Hoşgeldiniz!

Zihninizi Zorlayacak En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

İşte zihninizin sınırlarını zorlayacak filmlerle dolu en iyi psikolojik gerilim filmleri listesi! En yenisinden en iyisine birçok psikolojik gerilim filminden oluşan bu film listesindeki filmleri izlerken en derin arzularınızı ve korkularınızı keşfedebilirsiniz. 

En çok okunan diğer film listelerimizeyse buradan ulaşabilirsiniz:


Mutlaka İzlemeniz Gereken Bol Ödüllü Filmler

Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken En İyi 45 Film

2000'li Yılların En Komik Türk Komedi Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 40 Komedi Filmi

Gelmiş Geçmiş En İyi Marvel Filmleri

İzlemeniz Gereken En İyi Hint Filmleri

Tekrar Tekrar İzlenesi En İyi Kore Filmleri

1.The Silence of The Lambs / Kuzuların Sessizliği (1991)

kuzuların sessizliği

Oyuncular: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn

Yönetmen: Jonathan Demme

IMDb Puanı: 8.6

The Silence of the Lambs Konusu: En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu kategorileri dahil olmak üzere toplamda 5 dalda Oscar alan Kuzuların Sessizliği, tüm zamanların en iyi psikolojik gerilim filmleri arasında yer almaktadır.

Thomas Harris’in aynı isimdeki romanından sinemaya uyarlanan filmde eğitimine devam etmekte olan genç FBI ajanı Clarice Starling (Jodie Foster), bir seri katili yakalamak için ipuçlarına ihtiyaç duymaktadır. Araştırması sırasında, eski bir psikiyatrist olan azılı suçlu Hannibal Lester (Anthony Hopkins) ile yolları kesişen Starling, Lester’ın hastalıklı zihnine inerek seri katili yakalamaya çalışacaktır.

2. The Sixth Sense / Altıncı His (1999)

altıncı his

Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Mischa Barton

Yönetmen: M. Night Shyamalan

IMDb Puanı: 8.1

The Sixth Sense Konusu: Psikolojik gerilim filmlerinin klasikleşmiş örneklerinden biri olan filmde, çocuk psikiyatristi Malcolm Crowe (Bruce Willis) ve hastası Cole Sear’ın (Haley Joel Osment) hikayesi ele alınmaktadır. İçine kapanık ve sorunlu bir çocuk olan Sear, ölü insanları görmekte ve onlarla iletişime geçebilmektedir. Sear ile benzer sorunlar yaşayan Crowe, Sear’ın durumundan çok etkilenir ve kendisini çocuğa adar. Sear’ın güvenini kazanan Crowe, küçük çocuğun büyük sırrını öğrenecektir.

Toplamda 32 ödül ve 54 adaylığa sahip film, büyük başarılara imza atmıştır.

3.Insomnia / Uykusuz (2002)

insomnia

Oyuncular: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank

Yönetmen: Christopher Nolan

IMDb Puanı: 7.2

Insomnia Konusu: İnanılmaz filmlerin mimarı Christopher Nolan'ın yönetmenliği ve muhteşem oyuncu kadrosu, Insomnia'nın başlı başına en iyi psikolojik gerilim filmleri listesinde yerini almasına sebep olmuştur. Los Angeles polis departmanında görevli dedektif Will Dormer (Al Pacino), küçük bir Alaska kasabası olan Nightmute’ta gerçekleşen bir cinayeti araştırmak üzere ortağı Hap Eckhart (Martin Donovan) ile Alaska’ya gönderilir. Yerel polis ile de gerçekleştirdikleri araştırmalar sonucu dedektifler yazar Walter Finch’ten (Robin Williams) şüphelenmeye başlarlar. Araştırmalarının devam ettiği sırada Dormer bir kaza sonucu ortağının ölümüne sebep olur ve durumu saklamaya çalışır. Çektiği uykusuzluk, içinde bulunduğu zorlu durum ve şüpheli Finch’in arasında kalan dedektif, kendisini zorlu bir savaşın ortasında bulacaktır.

 

4.The Machinist / Makinist (2004)

makinist

Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh

IMDb Puanı: 7.7

The Machinist Konusu: Başarılı psikolojik gerilim filmlerinden olan Makinist, izleyenlere ana karakter Trevor Reznik’in (Christian Bale) gerilim dolu hikayesini anlatmaktadır. İleri derecede insomnia (uyuyamama hastalığı) hastası olan Reznik, bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır ve hastalığı yüzünden iş arkadaşının yaralanmasına sebep olur. Bu olaydan sonra diğer işçilerin de kendisine cephe almasıyla gitgide daha da paranoyak bir ruh haline bürünen Reznik, başına gelen ürpertici olayların uykusuzluktan dolayı zihninde gerçekleşen hayaller mi yoksa ona karşı kurulan komplolar mı olduğunu anlamaya çalışırken kendisini çıkışı olmayan bir kabusun içinde bulur.

5. The Butterfly Effect / Kelebek Etkisi (2004)

kelebek etkisi

Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart

IMDb Puanı: 7.7

The Butterfly Effect Konusu: Tüm zamanların en iyi psikolojik gerilim filmlerinden biri olan The Butterfly Effect’te ana karakterimiz Evan Treborn (Ashton Kutcher), çocukluk yıllarından itibaren çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Yaşadığı olayları hatırlamakta zorluk çektiğini fark eden Evan, anılarını günlüklerine aktarmaya başlar. Yıllar sonra karşımıza bir yetişkin olarak çıkan Evan, günlüklerini okuyarak zamanda yolculuk yapıp, kendisinin ve sevdiği insanların geçmişindeki karanlık olayları değiştirebildiğini fark eder. Böylelikle, geçmişi değiştirerek kimsenin acı çekmeyeceği bir gelecek yaratmak için büyük ve gizemli bir maceraya atılmış olur.

6. Hard Candy / Lolipop (2006)

hard candy

Oyuncular:  Ellen Page, Patrick Wilson, Sandra Oh

IMDb Puanı: 7.1

Hard Candy Konusu: Lolipop, eleştirmenler tarafından, işlediği hassas konu itibariyle karışık yorumlar almış olmasına karşın, farklı dallarda 10 ödül ve 13 adaylığa sahiptir.

Otuz iki yaşındaki fotoğrafçı Jeff Kohlver (Patrick Wilson) ve on dört yaşındaki Hayley Stark (Ellen Page), internet üzerinden tanışıp konuşmaya başlar. İkili bir süre konuşmayı sürdürdükten sonra buluşmaya karar verir. Hayley, aradaki yaş farkına rağmen Jeff’e oldukça samimi davranır ve evine gitmeyi kabul eder. Jeff’in karanlık bir planı vardır; daha önceden de birçok küçük kıza yapmış olduğu gibi Hayley’i istismar edebileceğini düşünmektedir. Ancak bilmediği birşey vardır. Hayley, Jeff’in asıl kimliğini en başından beri bilmektedir. Küçük kız, adamın kirli yüzünü ortaya çıkarmak için çoktan akılalmaz bir plan hazırlamıştır.

 

7.Black Swan / Siyah Kuğu (2010)

black swan

Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Winona Ryder

Yönetmen: Darren Aronofsky

IMDb Puanı: 8.0

Black Swan Konusu: Bol ödüllü bir psikolojik gerilim filmi olan Black Swan, biri Oscar olmak üzere toplamda 93 ödül, 258 adaylık almıştır.

Sanatseverleri ve psikolojik gerilim filmleri tutkunlarını bir araya getiren Black Swan, Amerikan Balesi’nin kalbi olan New York’ta, genç ve güzel bir balerin olan Nina Sayers’ın (Natalie Portman) başından geçenleri konu alır. Nina’nın eğitim aldığı bale akademisi, Çaykovski’nin ölümsüz eseri Kuğu Gölü Balesi’ni sahneleyecektir. Nina, eserde başrol alabilmek için yönetmen Thomas Leroy (Vincent Cassel) ile görüşür. Aralarında gerçekleşen yakınlaşma sonucu yönetmen, Nina’daki potansiyeli görür ve rolü almasını sağlar. Rolü için hazırlandığı sırada Nina kendisini güçlü saplantılar ve halüsinasyonların ortasında bulur. Bu saplantıların en büyüğü de yedek dansçı Lily (Mila Kunis) olacaktır.

 

Shutter Island / Zindan Adası (2010)

shutter island

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams

Yönetmen: Martin Scorsese

IMDb Puanı: 8.1

Shutter Island Konusu: Sürükleyici ve gerilim dolu sahneleriyle film, "En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri" başlıklı listelerin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Polis Edward “Teddy” Daniels (Leonardo DiCaprio) ve ortağı Chuck Aule (Mark Ruffalo), araştırma yapmak üzere akıl sağlığı yerinde olmayan suçluların tedavi gördükleri bir hastaneye gönderilirler. Rachel adında bir katilin hastaneden kaçışını araştırmak için görevlendirilen ikili, hastane görevlilerinin şüpheli tavırları ve hastalarının kendilerine verdikleri esrarengiz notlar üzerine kendilerini ürpertici bir gizemin ortasında bulurlar.  Gizemli olayların devam ettiği sıralarda Teddy, şiddetli ve rahatsız edici rüyalar görmeye başlar. Rüyalarının birinde, ölmüş eşinin kendisine verdiği bir ipucunun ışığında Teddy, araştırmanın yönünü değiştirir ve karanlık gerçeklerle yüzleşmeye başlar.

 

9.The Handmaiden / Hizmetçi (2016)

the handmaiden

Oyuncular: Min-hee Kim, Tae-ri Kim, Jung-woo Ha

Yönetmen: Chan-wook Park

IMDb Puanı: 8.1

The Handmaiden Konusu: Kore yapımı bir psikolojik gerilim filmi olan The Handmaiden, gizemli ve sürükleyici öyküsüyle dünya çapında psikolojik gerilim filmi tutkunlarının ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Kore filmi The Handmaiden,1930’lu yıllarda, Kore’nin Japon hakimiyeti altında olduğu dönemlerde geçmektedir. Kont Fujiwara (Jung-woo Ha), gizemli bir yapıya sahip Japon varis Leydi Hideko’yu (Min-hee Kim) kendisine aşık ederek servetini ele geçirmeye çalışmaktadır. Aslında bir dolandırıcı olan Fujiwara, planının gerçekleşmesine yardım etmesi için genç Sook-Hee’yi (Tae-ri Kim) Leydi Hideko’ya hizmetçi olarak tutar. Plandan haberdar olmayan Sook-Hee’nin Hideko’ya aşık olması, Fujiwara’nın işini bir hayli zorlaştıracaktır.

10.The Killing of a Sacred Deer / Kutsal Geyiğin Ölümü (2017)

the killing of a sacred deer

Oyuncular: Barry Keoghan, Colin Farrell, Nicole Kidman

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

IMDb Puanı: 7.0

The Killing of a Sacred Deer Konusu: Yönetmen Lanthimos'un hayranları ve psikolojik gerilim filmi tutkunları tarafından oldukça ilgi gören bu psikolojik gerilim filmi, 4 ödül ve 37 adaylık alarak 2017 yılının psikolojik gerilim filmleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur.

Kutsal Geyiğin Ölümü'nde, ünlü bir kalp cerrahı olan Steven Murphy (Collin Farrel), eşi Anna Murphy (Nicole Kidman) ve çocukları ile kusursuz bir hayat yaşamaktadır. Steven’ın himayesi altına aldığı yetim Martin (Barry Keoghan), bu kusursuz aile tablosunu bozmak üzeredir. Ailenin bir parçası olabilmek için rahatsız edici bir çaba gösteren Martin, ailenin huzurlu yapısının bozulmasına neden olur. Zamanla Martin’in gerçek planı ortaya çıkacak ve Steven kendisini unutulmuş bir suçla karşı karşıya bulacaktır.

 

11. Unsane / Saplantı (2018)

unsane

Oyuncular: Claire Foy, Joshua Leonard

IMDb Puanı: 6.4

Unsane Konusu: Unsane, gizemli konusunun yanı sıra,  bir iPhone 7 kamerasıyla çekilmiş olmasından dolayı, hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından büyük ilgi görmüştür. Unsane, 2018 yapımı psikolojik gerilim filmleri arasında adını ilk sıralara taşımıştır.

Sawyer Valentini (Claire Foy), kendisini takip eden sapığı yüzünden evinden taşınmak zorunda kalır. Aldığı bütün önlemlere rağmen takip edilmeye devam eden Valentini, son çare olarak bir davranış merkezine başvurur. Görüşmesi sırasında yanlışlıkla, 24 saat boyunca gözetim altında tutulması gerektiğini beyan eden bir kağıt imzalayan genç kadın, polisi aramasına rağmen kağıtta imzası bulunduğu için hiçbir sonuç alamaz. Daha sonra, kendi isteği dışında, gözetim altında kalması gereken süre uzatılan Valentini, bir gün klinikte David Strine (Joshua Leonard) ile karşılaşır. Bu adam, genç kadının takipçisinden başkası değildir.

12. BONUS: Escape Room / Ölümcül Labirent:

escape room

Yayın Tarihi: 2019

Oyuncular: Taylor Russell, Logan Miller, Deborah Ann Woll, Jay Ellis, Tyler Lebine

Escape Room Konusu: Geride bırakıyor olduğumuz 2018 yılının, psikolojik gerilim türündeki filmler açısından pek de verimli geçmemesi üzerine, psikolojik gerilim filmi tutkunları için, 2019’da vizyona girecek olan bir psikolojik gerilim filmini de listemize ekledik. Merakla beklediğimiz film, umarız en iyi psikolojik gerilim filmleri arasında yerini alır.

Altı yabancıdan, birbirinden sürükleyici kaçış odalarında yarışmaları istenir. Ancak yarışmacılar zaman içinde, odaların ölümcül tuzaklarla dolu olduğunu anlarlar ve hayatta kalmaları için zekalarını kullanmaları gerekmektedir.