Hoşgeldiniz!

5 Seconds Of Summer

5 SECONDS OF SUMMER KİMDİR?

5 Seconds Of Summer

5 Seconds of Summer

5 seconds of summer ya da kısaltılmış adıyla 5sos, Avustralya kökenli bir müzik grubu olup; genellikle pop punk tarzında çalışmalar yapar. Luke Hemmings, Calum Hood, Ashton Irwin, Michael Clifford dörtlüsünden oluşan grubun dünya genelinde birçok hayranı olduğunu söylemek zor değil!

Kuruluş

Grubun kuruluşunda aynı okulan giden Luke Hemmings, Calum Hood ve Michael Clifford yer alırken; baterist olan Ashton Irwin, gruba en son katılır ve böylece grup bildiğimiz haliyle meydana gelmiş olur.

Filmlerde rastladığımız okul müzik gruplarına benzeyen topluluk, One Direction grubunda yer alan Lois Tomlinson ve Niall Horan’ın paylaştığı şarkı linkleri sayesinde bir anda dünya gündemine gelirken; 5sos şarkıları denilen kavramın ilk kıvılcımları atılmış olur. Grup, tanınmalarında büyük pay sahibi olan One Direction ile ortak turnelere çıkarak tanınma seviyesini yükseltirken; sırasıyla ‘’Take Me Home Tour’’ ve ‘’ Where We Are Tour’’ adlı iki farklı turda yer alır. ‘’Where We Are Tour’’ kapsamında açılış grubu olan topluluk, aynı zamanda ‘’she looks so perfect’’ adlı şarkısını yayımlayarak Avrupa’nın Top 40 listesinde zirveye oturur.

Grubun 2014 yılında kurduğu ‘’Hi Or Hey Records’’ kendi içinde bağımsız; fakat dışarıda Capitol Records ile birlikte hareket eder; zira grubun Capitol Records ile anlaşması vardır. ‘’Rock Out With Your Socks Out’’ adlı tur kapsamında Kuzey Amerika, Avustralya ve Avrupa toplamında 69 konser veren grubun aynı zaman ilk dünya turunu yaptığını da söyleyebiliriz.  O dönem çıkan albümdeki jet black heart şarkısı oldukça popüler olurken; albümde fly away, money gibi farklı hit şarkılar da yer almaktadır.

İlerleme ve Yükseliş

 

5 seconds of summer don’t stop albümü, grubun 4.albümü olarak raflardaki yerini almasıyla beraber; grubun amnesia gibi farklı hitlerinden de bahsedilebilir. Ayrıca 5 seconds of summer dinle denildiği zaman hey everybody adlı parçadan bahsetmemek olmaz; zira parçanın oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Grubun hızlı çıkışı, yeni dünya turlarını beraberinde getirirken; grup üyelerinin uyumu, yeni başarıların habercisi olarak değerlendirilebilir.

5 Seconds Of Summer Albümleri:

Sounds Good Feels Good (B-Sides and Rarities) - EP (2016), Girls Talk Boys (From "Ghostbusters" Original Motion Picture Soundtrack) (2016), She Looks So Perfect (B-Sides) (2016), She's Kinda Hot - Single (2015), Sounds Good Feels Good (Deluxe) (2015), LIVESOS (Bonus Track Version) (2014), Don't Stop - EP (2014), 5 Seconds of Summer (Deluxe) (2014), Amnesia - EP (2014), She Looks So Perfect - Single (2014), Don't Stop (Calum Demo Vocal) - Single (2014), She Looks So Perfect (Ash Demo Vocal) - Single (2014), Don't Stop - Single (2014), Good Girls (EP) (2014)