Hoşgeldiniz!

Jay-Z Şarkıları

JAY-Z KİMDİR?

Jay-Z

Jay-Z

4 Aralık 1969 New York doğumlu ünlü yıldız Jay Z müzisyen ve iş adamı kimliği ile bilinmektedir. Asıl adı Shawn Corey Carter olan ünlü rapçi yıldız aynı zamanda yapımcıdır. Jay Z sahne adıyla bilinen rapçi günümüzde ünlü müzik şirketlerinin peşinde koştuğu bir müzik CEO’su olarak bilinmektedir. Uzun yıllar Def Jam Recordings isimli şirketin CEO’luk görevini üstenen ünlü müzisyen ve iş adamı şimdilerde Roc a Fella Records isimli şirkette CEO pozisyonunda çalışmaktadır.

Milyonlarca albüm satışı yakalamış olan şarkıcı aynı zamanda yaptığı düetlerle de adını çokça duyurmuştur. Yirmi altı milyondan fazla albüm satışı olan Jay Z şarkıları aynı zamanda çok başarılı bir müzik adamı ve yapımcıdır. Finansal açıdan çok başarılı yatırımlar yapan ünlü yapımcı yatırım yaptığı rapçi adaylarının birçoğunda başarı yakalamış ve çok büyük paralar kazanmıştır.  Özellikle Jay Z Empire State of Mind ve jay z song cry gibi hit şarkıları ile listelerde üst sıralarda yer almıştır. Bunun yanında Jay Z dirt off your shoulder ve i just wanna love u gibi çok dinlenen şarkılara sahiptir.

Birçok Grammy müzik ödülü kazanmış olan sanatçı ilk albümü olan Reasonable Doubt ile çok iyi bir satış grafiği yakalayarak müzik sektöründe adını duyurmuştur. En çok dinlenen şarkıların yer aldığı listelerde şarkıları defalarca birinci sıraya çıkan şarkıcının toplam 13 stüdyo albümü bulunmaktadır. Aslında ilk albümünü yapmak için müzik şirketi bulamayan şarkıcı Roc a Fella isimli müzik şirketini kurarak ilk albümünü yaptı. Şarkıları geniş kesimlerce çok beğenilen rapçi Billboard 200 listesinde 23. sıraya kadar yükselmiştir. İnternette Jay Z dinle seçeneği Jay Z excuse me miss şarkısının yirmi beş milyondan fazla dinlenmesini sağlamıştır.  Yaptığı on iki adet solo albüm ile ayrı ayrı başarı yakalayan şarkıcı albümlerinin yanında yapımcı olarak yanlarında yer aldığı başarılı şarkıcılarla da ön plana çıkmıştır. Ayrıca yüz yetmişten fazla film için soundtrack yapan şarkıcının ufak rollerle oynadığı filmler de mevcuttur.

Amerika Birleşik Devletlerinin en çok kazanan müzik insanları arasında yer alan şarkıcı 4 Nisan 2008 tarihinden beri eski Destiny’s Child solisti ve başarılı şarkıcı Beyonce ile evlenmiştir. Onu meşhur eden olaylardan birisi 2009 yılında iki günde yazdığı söylenen The Blueprint albümü olmuştur. Büyük beğeni toplayan albümde Timbaland ile beraber çalışan şarkıcı iş hayatı ve özel hayatı ile hala ABD’nin göz önünde olan isimlerindendir.

Jay-Z Şarkıları Albümleri:

4:44 (2017), 4:44 (2017)