Hoşgeldiniz!

Adele Şarkıları

ADELE ŞARKILARI VE MÜZİKLERİ

Adele - Why Do You Love Me (Audio) 03:59
Why Do You Love Me
Adele - Hello 06:06
Hello I'm really sorry about the things that I said I'm kinda jealous and a little but unlucky in love I know you're hating when I mess with your head It's just that now and then you get a little cocky you know [Chorus:] You walk like you know where to go You talk like you know, know it all You call me up like "Hello, you should know Baby you are always on my mind Baby you are always on my mind Baby you got all my, all my time Baby you are always on my mind I'm used to missing out on all the good guys See maybe patience isn't one of my virtues It's always way too late when I realize But, form now on baby I am never gonna hurt you [Chorus]
Adele - Sweetest Devotion 04:11
Sweetest Devotion
Adele & Ahmet Kaya - Acılara Tutunmak 02:23
Ahmet Kaya - Acılara Tutunmak
Adele - Remedy 04:05
Remedy
Adele - Rolling İn The Deep Lyrics 03:56
Rolling In The Deep
Adele - River Lea 03:45
River Lea
Adele - Can't Let Go (Audio) 03:18
Can't Let Go
Adele - 'someone Like You' 05:50
Someone Like You I heard That you're settled down That you Found a girl And you're Married now I heard That your dreams came true I guess she gave you things I didn't give to you Old friend, why are you so shy? It ain't like you to hold back or hide from the lie. I hate to turn up out of the blue uninvited, But I couldn't stay away, I couldn't fight it, I had hoped you'd see my face, And that you'd be reminded that for me it isn't over, Never mind, I'll find someone like you, I wish nothing but the best for you, too, Don't forget me, I beg, I remember you said, "Sometimes it lasts in love, But sometimes it hurts instead," Sometimes it lasts in love, But sometimes it hurts instead, yeah, You know how the time flies, Only yesterday was the time of our lives, We were born and raised in a summer haze, Bound by the surprise of our glory days, I hate to turn up out of the blue uninvited, But I couldn't stay away, I couldn't fight it, I had hoped you'd see my face, And that you'd be reminded that for me it isn't over, Never mind, I'll find someone like you, I wish nothing but the best for you, too, Don't forget me, I beg, I remember you said, "Sometimes it lasts in love, But sometimes it hurts instead," Nothing compares, No worries or cares, Regrets and mistakes, they're memories made, Who would have known how bittersweet this would taste? Nevermind, I'll find someone like you, I wish nothing but the best for you, Don't forget me, I beg, I remember you said, "Sometimes it lasts in love, But sometimes it hurts instead," Nevermind, I'll find someone like you, I wish nothing but the best for you, too, Don't forget me, I beg, I remember you said, "Sometimes it lasts in love, But sometimes it hurts instead," Sometimes it lasts in love, But sometimes it hurts instead.
Adele - Set Fire To The Rain 04:44
Set Fire To The Rain29

ADELE KİMDİR?

Adele

Adele

Adele Laurie Blue Adkins, yani bildiğimiz adı ile ‘Adele’, 5 Mayıs 1988 tarihinde Londra, İngiltere’de dünyaya gözlerini açmış İngiliz şarkıcı ve söz yazarı. Küçüklüğünden beri, özellikle iki yaşında babasının evi terk etmesi üzerine kendisini şarkılara verdi. Olanca düşkünlüğü ve ritmik melodiler onun hep ilgisini çekti. Daha o yaşlardan kuvvetli bir bağ kurmasında Spice Girls etkisinin oldukça büyük olduğunu söyler. Sözleri kendisine ait olan ve kendi seslendirdiği Hometown Glory adlı demoyu, arkadaşının 2006 yılında Myspace sosyal iletişim sitesine göndermesinin üzerine keşfedilmiştir. Bu sayede Xl Recording ile bir kayıt sözleşmesi imzalamıştır.

Aradan çok kısa bir süre geçmesine rağmen,  tam bir yıl sonra ‘Eleştirmenin Seçimi’ ve ‘2008’in Sesi’ adlı iki tane ödül kazanmıştır. Bunun ardından fazla vakit kaybetmeyip çıkarttığı ilk albümü olan ‘19’ beklediğinden daha fazla ilgi görmüş ve birçok eleştirmen ile arasındaki saygıyı kazanmıştır. Birbiri ardına birçok ödül kariyerini tam anlamı ile ortaya koymuş ve ‘Rolling İn The Deep’ adlı şarkısı ile tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmiştir. Aynı albümden çıkmış olan, milyonlarca dinleyiciyi kendisine aşık eden şarkısı ‘Someone Like You’ takdir edilesi bir başarı ortaya koymasını sağlamıştır. Beatles’tan sonra İngiltere’de en çok başarı kazanan şarkıcı olmaya hak kazanmıştır.

İnsanın dinledikçe kendinden bir şeyler bulduğu, bir İrlandalı gruba ait şarkı olan ‘When We Were Young’ adlı parçayı seslendirmiştir. Dinleyicilerinin beğenisi kazanan Adele, filmler için de şarkı seslendirmiştir. Bunlardan biri olan ‘Skyfall’, 2012 yılında vizyona girmiş olan James Bond filminin soundtrackidir.

Yalnızca şarkılarıyla değil, güzelliği ile de herkesin ilgisini çeken sanatçı, üçüncü single’ını da dinleyicilerine oldukça büyük bir başarıyla takdim etmiştir. ‘Set Fire To The Rain’ , ABD’de ve Yeni Zelanda’da birinci sıraya oturmuştur.

Kısa bir zaman önce yine çok başarılı bir albümünün parçası, Ahmet Kaya’nın bir şarkısı ile benzerlik göstermesi üzerine gündeme gelmiştir. 1985’te seslendirilen şarkı, her iki sanatçıyı da dinleme imkânını tekrar sunmuştur. Adele şarkıları, insanı dinlerken dinlendiren ve ruha dokunan yanıyla dinlemeye değer. Hislerine dokunabilmek için sen de Adele dinle!

Adele Şarkıları Albümleri:

30 (2021), Send My Love (To Your New Lover) - Single (2016), 25 (2015), When We Were Young - Single (2015), Skyfall - Single (2012), Skyfall - Single (2012), Someone Like You (Live from the BRITs) - Single (2011), Rolling In the Deep - EP (2011), 21 (2011), Set Fire to the Rain (Remixes) - EP (2011), 19 (Deluxe Edition) (2008), 19 (2008), Make You Feel My Love - Single (2008), Chasing Pavements - Single (2008), Make You Feel My Love - Single (2008), Chasing Pavements - Single (2008)