Hoşgeldiniz!

Fransızlar'ın Yemek Kültüründeki Bamyası: Salyangoz

Fransızlar mutfağının vazgeçilmez lezzeti salyangozun Fransız kültürü açısından önemini ve tarihçesini öğrenelim mi?

Tarih öncesi devirlerden beri tüketilen bir besin olan salyangozu yöresinde tatmak isterseniz adına "Escargot" demeniz daha iyi olur. Salyangoz yemeği Fransa'da ün salmış ve hala en çok Fransa'da tüketilen bir yiyecektir (yılda 40.000 ton). Ayrıca tarihi kanıtlar gösteriyor ki Romalılar ve Yunanlılar da bu yemeği tüketiyorlardı. Fransa'da iki türüyle (Petit Gris ve Escargot de Bourgogne) yemek yapılsa da aslında salyangozun yenebilen 100'den fazla türü var. 

Bu sümüksü canlılar da tüm canlılar gibi tabii ki doğada önemli bir yere sahip ve nesillerinin tükenmemesi adına yenilebilen salyangozların av dönemleri var. Bazı koruma altındaki salyangozlarıysa avlamak komple yasak. Zehirli olan veya tadı çok kötü olan salyangozlar da var. Toplarken zamanı ve salyangozun türünü iyi hesap etmek gerekiyor yani. Bu durumda Fransa'da tüketilen yıllık 40.000 tonluk salyangoz, kolayca üretilemediğinden salyangoz oldukça lüks bir yemek olarak sayılıyor.

Salyangozu dondurulmuş halde raflarda bulabiliyorsunuz fakat ben dondurulmuş besine karşıyım derseniz de yemeden iyice ayıklamanız gereken zahmetli bir yemekmiş salyangoz.

Yapımında kullanılan malzemelerle lezzetlendiren salyangozun en iyi arkadaşları şarap, tereyağı, ceviz ve maydonozmuş.

İçerik yönünden de oldukça zengin olan salyangozda Omega 3, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, magnezyum ve selenyum gibi önemli mineraller ve A, E, K ve B vitaminleri bulunuyor. Ayrıca protein yönünden de oldukça zengin.

Tadına aşina olduğumuz yemeklerden midyeyle sık sık karşılaştırılan salyangozu eğer bir gün tadarsanız, midyenin adını bir daha anmazmışsınız. Midye birtanedir, biraz da abartmışlar bizce bu ifadeyi. 

Yararları da saymakla bitmiyor sümüklü böcek diye küçümsediğimiz bu canlının. İçerdiği Lectin adlı madde sayesinde bağışıklık sistemine çok iyi gelen ve kanserli hücrelerle savaşan salyangoz ayrıca kemiklere ve cilde de iyi geliyor. Vücutta mutlulukla ilişkilendirilen seratonin hormonunun salgılanmasına da yardımcı aynı zamanda.

Fakat dikkat! Kalp ve damar hastalıkları bakımından risk grubunda olan ve kolestrolü yüksek olanların salyangozu kontrollü biçimde tüketmesi gerekiyor.