Hoşgeldiniz!

Arctic Monkeys Şarkıları

ARCTİC MONKEYS KİMDİR?

Arctic Monkeys

Arctic Monkeys

2006 yılında ulusal ve uluslararası müzik piyasasına giriş yapan Arctic Monkeys, post punk revival ya da garage rock tarzında müzik yapmasına rağmen; daha çok indie rock türü ile tanınır.

Nasıl Başladılar?

Yakın arkadaş ve komşu olan Alex Turner ile Jamie Cook, yanlarına Matt Helders’i de alarak ilk konserlerini 2003 yılında verir; fakat konseri yalnızca 13 kişi izler. Bir yıl kadar sonra ‘’Beneath The Boardwalk’’ adlı çalışmaları internete konan grubun tanınması böylelikle başlamış olur; parçayı internete yükleyen arkadaşları, bir nevi grubun yarışa başlama gongunu çalar. Hızlı bir şekilde ünlenen topluluk, ulusal çapta önemli konserler vermeye ya da BBC gibi ciddi kurumlarda anılmaya layık görülürken; grubun yükselişi 2005 yılında yayımlanan ‘’Five Minutes With Arctic Monkeys’’ ile tavan yapar.

Albümler

·         Whatever People Say I am, That’s What I’m Not/ 2006

·         Favorite Worst Nightmare / 2007

·         Humbug / 2009

·         Suck It And See / 2011

·         AM / 2013

Grubun her albümü, Arctic Monkeys şarkılar adı altında birçok hit çıkarırken; özellikle son albümde birbirinden güzel parçalar bulunur: arctic monkeys do i wanna know.

Zamanla grup içerisinde ayrılıklar olduğu için grup üyeleri çokçadeğişir; fakat faal haliyle grup üyeleri: Nick O’Malley, Jamie Cook, Matt Helders ve Alex Turner olarak ifade edilir.

Grubun İlerleyişi

Grubun şu ana değin ortaya koyduğu parçalar, arctic monkeys dinle dendiği zaman birbirinden değerli eserleri önümüze getirirken; yapılan müziğin zamanla olgunlaştığını söyleyebiliriz. Bu olgunluk, arctic monkeys arabella gibi parçalarda kendisini öne çıkarırken; grup üyelerinin verdiği demeçlerde de görülebilir. Ayrıca grubun AM albümünde yer alan Arctic Monkeys - stop the world i wanna get off with you adlı şarkı, ilk albümlerdeki getto havasını taşımıyor değil!

 

Grubun müzik türü ve türe özgü şarkıları, dünya genelinde milyonlarca kişinin beğenisini kazandığı için gruba yüksek potansiyel gözüyle bakabiliriz; ayrıca mevcut grup çalışmaları da bu durumu destekler. Müziklerindeki evrim, grubun kalitesini artırırken; yakın zamanda daha üst noktalara çıkacaklarının habercisidir.

Arctic Monkeys Şarkıları Albümleri:

AM (2013), Do I Wanna Know? - Single (2013), Why'd You Only Call Me When You're High? - Single (2013), One For the Road - Single (2013), R U Mine? / Electricity - Single (2012), R U Mine? - Single (2012), Suck It and See (2011), Crying Lightning - EP (2009), Humbug (2009), Favourite Worst Nightmare (2007), Who the F*** Are Arctic Monkeys? - EP (2006), Whatever People Say I Am, That's What I'm Not (2006)