Hoşgeldiniz!

Tüm Zamanların En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon filmleri, izleyenleri hayal dünyalarında keyifli yolculuklara çıkarmaları ile 7’den 70’e pek çok yaş grubunun ilgisini çekmekte. Disney ve Pixar Animasyon Stüdyoları 'nın animasyon filmlerine aşina olsak da Japon yapımı animeler, Marvel veya DC yapımı animasyonlar ve daha birçoğu da artık animasyon filmleri listelerini dolduruyor. Her sene, başta Oscar Ödülleri'nde En İyi Animasyon Filmi kategorisinde yarışıp ön plana çıkan bol ödüllü animasyon filmleri de vizyonda rekorlar kırıyor. 

Biz de, her yaş grubunundan seyirciyi en keyifli yolculuklara çıkaracak, hem en yeni hem en unutulmaz animasyon filmlerini sizler için derledik. İşte çocuklar ve ruhu hep çocuk kalanlar için, en güzel animasyon filmleri!

1. Spider-Man: Into the Spider-Verse / Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (2018)

örümcek adam örümcek evreninde

Seslendirme Kadrosu: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld, Nicolas Cage

Spider-Man Into the Spider-Verse IMDb Puanı: 8.7

Spider-Man Into the Spider-Verse Konusu: Marvel çizgi romanlarının en sevilen karakterlerinden biri olan Spider-Man, bu taptaze animasyon filmde karşımıza alışık olmadığımız bir evrende çıkmakta. İzleyenlerden büyük beğeni kazanan film, "En İyi Animasyon Film" dalında Altın Küre ödülünü kazanarak 2018 yılının en iyi animasyon filmlerinden biri olmayı başardı.

Alışık olduğumuz Spider-Man maceralarından farklı olan filmde ana karakterimiz Miles Morales (Shameik Moore), okulu, arkadaşları ve ailesinin beklentileriyle uğraşmakta olan sıradan bir New Yorklu gençtir. Anne ve babasının özel okulda okuyan oğullarının başarısını arzulamalarına karşın Miles, okula ilgi duymamakta, daha çok arkadaşları ile ilgilenmektedir. Hayatındaki bu ufak sorunlar ile uğraşmakta olan Miles, radyoaktif bir örümcek tarafınan ısırılması sonucunda bambaşka bir dünyaya adım atar. Artık o, özel güçlere sahip bir süper kahramandır. Bu macera sırasında farklı evrenlerin süper kahramanları olan Peter Parker (Jake Johnson) ve Gwen Stacy (Hailee Steinfeld) de, Miles’ın kendi evrenini kurtarmak için çıktığı yolculukta ona yardımcı olacaklardır.

2. Spirited Away / Ruhların Kaçışı (2001)

spirited away

Spirited Away IMDb Puanı: 8.6

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Seslendirme Kadrosu: Rumi Hiragi, Miyu Irino, Mari Natsuki

Spirited Away Konusu: Spirited Away, Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen, Studio Ghibli yapımı Japon animasyon filmidir. 2003 yılında "En İyi Uzun Metrajlı Animasyon Filmi" dalında Oscar kazanan film, Oscar kazanan ilk anime olmuştur. Sürükleyici konusu ile izleyenlerin beğenisini kazanmayı başaran Spirited Away, tüm zamanların en güzel animasyon filmleri arasında yer almaktadır.

Spirited Away, Chihiro (Rumi Hiiragi) adında on yaşındaki bir kızın başından geçen maceraları konu almaktadır. Yaşadıkları kasabadan taşınmakta olan Chihiro ve ailesi, yolculukları sırasında ilginç bir yapı ile karşılaşırlar. Bu yapı, sihirli bir kasabaya açılan kapıdır. Küçük kız her ne kadar bu kasabayı gezmekten çekinse de, anne ve babasının merakı üzerine peşlerinden gitmeyi kabul eder. Terk edilmiş gibi görünen bu kasabaki bir restoranda lezzetli ve taze yemeklerin bırakılmış olduğunu gören küçük kızın anne ve babası, acıktıkları için bu yemekleri yemeye başlarlar ve kısa süre içinde kendilerini kaybederek domuza dönüşürler. Anne ve babasını kurtarmak için kasabayı gezmeye başlayan Chihiro bu kasabanın, geceleri ortaya çıkan ruhların dinlenmesi ve temizlenmesi için kurulmuş bir tesis olduğunu fark eder. Korku dolu anlar yaşayan küçük kız, kasabada tanıştığı Haku (Miyu Irino) adındaki gencin de yardımıyla, ailesini kurtarmak için heyecan dolu bir maceraya atılır.

3. The Lion King / Aslan Kral (1994)

the lion king

The Lion King IMDb Puanı: 8.5

Seslendirme Kadrosu: Matthew Broderick, James Earl Jones, Jeremy Irons, Nathan Lane, Ernie Sabella

The Lion King Konusu: 2 Oscar ve 3 Altın Küre ödülüne sahip olan Disney animasyon filmlerinden olan The Lion King, başta 90’lar çocukları olmak üzere pek çok insanın vazgeçilmez animasyon filmlerinden biri olmuştur. Aslan Kral'ın 19 Temmuz 2019'da, yeni animasyonlar ile hazırlanmakta olan tekrar çekiminin vizyona girmesi planlanmakta.

Gelelim unutulmaz Disney filmi The Lion King'in konusuna:

Ormanın kralı aslan Mufasa’nın (James Earl Jones) Simba (Matthew Broderick) adında bir oğlu olur. Prens Simba, babasından sonra tahta geçecek olan varistir. Ancak Kral Mufasa, bu durumu çekemeyen kardeşi Scar’ın (Jeremy Irons) kurduğu hain bir tuzak sonucunda ölür. Tahta geçmeyi hedefleyen Scar, kralın ölümünün Simba’nın suçu olduğunu söyler. Bunun üzerine vicdan azabı duyan Simba, kaçarak ormanın başka bir yerinde yaşamaya başlar. Bu esnada tanıştığı Timon (Nathan Lane) ve Pumbaa (Ernie Sabella), küçük Simba’ya Hakuna Matata adındaki dertsiz ve mutlu yaşam felsefelerini öğretirler ve küçük Simba’yı büyütürler. Artık yetişkinliğe ulaşan Simba, geçmişinin peşini bırakmaması sonucunda zor bir karar ile yüzleşmek zorundadır. Her şeyi geride bırakıp şimdiki hayatına devam mı edecektir; yoksa kötü yürekli Scar ile yüzleşip kendisinin olanı geri mi alacaktır?

4. WALL·E / VOL·i (2008)

WALL·E IMDb Puanı: 8.4

Seslendirme Kadrosu: Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin

WALL·E Konusu:  Pixar Animation Studios ve Walt Disney Pictures işbirliği ile çekilmiş olan ödüllü animasyon filmi WALL·E, 2009 yılında "En İyi Animasyon Filmi" dalında Oscar kazanmıştır. İşlediği konu itibari ile de büyük ilgi toplayan film, en iyi Pixar filmleri arasında yer almakta.

Yakın gelecekte geçen bu fantastik hikayede dünyamız, harap edilmiş ve kirlilikten yaşanamayacak hâle gelmiştir. Bütün insanlar, BnL adlı büyük bir şirketin inşa ettiği uzay gemileri ile dünyayı terk etmek zorunda kalmışlardır. Bu esnada yine BnL tarafından üretilen robotlar da, yaşamayı mümkün kılacak hâle gelene kadar dünyayı temizlemekle görevlendirilmişlerdir. Bu robotlardan biri olan WALL·E, insanların dünyayı terk etmesinden yüzyıllar sonra, Dünya'da görevli olan robotlardan tek çalışır durumda olanıdır. Her şeye rağmen büyük bir azimle görevine devam etmekte ve insanlardan geriye kalan eşyalar ile dünyayı tanımaya çalışmakta olan WALL·E, bir gün uzay gemisinden Dünya'ya gönderilen arama robotu Eve (Elissa Knight) ile karşılaşır ve ona aşık olur. Görevini tamamlaması sonucu gemiye gitmek üzere yola çıkan Eve’in gidişine dayanamayan WALL·E de robotun peşinden gider ve burada ilk kez karşılaştığı insanların arasında bir maceraya atılır.

5. Kimi no Na wa / Senin Adın (2016)

kimi no na wa

Your Name IMDb Puanı: 8.4

Seslendirme Kadrosu: Ryûnosuke Kamiki, Mone Kamishiraishi

Kimi no Na wa Konusu: 2016 yılının en güzel animasyon filmlerinden biri olan Your Name, yine aynı yıl Japonya’da yılın en iyi animasyon filmi olarak listelerde yer almıştır.

Küçük bir kasabada yaşayan Mitsuha Miyamizu (Mone Kamishiraishi), ailesi ile yaşayan sıradan bir liselidir. Ailesine karşı Shinto geleneklerine ilgi duymadığını ve kasabanın başkanı olan babasının seçim kampanyalarında ona yardımcı olmayı sevmediğini göstermese de, Mitsuha yaşadığı kasabadan ve hayatından çok sıkılmıştır. Genç kızın en büyük hayali kasabadan kaçıp Tokyo’da kendisine yeni bir hayat kurmaktır. Taki Tachibana ise (Ryûnosuke Kamiki) Tokyo’da yaşayan ve yarı zamanlı olarak garsonluk yapan liseli bir gençtir. Genç adamın en büyük hayali bir gün mimar ya da sanatçı olabilmektir. Farklı hayatlara sahip iki genç hiç beklemedikleri bir anda tuhaf rüyalar görmeye başlarlar. Bu rüyalarda birbirlerinin hayatlarını yaşamaya başlayan iki yabancı, bu esrarengiz olayı çözebilmek için bir maceraya atılır.

6. Coco (2017)

coco

Coco IMDb Puanı: 8.4

Seslendirme Kadrosu: Anthony Gonzalez, Gael García Bernal, Benjamin Bratt

Coco Konusu: 2 Oscar ve 1 Altın Küre ödüllü animasyon filmi Coco, animasyon teknikleri, seslendirmesi, duygusal öyküsü ve Meksika kültürünü başarılı bir şekilde yansıtmasından dolayı pek çok olumlu eleştiri almıştır. Aldığı ödüllerin yanı sıra, bir çok adaylığa da sahip olan Disney animasyonu Coco, National Board of Review tarafından 2017 Yılının En İyi Animasyon Filmi seçilmiştir.

Ailesinin jenerasyonlar boyu devam eden müzik yasağına karşılık Miguel (Anthony Gonzalez), tıpkı hayranlık duyduğu Ernesto de la Cruz (Benjamin Bratt) gibi, müzisyen olmayı hayal etmektedir. Bir gün ünlü müzisyenin gitarını bulan Miguel, gitarı çalmasının üzerine kendisini Ölüler Diyarı’nda bulur. Ölüler Diyarı’nda bulunduğu sırada Hector (Gael García Bernal) adında bir düzenbaz ile tanışan Miguel, Hector ile birlikte ailesinin geçmişini öğreneceği olağanüstü bir yolculuğa çıkar.

7. Up / Yukarı Bak (2009)

up

Up IMDb Puanı: 8.3

Seslendirme Kadrosu: Edward Asner, Jordan Nagai, Christopher Plummer

Up Konusu: Tüm zamanların en komik animasyon filmleri arasında yer alan Pixar ve Disney animasyon filmi Up, 2 Oscar sahibidir. Film sadece komedi yönüyle değil, macera dolu sahneleri ve aktardığı yoğun duygular ile de izleyenlerin beğenisini kazanmıştır.

Carl Fredricksen (Edward Asner) utangaç ve kendi halinde bir çocuktur. Ünlü kaşif Charles F. Muntz’a (Christopher Plummer) hayranlık duyan Carl, büyüdüğünde onun gibi bir kaşif olmak istemektedir. Bir gün Carl, Ellie adında, kendisi gibi Muntz hayranı bir kızla tanışır. Ellie, kulüp evini Cennet Şelalesi manzaralı bir uçuruma taşımak istediğini Carl’a söyler ve ondan yardım ister. Aradan yıllar geçer ve artık yetişkin olan Carl, Ellie ile evlenir. Çocuk sahibi olamayan çift, Cennet Şelalesi’ne seyahat için para biriktirmeye başlar ancak parayı sağlık sorunları için harcamak zorunda kalırlar. Carl en sonunda yola çıkmaya karar verir ancak Ellie hastalanır ve ölür, Carl tek başına kalmıştır.

Yıllar sonra Carl’ın evi kentsel dönüşüm dolayısıyla yıkılmak üzeredir. Yaşlı adam, çılgın bir plan kurarak Ellie’ye verdiği sözü tutmaya karar verir. Evine binlerce helyum balonu takarak evi zepline çeviren Carl, Cennet Şelalesi'ne doğru yola çıkar. Ancak, başarı rozeti kazanmak için Carl’ı rahatsız eden küçük izci Russel (Jordan Nagai) da, kazara yaşlı adamın yolcusu olmuştur.

8. Toy Story 3 / Oyuncak Hikayesi 3 (2010)

toy story 3

Toy Story 3 IMDb Puanı: 8.3

Seslendirme Kadrosu: Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Net Beatty, John Morris, Michael Keaton

Toy Story 3 Konusu: Pixar’ın en sevilen filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi, serinin üçüncü filmi olan Oyuncak Hikayesi 3 ile maceraya kaldığı yerden devam etmekte. 2 Oscar kazanan animasyon filmi, serinin en sevilenlerinden biri olmayı başarmış. Oyuncak Hikayesi 3'ün Türkçe dublajını seslendirenler arasında Kıvanç Tatlıtuğ ve Beren Saat de yer almıştı. Unutulmaz animasyon filmi serisinin dördüncü filmli olan Oyuncak Hikayesi 4’ün ise 2019 yazında vizyona girmesi planlanıyor.

Filmde, oyuncakların sahibi Andy (John Morris), artık üniversite çağında bir delikanlıdır. Üniversiteye  gitmek üzere evden ayrılmaya hazırlanan Andy, Woody’yi (Tom Hanks) yanına almak isterken Buzz (Tim Allen) ve diğerlerini bir çöp poşetine koyarak kaldırmaya karar verir. Ancak Andy’nin annesinin poşeti çöp sanması üzerine oyuncaklar kendilerini atılmak üzere bulur. Kaçarak Andy’nin annesinin bağış kutusuna girmeyi başaran oyuncaklar, peşlerinden gelen Woody ile birlikte kendilerini bir kreşte bulurlar. Burada Lotso (Net Beatty) adında bir oyuncak ayı ile tanışan oyuncaklar durumlarından ve yeni tanıştıkları oyuncaklardan memnundurlar. Ancak kısa süre sonra, Woody bir şeylerin ters gittiği anlamaya başlar.

9. Inside Out / Ters Yüz (2015)

inside out

Inside Out IMDb Puanı: 8.2

Seslendirme Kadrosu: Amy Poehler, Richard Kind, Kaitlyn Dias

Inside Out Konusu: 2015 yılında en iyi animasyon filmi dalında Altın Küre ödülü ve 2016 yılında yine aynı dalda Oscar alan Inside Out, izleyenleri insan zihninde duygu yüklü bir yolculuğa çıkarıyor.

Küçük bir kasabada ailesiyle yaşayan Riley (Kaitlyn Dias), mutlu ve keyifli bir çocukluk geçirmektedir. Riley’nin zihninde Neşe (Amy Poehler), Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti olmak üzere beş temel duygu yaşamaktadır. Riley’nin zihninde yaşayan bu duyguların yaptığı yönlendirmeler, küçük kızın kararlarını ve hayatını etkilemektedir. Duyguların yanı sıra Riley’nin zihninde, hayatındaki önemli anılar üzerine kurulmuş beş adet ada bulunmaktadır. Riley 11 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte San Francisco’ya taşınır. Yeni evine, şehre ve okuluna alışamayan Riley, en yakın arkadaşı olan babasının da yoğunluğundan dolayı kendisiyle ilgilenememesi üzerine mutsuzluğa kapılmaya başlar. Neşe, bu durumu düzeltmeye çalışırken Riley’nin çekirdek hatıraları zarar görür ve anı adaları yıkılmaya başlar. Bunun üzerine Neşe, küçük kızın hayatını toparlayabilmek için zorlu bir yolculuğa çıkmak zorunda kalır.

10. Monsters, Inc. / Sevimli Canavarlar (2001)

monsters inc

Monsters, Inc. IMDb Puanı: 8.1

Seslendirme Kadrosu: Billy Crystal, John Goodman, Mary Gibbs

Monsters, Inc. Konusu: Klasikleşmiş Pixar animasyon filmlerinden biri olan Monsters, Inc., bir Oscar sahibidir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin izlemekten keyif duyduğu bu film, aynı zamanda tüm zamanların en komik animasyon filmlerinden.

Filmde, çocukluğumuzda hepimizi korkutan canavarlar karşımıza çıkıyor. Fakat ufak bir fark var, bu canavarlar aslında o kadar da korkunç değiller.

Canavarlar Dünyası adlı kendilerine has bir dünyada yaşayan canavar James P. (Sulley) Sullivan (John Goodman) ve arkadaşı Mike Wazowski (Billy Crystal), dünyalarının enerji kaynağını üreten bir şirkette çalışmaktadır. Enerjilerinin kaynağı ise insanların dünyasına gidip korkuttukları çocukların çığlıklarıdır. Bir gün yine korkuttukları çocuklardan biri olan iki yaşındaki Boo (Mary Gibbs), Sulley ile canavarlar dünyasına geçiş yapar. Mike ve Sulley küçük kızı kimse fark etmeden kendi dünyasına geri göndermek zorundadır fakat küçük kızın gitmeye hiç niyeti yoktur.

11. Finding Nemo / Kayıp Balık Nemo (2003)

finding nemo

Finding Nemo IMDb Puanı: 8.1

Seslendirme Kadrosu: Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould

Finding Nemo Konusu: 2004 yılında Oscar kazanan Disney'in animasyon filmi Finding Nemo, izleyenleri okyanusların derinliklerinde aksiyon dolu bir maceraya çıkarıyor. Kayıp Balık Nemo, Oyuncak Hikayesi ve Sevimli Canavarlar’dan sonra Pixar’ın animasyon filmleri tarihinde başarılı bir adım sayılan üçüncü filmi olmuştur.

Bir Palyaço balığı olan Marlin (Albert Brooks), karısının zamansız ölümü üzerine oğlu Nemo (Alexander Gould) için fazlasıyla kaygılanmaktadır. Bir okul gezisi sırasında, babasının okyanusun tehlikeleriyle ilgili uyarılarına rağmen küçük Nemo, açık denizde açılmaya başlar ve ortadan kaybolur. Bir botun attığı ağa yakalanan Nemo, kendisini Sydney’deki bir dişçinin ofisinde bulur. Oğlundan haber alamayan Marlin korkmaya başlar ve Nemo’yu bulmak için yola çıkar. Yolculuğu sırasında Marlin, Dory (Ellen DeGeneres) isminde geçici hafıza kaybı yaşayan bir balıkla tanışır. Nemo’yu bulmaya çalışan ikilinin önünde uzun ve tehlikeli bir yol vardır.

12. The Incredibles / İnanılmaz Aile (2004)

the incredibles

The Incredibles IMDb Puanı: 8.0

Seslendirme Kadrosu: Craig T. Nelson, Holly Hunter, Samuel L. Jackson

The Incredibles Konusu: Animasyon filmi tutkunlarının vazgeçilmezlerinden olan, 2 Oscar sahibi The Incredibles, izleyenleri süper kahramanlar dünyasının başka bir boyutuna götürüyor.

Gençliğinde Bay İnanılmaz adıyla süper kahramanlık yapan Bob Parr (Craig T. Nelson), kendisi gibi dünyanın en ünlü süper kahramanlarından biri olan Lastik Kız lakaplı Helen (Holly Hunter) ile evlenir. Bir zamanlar tüm dünyada yaptıkları kahramanlıklarla ünlenmiş ikili, devletlerin zorlaması sonucu, diğer süper kahramanlarla birlikte kimliklerini gizleyerek sıradan vatandaşlar gibi yaşamak zorunda bırakılırlar. Aradan on beş yıl geçer. Üç çocuk babası Bob, ailesine bakmak için sevmediği bir işte çalışmaktadır. Bir gün kendisine yapılan gizli bir süper kahramanlık teklifi Bob’un ilgisini çeker ancak Helen, Bob’un kahramanlık yapmasını istememektedir. Teklifi kabul eden Bob, ailesinden bu durumu gizler ve başta kendisini, sonra ailesini ve tüm insanlığı tehlikeye sokacak bir maceranın parçası olur.

13. Ratatouille / Ratatuy (2007)

ratatouille

Ratatouille IMDb Puanı: 8.0

Seslendirme Kadrosu: Patton Oswalt, Lou Romano, Brad Garrett

Ratatouille Konusu: 2008 yılında Yılın En İyi Animasyon Filmi dalında Oscar kazanan, Disney-Pixar işbirliğinin bir başka büyüleyici animasyon filmi örneği olan Ratatouille, izleyenlere Fransız mutfağının konu edildiği, alışılmışın dışında bir maceranın kapılarını aralıyor. Kesinlikle izlenmesi gereken animasyonlardan biri olan Ratatouille izleyenleri acıktırabilir, bizden söylemesi.

Filmde, Remy (Patton Oswalt) adında bir lağım faresi, ailesinin tüm isteklerine ve durumun imkansızlığına rağmen ünlü bir şef olmak istemektedir. Başından geçen kaza sonucunda ailesinden ayrı düşen Remy, Paris’in kanalizasyonlarında gezerken şans eseri kendisini ünlü şef Auguste Gusteau’nun (Brad Garrett) restoranında bulur. Her ne kadar fare Remy yemek yapmak istese de bu mümkün görünmemektedir. Ancak bir gün restoranda işe başlayan Linguini (Lou Romano) sayesinde Remy, hayallerini gerçekleştirebilme şansı elde eder.