Hoşgeldiniz!

Sütün Bereketi Bingöl'e Hayat Veriyor: 1 Milyar 115 Milyon TL’lik Sütaş Yatırımı Kentin Kaderini Değiştiriyor

Sütaş’ın tarım, hayvancılık ve sanayiyi bir araya getiren entegre tesislerine, Karacabey, Aksaray ve Tire’den sonra bir yenisi daha ekleniyor. Bahar aylarında yapılacak açılışa hazırlanan Bingöl Entegre Tesisleri yatırımında hazırlıklar hızla devam ediyor. 1 milyar 115 milyon TL’ye mal olacak yatırım; Çiftlikler, Yem fabrikası, Süt Ürünleri Fabrikası, Yenilenebilir Enerji, Gübre Tesisleri ve Hayvancılık Eğitim Araştırma-Geliştirme Merkezi’nden oluşuyor. 

Yatırımın Bingöl ekonomisine ve sosyal yaşamına olumlu katkıları şimdiden hissedilmeye başladı. Bingöl ve çevresindeki altı ilde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin gelişmesinde önemli rol oynayacak yatırım, bir bölgesel kalkınma projesi niteliğinde.

Sütün Bereketi Bingöl'e Hayat Veriyor

Sütaş’ın faaliyetlerine başlamasıyla birlikte bölgede; üretim teknolojisinde değişim, yenilikçilik kapasitesinde artış, kurumsal kapasitenin gelişmesi, işsizliğin azalması, işgücü niteliğinde gelişim, hane gelirlerinde artış, dışarıya göçün durması, hatta nitelikli nüfusun geriye dönmesi, gelir dağılımında dengelenme ve sosyal ve kültürel dönüşümün hızlanması gibi bölgeyi önemli ölçüde değiştirecek gelişmeler bekleniyor.

1 MİLYAR 115 MİLYON TL’LİK BİR YATIRIM 

SÜTAŞ Ar-Ge ve Teknoloji Başkanı Murat Arat, tesisle ilgili şu bilgileri verdi: “İneklerimizin yediği yemden, tesislerimizin ihtiyacı olan elektriğe kadar her şeyi “Çiftlikten Sofralara” diye adlandırdığımız entegre bir iş modeli ile yönetiyor, kontrol ediyoruz. Bu model ile kurulmuş, Türkiye’de 3 entegre tesisimiz var; Marmara Bölgesi’nde, İç Anadolu’da, Ege’de… Ve şimdi de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Bingöl’de. Toplam 1 milyar 115 milyon TL’ye mal olacak bu yatırımın ilk etabı 3 bin 200 dönüm büyüklüğünde bir arazide gerçekleştiriliyor. Arazinin yarısı tesisler için kullanılırken, diğer yarısı da yem bitkileri üretimi ve mera olarak değerlendirilecek.”