Hoşgeldiniz!

KFC'nin Meşhur Tarifi İfşa Oldu

Gizli
Kfc
Kultur
Tarif
Yemek
Facefood
İfsa

1940 yılından bu yana saklanan gizli tarif, Chicago Tribune gazetesi tarafından yayınlanarak ifşa edildi. Gazete, orijinal tarifini Albay’ın yeğeninden aldı. Yeğeni ise tarifi KFC’nin kurucusunun ikinci eşinin notları arasında bulmuş ve açıklamak için bir an bile çekinmemiş. Vay karaktersiz adamlar, 76 sene boşuna mı sakladı bu adam bu tarifi?

Toplanın Canlarım, Ben de Açıklıyorum

Malzemeler:

- 2 su bardağı un

- 2/3 çorba kaşığı tuz

- 1/2 çorba kaşığı kurutulmuş kekik

- 1/2 çorba kaşığı kurutulmuş fesleğen

- 1/3 çorba kaşığı kurutulmuş mercanköşk

- 1 çorba kaşığı kereviz tuzu

- 1 çorba kaşığı çekilmiş karabiber

- 1 çorba kaşığı kuru hardal

- 4 çorba kaşığı dolmalık biber tozu

- 2 çorba kaşığı sarımsak tuzu

- 1 çorba kaşığı toz tarçın

- 3 çorba kaşığı öğütülmüş beyaz biber

- 1 su barağı az lağlı krema

- 1 çırpılmış yumurta

- 1 dilimlenmiş tavuk ; fileto kısmı daha iyi kızarması için ikiye kesilmeli

- kanola yağı

Yapım Aşamaları:

Unu ve bütün baharatları bir kap içerisinde iyice karıştırın. Başka bir kap alın, yumurta ve az yağlı kremayla karıştırın. Kestiğiniz tavuk parçalarını 20-30 dakika boyunca oda sıcaklığında ki yumurta ve az yağlı krema karışımının içinde bekletin. Tavuk parçalarını krema karışımının içinden alın, fazlalıkların süzürelerek akmasını bekleyin. Tavuk parçalarını un ve baharat karışımı içerisine batırın ve fazla parçaları üzerinden silkeleyin. Sonra bu parçaları bir raf üzerinde 20 dakika bekletin. Tavuğun kızartılmak üzere hazır olmasını beklerken, 7-8 cm yağı yanları kalın bir tencereye alın ve orta-yüksek dereceli ateşte 175 dereceye kadar kızdırın. Mutfak termometresi ile ısıyı kontrol edin. 175 dereceye ulaştığı anda ısıyı orta dereceye düşürün. 3-4 tavuk parçasını 15-18 dakika altın kahverengini alana kadar her tarafını sadece bir kere çevirerek kızartın. Tavukları peçete koyduğunuz bir tabağa alın.

Pişirme süresi: 30 dakika

Marinasyon süresi: 20-30 dakika

Kızartma süresi: 15-18 dakika

Servis: 4 kişilik

Bu tarifin beslenme alanında en değerli ve karlı sırlarından biri olduğu düşünülmektedir. Tarifin kopyası Sanders’in imzasıyla beraber şirketin merkez binası olan Louisville, Kentucky’de bir kasada saklanmaktadır. Ama artık bu tarif bir sır değil gördüğünüz gibi.