Hoşgeldiniz!

RTÜK'ten Acun'a 1 Milyon Liralık Ceza!

Küçük kızların şortlu gösterisine RTÜK'ten büyük ceza geldi! 

Uyarı para cezasının işaretiydi!

Yaşları 7-11 arasında değişen küçük kızların şort giyerek yaptığı gösteriler kanala RTÜK tarafından önce uyarı, ardından da para cezası getirdi! Ayrı olarak da 5 program durdurma cezası verildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu küçük kızların 'Queens of the Dance' şarkısı eşliğinde sahneye çıkarak danslarıyla zenginleştirdikleri gösteriyi ''çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz" maddesini ihlal ettiğine karar vererek maddi olarak da cezalandırdı.

Karar neticesinde, Acun'un kanalına reklam gelirinin yüzde 2'sine denk gelecek bir para cezası verildi. Bu ceza da tv8 için 1 milyon liraya tekabül ediyor. Uzman raporuna göre, TV8'e, “Yayınlar çocuklara karşı istismar içeremez” ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle, idari para cezası ve 5 kez de program durdurma cezasının verilmesi istendi.

Ne olmuştu?

14 Aralık'ta ekrana gelen Yetenek Sizsiniz yarışmasında yaşları 7 ilâ 11 arasında değişen minik kızlardan oluşturulan ''Queen of The Dans'' grubu performansını sergilemiş, gelen çok sayıdaki şikayet üzerine de RTÜK konuyu değerlendirdi ve çocukların istismar edildiği görüşünde birleşti.