Hoşgeldiniz!

Sınırları Zorlayan En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Türkiye gündeminden sıyrılıp başka bir gezegene kaçmak istediğimizde imdadımıza yetişen, en iyi 10 bilim kurgu dizisini sizler için derledik!

Bilim kurgu türündeki dizileri seviyorsanız Netflix'in en iyi bilim kurgu dizilerini derlediğimiz liste de ilginizi çekebilir:

Netflix Bilim Kurgu Dizileri Arasından İzlenmesi Gerekenler 

1. Fringe

fringe

Oyuncular: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble

Sezon Sayısı: 5

Yapım Yılı: 2008

Fringe Konusu: Lost ve Person of Interest gibi efsane dizilerin de yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini yapmış olan J.J. Abrams'dan bir başka başyapıt! Fringe'i gelmiş geçmiş en iyi bilim-kurgu dizilerinden biri yapan inanılmaz oyunculukları mı, unutulmaz karakterleri mi, ancak müthiş bir zekanın ürünü olabilecek senaryosu mu biz karar veremedik. Belki de bunların hepsinin ustaca harmanlanmış olmasıdır. Anlatılmaz yaşanır bir dizi olsa da Fringe'de, özel ajan Olivia Dunham'la yolları kesişen bir baba-oğul ve sonrasında beraber atıldıkları fantastik maceralar anlatılıyor. İzleyicisine her bölüm ayrı bir heyecan yaşatan nadir dizilerden. Bilim-kurgu ve gizem türünü sevip de izlemeyen bin pişman!

 

2. Black Mirror

black mirror

Oyuncular: Daniel Lapaine, Hannah John-Kamen, Michaela Coel 

Sezon Sayısı: 4

Yapım Yılı: 2011

Black Mirror Konusu: Her bir bölümünde farklı bir teknoloji distopyasının kurgulandığı sarsıcı bilim kurgu dizisi 'Black Mirror'ın yapımcısı Charlie Brooker başarılı bilim kurgu dizisi hakkında, "Her bölüm farklı oyuncu kadrosu, farklı mekan ve hatta farklı gerçeklik algısına sahip; fakat hepsi hem günümüzdeki yaşam tarzımız hem de hoyrat isek 10 dakika içerisinde yaşayabileceğimiz şeyler hakkında." yorumunu yapmıştır. Dizinin dünya çapında yakaladığı başarı sonrası yayın hakları, dev internet yayıncısı Netflix tarafından satın alındı. 

 

 

3. Orphan Black

orphan black

Oyuncular: Tatiana Maslany, Dylan Bruce, Jordan Gavaris

Sezon Sayısı: 5

Yapım Yılı: 2013

Orphan Black Konusu: Feminist bir bilim kurgu izlemek isteyenleri buraya alalım. Kanadalı ünlü senarist Graeme Manson'ın özgün bilim kurgu şaheseri 'Orphan Black', koruyucu bir aile tarafından yetiştirilmiş olan yetim Sarah Manning'in farklı hayatlar yaşayan klonlarınının açığa çıkmasını sürükleyici bir şekilde işliyor. 

 

 

4. Doctor Who

doctor who

Oyuncular: Matt SmithPeter Capaldi, David Tennant, Pearl Mackie, Jenna Coleman

Sezon Sayısı: 11

Yapım Yılı: 2005

Doctor Who Konusu: Senelerdir yayınlanmasına rağmen kurgusundaki orijinaliteyi kaybetmemiş ve azımsanamayacak bir hayran kitlesine sahip olan 'Doctor Who', gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu dizilerinden biri şüphesiz. Özellikle TARDIS isimli polis kulübesi İngiliz popüler kültürüyle iç içe geçmiş olan dizinin konusuysa şöyle: Gallifrey isimli bir gezegenden gelmiş olan ana karakterimiz Doctor Who, kendisini tüm canlılara yardım eden ve zamanda yolculuk eden bir barış sembolü olarak tanımlar. Dr. Who'nun gezegeni Gallifrey'in ezeli düşmanıysa "Dalekler" adındaki bir robot ırkıdır ve amaçları, evrende Dalekler'den olmayan tüm varlıkları yok edip safkan bir halk oluşturmaktır. Dizi boyunca Dr. Who, edindiği Dünya'lı yol arkadaşlarıyla birlikte Dalekler'le savaşacaktır.

 

5. 11.22.63

11.22.63

Oyuncular:  James Franco, Sarah Gadon, George MacKay

Sezon Sayısı: 1 (Mini Dizi)

Yapım Yılı: 2016

11.22.63 Konusu: Ünlü gerilim yazarı Stephen King'in romanından uyarlanmış olan '11.22.63'ün yapımcısıysa listemizdeki bir diğer bilim kurgu klasiği olan 'Fringe'in ve diğer bir efsane dizi 'Lost'un da yapımcı kadrosunda bulunan J.J. Abrams. Bir bilim kurgu mini dizisi olan '11.22.63'te, Oscar adaylığı bulunan oyuncu James Franco'nun canlandırdığı Jake Epping adındaki adamın 22 Kasım 1963 tarihine dönerek John F. Kennedy suikastını önlemeye çalışması anlatılıyor. 

 

 

6. The 100

the 100

Oyuncular: Eliza Taylor, Bob Morley, Marie Avgeropoulos

Sezon Sayısı: 5

Yapım Yılı: 2014

The 100 Konusu: Post apokaliptik bir bilim kurgu dizisi olan 'The 100', 97 yıl önce gerçekleşen nükleer bir patlamayla çoğunluğu yeryüzünden silinen insan ırkının son üyelerinin birbirleriyle ve kaynak sıkıntısı yaşanan bu dönemde doğal koşullarla ettiği mücadeleler anlatılıyor.

 

 

7. Person of Interest

person of interest

Oyuncular: Jim Caviezel, Michael EmersonTaraji P. Henson, Kevin Chapman

Sezon Sayısı: 5

Yapım Yılı: 2011

Person of Interest Konusu: Lost ve Fringe gibi efsane kurguların yaratıcısı J.J. Abrams'dan bir bilim kurgu klasiği dizi daha! Gizem unsurlarının hüküm sürdüğü 'Person of Interest'te, her bölüm farklı bir tema işlense de ana tema sabit. Bir ayağı aksak bir milyarder ve eski bir CIA ajanı, işlenmesi yüksek olasılık dahilinde olan suçları, bu suçlar henüz işlenmeden engellemeye çalışıyor. 

 

 

8. Altered Carbon

altered carbon

Oyuncular: Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higareda

Sezon Sayısı: 1

Yapım Yılı: 2018

Altered Carbon Konusu: Game of Thrones'un ilk üç sezon bütçesini bile geride bırakan Netflix orijinal dizisi 'Altered Carbon'(Değiştirilmiş Karbon) 300 yıl sonraki alternatif bir gelecek senaryosunu konu alıyor. Bilim kurgu ögelerinin dominant olduğu 'Altered Carbon', insan bilincinin disklere kaydedilerek istenilen bedenlere aktarılabildiği bir dünyada geçiyor.

 

9. Westworld

westworld

Oyuncular: Evan Rachel Wood, Jeffrey Wright, Ed Harris, Thandie Newton, Anthony Hopkins, James Marsden

Sezon Sayısı: 2

Yapım Yılı: 2016

Westworld Konusu: Yine J.J. Abrams yine harika bir bilim kurgu! HBO kanalında yayınlanmaya başladığı ilk günden beri çok konuşulan dizi Westworld'un yaratıcısıysa Jurassic Park'ın da yaratıcısı olan Michael Crichton. Western unsurlarıyla yapay zekanın insan ırkı üzerinde oluşturduğu tehdit temasını oldukça etkileyici harmanlayan 'Westworld'un kadrosunda da başta efsane Hollywood oyuncusu Anthony Hopkins olmak üzere, oldukça önemli isimler bulunuyor.

 

10. Battlestar Galactica

battlestar galactica

Oyuncular: Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber 

Sezon Sayısı: 4

Yapım Yılı: 2004

Battlestar Galactica Konusu: Bilim kurgu diyince ilk akla gelen yapımlardan olan 'Battlestar Galactica', 2004 yılında ilk yayınlandığında da çok konuşulmuştu. Zamanla bilim kurgu türünde kült mertebesine yükselen bu dizide, 12 Koloni adı verilen bir gezegende karşı karşıya gelen insan ve "Saylonlar" isimli robot ırkının mücadeleleri anlatılıyor. Diziye ismini veren "Battlestar Galactica"ysa dizide, insanların 12 Koloni'den kaçmak adına son umudu olan bir uzay gemisinin ismi.