Hoşgeldiniz!

Mutlaka İzlenmesi Gereken En Duygusal Filmler

Gelmiş geçmiş en duygusal filmler bu listede! Keyifli bir gününüzde de olsanız içinizi burkacak, sevgi dolu olduğu kadar da acıklı hikayeleriyle mutlaka izlenmesi gereken en ağlamaklı filmleri sizler için derledik. 

Listemizi hazırlarken, çok bilinen filmlerden biraz kaçınmaya çalışıp samimi ve özgün hikayeleriyle iç burkan ve IMDB puanları da 7.0'ın üstünde olan duygusal filmleri sizler için sıralamaya çalıştık. 

1. Amour (2012)

amour

Amour IMDb Puanı: 7.9

Amour Konusu: Duygusal filmler demişken listemize, romantik ve duygusal, hem de bol ödüllü bir filmle başlayalım.

Georges ve Anne, seksenli yaşlarda, ikisi de emekli piyano öğretmeni olan bir çifttir. Birbirlerinden başka en yakınları olan kişi ise Isabelle Huppert tarafından canlandırılan kızları Eva’dır. Anne’in bir gün bir çeşit inme geçirmesiyle sakin hayatları bir anda sekteye uğrar. Başarılı geçmesi beklenen ameliyatsa iyi gitmez ve Anne bir inme daha geçirir. Ancak Georges onu yalnız bırakmayacaktır. Film, 2012 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülüne layık görüldü. Buna ek olarak, bir adet Oscar ve bir adet de BAFTA ödülünün sahibi oldu. Yönetmen Michael Haneke olunca aksini beklemek de olmazdı zaten diyor ve bu ağlamaklı filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert

Yönetmen: Michael Haneke

2. Still Alice (2014)

still alice

Still Alice IMDb Puanı: 7.5

Still Alice Konusu: Lisa Genova’nın aynı adlı romanının beyaz perde uyarlaması olan Still Alice, Julianne Moore’un en iyi performanslarından birini içermekle kalmıyor; aynı zamanda en duygusal filmler içinde olmayı başarıyor. Moore, bu rolüyle, Oscar ve BAFTA Ödülleri de dahil olmak üzere toplamda beş ödül kazandı.

Film, Alice adında bir dil profesörünün ellinci yaş gününden sonra Alzheimer’s hastalığına yakalandığını öğrenmesiyle başlıyor. Filmde, Alice'in eşi -30 Rock adlı komedi filmi başta olmak üzere pek çok yapımdan tanıdığımız Alec Baldwin canlandırıyor- ve çocuklarının bu durumla boğuşmalarına tanık oluyoruz.

Oyuncular: Julianne Moore, Alec Baldwin, Kristen Stewart

Yönetmen: Richard Glatzer, Wash Westmoreland

3. Dancer in the Dark (2000)

dancer in the dark

Dancer in the Dark IMDb Puanı: 8.0

Dancer in the Dark Konusu: Oldukça acıklı bir film olan Dancer in the Dark, yönetmen Lars von Trier'in diğer filmleri gibi, izlemesi zor bir film olarak değerlendiriliyor. Yine de oldukça güçlü olan oyunculuklar filmin gerçekçiliğini derinden hissetmenize olanak veriyor.

Film, umudunu hiç kaybetmeyen bir kadın olan Selma’nın, oğlu ve kendi için verdiği mücadeleyi ele alıyor. Catherine Deneuve gibi güçlü oyuncularla filmin performansı güçlenirken, ünlü ses sanatçısı Björk’ün oyunculuğu ise takdiri hak ediyor. Bunun yanında bu duygusal filmin, 2000 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazandığını, Björk'e de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdiğini ekleyelim.

Oyuncular: Björk, Catherine Deneuve, David Morse, Cara Seymour, Peter Stormare, Siobhan Fallon Hogan

Yönetmen: Lars von Trier

4. Theory of Everything (2014)

theory of everything

Theory of Everything IMDb Puanı: 7.7

Theory of Everything Konusu: Stephan Hawking ve eşinin ilişkisine yakın bir bakış atan biyografik film Theory of Everything, sadece vizyona girdiği yıl olan 2014’ün en iyilerinden değil, en duygusal filmler listelerinin de içinde olmayı hak edecek kadar duygusal ve ilham verici.

Film, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Hawking'in eşiyle tanışması, ALS hastalığını öğrenmesi ve bu kas hastalığıyla başa çıkarak: hem hiçbir şeyi eksik yaşamayıp; hem de oldukça önemli yayınlara imza atan başarılı bir bilim adamı oluşunu konu alıyor. Theory of Everything, Hawking'e başarılı bir şekilde hayat veren ve şu sıralar Fantastik Canavarlar serisiyle adını çokça duyduğumuz Eddie Redmayne’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandırdı.

Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Tom Prior

Yönetmen: James Marsh

5. Boy in the Striped Pajamas (2008)

boy in the striped pajamas

Boy in the Striped Pajamas IMDb Puanı: 7.8

Boy in the Striped Pajamas Konusu: Savaşın çocuklar üzerindeki etkilerini etkileyici ve duygusal bir şekilde anlatan Boy in the Striped Pajamas, 2. Dünya Savaşı zamanında geçiyor ve tel örgülerle örülmüş sınırların çok ötesinde olan bir dostluğu konu alıyor.

Film, bir toplama kampında yaşayan iki çocuğun beklenmedik arkadaşlığı ve bu arkadaşlığın çevrelerinde yarattığı etkiyi konu ediniyor. Biri kampın sorumlu subaylarından birinin oğlu iken diğeri kampta yaşam mücadelesi verenlerden biri olan bu iki minik bir gün tesadüfen tanışırlar. Olayları sekiz yaşındaki Bruno’nun bakış açısıyla anlatan film, pek çok kişi tarafından en iyi duygusal filmler arasında gösterilmekte.

Oyuncular: Asa Butterfield, David Thewlis, Rupert Friend, Vera Farmiga

Yönetmen: Mark Herman

6. Beautiful Boy (2018)

beautiful boy

Beautiful Boy IMDb Puanı: 7.3

Beautiful Boy Konusu: Biyografi türde bir film olan Beautiful Boy, bir baba-oğul tarafından yazılmış iki ayrı hatıra kitabına dayanıyor. Bir ailenin madde bağımlılığıyla boğuşarak geçen hayatlarını anlatan bu kitaplar, samimi ve duygusal bir baba-oğul ilişkisine de ışık tutuyor. Filme uyarlanıp vizyona girdikten sonra, en iyi duygusal filmler arasında gösterilmeye başlanan Beautiful Boy'u izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Film, sadece konusu bakımından değil oyunculukları bakımından da oldukça güçlü bir film. The Office adlı sevilen komedi dizisinin Michael Scott'ı Steve Carell, bu etkileyici dram filmindeki rolüyle oldukça gerçekçi bir performans sergilemiş. Öte yandan filmde, yıldızı Lady Bird, Call Me By Your Name gibi 2018 Oscar Ödülleri'ne damga vurmuş filmlerdeki etkileyici performanslarıyla parlayan Timothée Chalamet'yi oldukça farklı bu rolde görme fırsatına erişiyoruz. 

Oyuncular: Steve Carell, Timothée Chalamet, Maura Tierney

Yönetmen: Felix van Groeningen

7. Die Fremde (2010)

die fremde

Die Fremde IMDb Puanı: 7.5

Die Fremde Konusu: Türk-Alman ortak yapımı olan Die Fremde isimli yarı yerli duygusal film, 60. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde ilk kez gösterildi. Film aynı zamanda yönetmenin ilk filmi ve film eleştirmenleri tarafından oldukça güçlü bir çıkış filmi olarak değerlendirilmiş.

Oldukça hassas meselelere değinen bu film, konusu bakımından kesinlikle en duygusal filmler arasında. Sibel Kekilli’nin canlandırdığı Umay, oğlu ile Türkiye’den Almanya’ya döner ve ailesi onu kocasına geri dönmeye ikna etmeye çalışır. Ancak Umay kendine yeni bir hayat kurmaya kararlıdır ve ailesi ve içinde bulunduğu toplum tarafından önüne koyulan pek çok zorluğu aşması gerekmektedir.

Oyuncular: Sibel Kekilli, Nizam Schiller, Derya Alabora, Nursel Köse, Ufuk Bayraktar

Yönetmen: Feo Aladag

8. Mudbound (2017)

mudbound

Mudbound IMDb Puanı: 7.4

Mudbound Konusu: Hillary Jordan’ın 2008 çıkışlı aynı adlı romanından uyarlanan Mudbound, kesinlike gelmiş geçmiş en duygusal filmler arasında.

İlk gösterimi Sundance Film Festivali'nde yapılan film, İkinci Dünya Savaşı sonrası, memleketleri olan kırsal Mississippi'ye dönen, biri beyaz biri siyahi iki askerin savaş sonrasındaki deneyimlerini ele alıyor. Yönetmenin kendi deyimiyle ''American Rüyası'' ve ''Amerikan Gerçeği'' arasındaki kontrastı yansıtmaya çalışan bu dram filmi, 90. Akademi Ödülleri'nde dört dalda aday gösterildi.

Oyuncular: Carey Mulligan, Jonathan Banks, Garrett Hedlund, Jason Clarke, Jason Mitchell, Mary J. Blige

Yönetmen: Dee Rees

9. A Monster Calls (2016)

a monster calls

A Monster Calls IMDb Puanı: 7.5

A Monster Calls Konusu: 2016 yılı Uluslararası Toronto Film Festivali'nde ilk gösterimi gerçekleşen A Monster Calls, fantastik türde bir film olsa da türünün genel özelliğinden ayrılarak en duygusal filmler arasında sayılıyor.

Kate Winslet ve Johnny Depp'in başrollerini paylaştığı unutulmaz film Finding Neverland ile konu bakımından benzerlikler taşısa da A Monster Calls, kendi olay örgüsü içinde oldukça orijinal bir film.

Film, 12 yaşındaki Conor’ın hikayesi ve filme adını da veren canavarın hikayelerinden oluşuyor. Conor’un oldukça hasta olan annesi, Theory of Everything ve Blade Runner 2049 filmlerinden bildiğimiz Felicity Jones tarafından canlandırılıyor. Conor annesinin hastalığıyla yüzleşmek istemez. Buna oldukça katı büyükannesi, okulda yaşadığı sorunlar ve babasının tavrı eklenince, Conor kırılgan bir yaşta sorunların arasında sıkışıp kalır. Bir gece, Conor ağaç benzeri bir canavar tarafından ziyaret edilir. Canavar ona üç hikaye anlatmak için geldiğini söyler ve bunun karşılığında, Conor’ın ona kendi hikayesini anlatmasını ister.

Oyuncular: Lewis MacDougall, Sigourney Weaver, Felicity Jones, Liam Neeson

Yönetmen: J.A. Bayona

10. Lilja 4ever (2004)

lilja 4ever

Lilja 4ever IMDb Puanı: 7.9

Lilja 4ever Konusu: İsveç-Danimarka ortak yapımı Lilja 4ever, hayatınız boyunca izlediğiniz en duygusal filmler içinde ilk sıraları zorlayacak kadar hüzünlü ve dramatik bir film.

Oksana Akinshina’nın başrolde olduğu film, ismi verilmeyen ve komünizmin yıkılışından hemen sonraki dönemde geçen bir ülkede yaşayan Lilja adlı kızın trajik hayatını anlatıyor. Bu duygusal film, bir yandan travmatik bir döneme ışık tutarken, bir yandan seyirciye, hayatın bazen ne kadar acımasız olabileceğini hatırlatıyor. Yaşanmış bir olaydan beyaz perdeye aktarılan Lilja 4ever, en iyi duygusal filmler arasında yer alıyor.

Oyuncular: Oksana Akinshina, Artyom Bogucharskiy, Pavel Ponomaryov

Yönetmen: Lukas Moodysson

 

Duygusal filmlerin en iyilerini derlediğimiz listemizin sonuna geldik. Aşağıdaki listemiz de ilginizi çekebilir:
IMDb Puanı En Yüksek Filmler