Hoşgeldiniz!

Freddie Mercury'nin "Hayatının Aşk"ı Mary Austin

Queen grubunun efsane solisti Freddie Mercury'nin 4 oktavlık sesi ve mütevazi kişiliğiyle ilgili çok şey okumuşsunuzdur internette. Sahnede onun kadar devleşen ve Wembley gibi devasa bir stadı doldurup taşıran ve bunu bir fani olarak grubunun yardımıyla yapan efsane adam da bir insandı. Homoseksüel olan ve AIDS yüzünden bu dünyadan çok erken ayrılan Freddie Mercury'nin hem hayatının aşkı hem de en yakın arkadaşı olan bir de kadın vardı. O kadın, Mary Austin...

1951 doğumlu Mary Austin 15 yaşında okulu bırakmış ve ayda 5 pounda çalışan bir kızdı. Bir gün bir rock konserinde sonralarda ismi Queen olacak olan grubun gitaristi Brian May'le tanışır ve çıkmaya başlarlar. Bir gün gruplarının adının kararlaştırılacağı toplantıya May, Mary'yi de getirir. Freddie bu kızdan çok etkilenir ve bundan sonra 6 ay boyunca Mary'nin çalıştığı yerde onu ziyaret eder.

Freddie 24üncü yaş gününde Mary'ye çıkma teklif eder, bu şekilde bu sonsuz aşk başlar. İkisi de genç ve parasal sıkıntılar çekiyor olduklarından günlerini sıradan şekilde sürdürürler. Mary, Freddie'nin o sıralar okuduğu Sanat Okulu'nda yaptığı çalışmalara tanık olur ve ondaki star ışığını ilk gören kişilerdendir. Queen bugün bildiğimiz Queen olma yolunda ilerlerken de Freddie Mary'nin elini hiç bırakmaz, turnelere giderken bile Mary'yi yanına alır.

Birlikte bir banliyöde yaşamaya başlarlar fakat Freddie'nin birlikteliklerini sarsacak derecede renkli olan cinsel yaşamı dolayısıyla gözyaşları içinde ayrılırlar. Freddie o günleri şöyle anlatıyor; "İlişkimiz gözyaşları içinde sona erdi ama aramızda çok sıkı bir bağ oluştu ve bu bağı bizden kimse alamaz. Ulaştığımız noktaya kimsenin ulaşması mümkün değil. Aşıklarımdan çoğu, bana hep neden onun yerini alamadıklarını sorarlar. Mary'nin yerini hiç kimse alamaz. fakat onun sevgililerini de kıskanmam, çünkü nasıl benim yaşadığım bir hayat varsa, onun da kendine ait bir hayatı var. Yalnızca, birlikte olduğu insanla mutlu olup olmadığı konusunda kaygılanırım. Mary de, aynı şekilde benim için kaygılanır; birbirimizi daima kollarız. aşkın böylesi muhteşem bir şey. Pek çok sorunla karşılaşırım ama onları aşmaya çalışırken Mary hep yanımda olmuştur."

Freddie Mary'yi öylesine sevmiş ve ikisi öyle derin bir bağ kurmuşlardır ki Queen'in en iç söken balladlarından olan "Love of My Life" şarkısını Freddie, Mary için yazmıştır. Ayrılmalarının ardından bile dostlukları devam eder hatta Freddie, Mary'nin iki çocuğunun vaftiz babası olur.

Mary Austin: "Eğer heteroseksüel olsaydı onunla evlenirdim. Ayrıldığımızda yıkıldım ama ne gariptir; yıllar geçtikçe yakınlığımız eksileceğine, arttı." diyor ilişkileriyle ilgili.

Freddie'nin en uzun süreyle eşcinsel bir ilişki yaşadığı Jim Hutton'la birlikte oldukları bu fotoğraf galiba gerçek aşkın birine ait olup birine sahip olmakla alakalı olmadığının en yürek burkan örneklerinden.

Freddie Mercury, 1991 yılında henüz 45 yaşındayken hayata AIDS yüzünden ve acılar içinde gözlerini yumduğunda aşkın en saf ve karşılıksız halini Mary, "ölümsüz aşkını kaybettiğini, hastalıkta sağlıkta fakirlikte zenginlikte her zaman bir arada olduklarını bu yüzden onunla evli gibi olduğunu" belirterek uğurluyor. Böyle saf ilişkilerin tükenmediğini umarak veda edelim biz de öyleyse sizlere <3