Hoşgeldiniz!

İş Hayatına Sağlam Bir Adım Atmak İçin Yapacağınız 10 Şey

Herkes bir işte çalışmayı hedefleyerek okulunu okur. Peki her şey bununla mı bitiyor? Tabii kide hayır! Gelin bakalım, girdiğimiz işlerde kariyer basamaklarını birer ikişer çıkabilmek için neler yapmamız gerekiyormuş inceleyelim.

Kendiniz Olun

Yaptığınız işe tamamen kendinizi verin ve kendinizi işinize en iyi şekilde yansıtmayı bilin. Şirketin robotlarından biri olmanıza hiç gerek yok.

Tutkulu Olun

Kariyerinizi önemsiyorsunuz ve bir fark yaratmak istiyorsunuz. İnsanlar bunu hareketlerinizden ve ses tonunuzdan anlayabilirler. İşinizi tutkuyla yapmaktan çekinmeyin. Unutmayın tutkulu olmak bulaşıcıdır ve bu diğer insanların sizden ilham almasını sağlar. Bununla birlikte bireysel başarının yanında toplu bir başarıyı yakalamak da kaçınılmaz olur.

Odaklanın

Kimi zaman, yapmanız gereken onlarca şeyle karşı karşıya kalacaksınız. Belki de yaparken zorlanacaksınız da. Bu noktada kesinlikle pes etmemelisiniz. Yapmanız gereken işleri önem sırasıyla listeleyip, o günü tamamlamak için hallolması gereken işlere odaklanmalısınız. Bu şekilde hem yapılması gereken işler birer birer azaldıkça psikolojik olarak rahatlarsınız hem de iş yükünüzü hafifletirsiniz.

İleriye Daha İleriye Bakın

Hatalara takılı kalmak, ilerlemenizi engelleyen en büyük hatadır. Herkes hata yapabilir, önemli olan bu hatalardan ders çıkarılıp bir daha tekrarlanmamasıdır. Hatalarınız sizi geriye de götürebilir ileriye de götürebilir, önemli olan bunları nasıl değerlendirdiğinizdir.

Sahiplenin

Bazı alanlarda çok başarılı olabileceğiniz gibi bazı alanlarda aynı başarıyı yakalayamayabilirsiniz. Bu çok doğaldır ama önemli olan hem başarılı hem de başarısız yanlarınızı sahiplenebilmektir. Çoğu insan sadece iyi yönleriyle kabul görmek ister fakat siz o insanlardan olmayın. İyi yanlarınızı da kötü yanlarınızı da benimseyin çünkü sadece iyi yanlarınız sizi siz yapmaz.

Tasarlayıcı Olun

Sizden isteneni bire bir uygulamak en güvenli ve en kolay yoldur. Fakat siz bir fark yaratmak istiyorsanız bu çizgiyi aşmalısınız. Yaptığınız işe kendinizden bir şeyler katmayı bilmelisiniz.

Kalıcı Olun

Çoğu insan kabul görmemekten ve zorlukları aşamamaktan korkar. Size kimse iş hayatının kolay olduğunu söylemedi, değil mi? Unutmayın, azmetmeyen kimse kalıcı olamaz.

Korkularınızı Yenin, Gerekirse Üstüne Gidin

Korkularınızı yenmenizin tek yolu onlarla yüzleşmektir. Yapmaktan korktuğunuz ne varsa deneyin. Terfi almanız gerektiğini düşünüyorsunuz ve bunun hakkında yöneticinizle konuşamıyor musunuz? Yeni bir iş fikrini başlatmaktan çekiniyor musunuz? Peki ya bu korku dolu sorularınızın cevaplarını denemeden nasıl bileceksiniz?

Bahaneleri Bir Kenara Atın

Hiçbir şekilde işinizi yapmamak için bahane üretmeyin. Bahane üretmek sizi yavaşlatır ve geriye gitmenizi sağlar. Kendi geleceğiniz için gidin ve yapın.

Her Anın Tadını Çıkarın Çünkü O An Bir Daha Yaşanmayacak

Hayat çok kısa. Tadını çıkarmasını bilin. Gülün, güldürün. İlham alın, ilham verin. En önemlisi, işinizi eğlenerek yapmasını bilin.