Hoşgeldiniz!

Gelmiş Geçmiş En İyi Marvel Filmleri

Bugün dev ekranlarda izlediğimiz Marvel filmlerini 1961'den beri Stan Lee, Jack Kirby ve Steve Ditko önderliğinde, süper kahraman çizgi filmleri yaratan ve hepsi birbirinden inanılmaz hayal dünyaları tasarlayan bir ekip yaratıyor. 2009'da Walt Disney tarafından satın alınıp gücüne güç katan Marvel Stüdyoları'nın yarattığı en iyi Marvel filmleri listesi geliyor şimdi. 

Hazır konusu açılmışken, Marvel evrenini bölüm bölüm ve sırayla keşfetmek isteyenlere özel hazırladığımız Marvel dizilerinin hangi sırayla izlenmesi gerektiğine dair listemize de buyurmak isteyebilirsiniz:

 Marvel Dizileri Hangi Sırayla İzlenmeli?

20. Thor (2011)

Thor

Thor IMDb Puanı: 7.0

Thor Konusu: Marvel kahramanlarından Thor’un ilk Marvel Sinematik Evreni yapımı olan bu Marvel filmi, kendi dünyamız ile Asgard arasında bir bağ kuruyor. 2011 yapımı Marvel filminin devam filmi Thor Ragnarok'sa 2017'de vizyona girdi.

Güçlü ve kendini beğenmiş bir tanrı olan Thor’un davranışları nedeniyle eskide kalmış bir savaş yeniden ortaya çıkar ve Thor, Asgard’dan kovulup Dünya'da insanlarla yaşamak zorunda kalır. Thor, tüm insanlığı kendi dünyasından gelen bir düşmana karşı korumak zorunda kalacaktır.

Başrollerde Chris Hemsworth, Natalie Portman, Anthony Hopkins ve Tom Hiddleston var.

19. Guardians of The Galaxy Vol.2 (2017)

guardians of the galaxy vol 2

Guardians of the Galaxy Vol 2 Imdb Puanı: 7.8

Guardians of the Galaxy Vol 2 Konusu: Bir Marvel klasiği film serisi olan Guardians of the Galaxy'nin 2. filminde, Gardiyanlar yeni kurdukları ailelerini korumak için savaşırlarken, Peter Quill'in ebeveynlik içgüdüsünü ortaya çıkarıyorlar.

Başrollerde Chris Pratt, Zoe Saldana ve Dave Bautista var.

18. Captain America: The First Avenger (2011)

Captain America The First Avenger

Captain America The First Avenger IMDb Puanı: 6.9

Captain America The First Avenger Konusu: Marvel Sinematik Evereni’nin konu bütünlüğünü sağlaması bakımından önemli başlangıç noktalarından bir tanesi olan bu filmde, Chris Evans’ı Kaptan Amerika rolünde ilk kez izlemiştik. Sevilen Marvel filminin ikincisi Captain America: The Winter Soldier 2014'te; Captain America: Civil War 2016'da vizyona girdi.

T Steve Rogers adından genç bir adam süper asker üretmek amacıyla geliştirilen bir serumun kendi üzerinde denenmesini kabul eder. Rogers bu işlem sonucunda, tarihin gördüğü en yetkin ve kuvvetli askere dönüşür. Ancak Red Skull tarafından yönetilen HYDRA, Kaptan ve arkadaşları için çok tehlikeli olacak bir plan üzerinde çalışmaktadır...

Marvel filminin oyuncu kadrosunda öne çıkanlar: Chris Evans, Hugo Weaving, Hayley Atwell ve Sebastian Stan.

17. Ant-Man (2015)

ant man

Ant-Man IMDb Puanı: 7.3

Ant-Man Konusu: Çizgi roman kahramanı olarak hiçbir zaman çok geniş kitlelere ulaşmasa da Ant-Man filmi, Marvel hayranları arasında büyük beğeni kazandı. Süper kahramanın güçleri ve filmin konusu da sıradışı sayılabilir. Ant-Man'e The Wasp'ın eşlik ettiği Marvel filmi Antman and The Wasp, 2018 yılında vizyona girdi.

Scott Lang, hayatını hırsızlık yaparak kazanan bir kanun kaçağıdır. Günün birinde Dr. Hank Pym’in evini soymaya kara verdiğinde Pym’e yakalanır ancak Pym ondan şikayetçi olmak yerine, gerçekleştirdiği bir projede yer alması için Lang’e bir bir şans verir. Pym’in geliştirdiği kostüm, Scott Lang’e boy olarak küçülme, ancak güçlenme özelliği verecektir.

Filmin öne çıkan oyuncuları arasında Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lily ve Corey Stoll yer alıyor.

16. X-Men (2000)

x men

X-Men IMDb Puanı: 7.4

X-Men Konusu: Listemizdeki en eski Marvel filmlerinden bir tanesi 2000 yapımı X-Men. Bu filmde Hugh Jackman'ı Wolverine olarak ilk kez izlemiştik. Filmin konusu, X-Men çizgi romanlarını okumuş olanlara hiç de yabancı gelmeyecektir: Güçlü bir mutant olan Charles Xavier ya da diğer adıyla Profesör X, mutantlar ve diğer insanların birlikte barış içinde yaşayabilmesi için tehditlerle mücadele etmek üzere genç bir grup yetenekli mutantı bir araya getirir. Ancak Xavier'ın eski dostu Magneto'nun mutant türünün geleceği için başka planları vardır. 

Filmde dikkat çeken oyuncular; Patrick Stewart, Hugh Jackman, Halle Berry ve Ian McKellen.

15. Doctor Strange (2016)

doctor strange

Doctor Strange IMDb Puanı: 7.5

Doctor Strange Konusu: Marvel Sinematik Evreni’nin mistik süper kahramanlarından bir tanesi olan Doctor Strange’in güçlerini kazanma ve onları iyiye kullanmaya çalışma hikayesi anlatılıyor.

Dr. Stephen Strange, doğaüstü olaylara inanmayan bir cerrahtır ancak geçirdiği bir araba kazasının ardından ellerini bir daha kullanamayacağını öğrenir. Derin bir bunalıma giren Dr. Strange, çareyi Nepal’deki bir tapınakta aramaya gidince evrenin onun bildiğinden çok daha fazlasını içerdiğini anlayacaktır.

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton, Rachel McAdams, Mads Mikkelsen ve Benedict Wong.

14. Deadpool 2 (2018)

deadpool 2

Deadpool 2 IMDb Puanı: 7.8

Deadpool 2 Konusu: En komik Marvel filmlerinden olan Deadpool’un devam filminde, ağzı bozuk ve geveze kahramanımızın yolu gelecekten gelen Cable ile kesişiyor. Deadpool’un da tanıdığı bir mutant çocuğun peşine düşen Cable’a çocuğa zarar vermemesi için Deadpool engel olmak zorundadır ve bu görevi tek başına üstlenemeyecek olan kahramanımız kendi takımı X-Force’u kurar...

Oyuncular: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Zazie Beetz ve Julian Dennison

13. Spider-Man: Homecoming (2017)

spider man homecoming

Spider-Man Homecoming IMDb Puanı: 7.5

Spider-Man Homecoming Konusu: Yıllar boyunca bir türlü hayranlarını sevindiremeyen Örümcek Adam serisine yeni bir film veren Marvel Sinematik Evreni, sonunda bu sevilen kahramana sinema dünyasında hakettiği yeri kazandırdı. Peter Parker’ı Tom Holland’ın canlandırdığı 2017 yapımı Marvel filminde, Örümcek Adam’ın lise günlerine yolculuk ediyoruz. 2019'da serinin devam filmi Spider-Man Far From Home vizyona girecek ve yeni Marvel filminde Jake Gyllenhaal Quentin Beck/Mysterio karakterini canlandıracak.

Oyuncular: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Junior ve Marisa Tomei

12. Captain America: The Winter Soldier (2014)

captain america the winter soldier

Captain America The Winter Soldier IMDb Puanı: 7.8

Captain America The Winter Soldier Konusu: Mutlaka izlemeniz gereken Marvel serilerinden Kaptan Amerika'nın devam filminde, Steve Rogers, nam-ı diğer Kaptan Amerika, modern dünyada yeni bir yer edinmeye ve yeni düşmanlarla savaşmaya karar veriyor. Avengers ve S.H.I.E.L.D Ajanı (Kara Dul) ile işbirliğine giriyor ve Kış Askeri olarak bilinen suikastçıyı, bir ezeli tehditi ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. 

Başrollerde Chris Evans, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson var.

11. X-Men: First Class (2011)

X-Men: First Class

X-Men First Class IMDb Puanı: 7.7

X-Men First Class Konusu: Marvel'ın ilk X-Men takımının kurulma hikayesini anlatan filmde, hem soğuk savaş dönemine uzanarak nostalji yaşama fırsatı buluyoruz; hem de bu kült mutant takımının kuruluşuna tanık oluyoruz. X-Men evreni için yapı taşı niteliğinde olan bu hikayede, kahramanlar ve kötü karakterlerin gelişimini ve aralarındaki çekişmeyi izliyoruz.

Oyuncular: James McAvoy, Michael Fassbender, Nicholas Hoult, Caleb Laundry Jones ve Lucas Till

10. Iron Man (2008)

iron man

Iron Man Imdb Puanı: 7.9

Iron Man Konusu: Marvel'ın en iyi filmlerinden olan Iron Man'de, milyoner mühendis Tony Stark (Robert Downey Jr.), bir Afkan mağarasında tutsak edildikten sonra, kötülerle savaşmak için özel silahlarla kuşattığı demir bir kıyafet tasarlıyor. 

Başrollerde Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow ve Terrace Howard var.

9. Thor: Ragnarok (2017)

thor ragnarok

Thor Ragnarok Imdb Puanı: 8.1

Thor Ragnarok Konusu: Thor serisinin üçüncü filmi olan 2017 yapımı Marvel filmi Thor: Ragnarok'ta, Norse kıyametinin yaklaştığı günlere tanık oluyoruz. Asgard'ı yıkımdan kurtarmaya niyetli olan fakat evinden uzak ve güçleri elinden alınmış olan kahramanımız Thor (Chris Hemsworth), yıkımı başlatan Hela'yı önlemek için önceki müttefiki Hulk'la (Mark Ruffalo) karşı karşıya gelmek zorunda kalıyor.

Başrollerde Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett ve Mark Ruffalo var.

8. Black Panther (2018)

black panther

Black Panther IMDb Puanı: 7.4

Black Panther Konusu: Çizgi roman dünyasının önemli siyahi kahramanlarından biri olan T'Challa yani Black Panther'in hikayesinin anlatıldığı 2018 yapımı Marvel filmi, gişede bir çok rekoru kırarak 2018 yılının en iyi filmlerinden bir tanesi olmayı başardı.

2019 Oscar Ödülleri'nde de ödül alması beklenen Marvel filminin baş kahramanı Wakanda ülkesinin tahtına oturarak kendini kanıtlamak zorunda kalan T'Challa (Chadwick Boseman). Wakanda, zengin Vibranium yataklarına sahip olsa da bu gerçeği dünyanın geri kalanından saklamaktadır. Ancak ülke, sonunu getirebilecek bir çatışmanın içine çekilmek istenmektedir.

Oyuncular: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o ve Danai Guriro

7. The Avengers (2012)

the avengers

The Avengers Imdb Puanı: 8.1

The Avengers Konusu: En sevilen Marvel serilerinden biri olan The Avengers'ın ilk filminde, dünyanın en iddialı kahramanları olan Iron Man, The Hulk, Black Widow, Thor ve Captain America'dan oluşan Avengers ekibi, insanlığı ortak düşman Loki'den korumak için bir araya geleceklerdir.

Başrollerde Chris Evans, Robert Downey Jr. ve Scarlett Johansson var.

6. X-Men: Days of Future Past (2014)

x men days of future past

X-Men Days of Future Past Imdb Puanı: 8.0

X-Men Days of Future Past Konusu: Adını X-Men filmleriyle duymaya alıştığımız ünlü yönetmen Bryan Singer, seriye 2014 yapımı Marvel filmi X-Men Days of Future Past'le geri dönmüştü. X-Men'in bu filminde, X-Men Wolverine'i tarihi değiştirebileceği ümidiyle geçmişe gönderiyor ve hem mutant hem de insan ırkının sonunu getirecek bir kıyameti önlemeyi başarıyorlar. X-Men serisinin yeni filmi Dark Phoenix, 7 Haziran 2019'da vizyonda olacak. 

Başrollerde Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence ve Halle Berry var. Game of Thrones dizisinde severek izlediğimiz Tyrion Lannister rolüyle gönüllere taht kuran Peter Dinklage da serinin bu filminin sürprizleri arasında.

5. Deadpool (2016)

deadpool

Deadpool Imdb Puanı: 8.0

Deadpool Konusu: En eğlenceli Marvel filmlerinden biri olan 2016 yapımı Deadpool'da, ürkütücü bir mizah anlayışına sahip bir paralı asker olan Wade Wilson, hayatı kendi seyrinde ilerlerken kanser olduğunu öğrenir. Kendisine tedavi vaadeden bir deneye katılır fakat sonunda bir yan etki olarak kanseri iyileşecek fakat DNA'sında değişimler gerçekleşecektir. Şimdi tek istediği intikamdır.

Başrollerde Ryan Reynolds, Morena Baccarin ve T.J. Miller var. 

 

4. Captain America: Civil War (2016)

captain america civil war

Captain America Civil War Imdb Puanı: 7.9

Captain America Civil War Konusu: Marvel'ın en iyi film serilerinden olan Kaptan Amerika'nın üçüncü filmi Sivil Savaş'ta, Yenilmezler ekibini hedef alan politik bir müdahalenin ardından, Demir Adam ve Kaptan Amerika tarafları arasındaki bir rekabetle karşı karşıya kalıyoruz. 

Başrollerde Chris Evans, Robert Downey Jr. ve Scarlett Johansson var.

3. Guardians of The Galaxy (2014)

guardians of the galaxy

Guardians of the Galaxy Imdb Puanı: 8.1

Guardians of the Galaxy Konusu: Galaksiler arası bir grup suçlu, evreni azılı bir düşmandan kurtarmak için bir araya gelecektir. Marvel'ın en iyi filmlerinden biri olan Guardians of the Galaxy'nin baş kahramanı Peter Quill (Chris Pratt), Gamora, Groot ve Rocket'le unutulmaz bir ekip oluşturuyor. 

Başrollerde Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper ve Zoe Saldana var.

2. Avengers: Infinity War (2018)

avengers infinity war

Avengers Infinity War IMDb Puanı: 8.5

Avengers Infinity War Konusu: Avengers serisinin 2018 yapımı bu filminde Marvel Sinematik Evrenindeki çeşitli filmlerde ara sıra görünen süper kötü Thanos, dünyanın sonunu getirmeye hazırlanıyor. Avengers ve Guardians of the Galaxy ekiplerini bir araya getiren Marvel filmi Infinity War, çizgi roman uyarlaması türüne epik bir boyut kazandırma iddiasında. Evrenin ''daha yaşanabilir'' hale gelmesi için, gezegenleri bir bir istila eden Thanos’un hedefine artık Dünya vardır. Gezegenin ihtiyaç duyduğu kurtarıcılar ise, artık aralarındaki tartışmaları bir kenara bırakmak zorunda olan Avengers’tan başkası değildir. 

Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Chris Hemsworth, Josh Brolin ve Chris Pratt

1. Logan (2017)

logan

Logan Imdb Puanı: 8.2

Logan Konusu: Hugh Jackman'ın Wolverine'i son kez canlandırdığı; "X-Men Origins: Wolverine" ve "The Wolverine"in ardından serinin üçüncü filmi olan ve mutlaka izlemeniz gereken Marvel filmlerinden olan Logan'da, Wolverine (Hugh Jackman) ve Profesör X (Patrick Stewart) yaşlanmış ve eski güçlerinden eser kalmamış halde her şeyden uzak kalmışlardır. Fakat Wolverine gibi mutant olan küçük kız Laura Kinney (Dafne Keen) geldiğinde Wolverine onu peşindeki karanlık güçlerden korumak için harekete geçecektir.

Başrollerde Hugh Jackman, Patrick Stewart ve Dafne Keen var.