Hoşgeldiniz!

Selda Bağcan Manyak Mıyım Kendimi Öveyim Dedi, BBC Savunma Yaptı

Geçenlerde BBC Türkçe'den Aylin Yazan'a çok konuşulan bir röportaj veren usta Türk Halk Müziği sanatçısı Selda Bağcan, Cengiz Semercioğlu'nun sorularını yanıtladı. BBC'ye verdiği röportajda kendini sürekli övdüğü için sosyal medyada “Benzersiz bir sesim var, kimseye benzemiyor”, “Epeydir ünlüyüm, ünüm dünyaya yayılmış” ve “70’li yıllarda internet olsaydı ben şimdi Ay’a çıkmıştım” sözleriyle oldukça konuşulan Bağcan bu röportajla ilgili, “Kendimi durup dururken methedecek kadar manyak mıyım? Kadın (BBC muhabiri Aylin Yazan) beni gaza getirdi.” dedi. BBC Türkiye'yse çalışanını savundu.

 

İşte BBC Türkçe'nin Selda Bağcan'la Yaptığı O Röportaj

Selda Bağcan kendini egoist olarak değerlendirenlere karşı kendini şu sözlerle savundu, “Benim için ‘Aleyna Tilki’nin yaşlanmışı’ dediler. Yazılanlar içinde en çok bu hoşuma gitti. Ama ben sosyal medyada yazılanlar gibi biri değilim”

bbc türkçe, selda bağcan, müzik, röportaj

"...Gaza gelmişim. Beni herhalde biraz hırpaladı ki ben de oyum buyum diye kendimi ispatlamaya çalıştım. Herkes bana ne diyorsa ben de onları tekrar ettim. Benim aklımla söyleyeceğim şeyler değil bunlar. Dediğim gibi spikerin lafları yok. Bunların tek sebebi bu. Diyalog gibi yayınlasalardı söylediklerim batmazdı. Bir daha asla böyle bir tuzağa düşmem. Kendimi durup dururken methedecek kadar manyak mıyım?”

“Selda Bağcan’ın kendini övmesi hakkıdır ama...”

bbc türkçe, selda bağcan, müzik, röportaj

BBC Türkçe'yse söylenenlere cevap vermekte çekinmedi ve röportajı yapan deneyimli gazeteci Aylin Yazan'ı korudu. “Selda Bağcan’ın kendini övmesi hakkıdır”  ifadelerini kullandı ve devam etti, “Bu mülakata Bağcan tarafından yöneltilen eleştirileri BBC olarak ciddiye almak zorundayız. Hem kurum olarak işimizi doğru yapıp yapmadığımızı anlamak, hem de bu mülakatı yapan BBC Türkçe çalışanı Aylin Yazan'ın mesleki onurunu de rencide eden bu eleştirilerin haklı olup olmadığını değerlendirmek açısından”

bbc türkçe, selda bağcan, müzik, röportaj

“Öncelikle BBC Türkçe'nin Selda Bağcan'ı ya da herhangi bir konuğunu 'gaza getirmesi', 'kışkırtması' veya konuklarına 'komplo kurması' söz konusu olamaz.BBC, dünyanın önde gelen çoğu yayın kuruluşunun da yaptığı gibi internet ve sosyal medya platformlarında kullanıcıların daha kolay izlemelerine olanak sağlamak için, mülakatların da aralarında olduğu videoları dijital formatta yayınlıyor.

Bu formatta da, videolarda sorular ekrana yazılı olarak yansıtılıyor, yanıtlar da sözlü ve alt yazılı yayınlanıyor. Nitekim, Selda Bağcan ile yapılan mülakatın yayınlanan 9 dakika 30 saniyelik bölümünde soruların yer almadığı doğru değildir. Sorular yazılı olarak ekrana yansıtılmıştır.

Sayın Bağcan'la mülakatın başında kendisine formatın bu şekilde olacağı da söylenmişti. Tabii, BBC mülakatıyla ilgili olarak Bağcan ile konuşan meslektaşlarımızın da önceden bunu izlemiş olmalarını beklerdik. O zaman soruların orada olduğunu göreceklerdi..."

"...BBC Türkçe mülakatının yayınlanmasının ardından, internette bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından, mülakattan bazı kliplerin sorular çıkarılarak paylaşıldığını gördük.

BBC Türkçe'nin bu tahrifatlarla ilgisi yok, sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarını kontrol etmesine olanak da yok.

Eğer Bağcan bu açıklamalarımızı yeterli görmezse, ya da ikna olmazsa, ancak kendisi istediği takdirde, mülakatın 23 dakikalık ham halini de yayınlamaya hazırız.

Son, ama en önemli olarak da BBC çalışanı Aylin Yazan'ın işini doğru yaptığını, izlemesi keyifli, çok güzel bir video ortaya çıkardığını ve kendisine yönelik eleştirileri hiçbir şekilde hak etmediğini vurgulamak isteriz.”