Hoşgeldiniz!

Gelmiş Geçmiş En İyi Marvel Filmleri

Avengers
Guardians Of The Galaxy
Logan
Marvel-filmleri
Marvel-entertainment
Wolverinei-deadpool

Bugün dev ekranlarda izlediğimiz Marvel filmlerini 1961'den beri Stan Lee, Jack Kirby ve Steve Ditko önderliğinde süper kahraman çizgi filmleri yaratan ve hepsi birbirinden inanılmaz hayal dünyaları tasarlayan bir ekip yaratıyor. 2009'da Walt Disney tarafından satın alınıp gücüne güç katan Marvel Stüdyoları'nın yarattığı "En İyi Marvel Filmleri" geliyor şimdi. 

Hazır konusu açılmışken Marvel evrenini bölüm bölüm ve sırayla keşfetmek isteyenlere özel hazırladığımız Marvel dizilerinin hangi sırayla izlenmesi gerektiğine dair listemize de buyurmak isteyebilirsiniz: Marvel Dizileri Hangi Sırayla İzlenmeli?

20. Thor (2011)

Thor

Konusu: Marvel kahramanlarından Thor’un ilk Marvel Sinematik Evreni yapımı olan bu film, kendi dünyamız ile Asgard arasında bir bağ kuruyor. Güçlü ve kendini beğenmiş bir tanrı olan Thor’un davranışları nedeniyle eskide kalmış bir savaş yeniden ortaya çıkar ve Thor, Asgard’dan kovulup dünyada insanlarla yaşamak zorunda kalır. Thor, tüm insanlığı kendi dünyasından gelen bir düşmana karşı korumak zorunda kalacaktır.

Başrollerde Chris Hemsworth, Natalie Portman, Anthony Hopkins ve Tom Hiddleston var.

19. Guardians of The Galaxy Vol.2 (2017)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 7.8

Konusu: Bir Marvel klasiği seri Guardians of the Galaxy'nin bu filminde Gardiyanlar yeni kurdukları ailelerini korumak için savaşırlarken Peter Quill'in ebeveynlik içgüdüsünü ortaya çıkarıyorlar.

Başrollerde Chris Pratt, Zoe Saldana ve Dave Bautista var.

18. Captain America: The First Avenger (2011)

Captain America: The First Avenger

Konusu: Marvel Sinematik Evereni’nin konu bütünlüğünü sağlaması bakımından önemli başlangıç noktalarından bir tanesi olan bu filmde Chris Evans’ı Kaptan Amerika rolünde ilk kez izlemiştik. Steve Rogers adından genç bir adam süper asker üretmek amacıyla geliştirilen bir serumun kendi üzerinde denenmesini kabul eder. Rogers bu işlem sonucunda tarihin gördüğü en yetkin ve kuvvetli askere dönüşür. Ancak Red Skull tarafından yönetilen HYDRA, Kaptan ve arkadaşları için çok tehlikeli olacak bir plan üzerinde çalışmaktadır...

Filmin oyuncu kadrosunda öne çıkanlar: Chris Evans, Hugo Weaving, Hayley Atwell ve Sebastian Stan.

17. Ant-Man (2015)

Konusu: Çizgi roman kahramanı olarak hiçbir zaman çok geniş kitlelere ulaşmasa da Ant-Man filmi, Marvel hayranları arasında büyük beğeni kazandı. Süper kahramanın güçleri ve konusu da sıradışı sayılabilir. Scott Lang, hayatını hırsızlık yaparak kazan bir kanun kaçağıdır. Günün birinde Dr. Hank Pym’in evini soymaya kara verdiğinde Pym’e yakalanır ancak Pym ondan şikayetçi olamk yerine gerçekleştirdiği bir projede yer alması için Lang’e bir bir şans verir. Pym’in geliştirdiği kostüm, Scott Lang’e boy olarak küçülme, ancak güçlenme özelliği verecektir.

Filmin öne çıkan oyuncuları arasında Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lily ve Corey Stoll yer alıyor.

16. X-Men (2000)

Konusu: Listemizdeki en eski filmlerden bir tanesi 2000 yapımı X-Men. Bu filmde Hugh Jackman'ı Wolverine olarak ilk kez izlemiştik. Filmin konusu, X-Men çizgi romanlarını okumuş olanlara hiç de yabancı gelmeyecektir: Güçlü bir mutant olan Charles Xavier ya da diğer adıyla Profesör X, mutantlar ve diğer insanların birlikte barış içinde yaşayabilmesi için tehditlerle mücadele etmek üzere genç bir grup yetenekli mutantı bir araya getirir. Ancak Xavier'ın eski dostu Magneto'nun mutant türünün geleceği için başka planları vardır. 

Filmde dikkat çeken oyuncular; Patrick Stewart, Hugh Jackman, Halle Berry ve Ian McKellen.

15. Doctor Strange (2016)

Konusu: Marvel Sinematik Evreni’nin mistik süper kahramanlarından bir tanesi olan Doctor Strange’in güçlerini kazanma ve onları iyiye kullanmaya çalışma hikayesi anlatılıyor. Dr. Stephen Strange, doğaüstü olaylara inanmayan bir cerrahtır ancak geçirdiği bir araba kazasının ardından ellerini bir daha kullanamayacağını öğrenir. Derin bir bunalıma giren Dr. Strange, çareyi Nepal’deki bir tapınakta aramaya gidince evrenin onun bildiğinden çok daha fazlasını içerdiğini anlayacaktır.

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Tilda Swinton, Rachel McAdams, Mads Mikkelsen ve Benedict Wong.

14. Deadpool 2 (2018)

Konusu: Deadpool’un devam filminde ağzı bozuk ve geveze kahramanımızın yolu gelecekten gelen Cable ile kesişiyor. Deadpool’un da tanıdığı bir mutant çocuğun peşine düşen Cable’a çocuğa zarar vermemesi için Deadpool engel olmak zorundadır ve bu görevi tek başına üstlenemeyecek olan kahramanımız kendi takımı X-Force’u kurar...

Oyuncular: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Zazie Beetz ve Julian Dennison

13. Spider-Man: Homecoming (2017)

Konusu: Yıllar boyunca bir türlü hayranlarını sevindiremeyen Örümcek Adama yeni bir film veren Marvel Sinematik Evreni, sonunda bu kahramana sinema dünyasında hakettiği yeri kazandırdı. Peter Parker’ı Tom Holland’ın canlandırdığı bu filmde Örümcek Adam’ın lise günlerine yolculuk ediyoruz.

Oyuncular: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Junior ve Marisa Tomei

12. Captain America: The Winter Soldier (2014)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 7.8

Konusu: İzlemelere doyamadığımız Marvel'ın Kaptan Amerika serisinin bu devam filminde, Steve Rogers namıdiğer Kaptan Amerika, modern dünyada yeni bir yer edinmeye ve yeni düşmanlarla savaşmaya karar veriyor. Avenger ve S.H.I.E.L.D Ajanı (Kara Dul) ile işbirliğine giriyor ve Kış Askeri olarak bilinen suikastçıyı, bir ezeli tehditi ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. 

Başrollerde Chris Evans, Samuel L. Jackson ve Scarlett Johansson var.

11. X-Men: First Class (2011)

X-Men: First Class

Konusu: İlk X-Men takımının kurulma hikayesini anlatan filmde hem soğuk savaş dönemine uzanarak nostalji yaşama fırsatı buluyoruz, hem de bu kült mutant takımının kuruluşuna tanık oluyoruz. X-Men evreni için yapı taşı niteliğinde olan bu hikayede kahramanlar ve kötü karakterlerin gelişimini ve aralarındaki çekişmeyi izliyoruz.

Oyuncular: James McAvoy, Michael Fassbender, Nicholas Hoult, Caleb Laundry Jones ve Lucas Till

10. Iron Man (2008)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 7.9

Konusu: Marvel'ın unutulmaz serilerinden Iron Man'in bu ilk filminde, Iron Man'imiz milyoner mühendis Tony Stark, bir Afkan mağarasında tutsak edildikten sonra kötülerle savaşmak için özel silahlarla kuşattığı demir bir kıyafet tasarlıyor. 

Başrollerde Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow ve Terrace Howard var.

9. Thor: Ragnarok (2017)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 8.1

Konusu: Serinin üçüncü filmi olan "Thor: Ragnarok"ta Norse kıyametinin yaklaştığı günlere tanık oluyoruz. Asgard'ı yıkımdan kurtarmaya niyetli olan fakat evinden uzak ve güçleri elinden alınmış olan kahramanımız Thor, yıkımı başlatan Hela'yı önlemek için önceki müttefiki Hulk'la karşı karşıya gelmek zorunda kalıyor.

Başrollerde Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett ve Mark Ruffalo var.

8. Black Panther

Konusu: Çizgi Roman dünyasının önemli siyahi kahramanlarından biri olan Black Panther, sinema filmi ile gişede bir çok rekoru kırarak 2018 yılının en karlı filmlerinden bir tanesi olmayı başardı. Filme Wakanda ülkesinin tahtına oturarak kendini kanıtlamak zorunda kalan T'Challa baş kahraman. Wakanda, zengin Vibranium yataklarına sahip olsa da bu gerçeği dünyanın geri kalanından saklamaktadır. Ancak ülke, sonunu getirebilecek bir çatışmanın içine çekilmek istenmektedir.

Oyuncular: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o ve Danai Guriro

7. The Avengers (2012)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 8.1

Konusu: Dünyanın en iddialı kahramanları, insanlığı ortak düşman Loki'den korumak için bir araya geleceklerdir.

Başrollerde Chris Evans, Robert Downey Jr. ve Scarlett Johansson var.

6. X-Men: Days of Future Past (2014)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 8.0

Konusu: Adını X-Men filmleriyle duymaya alıştığımız ünlü yönetmen Bryan Singer, seriye bu filmle geri dönüyor. X-Men'in bu filminde X-Men Wolverine'i tarihi değiştirebileceği ümidiyle geçmişe gönderiyor ve hem mutant hem de insan ırkının sonunu getirecek bir kıyameti önlemeyi başarıyorlar. 

Başrollerde Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence ve Halle Berry var. Game of Thrones dizisinde severek izlediğimiz Tyrion Lannister rolüyle gönüllere taht kuran Peter Dinklage da serinin bu filminin sürprizleri arasında.

5. Deadpool (2016)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 8.0

Konusu: Ürkütücü bir mizah anlayışına sahip bir paralı asker olan Wade Wilson, hayatı kendi seyrinde ilerlerken kanser olduğunu öğrenir. Kendisine tedavi vaadeden bir deneye katılır fakat sonunda bir yan etki olarak kanseri iyileşecek fakat DNA'sında değişimler gerçekleşecektir. Şimdi tek istediği intikamdır.

Başrollerde Ryan Reynolds, Morena Baccarin ve T.J. Miller var. 

 

4. Captain America: Civil War (2016)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 7.9

Konusu: Marvel'ın başarılı serisi Kaptan Amerika'nın üçüncü filmi Sivil Savaş'ta, Yenilmezler ekibini hedef alan politik bir müdahalenin ardından Demir Adam ve Kaptan Amerika taraları arasında bir rekabetle karşı karşıya kalıyoruz. 

Başrollerde Chris Evans, Robert Downey Jr. ve Scarlett Johansson var.

3. Guardians of The Galaxy (2014)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 8.1

Konusu: Galaksiler arası bir grup suçlu, evreni azılı bir düşmandan kurtarmak için bir araya gelecektir.

Başrollerde Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper ve Zoe Saldana var.

2. Avengers: Infinity War

Konusu: Avengers serisinin bu filminde Marvel Sinematik Evrenindeki çeşitli filmlerde ara sıra görünen süper kötü Thanos, dünyanın sonunu getirmeye hazırlanıyor. Avengers ve Guardians of the Galaxy ekiplerini bir araya getiren Infinity War, çizgi roman uyarlaması türüne epik bir boyut kazandırma iddiasında. Evrenin ‘’daha yaşanabilir’’ hale gelmesi için gezegenleri bir bir istila eden Thanos’un hedefine artık dünya vardır. Gezegenin ihtiyaç duyduğu kurtarıcılar ise artık aralarındaki tartışmaları bir kenara bırakmak zorunda olan Avengers’tan başkası değildir. 

Oyuncular: Robert Downey Jr. , Chris Evans, Chris Hemsworth, Josh Brolin ve Chris Pratt

1. Logan (2017)

marvel filmleri,logan,avengers,guardians of the galaxy,marvel entertainment,wolverine

Imdb Puanı: 8.2

Konusu: Hugh Jackman'ın Wolverine'i son kez canlandırdığı bu "X-Men Origins: Wolverine" ve "The Wolverine"in ardından serinin 3. filmi olan bu Marvel şaheserinde, Wolverine ve Profesör X yaşlanmış ve eski güçlerinden eser kalmamış halde her şeyden uzak kalmışlardır. Fakat Wolverine gibi mutant olan küçük kız Laura Kinney geldiğinde Wolverine onu peşindeki karanlık güçlerden korumak için harekete geçecektir.

Başrollerde Hugh Jackman, Patrick Stewart ve Dafne Keen var.