (1966-1971)

dark shadows

Dark Shadows IMDb Puanı: 8.0

Oyuncular: Jonathan Frid, Grayson Hall, Alexandra Isles

Tür: Dram, Fantastik, Korku

Dark Shadows Konusu: Kült vampir dizileri arasında yer alan Dark Shadows, türünün ilk modern örneklerinden kabul edilmektedir ve türün kendisinden sonra gelen örnekleri üzerinde de büyük etki sahibidir. 1971 yılında sona eren dizinin, 2006 yılında, orijinal oyuncu kadrosu ile radyo draması olarak yayınları da yapılmıştır. Dark Shadows, Amerikan TV Guide dergisinin yayınladığı En İyi Kült Şovlar listesinde de hâlâ yer almaktadır.

Collins ailesine bir mürebbiye olarak işe alınan Victoria Winters (Alexandra Isles), gizemli kökenlerini araştırmak istemektedir. Ailenin evine yerleştikten kısa bir süre sonra genç kadın, kendisini ailenin etrafını saran tuhaf ve gizemli olayların içinde bulur. Ailenin, İngiltere’de yaşayan kuzeni Barnabas Collins’in (Jonathan Frid) de gelmesiyle olaylar bambaşka bir boyut alır. Barnabas’ın aşık olduğu vampir kadın, kıskanç bir cadı tarafından öldürülmüştür ve bu korkutucu laneti artık Barnabas taşımaktadır.

9. Ultraviolet (1998)

ultraviolet

Ultraviolet IMDb Puanı: 8.0

Oyuncular: Jack Davenport, Susannah Harker, Idris Elba

Tür: Korku, Bilim Kurgu, Gerilim

Ultraviolet Konusu: Yayınlandığı dönemde sevilen bir mini dizi olan Ultraviolet, sürükleyici dedektiflik hikâyesi ve doğaüstü olayları bir araya getirmesi ile izleyenlerin büyük beğenisini toplamıştır. İngiltere yapımı dizi, yayınlanan 6 gerilim dolu bölümün ardından yine 1998 yılında final bölümü ile ekranlara veda etmiştir.

Dedektif Michael Colefield’ın (Jack Davenport) en yakın arkadaşı, düğününden bir gece önce gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Arkadaşının kayboluşunu araştırmakta olan Michael, İngiliz hükümeti ve Vatikan tarafından desteklenmekte olan bir askeri vampir avlama organizasyonu keşfeder. Arkadaşının da bir vampire dönüştüğünü öğrenen dedektif, organizasyon ajanlarının acımasız yöntemlerinden tiksinmekte ve arkadaşına destek olmaktadır. Ancak çok geçmeden arkadaşının kendisine yalan söylediğini anlayan Michael, organizasyonun vampirler hakkındaki görüşlerine katılmaya başlayacaktır.

10. True Blood (2008-2014)

true blood

True Blood IMDb Puanı: 7.9

Oyuncular: Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammel

Tür: Dram, Fantastik, Gizem, Korku

True Blood Konusu: Charlaine Harris’in The Southern Vampire Mysteries adlı roman serisinden uyarlanan True Blood, türünün en sevilenleri arasında yer almaktadır. 7 heyecan dolu sezonun ardından ekranlara veda eden True Blood, Altın Küre ve Emmy ödülleri de dahil olmak üzere birçok farklı ödül ve adaylık sahibi olarak, en iyi vampir dizileri arasına girmeyi başarmıştır.

Dizi, ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunan Bon Temps isimli küçük bir kasabada geçmektedir. İnsan kanının yerine geçecek bir maddenin bulunması üzerine insanlar ve vampirler bu kasabada birlikte yaşamaya başlamışlardır. Sürekli etkileşim hâlinde olan bu iki zıt kutup, huzur içinde yaşamakta ve birbirleriyle ilişkiler kurmaktadır. Sookie Stachouse (Anna Paquin) adlı genç bir kadın da bu etkileşimden fazlasıyla etkilenmektedir. Telepatik güçlere sahip olan Sookie, bir vampir olan Bill Compton’a (Stephen Moyer) aşık olmuştur.

11. Vampire Prosecutor (2011-2012)

vampire prosecutor

Vampire Prosecutor IMDb Puanı: 7.8

Oyuncular: Yeon Jeong-hun, Lee Young-ah, Lee Won-jong, Kim Joo-young

Tür: Fantastik, Gizem, Gerilim

Vampire Prosecutor Konusu: Bir Kore vampir dizisi olan Vampire Prosecutor, ilgi çekici ve sürükleyici konusu ile izleyenleri ekrana kilitleyecek. Başarılı senaryosu ve oyuncu kadrosu ile başta Güney Kore olmak üzere dünya çapında izleyicilerinin ve eleştirmenlerin beğenisini kazanmış olan dizi, tüm zamanların en başarılı Kore vampir dizilerinden biri olmakla kalmayıp, dünya çapında da en'ler arasına girmeyi başarmış. 

Savcılık yapan Min Tae-yeon (Yeon Jeong-hun), tanımadığı bir adam tarafından ısırılır ve vampire dönüşür. Bir vampir gibi yaşamayı reddeden Tae-yeon, yalnızca ölü insanların kanları ile beslenerek hayatta kalmaya çalışmakta ve dürüst bir savcı olarak yaşamaya devam etmektedir. Kimliğini gizleyerek hayatını devam ettirmekte olan Tae-yeon, doğa üstü güçlerini kullanarak karşısına çıkan davaları çözmeye çalışmaktadır. Yine çalıştığı bir dava sırasında güçlerini kullanan adam, çok geçmeden kanıtların suçlu olarak başka bir vampiri işaret ettiğini fark eder. Yalnız olmadığını öğrenen Tae-yeon, vampirler ile ilgili gerçekleri öğrenebilmek için gizemli bir araştırmaya başlar.

Kore dizileriyle ilgili olan bu listelerimizi de sevebilirsiniz:

Keyifle İzleyeceğiniz En Yeni Kore Dizileri

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Güney Kore Dizileri

12. The Vampire Diaries (2009-2017)

the vampire diaries

The Vampire Diaries IMDb Puanı: 7.7

Oyuncular: Nina Dobrev, Paul Wesley, Ian Somerhalder

Tür: Dram, Fantastik, Korku

The Vampire Diaries Konusu: Yabancı vampir dizileri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan The Vampire Diaries, L. J. Smith’in aynı adlı sevilen kitap serisinden uyarlanmıştır. Yayına başladığı dönemde, ABD’de reyting rekorları kıran The Vampire Diaries, döneminin en çok izlenen yabancı dizisi olmuştur. 2017 yılında yayınlanan final bölümü ile ekranlara veda eden dizinin, toplamda 36 ödülü ve birçok adaylığı bulunmaktadır.

Yüzyıllar süren çekişmenin ve kaçısın ardından, Stefan (Paul Wesley) ve Damon (Ian Somerhalder) Salvatore, gerçek evleri olan Virginia eyaletinin Mystic Falls isimli kasabasına geri dönerler. Vampir kimliğini gizleyerek liseye gitmeye başlayan cesur ve fedakar Stefan, kendisiyle aynı okula gitmekte olan Elena Gilbert (Nina Dobrev) adlı genç bir kızla tanışır ve kısa süre içinde genç kıza aşık olur. Bu esnada kardeşlerden bencil ve tehlikeli olanı Damon, Stefan’dan kendisini vampir yapmasının intikamını almak için Elena’nın peşine düşer.

13. The Strain (2014-2017)

the strain

The Strain IMDb Puanı: 7.4

Oyuncular: Corey Stoll, David Bradley, Kevin Durand

Tür: Dram, Korku Gerilim

The Strain Konusu: Dört sezondan oluşan başarılı vampir dizisi The Strain FX kanalında yayınlandı. Oscar ödüllü Shape of Water ve Pan's Labyrinth filmlerinden tanıdığımız Guillermo del Toro'nun da yönetmenleri ve senaristleri arasında yer aldığı yabancı dizi, mutlaka izlemeniz gereken vampir dizileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

Karanlık dizi, Berlin'den Amerika'ya giden bir uçağın yaptığı kaza sahnesiyle başlıyor. Kazada sadece 4 kişi hayatta kalacak fakat hayatta kalanlar da kana susamış birer vampire dönüşecektir. Kazada ölen diğer insanlar da vampir olarak canlanacak ve Amerika'nın Toronto eyaletine korku salacaklardır. Felaketleri duyan ve geçmişte vampirler yüzünden kardeşini öldürüp eşini kaybetmiş bir adam olan "Yaşlı Kurt" lakaplı vampir avcısı Abraham, yeni doğan vampileri durdurmaya hazırlanacaktır. 

14. Yaşamayanlar (2018)

yaşamayanlar

Yaşamayanlar IMDb Puanı: 6.5

Oyuncular: Elçin Sangu, Kerem Bürsin, Birkan Sokullu, Selma Ergeç

Tür: Dram, Fantastik

Yaşamayanlar Konusu: İlk Türk vampir dizisi olan Yaşamayanlar, yerli internet kanalı Blutv'de yayınlandı. Yaşamayanlar'ın 1. bölümünü izlediğiniz anda farklı bir yerli diziyle karşı karşıya olduğunuzu anlayacaksınız. Yerli mini dizinin 1. ve tek sezonu 8 bölümden oluşuyor.  

Selanik'ten İstanbul'a, kendisini vampir yapan Dmitry'yi (Kerem Bürsin) bulmaya gelen Mia (Elçin Sangu), yer altı vampirlerinin dünyasıyla tanışacaktır. İnsanlığını geri almak için çıktığı bu tehlikeli yol boyunca tehlikeli Karmen, bir sırla yaşayan savaşçı Numel ve avcılarla iş birliği yapacaktır. İnsanlar ve vampilerle arasındaysa bir savaş patlak vermek üzeredir.