Hoşgeldiniz!

Azis

AZİS KİMDİR?

Azis

Gerek yaşamı, gerek şarkıları ile günümüzün en sıra dışı sanatçılarından biri olan Azis, 1978 baharında 7 Mart’ta Bulgaristan Sliven’de dünyaya geldi. Asıl adı Vasil Troyanov Boyanov’dur. Birçok unsuru kendinde barındıran sanatçı Azis hayatı farklı açılardan değerlendirebilen, yerinde duramayan bir aksiyon adamıdır aynı zamanda. Politikadan sanata, mankenlikten şarkıcılığa uzanan yaşamı ile Azis biyografi sahasını özgünlükle doldurmaktadır.

Çocukluk yılları Sofya’da geçen sanatçı 1989 yılında daha büyük bir ülke olan Almanya’ya taşınır. Burada gençlik yıllarında düzgün fiziğini mesleğe dönüştürmek isteyen sanatçı model olmak ister. Bu macerasını gerçekleştirmek isterken Juliana Kuncheva ile tanışır. Sanatçıdan büyük bir ilgi görür. Yeni sanatçıları keşfetmekte usta olan Krum Asanov ile tanışır. Manken olmak isterken bir anda 1999 yılında Azis şarkıları ile tanınır hale gelir. Bu tarihten sonra peş peşe albümler çıkarır. Azis müzikleri birçok duyguyu içinde barındırır tıpkı yaşamı gibi. Bulgar azis artık dünyaya mal olmaya başlamıştır. 2002 yılında kendi adıyla çıkardığı AZİS albümü çok satanlar listesindedir artık. 2004 yılında çıkardığı The King albümü ile başarısını taçlandırır. Aynı yıl To gether isimli çalışmayla ne kadar üretken bir sanatçı olduğunu gösterir. Azis evela adlı şarkısı ile yeni bir trendin de öncüsü olur. Artık kendi tarzını oluşturur. Azis hop şarkısı ile gönülleri fethederken bir yandan da televizyonculukla uğraşır.

 

Azis sadece sanatı ile değil aynı zamanda yaşam tarzı ile de tüm dikkatleri üzerine toplar. Niki Kitaetsa ile 2006 yılında evlenir. Eşcinsel bir evliliktir bu. Ancak Bulgar kanunlarına uymayan bu evlilik resmiyet kazanmaz. Çift bir yıl sonra yapay döllenme metodunu kullanırlar. Bu şekilde taşıyıcı anne Gala’dan bir kız çocuğu sahibi olurlar. Bir yandan Azis habibi isimli parçasıyla listeleri zorlarken bir yandan da özel hayatı ile gündemdeki yerini korur. Azis klipleri ile müzik piyasasındaki yerini sağlamlaştırırken kocası ile Bulgar televizyonlarında yayınlanan BBG evine katılır. Bir yandan da talk show yapar. Asiz trope ile yine dinleyicilerinin gönlünde taht kurar. Eğer farklı bir yorum ve tarz istiyorsan Azis dinle.

Azis Albümleri:

Хабиби - Single (2016), Хабиби - Single (2016), Хабиби - Single (2015), Джанъм, джанъм - Single (2015), Пий цяла нощ - Single (2014), Azis 2014 (2014), Evala - Single (2013), Haide Na Moreto - Single (2013), Tzeluvay Me + (2013), Ti Me Razmaza - Single (2013), The King (2013), Azis Duets (2013), Kazhi Chestno - Single (2012), Mma - Single (2012), Koleda - Single (2012), Ти за мен си само секс - Single (2012), Gadna Poroda (2011), Hop - Single (2011), Sen Trope - Single (2011)