Hoşgeldiniz!

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken En İyi 45 Film

Sizler için ölmeden önce kesinlikle izlenmesi gereken filmler listesi hazırladık. Yerli ve yabancı, Hollywood, Bollywood ve Avrupa sinemasından en iyi filmleri bulabileceğiniz bu listedeki 45 başyapıt niteliğindeki filmi seyrederseniz gözünüz açık gitmezsiniz bizce :)

1. A Beautiful Mind/Akıl Oyunları

akıl oyunları, oscar ödülleri, russel crowe

‘Akıl Oyunları’, orijinal adıyla ‘A Beautiful Mind’ filminin konusunu özetlemek gerekirse; öğrencilik yıllarında oyun kuramını geliştiren dahi ve Nobel ödüllü matematik profesörü John Nash, delilik ve dahilik arasındaki sınırı karıştırmaya başlamıştır. Egosu ve hırsı ön planda olan Nash, mezun olana dek paranoid şizofren olduğunun farkında bile değildir. Yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı 2001 yapımı Akıl Oyunları’nın başrollerinde ise Russel Crowe, Ed Harris ve Jennifer Connelly yer alıyor. 2002 Akademi Ödülleri’nde “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” kategorileri de dahil olmak üzere 6 dalda Oscar’a layık görülen ‘Akıl Oyunları’(A Beautiful Mind), aynı sene BAFTA ve Altın Küre Ödülleri’nde de önemli ödüller elde etmiştir.

2. American Beauty/Amerikan Güzeli

amerikan güzeli, kevin spacey, oscar

Başrollerinde Kevin Spacey, Annette Bening ve Thora Birch gibi oyuncuların yer aldığı 1999 ABD yapımı ‘Amerikan Güzeli’, orijinal adıyla 'American Beauty', 2000 yılındaki Oscar Ödülleri’nde ödülleri silip süpürmüştü. Oscar’a 8 dalda aday olan kült film, “En İyi Film” de dahil olmak üzere, 5 dalda Oscar kazanmıştı. Yönetmenliğini Sam Mendes’in üstlendiği Amerikan Güzeli’nin konusu ise tam bir Amerikan Rüyası taşlaması. Orta sınıf bir ailenin yaşadığı bunalımları konu alan bu gerçekçi film, dışarıdan mükemmel görünen yaşamların yakından bakıldığında nasıl da yapay ve travmatik olabileceğini izleyicinin yüzüne vuruyor. Asla öğrenmeyen bir adamı konu alan ünlü roman Lolita’ya da birçok göndermede bulunan Amerikan Güzeli, kırmızı-beyaz fonlu bir sinema klasiği.

3. Godfather/Baba Serisi

the godfateher, baba, oscar, marlon brando, al pacino

Gelmiş geçmiş en ünlü mafya serisi/üçlemesi ‘Baba’, orijinal ismiyle ‘The Godfather’ı bilmeyen çok azdır. Francis Ford Coppola yönetmenliğinde çekilen, hepsi birer sinema şaheseri olan 3 film de izlemeden ölmemeniz gereken filmlerden bizce. Sicilyalı mafya ailesi Corleoneler’i merkezine alan filmde aile reisi olan “Baba”yı efsanevi aktör Marlon Brando canlandırırken, Don Vito Corleone’nin oğlu, veliaht Michael Corleone’yiyse Al Pacino canlandırıyor. Diane Keaton ve Robert De Niro’nun da kadrosunda yer aldığı film üçlemesi ‘The Godfather’, “En İyi Film” de dahil kazandığı 3 Oscar Ödülü’yle, Oscar Ödülleri’ne doymayan yapımlardan. Etkileyici tema müziği, çekildiği yıllar olan 70’lere göre oldukça ileride olan yapım tekniği, inanılmaz oyunculukları, Don Vito Corleone’nin "Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım." repliği gibi akılda kalan replikleriyle ‘Baba’ üçlemesini izlemeyen bin pişman!

4. Babam ve Oğlum

babam ve oğlum, çağan ırmak, 12 eylül darbesi, çetin tekindor

Çağan Irmak’ın yönetmenliğini yaptığı 2005 yapımı dram filmi ‘Babam ve Oğlum’, 12 Eylül Darbesi döneminde yaşanan bir aile dramı. ‘Babam ve Oğlum’, gördüğü işkence ve yattığı hapisten sonra hastalanan Sadık ve oğlu Deniz’in, Sadık’ın senelerdir görüşmediği anne ve babasına yaptığı zorunlu ama duygu dolu ziyareti konu alıyor. Başrollerinde Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Binnur Kaya ve Ege Tanmam gibi isimlerin yer aldığı, izleyiciyi gözyaşlarına boğan efsane Türk filmi ‘Babam ve Oğlum’, vizyona girdiği 2005 yılında 3.500.000 izleyici sınırını aşmıştı. İstanbul Film Festivali’nde de birçok ödüle layık görülen Çağan Irmak filmi, yönetmenin ikinci uzun metrajlı filmiydi.

5. Big Fish/Büyük Balık

big fish, büyük balık, tim burton

Tim Burton yönetmenliğinde çekilen fantastik drama filmi ‘Büyük Balık’, orijinal ismiyle ‘Big Fish’, izleyiciye hem keyifli hem de hüzünlü dakikalar sunuyor. 2003 yapımı filmin başrollerinde Ewan McGregor, Billy Crudup, Albert Finney ve Helena Bonham Carter gibi usta isimler yer alıyor. Daniel Wallace’ın aynı isimli romanından John August tarafından uyarlanan ‘Büyük Balık’, gençliğinden beri hikaye anlatmayı çok seven, ölüm döşeğindeki bir adamın anlattığı hikayeleri konu alıyor ve bu hikayeleri geri dönüşlerle ekrana yansıtıyor. Yaşlı adamın yaşama sevinci ve hayal gücü tüm gençlere örnek olabilecek nitelikte. Hayatı yaşamaya değer kılan şeyin hayal kurmak olduğunu çok naif bir şekilde konu alan ‘Büyük Balık’, hayata bakışınızı değiştirebilecek ve umutlarınızı yeşertecek nitelikte bir film.

6. Blade Runner/Bıçak Sırtı

blade runner, bıçak sırtı, blade runner, harrison ford, blade runner 2049

Siber-punk akımının ilk filmlerinden olan 1982 yapımı Ridley Scott filmi 'Bıçak Sırtı', orijinal ismiyle 'Blade Runner’ın geçen sene 'Blade Runner 2049' ismiyle bir günceli çekilse de orijinal yapımı başlı başına bir baş yapıt. Karanlık ve kasvetli bir geleceği konu alan ve başrollerinde Harrison Ford, Sean Young ve Rutger Hauer gibi isimleri bulunduran Blade Runner sinema tarihinin yapı taşlarından sayılır. Günümüzde gelişen teknolojiyle artan ütopya ve anti-ütopya filmlerinin ilk ve hala en iyi örneklerinden olan 'Blade Runner', 2019’un Los Angeles’ında geçiyor. İnsan eliyle üretilen ve “kopya” olarak adlandırılan robotların keskin nişancı birlikler tarafından yok edilişinin arka planında, yapay bir zekanın bile koşullara bağlı olarak varoluş sancıları çekebileceği çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

7. Blue Velvet/Mavi Kadife

blue velvet, mavi kadife, david lynch

‘Mavi Kadife’, orijinal ismiyle ‘Blue Velvet’, ilgi manyağı bir kadın ve psikopat ruhlu bir adamın sadomazoşist (acı çekmekten aşırı zevk alan kişiler için kullanılır, psikiyatrik bir terim olarak da parafili olarak geçer) ilişkisini konu alan 1986 yapımı bir dram ve gerilim filmi. David Lynch yönetmenliğinde çekilen ‘Mavi Kadife’, kadın ve erkeğin birbirinden ayrı ama birbirine muhtaç ruhlarının derinliklerini gözler önüne seriyor. Kadrosunda Kyle MacLachlan, Isabella Rossellini, Dennis Hopper ve Laura Dern’in yer aldığı ve David Lynch gibi efsane bir yönetmenin Dünya sinemasındaki ilk prömiyeri olan ‘Mavi Kadife’ gerçekçiliğiyle iz bırakan, sinematografik olaraksa çok iyi bir film.

8. Call Me By Your Name/Beni Adınla Çağır

call me by your name, beni adınla çağır

Luca Guadagnino yönetmenliğiyle sinemaya adeta armağan edilmiş bir başka izlenesi filmse, 2017 yapımı 'Beni Adınla Çağır', orijinal ismiyle 'Call Me By Your Name'. Andre Aciman'ın aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan bu büyülü aşk hikayesi, iki adam arasındaki heyecanlı yaz aşkını konu alıyor. İkisi için de bir ilk olan bu homoseksüel deneyim, Güney İtalya manzaralarıyla çeşnilendirilerek öyle naif aktarılmış ki seyircinin aşka inancını arttırıyor. Başrollerinde Timothee Chalamet ve Armie Hammer'ın harikalar yarattığı bu sıcacık film 2018 Oscar Ödülleri'nde "En İyi Uyarlama Senaryo" Oscar'ına layık görüldü.

9. Clockwork Orange/Otomatik Portakal

clockwork orange, otomatik portakal

Stanley Kubrick'in en ünlü filmlerinden olan 'Otomatik Portakal', orijinal ismiyle 'Clockwork Orange' özünde kapsamlı bir toplum eleştirisini konu alıyor. Geleceğin Britanya'sında geçen hikayede istedikleri her an her eylemi gerçekleştiren üç kişilik bir çetenin hikayesi üzerinden özgürlüğün sınırlarının ne olması gerektiği sorgulanıyor. Anthony Burgess'ın aynı isimli romanından 1971 yılında efsanevi yönetmen Kubrick'in imzasıyla sinemaya aktarılan 'Otomatik Portakal'ın başrollerindeyse Malcolm McDowell, Steven Berkoff ve Warren Clarke yer alıyor. 

10. One Flew Over The Cuckoo's Nest/Guguk Kuşu

one flew over the cuckoos nest, guguk kuşu, jack nicholson, oscar

Bir akıl hastanesinde geçen etkileyici hikayesiyle 'Guguk Kuşu', orijinal adıyla 'One Flew Over The Cuckoo's Nest', Jack Nicholson'ın oyunculuğunu konuşturduğu, 5 Oscar Ödüllü bir sinema klasiği. 1975 yapımı dram filmi 'Guguk Kuşu'nun ABD Ulusal Film Arşivi'nce muhafaza edilmesine Kongre Kütüphanesi tarafından karar verilmiştir. Film, "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" olarak nitelenmiştir. Bir roman uyarlaması olan filmin konusuysa şöyle: Numara yaparak akıl hastanesine sevkedilen bir mahkumun toplumca normal nitelenen insanların, deli nitelenen insanlardan daha deli olduğunu idrak edişini dramatik ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor. 'Guguk Kuşu'nun yönetmeniyse Milos Forman.

11. Dog Day Afternoon/Köpeklerin Günü

dog day afternoon, köpeklerin günü, al pacino

‘12 Kızgın Adam’ filminin de yönetmeni olan Sidney Lumet tarafından yönetilmiş ve Martin Bregman ve Frank Pierson tarafından kaleme alınmış film ‘Köpeklerin Günü’, orijinal adıyla ‘Dog Day Afternoon’un başrollerindeyse Al Pacino, John Cazale, Charles Durning ve James Broderick yer alıyor.  Pek bilinmeyen, Akademi Ödüllü film ‘Köpeklerin Günü’, iki arkadaşın gerçekleştirdiği bir soygunun hikayesini konu alırken arka planda biseksüel bir erkeğin hikayesine de değiniyor.

12. E.T. the Extra Terrestrial

e.t., steven spielberg

1982 yapımı Steven Spielberg şaheseri bilim kurgu filmi 'E.T.’nin senaryosunuysa Melissa Mathison yazmıştır. Kadrosunda Henry Thomas, Dee Wallace, Robert MacNaughton, Drew Barrymore, Peter Coyote ve Erika Eleniak gibi isimlerin yer aldığı büyülü film 'E.T.', “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” bulunduğu için ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmektedir. Yolunu kaybederek Dünya’ya düşen E.T. ismindeki arkadaş canlısı bir uzaylıyla Elliott ismindeki bir çocuğun arkadaşlığını ve E.T.’yi evine döndürebilmek için beraber atıldıkları maceraları konu alan Spielberg yapımı ‘E.T.’yi izlemeden ölmeyiniz.

13. Forrest Gump

forrest gump, tom hanks, vietnam savaşı, watergate skandalı

Tom Hanks'in Forrest Gump adında, IQ'su düşük, çocuksu bir adamı canlandırdığı bu 5 Oscar'lı romantik ve dram unsurlarına sahip filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis üstleniyor. Kadrosunda Tom Hanks dışında Robin Wright Penn, Gary Sinise, Mykelti Williamson ve Sally Field'ın bulunduğu 1994 yapımı 'Forrest Gump', sıcak hikayesiyle izlemeniz gereken bir film. Film, ağırlıklı olarak Forrest Gump'ın hikayesine odaklansa da hikayenin arka planında ABD'deki Kennedy ve Johnson başkanlığı dönemi, Vietnam Savaşı ve Watergate Skandalı'nın etkileri de oldukça baskın.

14. Full Metal Jacket

full metal jacket, stanley kubrick, vietnam savaşı

Bir başka Stanley Kubrick başyapıtı olan ‘Full Metal Jacket’ın başrollerindeyse Matthew Modine, Arliss Howard ve Vincent D’Onofrio gibi isimler yer alıyor.  1987 ABD-İngiltere ortak yapımı Full Metal Jacket bir Vietnam Savaşı hikayesini konu alıyor. Oldukça vurucu bir hikayesi olan ‘Full Metal Jacket’ askerlerin hem savaş eğitim periyodlarını hem de savaşta başlarından geçenleri detaylarıyla seyirciye sunuyor. Filmin ismiyse Amerikan piyadelerinin kullandıkları tümü metal kaplı bir tür merminin isminden gelmektedir. Filmin hem yönetmenliğini; hem yapımcılığını; hem de senaristliğini Stanley Kubrick üstlenmiştir.

15. Good Will Hunting/Can Dostum

good will hunting, can dostum, matt damon, robin williams

‘Can Dostum’, orijinal ismiyle ‘Good Will Hunting’in senaryosunu Matt Damon ve Ben Affleck üstlenmiştir. Robin Williams ve Matt Damon’ın başrollerinde yer aldığı film, IQ’su oldukça yüksek olmasına rağmen MIT’de temizlik görevlisi olarak çalışan Will adındaki gencin üniversitenin profesörlerinden biri tarafından keşfedilmesini konu alıyor. 1997 yapımı filmin yönetmeniyse Gus Van Sant. ‘Good Will Hunting’, “En İyi Senaryo” dalında Oscar kazandığı yıl, Robin Williams da filmdeki rolüyle “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Oscar’ına layık görülmüştür. 

16. The Good,The Bad and The Ugly/İyi,Kötü,Çirkin

the good, the bad, the ugly, iyi, kötü ,çirkin

Sinema çevrelerince 2016'da 50. yılı kutlanan en kült Western filmlerden biri olan 'İyi, Kötü ve Çirkin', orijinal ismiyle 'Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo'nin başrollerinde efsane aktör Clint Eastwood'a Eli Wallach ve Lee Van Cleef eşlik ediyor. Sergio Leone'nin yönetmenliğini üstlendiği 1966 İspanya-İtalya ortak yapımı film 'İyi, Kötü ve Çirkin', Amerikan İç Savaşı sırasında yolları kesişen, İyi, Kötü ve Çirkin ismindeki üç adamın hikayesini konu alıyor. Günümüzün önemli yönetmenlerinden Quentin Tarantino, bu filmi "sinema tarihinin en önemli işi" olarak nitelemiştir ve kendisinin yönettiği 'Rezervuar Köpekleri' ve 'Hateful Eight' gibi filmlerde de 'İyi,Kötü ve Çirkin' filmine atıflar bulunmaktadır. 

17. Jules et Jim/Jules ve Jim

jules et jim, jules ve jim, fransız sineması

François Truffaut yönetmenliğinde çekilmiş, 1962 Fransa yapımı 'Jules ve Jim' orijinal adıyla 'Jules et Jim', sinema tarihinin en izlenesi romantik filmlerinden biridir. Catherine ismindeki bir kadına aynı anda aşık olan Jim ve Jules adındaki iki adamın hikayesini konu alan, 3 kişilik bir aşk ve dostluk hikayesi olan 'Jules ve Jim'in kadrosundaysa Jeanne Moreau, Oskar Werner ve Henri Serre yer alıyor. 

18. La Vita e Bella/Hayat Güzeldir

life is beautiful, la vita e bella, hayat güzeldir, roberto benigni, oscar

1997 İtalyan yapımı 'Hayat Güzeldir' orijinal ismiyle 'La Vita e Bella'nın yönetmeni Roberto Benigni aynı zamanda filmin başrolünü de üstleniyor. Vurucu bir II. Dünya Savaşı hikayesi olan filmin ilk yarısı savaşın bir sene öncesini romantik bir şekilde konu alırken, filmin ikinci yarısında savaş patlak veriyor ve bu yarı, oldukça kanlı ve dramatik geçiyor. "En İyi Yabancı Film", "En İyi Erkek Oyuncu" ve "En İyi Müzik" kategorilerinde Oscar kazanmış olan 'Hayat Güzeldir'in kadrosunda Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes ve Nicoletta Braschi yer alıyor. Ailesi için çok fazla fedakarlık yapan bir babanın hikâyesi olarak nitelenebilecek bu şaheser filmi izlemenizi öneriyoruz.

19. Lord of The Rings/Yüzüklerin Efendisi Serisi

lord of the rings, yüzüklerin efendisi, oscar, hobbit, gandalf, frodo, orlando bloom, elf

J.R.R. Tolkien'in usta kaleminden çıkmış 'Yüzüklerin Efendisi', orijinal adıyla 'Lord of the Rings' üçlemesi, epik ve dramatik bir yetişkin masalı. Hobbitler, elfler gibi birçok kurgusal ırkı hayal dünyamıza kazandırmış olan seri, büyüleyici müzikleri, yarattığı Orta Dünya evreni ve kostümleriyle bir nesille beraber büyüdü. Yönetmenliğini Peter Jackson'ın üstlendiği, başrollerinde Elijah Wood, Viggo Mortensen, Liv Tyler, Orlando Bloom ve Ian McKellen gibi isimlerin bulunduğu Yüzüklerin Efendisi üçlemesini hala izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Yüzük Kardeşliği(2001), İki Kule(2002) ve Kralın Dönüşü(2003) adındaki üç muazzam filmiyle Yüzüklerin Efendisi üçlemesi Oscar'a sayısız adaylık ve toplamda 17 ödülle damga vurmuş fantastik bir seridir.

20. Lost In Translation/Keşke Konuşabilse

lost in translation, bir konuşabilse, scarlett johansson, bill murray, oscar, bafta, altın küre

Başrollerinde Scarlett Johansson ve Bill Murray'in yer aldığı, Sofia Coppola'nın yönetmenliğini üstlendiği, 2003 yapımı keyifli film 'Keşke Konuşabilse' (Lost In Translation) Tokyo'da karşılaşan bir adam ve kadının arasında gelişen diyalogla beraber yalnız hisseden iki insanın kendilerini ve birbirlerini bulma hikayelerini konu alıyor. Filmlerinde renk kombinasyonlarının yardımını çokça alan usta yönetmen Coppola'nın sinematografik açıdan da önemli bir filmi olan 'Keşke Konuşabilse, sessiz sakin ama izledikten seneler sonra bile akıldan çıkmayacak bir başyapıt. Film 2004 senesinde Akademi, BAFTA ve Altın Küre Ödülleri'ne de damga vurmuştu.

21. Matrix

matrix, keanu reeves, laurence fishburne, neo, trinity

Lilly ve Lana Wachoski kardeşlerin sinema bilgisini konuşturduğu, bir neslin bilgisayar mühendisi olma isteğini arttıran 1999 yapımı bilim kurgu harikası film 'Matrix’i hala izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz! Başrollerinde Keanu Reeves, Hugo Weaving, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss gibi isimlerin yer aldığı kült film 'Matrix’in konusuysa şöyle: Yetenekli bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, aynı zamanda Neo nickname’ini kullanan bir hackerdir. Ona, paralel bir evrenin sınırlarını zorlatacak bir ekibin üyesi olmasıysa an meselesidir. Morpheus’la tanışması onun için bir dönüm noktası olacak ve Neo, yaşadığımız dünyanın gerçekliğini sorgularken onu değiştirmeye çalışan bir adam olacaktır. Matrix 2000 Oscar Ödülleri’nde de 4 dalda Oscar’a layık görülmüştür.

22. Memento/Akıl Defteri

memento, christopher nolan, akıl defteri

2000 yapımı Christopher Nolan harikası film ‘Akıl Defteri’ (Memento) tam bir akıl fırtınası. İç içe geçmiş senaryosuyla izleyicinin aklının sınırlarını zorlayan 'Memento’yu bir izleyen bir daha, daha da dikkatle izliyor. Başrollerinde Guy Pearce, Joe Pantoliano, Carrie-Anne Moss ve Mark Boone Junior’un yer aldığı gizem filmi Memento’nun konusuysa şöyle:  Leonard Shelby adındaki adam tecavüz edilerek öldürülen eşinin intikamını almak için yaşamaktadır. Son model bir Jaguar kullanıp pahalı elbiseler giyse de tanınmamış motellerde kalıp nakit ödemeler yapan bu adam, adaletin yerini bulmasını istemektedir. Ancak, Leonard’ın bir rahatsızlığı vardır. Karısını kaybettiği akşamı tüm ayrıntılarıyla hatırlasa da 15 dakika önce ne yaptığını hatırlayamaz.

23. Modern Times/Modern Zamanlar

modern times, modern zamanlar, charlie chaplin

Şarlo lakaplı efsane oyuncu ve yönetmen Charlie Chaplin'in klasiklerinden olan 1936 yapımı sessiz film 'Modern Zamanlar' (Modern Zamanlar), 30'ların hızlı sanayileşmesini ve ekonomik eşitsizliklerini eleştirmektedir. Charlie Chaplin'in seyircilere sesini ilk kez filmin sonunda söylediği şarkıyla duyurduğu film olarak da tarihe geçmiş, Dünya sinemasının kültlerinden olan 'Modern Zamanlar'ın başrollerinde Charlie Chaplin'e Paulette Goddard, Henry Bergman ve Ted Oliver eşlik etmektedir. Tek kişilik dev kadro olan Charlie Chaplin, filmin hem yönetmenliğini; hem başrol oyunculuğunu; hem yapımcılığını; hem de senaristliğini üstlenmiştir.

24. Monsters Inc./Sevimli Canavalar

monsters inc, sevimli canavarlar, pixar, boo

Bir başka unutulmaz animasyon filmi olan 'Oyuncak Hikayesi'ni yaratan ekibin elinden çıkan bu şirin mi şirin Pixar animasyonu 'Sevimli Canavarlar'(Monsters Inc.) gününüze neşe katacak cinsten. Çocukları korkutmak için kurulmuş bir canavar fabrikasında çalışan iki kafadar Sully ve Mike'ın sevimli kız çocuğu Boo'yla tanıştıktan sonra insanlarla ilgili fikirlerini değiştirmeleri ve bu korku imparatorluğuna son vermek için verdikleri sevgi dolu serüveni konu alan 'Sevimli Canavarlar' mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri. Mavi dev canavar James Sullivan'ı John Goodman, Sullivan'ın yakın arkadaşı, yuvarlak ve yeşil kafalı canavar Mike Wazovski'yiyse Steve Buscemi seslendiriyor.

25. Oldeuboi/İhtiyar Delikanlı

old boy, güney kore, yaşlı delikanlı

Dram ve gerilim türünde bir Güney Kore başyapıtı olan 2003 yapımı 'Oldeboi' (Yaşlı Delikanlı) ters köşe bir sonla seyirciyi şaşırtmayı vadediyor. Park Chan-wook yönetmenliğinde çekilmiş Güney Kore yapımı bu gerilim filminde, mutlu bir aile yaşamı sürerken kaçırılan ve elindeki her şey alınan bir adamın intikam alma hikayesi konu alınıyor. Psikolojinizi zorlayacak metaforlarla kurulu bu filmin müzikleri de başlı başına birer başyapıt. Başrollerinde Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-jung ve Oh Dal-su’nun yer aldığı 'Oldeboi’u beklenmedik sonlu filmlerden hoşlanıyorsanız özellikle izlemelisiniz.

26. Persepolis

persepolis, cannes film festivali, iran devrimi

2007 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen yetişkin animasyonu film 'Persepolis' politik türde bir ABD-Fransa yapımı. İran’daki Molla Devrimi’nin yankılarını Marjane isimli genç kızın kişisel deneyimleri ve aile yaşantısı üzerinden anlatan gerçekçi ve cesur senaryosuyla çok konuşulan film 'Persepolis', yıkılan bir rejimin bir toplumu ve toplumun en küçük birimi olan aileyi nasıl etkilediğini çarpıcı bir dille anlatıyor. Oldukça karanlık bir animasyon sayılabilecek olan 'Persepolis' filmini seslendirenler arasında Sean Penn, Catherine Deneuve, Gena Rowlands ve Iggy Pop var. Yönetmenliğini Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud’un üstlendiği bu politik animasyonu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. 

27. Rear Window/Arka Pencere

arka pencere, rear window, alfred hitchcock, grace kelly

1954 yapımı, ‘Gerilimin Babası’ lakaplı yönetmen Alfred Hitchcock filmi ‘Rear Window’ (Arka Pencere), ölmeden önce izlemeniz gereken bir başka film. “Dünyanın En İyi Filmleri” listelerinin olmazsa olmazı ‘Arka Pencere’nin başrollerindeyse James Stewart, Grace Kelly, Anthony Warde, Raymond Bur yer alıyor. ‘Arka Pencere’nin konusuysa şöyle: L.B. Jeffries isimli bir fotoğrafçı bir araba yarışını fotoğraflamaya çalıştığı sırada kaza geçirerek bacağını kırar. Odasına hapsolan adam arka pencereden komşuları seyrederek oyalanmaktadır. Bu gözlemleri sırasında komşusunun eşini öldürdüğünden şüphelenir ve sevgilisi ve hemşiresinden olayı araştırmalarını ister. Alfred Hitchcock sinemasının önemli örneklerinden olan ‘Arka Pencere’, sürükleyici hikayesi ve usta yönetmenin kendine has çekim tekniğiyle tam bir göz şöleni.  

28. Romeo+Juliet

romeo ve juliet, leonardo dicaprio, baz luhrman, claire danes

Ünlü İngiliz yazar William Shakespeare’in en bilinen aşk romanının iki kahramanı Romeo ve Juliet’in trajik aşk öyküsünün beyaz perde uyarlamasında sıra! 1996 yapımı ‘Romeo+Juliet’ (Romeo ve Juliet)’in başrollerinde Leonardo DiCaprio, Claire Danes, Paul Rudd ve Jesse Bradford yer alıyor. Filmin yönetmenliğiniyse başka bir unutulmaz aşk filmi olan 'Moulin Rouge’un da yönetmenliğini yapmış ünlü yönetmen Baz Luhrman üstleniyor. Romeo ve Juliet’in Verona’da ve eski çağlarda geçen orijinal hikayesinin aksine, modern bir uyarlama olan 1996 yapımı 'Romeo+Juliet', Florida’da ve modern silahların savaş silahı olarak kullanıldığı bir devirde geçiyor. İki aşık gencin düşman ailelerin çocukları olması ve trajik bir biçimde bir türlü bir araya gelememelerinin ise zaman ve mekanla alakası yok. Yönetmen belki de bize, "Onlar, başka yer ve zamanda dahi tanışmış olsalar, yine sonları böylesine trajik olurdu" demek istiyordur, kim bilir. İzleyiniz efendim!

29. Scent of A Woman/Kadın Kokusu

scent of a woman, kadın kokusu, al pacino, oscar ödülleri, oscar

Al Pacino’ya kariyerindeki ilk ve tek Oscar’ı kazandıran ‘Kadın Kokusu’, orijinal adıyla ‘Scent Of A Woman’, 1992 yapımı bir Martin Brest filmi. Kadın Kokusu filminin konusuysa şöyle: Okulu için paraya ihtiyacı olan öğrenci Charlie’nin görme engelli bir emekli albay olan Frank Slade’e bakıcılık yapmaya başlar. Albay’ın haftasonu için bir planı vardır ve hayatı gözleri görüyormuşçasına yaşamak istemektedir. Charlie de bu plan boyunca hep onun yanında olacaktır. Başarılı dram filmi ‘Kadın Kokusu’nun kadrosunda Al Pacino’ya Chris O’Donnell, James Rebhorn, Gabrielle Anwar ve Philip Seymour Hoffman eşlik ediyor.

30. Schindler's List/Schindler'in Listesi

schindlers list, schindlerin listesi, oscar, oscar ödülleri, ikinci dünya savaşı, steven spielberg

1993 yapımı efsanevi II. Dünya Savaşı filmi ‘Schindler’ın Listesi’ orijinal adıyla 'Schindler’s List', Nazi Almanyası’nda askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kuran girişimci Oskar Schindler’in çalıştırdığı Yahudiler’in çilelerini içine sindiremeyip bir liste hazırlamaya başlamasını konu alıyor. ‘Schindler’ın Listesi’  Kongre Kütüphanesi’nin verdiği kararla ABD Ulusal Film Arşivi'nce muhafaza edilmektedir. Film, "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" bulunmaktadır. Yönetmenliğini usta yönetmen Steven Spielberg’in üstlendiği dram filminin “kırmızı paltolu kız” sahnesi hafızalardan silinecek gibi değildir. Film, 1994 Oscar Ödülleri’nde 7 adet Oscar Ödülü’nün sahibi olmuştur. Filmin kadrosundaysa Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley ve Caroline Goodall yer almaktadır.

31. Se7en

seven, se7en, brad pitt, kevin spacey, morgan freeman

Başrollerinde Brad Pitt, Morgan Freeman ve Kevin Spacey gibi usta aktörlerin yer aldığı, 1995 yapımı psikolojik gerilim türündeki başyapıt ‘Seven’ın yönetmeniyse usta yönetmen David Fincher. İki dedektifin acımasız bir katilin sorgusunda yer almasını konu alan film seyirciye “Kim katil, kim maktul?” çelişkisini yaşatacak cinsten. Kurbanlarını gözünü kırpmadan öldüren katil, savunmasında yedi ölümcül günahı işleyen kişileri öldürerek dünyayı temizlemeye çalıştığını ifade eder ve dolayısıyla Tanrı’yı oynamaya çalışmaktadır. Gizem ve gerilimin had safhada olduğu film ‘Seven’ı mutlaka izlemelisiniz. Sonrasında bolca adalet kavramını ve insan bilincinin sınırlarını sorgularsınız.

32. Stand By Me/Benimle Kal

stand by me, benimle kal

Genç yaşta yüksek dozdan hayatını kaybeden River Phoenix’in de kadrosunda yer aldığı, 1986 yapımı bir dram ve macera filmi ‘Benimle Kal’(Stand By Me). Yönetmenliğini Rob Reiner’ın üstlendiği filmin kadrosunda John Cusack, Kiefer Sutherland, River Phoenix, Richard Dreyfuss ve Jerry O’Connel yer alıyor. Stephen King’in ‘The Body’ (Ceset) isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan hikayeyi Stephen King de kendi çocukluğundan esinlenerek yazmış. 50’lerde geçen ‘Benimle Kal’, ergenliğe henüz girmiş 4 genç adamlardan oluşan bir arkadaş grubunun, kasabanın yakınlarındaki bir ormanda bulunan bir çocuk cesedini görmek için yollara düşmesini konu alıyor. 

33. Star Wars/Yıldız Savaşları Serisi

star wars, yıldız savaşları, george lucas, chewbacca, han solo, harrison ford

Usta yönetmen George Lucas'ın dünyaya verdiği bir armağan olan bilim kurgu serisi 'Yıldız Savaşları' (Star Wars)'nın ilk üçlemesinin ilk filmi 'Yıldız Savaşları Bölüm IV. Yeni Bir Umut' 1977'de yayınlandığında bu, bilim kurgu sinemasının dönüm noktasıydı. Darth Vader, Han Solo, Sith, Prenses Leia, Yoda, Chewbacca gibi birçok ikonik karakteri hayal gücümüze kazıyan ünlü seri Star Wars'un yeni filmi 'Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi' de bugün vizyona girdi. İlk üçlemenin kadrosunda Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher ve Alec Guinness gibi isimlerin bulunduğu seri, tüm zamanların en çok gişe hasılatı yapan 3. serisi olma özelliğine de sahip. Hala izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. 

34. Baisers Volés/Çalıntı Öpücükler

baisers voles, çalıntı öpücükler, fransız filmi

Antoine Doinel askerden atıldıktan sonra bir türlü iş bulamaz. Tanıdıklarının yanına giden Antoine, orada evin kızına aşık olur. Bu evde de huzur bırakmayan çapkın ve avare adam, bir otelde gece bekçisi olarak çalışmaya başladıysa da buradan da bir çiftin arasına girmekten dolayı atılır. François Truffaut yönetmenliğinde çekilen romantik-komedi türündeki Fransız filmi ‘Çalıntı Öpücükler’, orijinal adıyla ‘Baisers voles’in başrollerinde Jean-Pierre Léaud, Claude Jade ve Daniel Ceccaldi yer alıyor. Film 1968 yapımı. ‘Çalıntı Öpücükler’, yönetmen François Truffaut'nun ‘400 Darbe’ filmi ile başlayıp ‘Antoine et Colette'le devam eden ‘Antoine Doinel’ üçlemesinin son filmidir. 

 

35. Taare Zameen Par/Her Çocuk Özeldir

taare zameen par, her çocuk özeldir, aamir khan, hint filmi

2007 yapımı Hint filmi ‘Her Çocuk Özeldir’, orijinal adıyla ‘Taare Zameen Par’ın hem yönetmenliğini hem de başrol oyunculuğunu yapan Aamir Khan’a başrollerde çocuk oyuncu Darsheel Safary eşlik ediyor. Okuma ve yazmayı bir türlü öğrenemeyen ve birinci sınıfı ikinci defa okuyan bir özel okul öğrencisi öğretmenleri tarafından geri zekalı olarak etiketlenir. İshaan'ın ailesi bunu reddeder ve çocuklarını daha sıkı bir eğitimin verildiği yatılı bir okula gönderirler. O okula yeni gelen resim öğretmeni sayesinde İshaan, zekasında bir problem olmadığını, disleksik olduğunu öğrenecektir. 'Her Çocuk Özeldir', yazma ve okuma güçlüğüne sebep olan disleksiyi daha yakından tanımanıza da olanak sağlayacak.

36. Taxi Driver/Taksi Şoförü

taxi driver, taksi şoförü, robert de niro

1976 yapımı ünlü Martin Scorsese filmi 'Taksi Şoförü' (Taxi Driver)'nün başrollerinde Robert De Niro, Cybill Shepherd, Harvey Keitel ve Jodie Foster yer alıyor. New York'a gelip taksicilik yapmaya başlayan bir adamın çok fazla pislik, yalnızlık, ihanet ve kötülük görmesi ve aklını yitirmeye başlayarak toplumu bu pisliklerden temizlemeyi kendine görev edinmesinin konu alındığı efsanevi kara komedi filmi 'Taksi Şoförü'nde taksici Travis Bickle'ı canlandıran Robert De Niro'nun cinnet sahnesi ve aynaya silah doğrulturken kendi yansımasına bakıp "Benimle mi konuşuyorsun?" diye sorduğu sahne, Dünya sinemasının unutulmaz anlarındandır.

37. The Big Lebowski/Büyük Lebowski

the big lebowski, büyük lebowski, dude, ahbap, coen kardeşler

1998 ABD yapımı Joel ve Ethan Coen -Coen Kardeşler olarak da tanınırlar- filmi 'Big Lebowski' (Büyük Lebowski) sinemalarda gösterilmeye başladığında ne seyirci ne de eleştirmenler nezdinde bir başarı elde edebilmiş gibi görünmüyordu. Değeri sonradan anlaşılan ve adına festivaller düzenlenecek kadar kültleşen bu komedi filmi tembelliği yücelten "Ahbap" (Dude) isimli bir adamı merkezine alıyor. İç içe geçen, detaylarında kaybolabileceğiniz ustaca yazılmış bir senaryo ve inanılmaz oyunculuklarıyla tam bir sinema şöleni olan 'Big Lebowski'nin başrollerinde Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore, Steve Buscemi ve Philip Seymour Hoffman yer alıyor.

38. The Dark Knight/Kara Şövalye

the dark knight, kara şövalye, heath ledger, batman, joker

Başrollerinde Morgan Freeman, Christian Bale, Gary Oldman, Michael Cane ve Heath Ledger gibi efsane isimlerin yer aldığı Christopher Nolan başyapıtı 'Kara Şövalye', orijinal adıyla 'The Dark Knight' 2008 yapımı bir Batman filmi. Bu filmi özel kılansa inanılmaz görsel efektleri ve senaryosu değil yalnızca. Joker karakterini iliklerine kadar hissederek canlandıran genç oyuncu Heath Ledger filmin çekimlerinden hemen sonra yanlış ilaç kullanımından hayatını kaybetti. 'Kara Şövalye'deki anti-kahraman Joker rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar'ı da kazanan aktör Heath Ledger, Oscar'ını alamadan hayata gözlerini yummuştu.  

39. The Graduate/Mezun

the graduate, mezun, dustin hoffman

1967 yapımı kült ve satirik film 'The Graduate' (Mezun)'ın başrollerinde Dustin Hoffman, Katharina Ross, Anne Bancroft ve Buck Henry yer alıyor. Mike Nichols yönetmenliğinde çekilen film yeni mezun olmuş, kafası oldukça karışık bir genç adamın kendisini keşfederken cinselliğe adım atma hikayesini konu alıyor. Bir banliyöde hayatını sürdüren Benjamin, babasının patronunun eşi olan Bayan Robinson ve Bayan Robinson'ın kızı Elaine arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Film, genç bir erkeğin kendinden yaşça büyük bir kadınla yaşadığı ilişkinin tuhaflıklarını ve genç adamın utangaç hallerini seyirciye tüm doğallığıyla aktaran nadir yapımlardan.

40. Intouchables/Can Dostum

intouchables, can dostum

2011 yapımı Fransız filmi 'Intouchables' (Can Dostum) hem çok komik hem de oldukça duygusal bir film. Intouchables'nin yönetmenliğini Olivier Nakache ve Eric Toledano üstlenirken başrollerindeyse Omar Sy ve François Cluzet yer alıyor. Filmin konusuna gelirsek, geçirdiği kaza sonrası felç kalan zengin ve entelektüel bir adam olan Philippe, cezaevinden yeni çıkmış, uzun boylu ve siyahi bir adam olan Driss'i bakıcısı olarak işe alır. Dünya görüşü ve sosyo-ekonomik seviye bakımından birbirinden oldukça farklı görünen bu iki adam zaman geçtikçe inanılmaz eğlenceli ve özverili birer arkadaş olurlar. Film, César, Goya ve Satellite gibi Avrupa'daki önemli film festivallerine damga vurmuştu.

41. The Grand Budapest Hotel/Büyük Budapeşte Oteli

the grand budapest hotel, büyük budapeşte oteli, wes anderson, oscar

Lunapark gibi filmler yapan ünlü yönetmen Wes Anderson'ın 4 dalda Oscar kazanmış olan 2014 yapımı 'Büyük Budapeşte Oteli' (The Grand Budapest Hotel) filmine geldi sıra! Başrollerinde Ralph Fiennes, Tony Revolori, Edward Norton, Jude Law ve Tilda Swinton'ın yer aldığı bu renkli başyapıt, 1932 yılında, iki savaş arasında Büyük Budapeşte otelinin kapı görevlisi Gustave H ile lobi görevlisi Mustafa'nın arasında filizlenen arkadaşlığı konu alıyor. 

42. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

three billboards outside ebbing missouri, oscar, frances mcdormand

2018 Oscar Ödülleri'nin en çok konuşulan filmlerinden biri olan 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri' (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri) 2017 yapımı bir Martin McDonagh filmi. Dram ve komedinin başarılı bir şekilde harmanlandığı bol Oscar'lı filmin başrollerinde Frances McDormand (filmdeki rolüyle "En İyi Kadın Oyuncu" Oscar'ı kazandı), Woody Harrelson, Sam Rockwell ve Caleb Landry Jones yer alıyor. İnançlı ve acılı bir annenin hikayesini anlatan filmin konusuysa şöyle: Mildred Hayes adındaki bir kadının kızı Angela, tecavüz edilerek öldürülür. Sorumlunun bulunması için kasabanın şerifi Bill Willoughby'ye koşan anne, beklediği çabayı bulamayınca vazgeçmez ve kasabanın çıkışındaki 3 devasa reklam panosuna kızının cinayetiyle ilgili şerifi suçlayan mesajlar yazdırır.

43. Todo Sobre Mi Madre/Annem Hakkında Her Şey

todo sobre mi madre, annem hakkında her şey, pedro almodovar, oscar

Ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın yönetmen koltuğunda yer aldığı, 2000 yılındaki Oscar'larda "Yabancı Dilde En İyi Film" Oscar'ı kazanmış olan dram filmi 'Todo Sobre Mi Madre' (Annem Hakkında Her Şey) tam bir kadın gücü filmi. Birbirini destekleyen kadınların hikayelerini, tek bir cinsiyet gözünden göstermeden anlatan usta yönetmen, bu filmi tüm kadınlara ve annelere ithaf etmiştir. Başrollerinde Penelope Cruz, Cecilia Roth, Candela Pena, Marisa Paredes ve Cayetana Guillén Cuervo'nun yer aldığı Annem Hakkında Her Şey hem keyifli hem de duygusal bir seyir deneyimi sunuyor. Mutlaka izlemelisiniz!

44. Vivre Sa Vie/Hayatını Yaşamak

vivre sa vie, godard, hayatını yaşamak, fransız filmi, godard

Başrollerinde Anna Karina, Sady Rebbot ve André S. Labarthe'nin yer aldığı Jean-Luc Godard filmi 'Vivre Sa Vie'(Hayatını Yaşamak), 1962 yapımı bir Fransız filmi. 22 yaşındaki Nana'nın hikayesini konu alan filmde, genç bir anne olan Nana hayallerinin peşinden gitmek için çocuğu ve eşi de dahil herkesi ve her şeyi geride bırakıyor fakat hayat ona istediklerini vermiyor. Sokaklarda fahişelik yapmak da dahil birçok badire atlatan hayalperest genç kadının hikayesi yönetmen Godard'ın bakış açısıyla 12 farklı evrede anlatılıyor. 

45. Big/Büyük

big, tom hanks, büyük

Usta oyuncu Tom Hanks'in gençliğini izleyebileceğiniz şirin mi şirin bir filmle listeyi kapatıyoruz. Hem fantastik, hem komik, hem de duygusal bir film olan 'Big' (Büyük), tek hayali büyümek olan bir çocuğun, bir gün mucizevi bir şekilde büyümüş bir şekilde uyanmasını ve "Ne hayal ettiğine dikkat et çünkü gerçek olabilir." sözünü doğrulayan maceralar yaşamasını anlatıyor. Çocukluktaki hayal gücünün ne kadar değerli bir şey olduğunu hatırlatan bu sıcacık filmin başrollerindeyse Tom Hanks'e Elizabeth Perkins, John Heard, Jon Lovitz ve David Moscow eşlik ediyor. Filmin yönetmeniyse Penny Marshall.