Hoşgeldiniz!

Dilber Ay Şarkıları

DİLBER AY KİMDİR?

Dilber Ay

Dilber ay biyografi türünü en ilginç hale getirebilecek sanatçıların başında geliyor. Ocak ayının birinci günü 1956 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelen dilber ay asıl adı ile Dilber Karakaş, söz yazarlığından müzik sanatçılığına sunuculuktan türkücülüğe uzanan geniş bir yelpazeye sığdırılmış dolu dolu bir hayattır aslında. Bu hareketli yaşam daha ilk yıllarında kendini gösterir. Ailesi ile Ankara’ya göç eder, kısa bir süre sonra Bolu’ya geçerler. Düzenli bir eğitim alamaz. Düzce’de okuldan alınarak ihtiyar biriyle evlendirilir. Burada düzenlene bir ses yarışmasında Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü söyleyerek birinci oldu. Bu bir radyo yarışması idi. Böylece uzun yıllar sürecek sanat yaşamının ilk başarısını kazanmış oldu. Daha sonra eşinden ayrıldı. Bu eşinden iki çocuk sahibi oldu. Fakat vefasız çıkan eşi iki çocuğu ile onu annesinin evine bırakır. Dilber ay hayatı dramla yoğrulmuştur. Birçok sıkıntı ile mücadele etmiştir. Ancak hiçbir zorluk onu yıldıramamıştır. Elindeki az miktar para ile Ankara yollarına düşer burada bir radyo yarışmasında yine birinci olur. Artık bahtı açılan sanatçı tam 60 albüme imza atar.

Maraş ve Antep yörelerine ait barak tarzın ustasıdır. Dilber ay müzikleri insanın her türlü duyguyu yaşamasına sebep olmaktadır. Ankara’da gazinolarda sahne alan dilberay şarkıları dilden dile yayılmaktadır. Gazinolarda İzzet Altınmeşe, İbrahim Tatlıses ve Bedia Akartürk gibi meşhur seslerle sahne alır. Artık ses sanatçılığında duayen bir isimdir.

 

Dilber ay mapushane isimli şarkısı ile iyi bir çıkış yakalar. Ancak dilber ay zorundamıyım ile şöhretine şöhret katar. Mapushane şarkısı kendi hayatından izler taşımaktadır. Hayatın cilvesini defalarca yiyen sanatçı Almanya’da iki defa hapse girmiştir. Neredeyse bütün şarkılarında kendi yaşantısından izler olan dilber ay tavukları pişirmişem ile zirveye çıkar. Şarkı haftalarca tüm eğlence merkezlerinde çalınır. Hak ettiği şöhrete geç de olsa ulaşan dilber ay klipleri ile müzik kanallarının vazgeçilmezi olurken televizyon programlarında da boy gösterir. Flash Tv’de Kadere Mahkumlar adlı bir program yapar. Dilber ay dinle, Dilber Ay programları izle, samimiyeti gör.

Dilber Ay Şarkıları Albümleri:

Yasmı Varda Mahallede (2019), Ömrüm (2018), Dert Bir Değil Elvan Elvan (2018), Okşa Beni Sev Beni - Havar Lili - Single (2016), Hazal (2014), Tavukları Pişirmişem / Akşama Geleceğim - Single (2014), Noldu Gardaş (2011), Kandırma Beni (2010), Ellerin Olmus (2008), Haci Aga (2007), Belli Belli (2003), Kekevi / Barak Kızı (2000), Dağlar Oy (1993), Yaralı Gönlüm (1992), Postacı Emmi (Barak Kızı) (1990), Hazal (1986)