Hoşgeldiniz!

Amine Şarkıları

BENZER SANATÇILAR

AMİNE KİMDİR?

Amine

Amine

1982 yılında Fas/ Kazablanka’da doğan Amine, R&B türünde yaptığı çalışmalarla tanınır. Şarkıcının Fransız ve Fas kültürünün etkisinde kaldığını düşünürsek; müziğindeki çeşitliliği rahatlıkla anlayabiliriz.

Serüvenin Başlangıcı

Şarkıcı, henüz 2 yaşındayken doğmuş olduğu Kazablanka topraklarından Fransa’ya ailesiyle birlikte göç eder. Küçük yaşlarda müzikle haşır neşir olan Mounder, müziğindeki farklılıkları yaşadığı çevrenin kendisine verdiği ilhamdan alır.

Mounder, 2003 yılında girdiği müzik piyasasında yoluna devam ederken; Amine şarkıları denen kavramı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni olarak da sanatçının şarkılarında kendisini gösteren R&B ve Rai müzik türlerinin varlığı söylenebilir; zira Mounder, farklı tarzları teke indirerek eserlerinde icra eder.

Şarkıcının en tanınan eserleri arasında yer alan ‘’Ma Vie’’ ve ‘’J’voulais’’, 2006 yılında Fransız müzik listelerinde birinci sırada yer alırken; ‘’J’voulais’’ adlı eserde Mounder’in yanında Fransız şarkıcı Leslie bulunur. İkisinin yaptığı ‘’Sobri’’ düeti de aynı şekilde müzik listelerindeki zirveyi kimselere kaptırmaz; ayrıca o dönem için sanatçının Belçika, İsviçre gibi ülkelerde de çok popüler hale geldiğini görürüz.

Mounder, ülkesinde düzenlenen festivallerde adını duyurduktan sonra 2015 yılında son yayımlanan ‘’señorita’’ ‘’Tu Verras’’ gibi şarkılarla geri döner.

Albüm Çalışmaları

Sanatçının 2016 yılı itibari ile 3 albümü bulunur: ‘’Au Dela Des Reves/ 2005’’, ‘’Mes Sources/ 2008’’, ‘’Author D’eux/ 2009’’. Sanatçının az sayıda albümü olmasına rağmen; birçok hite sahip olduğunu dile getirebiliriz. Bu bağlamda Amine dinle denildiği zaman birbirinden farklı parçaları görebilmek ya da sırasıyla dinleyebilmek hiç de zor değil! Bu parçalar arasında Amine Caroline gibi eserler ön sırada yer alırken; onların da yanına çok farklı eserler eklenebilir. Eklenecek eserler için Amine parole örneğini verebilmek mümkün olmakla beraber; ‘’Ma vie’’, ‘’My Girl’’, ‘’Tu Verras’’ gibi farklı şarkılar da söylenebilir.

Tarz ve Söyleyiş

 

Şarkıcının tarzı, belirli müzik türüne özgü olmakla beraber içinde evrensel değerler taşır; zira ironik sözleri, göndermeler, ya da bel altı kelimeleri rahatlıkla görebiliriz. Sanatçının İngilizce, Fransızca ve Arapça dilinde eserleri olmakla beraber; yakında kendisini daha net şekilde ortaya koyacağından şüphelenemeyiz!

Amine Şarkıları Albümleri:

Heebiejeebies (feat. Kehlani) - Single (2017), Redmercedes - Single (2017), Redmercedes - Single (2017), REDMERCEDES (Remix) [feat. Missy Elliott & AJ Tracey] - Single (2017), Turf - Single (2017), REDMERCEDES (Remix) [feat. Missy Elliott & AJ Tracey] - Single (2017), Señorita, Ya Delali - Single (2016), Rendez-vous - Single (2016), Caroline (Revised Edited) - Single (2016), Landscapes, Vol. II (2016), Caroline - Single (2016), Baba - Single (2016), Baba - Single (2016), Señorita - Single (2015), Tu verras - Single (2015), La rage (2000)