Hoşgeldiniz!

Kürtçe Şarkıların En Güzel Örnekleri

Etnik Müzik
Kürtçe Müzik
Kürtçe Şarkılar
Kürtçe Türküler
Özgün Müzik
Kurt-sanatcilar
Kurt-muzigi

Ülkemizde ve komşu ülkelerde de çokça dinlenen Kürtçe müzik, geçmişten günümüze gelen söz ve deyişlerin Kürtçe şarkılara ve Kürtçe türkülere dönüşmesiyle gelişmiş bir müzik türüdür. Geleneksel Kürt müziğinde sanatçılar üç kategori içerisinde değerlendirilir; Masal anlatıcılar (Kürtçe:Çîrokbêj), Şarkıcılar (Kürtçe: Stranbêj) ve Ozanlar (Kürtçe:Dengbêj). Ülkemizde, Irak’ta, İran’da ve Suriye’de Kürtçe müzik icra eden çokça sanatçı bulunmaktadır. En güzel Kürtçe şarkılara bu listemizden ulaşabilir, Kürtçe türküler ve Kürtçe müziklerin en iyi örneklerini dinleyebilirsiniz.

Kürtçe Şarkılar - ‘’Şevhat Sipan - Çavxezalamın’’

Şevhat Sipan, dengbejlik geleneği ile Kürtçe müzik yapan ve Kürtçe şarkılar seslendiren önemli isimlerden bir tanesidir. Şevhat Sipan’ın çocukluğunda dinlediği dengbejler ( Dengbej Şakiro, Ewdalê, Zeynê...) ve müzisyenler, onun ilham aldığı isimler olmuştur ve Şevhat Sipan’ın kendi müziğine çok büyük etkileri olmuştur. Şevhat Sipan, yaşadığı zorluklar nedeniyle eğitim hayatına ilkokuldan sonra devam edememiştir.

Şevhat Sipan Nerelidir?: Şechat Sipan, 1983 yılında Ağrı’nın Tutak İlçesi’nin Hacıyusuf köyünde dünyaya geldi.

Kürtçe Şarkılar - ‘’Şahe Bedo - Gula Çi’’

Şahe Bedo’nun Gerçek Adı Nedir?: Şahe Bedo’nun nüfusa kayıtlı olduğu ismi Şahin Güneş’tir. Şahe Bedo, bir başka Kürt müzisyen Hemê Haci tarafından Kürtçe müziğe yönlendirilmiştir.  

 

Şahe Bedo Nereli?: Şahe Bedo, 1976 yılında Ağrı’nın Diyadin ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Kürtçe Şarkılar - ‘’Servet Kocakaya - Şilele’’

Servet Kocakaya, Kürtçe Müzik denilince akla gelen ilk isimlerden bir tanesidir. Zaza - Kürt kökenlere sahip olan Servet Kocakaya, Ankara’da Hacettepe Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyan Servet Kocakaya, 5 albüm çıkarmış ve bir çok şarkısına video klip çekmiştir.

 

Servet Kocakaya Nerelidir?: Servet Kocakaya, 1973 Bingöl doğumludur.  

Kürtçe Şarkılar - ‘’Hazal - Lê Şemlê’’

Kürt şarkıcı Hazal da Kürt müziğine katkı yapan önemli Kürt şarkıcılardan bir tanesidir. Çalışmalarına Silvana Müzik bünyesinde devam eden Hazal, ‘’Dara Zeytûne’’, ‘’Le Zırave’’ ve ‘’Bete Nabe’’ gibi çalışmalarıyla beğeni kazanmış ve akıllarda yer etmiştir.

Kürtçe Şarkılar - ‘’Cahid Şerewdin - Potpori’’

Cahid Şerevdin de öne çıkan Kürt şarkıcılardan bir tanesidir. Son yılları oldukça aktif geçiren şarkıcı, Kürtçe Müzik çalışmaları ile Kürt müziğine destek vermiştir.

Kürtçe Şarkılar - ‘’Bahoz Arslan - Rabe Dilo’’

Bahoz Arslan, Kürtçe müzieğe 90'lı yıllardan beri katkı sağlamaktadır. Kendisi, ''Rabe Dilo'' çalışması ile ün kazanmıştır.

Kürtçe Şarkılar - ‘’Şahe Bedo - Şervanım’’

Kürtçe Şarkılar - ‘’Yakup Yazıcı - Xewna Şewê Bu’’

Yakup Yazıcı Nerelidir?: Yakup Yazıcı Ağrı ilinin Eleşkirt ilçesine bağlı Gocalı Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Şu anda yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir.

Kürtçe Şarkılar - ‘’Aynur Doğan - Keçe Kurdân’’

Kürtçe müzik denince akla gelen ilk isimlerden bir tanesi de ünlü şarkıcı Aynur Doğan’dır. 1975 doğumlu şarkıcı bir çok albüm çıkarmış ve ‘’Keçe Kurdân’’ çalışmasıyla ün kazanmıştır.

Aynur Doğan Nerelidir?: Aynur Doğan, Tuncel ilinin Çemişgezek ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Kürtçe Şarkılar - ‘’Rojda - Sâl Çu’’

Rojda, Kürtçe müzik için son yılların önemli sanatçılarından bir tanesidir. 20 yılı aşkın süredir Kürtçe şarkılar seslendiren Rojda, ‘’Koma Gulên Xerzan’’ isimli grupta da ünlü sanatçı Çiya ile birlikte yer almıştır.

 

Rojda nerelidir?: Rojda 1978 yılında Siirt’in Kurtalan ilçesindeki Tütün köyünde dünyaya gelmiştir.