Hoşgeldiniz!

Sadece İzmir'e Özel Tatlar

'Aman siz de he ne İzmir'miş' dediğinizi duyar gibiyim fakat diğer şehirlerden ayıran bolcana özelliklerini kıskanmayalım lütfen. Yaşayan şehir, yaşanılacak şehir İzmir'in birbirinden mükemmel tatları sizlerle.

Boyoz

Başlığın dahi anlamayıp altını çizdiği '' kardeş yanlış giriyorsun galiba'' dediği İzmirlilerden başka hiçbir yerin bilmediği bu enfes tat çay ve haşlanmış yumurta ile birlikte servis edilir İzmir'de. Eğer ki oturduğunuz pastaneden sadece boyozu isterseniz mekan sahibi 'abi boyoza ayıp olmasın' diyerek yanında sizlere yumurta ve çayı ikram dahi edebilir.

Kumru

İzmir'de kumru bile çeşit çeşittir, et ürünü sevmiyorsunuz mesela olur insanlık hali hemen kumru ekmeğinin arasına İzmir tulum peyniri, domat, biber hoop alın size enfes bir kumru. He birde yengen vardır ama siz onu yanlış anlarsınız şimdi, yengen kumrunun daha bol malzemeli tombik halidir. Birgün İzmir'e yolu düşenlerin tatması gereken en önemli tatlardır bunlar.

Ballı Lokma Tatlısı Aman Hadi Hayırlısı

İzmir'e okumaya gelen öğrencileri şaşırtmayı severiz adlı çalışmamız. Gavur İzmir'de her köşede hayır için lokma dağıtılır.

Şevket-i Bostan

Şevket otu derler, Akkız da derler pişerken biraz anason kokusu salar ortama. 'Aman Allah'ım o nasıl bir tattır' hem şifalı hem acayip lezzetli bir yemeyi vardır.

Hazır Bitkilere Girmişken: Arapsaçı

Et yemeklerinin baş tacıdır arapsaçı. Funda Arar bile bu bitkiye şarkı yaptı tüm dertleri çözen tat!

Kabak Pabucaki

Bir diğer adı da 'sandal sefası'dır. Kabak sevmeyenler varsa hemen İzmir'e gitmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz zira bu tat kabağa aşık bırakıyor insanı.

İzmir Köfte

İzmirliler Burger King veya Mcdonald's aşığı değildir çünkü onların evde haftada 2-3 kere İzmir köfte pişer, çünkü o tat aşk, çünkü o tadın yanında en ala kebap bile saygı duruşunda dikilir.

Sokaklarda Gelen Bir Ses: Şambali

Sabahları ara sokaklarda bir ses yükselir 'gevreek' diye bu ses akşam üstü yerini 'şaaaambaliii'ne bırakır. Eski adı şambalı olan bu tatlı özel tarifler içerdiği için yumurta ve un alerjisi olan insanların bir numaralı tatlısıdır.