Hoşgeldiniz!

İsmail Türüt Şarkıları

İSMAİL TÜRÜT KİMDİR?

İsmail Türüt

İsmail Türüt, 8 Haziran 1965 tarihinde dünyaya gelmiştir. Kendisi Karadenizli bir türkücü ve kendi ismi ile hazırlanan televizyon programının sunucusu olarak Türkiye’de geniş bir tanınırlığa sahiptir. Üstelik 100’den fazla eserde söz yazarı, besteci gibi kimlikleri ile imzası vardır. Özellikle 1998 senesinden beri halk tarafından tanınmakta ve takip edilmektedir.

İsmail Türüt Hayatı
İsmail Türüt hakkında Rize’nin Ambarlık Köyü'nde Mustafa ve Hamide Türüt çiftinin çocukları olarak dünyaya geldiği bilgisini görüyoruz. Üç erkek ve bir kız, toplamda 4 kardeşi vardır. Kendisi ise ailenin ikinci çocuğudur. İsmail Türüt’ün babası bir çay fabrikasında işçi olarak çalışıyordu. İlkokulu köyünün okulunda okuyarak yazları Cimil Yaylası’nda çobanlık yaptı. Fakat bu zamanlarda dahi türkü söylerdi ve hayali de bir gün ses sanatçısı olmaktı. Bu uğurda henüz 14 yaşındayken İstanbul’a gelerek bir tanıdıklarının marketinde çalışmaya başladı. İstanbul macerası bir fırında çalışması ile devam etti. Bir yandan da düğün salonları, çay bahçeleri gibi yerlerde ve küçük gazinolarda uvertürlük yaptı.

İsmail Türüt Şarkıları ve Müzik Yaşamı
İlk kaseti olan Laz Uşağım çalışmasını 1982 senesinde çıkardı. Karadeniz yöresinde ünlü bir isim olup kasetlerini satmayı başardı ve sanat yaşamı bir süre bu şekilde sürdü. Fakat asıl ünlenmesi 1998 senesinden sonra gerçekleşti. Bu tarihe kadar 20 kadar kaset yapmıştı ama gerçek çıkışını İbrahim Tatlıses’in firması ile çalışarak çıkardığı Oflu ile Bayburtlu kaseti sayesinde yaptı.
İsmail Türüt Deniz Gözlüm, Karadeniz Sofrası, Dünya Tatlısı gibi albümler ile kalıcı bir başarı edinmiştir. Özellikle İsmail Türüt Darbe şarkısı ile yeni bir popülerlik kazanmış ve pek çok habere konu olmuştur. En yeni şarkılarından Ey Gidi Yalan Dünya da oldukça sevilmektedir.

İsmail Türüt Klipleri ve Programı
Kendisi 7 sene kesintisiz olarak sevenlerine Kanal 7 ekranlarından Türüt Show ile seslenmiştir. Sonra aynı programı TGRT'de sürdürmüştür. Aynı kanalda Tirvana adlı bir dizi çekti. Ayrıca İsmail Türüt klipleri irdelendiğinde, çok kısa süre içerisinde 15 farklı klip çektiği görülmektedir. Evli ve 4 çocuk babası olarak müzik yaşamına devam etmektedir.

İsmail Türüt Şarkıları Albümleri:

İsmail Türüt Seçmeler - Single (2014), Dört Mevsim (2014), Kırktan Sonra (2010), Piryoz, Vol. 2 (2005), Deli Zekiye (2004), Piryoz (Kıyı Türküleri) (2003), Sosyete Kızı Suzan (1999), Sosyete Kızı Suzan (1999), Reis / Kaderi Ben Yazmadım (1998), Karadeniz Sofrası (1998), Karadeniz Sofrası (1998), Gönül Yarası (1997), Hamsi Gözlüm, Vol. 2 (1995), Yakışır (1994), Akıllı Ol (1993), Mahkeme (1992), Zorla Güzellik Olmaz (1992), Belalı Damat (1991), Oy Gelin (Karadeniz Show) (1990)