Hoşgeldiniz!

Iggy Azalea Şarkıları

IGGY AZALEA ŞARKILARI VE MÜZİKLERİ

Iggy Azalea - Sally Walker 02:58
Sally Walker
Iggy Azalea - F*ck It Up (Feat. Kash Doll) 04:27
F
Iggy Azalea Feat. Rita Ora - Black Widow 03:29
Feat. Rita Ora - Black Widow
Iggy Azalea feat. Jennifer Lopez - Booty (Canlı Performans) 02:30
Feat. Jennifer Lopez - Booty
Iggy Azalea - Kream (ft. Tyga) 02:47
Kream
Iggy Azalea ft. Jennifer Hudson - Trouble 03:00
Ft. Jennifer Hudson - Trouble
Iggy Azalea - Switch (ft. Anitta) 03:19
Switch
Iggy Azalea - Pussy (Canlı Performans) 02:24
Pussy
Iggy Azalea  Feat. Steve Aok - Beat Down (Official Video) 03:53
Feat. Steve Aok - Beat Down
Iggy Azalea - Work (Explicit) 03:47
Work Walk a mile in these Louboutins But they don't wear these shits where I'm from I'm not hating, I'm just telling you I'm tryna let you know what the fuck that I've been through Two feet in the red dirt, school skirt Sugar cane, back lanes Three jobs, took years to save But I got a ticket on that plane People got a lot to say But don't know shit about where I was made Or how many floors that I had to scrub Just to make it past where I am from No money, no family Sixteen in the middle of Miami [Hook] I've been up all night, tryna get that rich I've been work work work work working on my shit Milked the whole game twice, gotta get it how I live I've been work work work work working on my shit Now get this work You can hate it or love it Hustle and the struggle is the only thing I'm trusting Thorough bread in a mud brick before the budget White chick on that Pac shit My Passion was ironic And my dreams were uncommon Guess I gone crazy, first deal changed me Robbed blind basically raped me Ran through the bullshit like a matador Just made me madder and adamant to go at em And even the score So, I went harder Studied the Carters till a deal was offered Slept cold on the floor recording At 4 in the morning and now I'm passion the bar Like a lawyer Immigrant, art ignorant Ya I'll intent was insurance for my benefit Hate be inconsiderate, but the industry took my innocence Too late, now I'm in this bitch! You don't know the half This shit get real Valley girls giving blowjobs for Louboutins What you call that? Head over heels. No money, no family Sixteen in the middle of Miami I've been up all night, tryna get it right I've been work work work work working on my shit Milked the whole game twice, gotta get it how I live I've been work work work work working on my shit Now get this work Pledge allegiance to the struggle Ain't been easy But cheers to Peezy, for the weeks we lived out of duffle Bags is all we had Do anything for my Mum, I love you One day I'll pay you back for the sacrifice That ya managed to muscle Sixteen you sent me through customs so All aboard my spaceship to Mercury Turn First at the light that's in front me Cause every night I'mma do it like it's my last This dream is all that I need Cause it's all that I ever had No money, no family Sixteen in the middle of Miami I've been up all night, tryna get it right I've been work work work work working on my shit Milked the whole game twice, gotta get it how I live I've been work work work work working on my shit Now get this work

IGGY AZALEA KİMDİR?

Iggy Azalea

İggy Azalea

7 Haziran 1990 tarihinde dünyaya gelen Avustralyalı rap şarkıcısı ve manken iggy azalea Beğenilen sesi ve şarkıları ile dünyada tanınan ve dinlenen bir şarkıcı olmaktadır. Başarılı şekilde Hip Hop şarkıları seslendiren sanatçı 2011 yılından itibaren sahnelerde yer almaktadır. İlk yıllarında birçok konserin açılış sanatçısı olarak ve vokalisti olarak yer almıştır. Gösterdiği başarı ile ilk albümünü 2014 yılında çıkartmıştır. The New Classic ismiyle piyasaya çıkan albümde birçok şarkısı oldukça sevilmiş ve albümün büyük başarı yapmasını sağlamıştır. Bu albümde iggy azalea work şarkısı ile ciddi bir başarıya imza atmıştır. Oldukça sevilen bu şarkısı çok dinlenilmiş ve klibi birçok müzik kanalınca çokça dönmüştür.

Video sitelerinde de en çok izlenilen kliplerden bazıları sanatçıya ait olmaktadır. Yine ilk albümünde iggy azalea fancy isimli şarkısı da çok fazla ilgi görmüş ve dinlenmiştir. Şarkıcının birçok şarkısı yanında bu şarkısı da çok sevilmiş ve ona ciddi bir şöhret kazandırmıştır. Hip Hop ve EDM tarzlarında şarkıları bulunan sanatçının ilk albümünde bulunan iggy azalea black widow özellikle klibi ile çok fazla ilgi görmüştür. Çok sevilen şarkı da müzik listelerinde üst sıralara tırmanmış ve çok fazla sevilmiştir. Başarılı şekilde ilk albümünü yayınlayan ve çok olumlu tepkiler alan sanatçı, en çok satanlar listesinin üst sıralarında yer almayı başarmıştır. Bu sayede birçok konser veren iggy azalea şarkılar söyleyerek hayranları ile buluşmuştur.

 

2014 yılında çıkarttığı ilk albümünde bulunan birçok parça için düetlerde yapan şarkıcı farklı sanatçıların albümlerinde ve şarkılarında da düetleri ile bulunmuştur. Jennifer Lopez ile yaptıkları Booty şarkısı Jennifer Lopez’in A.K.A. albümünde yer almıştır. Şarkıcı ayrıca 2016 yılında bir şarkı da yayınlamıştır. Başarılı şekilde iggy azalea team isimli şarkısı ile büyük ilgi görmüştür. Şarkıcı ülkesi ve yaşardığı ülke olan Amerika dışında büyük bir kitleye şarkılar söylemektedir. Oldukça sevilen HipHop şarkıcısı olan iggy azalea dinle için internet üzerinden birçok farklı platform kullanılabilmektedir. Sanatçı 2016 yılında ikinci albümünü çıkartarak sevenleri ve hayranları ile buluşmuştur. Başarılı şekilde de müzik kariyerine devam etmektedir.

Iggy Azalea Şarkıları Albümleri:

In My Defense (2019), Started - Single (2019), Sally Walker - Single (2019), Survive the Summer - EP (2018), Savior (feat. Quavo) [Freedo Remix] - Single (2018), Kream (feat. Tyga) - Single (2018), Savior (feat. Quavo) - Single (2018), Survive the Summer - EP (2018), Savior (feat. Quavo) - Single (2018), Mo Bounce - Single (2017), Switch (feat. Anitta) [Remixes] - EP (2017), Switch (feat. Anitta) - Single (2017), Mo Bounce - Single (2017), Switch (feat. Anitta) - Single (2017), Team (Young Bombs Remix) - Single (2016), Team - Single (2016), Team - Single (2016), Team (Young Bombs Remix) - Single (2016), Team - Single (2016), Team - Single (2016), The New Classic (Deluxe Version) (2014), Reclassified (2014), The New Classic (2014), The New Classic (Deluxe Version) (2014), Fancy (feat. Charli XCX) - Single (2014), Fancy (Remixes) [feat. Charli XCX] - EP (2014), The New Classic (2014), Reclassified (2014), The New Classic (Deluxe Version) (2014), Reclassified (2014), The New Classic (Deluxe Version) (2014), Beg For It (Remixes) [feat. Mo] - EP (2014), Black Widow (feat. Rita Ora) [Remixes] - EP (2014), The New Classic (2014), Bounce - EP (2013), Work - Single (2013), Work (Remixes) - EP (2013), Change Your Life (feat. T.I.) - Single (2013), Bounce - EP (2013), iTunes Festival: London 2013 - EP (2013)