Hoşgeldiniz!

Pharrell Williams Şarkıları

PHARRELL WİLLİAMS KİMDİR?

Pharrell Williams

Pharrell Williams

5 Nisan 1973’te ABD, Virjinya’da doğan Pharrell Williams, rapçi, söz yazarı ve yapımcıdır. Chad Hugo ile birlikte The Neptunes adlı prodüksiyon grubunun iki üyesinden biridir.  Ayrıca funk rock grubu NERD’ün de vokalistidir.

1990’lı yıllarda dört kişiyle kurulan The Neptunes ile beraber, Pharrell Williams bugüne dek birçok başarılı sanatçı ve hit parçanın prodüktörlüğünü üstlendi. 2013 yılında En İyi Şarkı İşbirliği dalında Grammy ödülü aldı.

2001 yılında NERD In Search Of... adlı ilk albümlerini yayımladı. 2002’de, aynı albümü bazı düzenlemelerle tekrar piyasaya sürdüler. Prodüktörlüğünü yaptıkları Nelly’nin Hot In Herre parçasıyla ABD’de bir numaraya yükselmesi, The Neptunes’e de the Source Awards ve Bilboard Music Awards’da ödül kazandırdı. Takip eden yıllarda, The Neptunes pek çok kez “Yılın Prodüktörü” ödülüne layık görüldü ve NERD ve The Neptunes albümler çıkarmaya devam ettiler.

Pharrell Williams, 2004’te Snoop Dogg’a Drop It Like It’s Hot parçasında eşlik etti ve Billboard listelerinde bir numaraya yükseldi. 2005’te ilk albümünün açılış parçası olan Can I Have It Like That’i yayımladı ve 2006’da, ilk albümü In My Mind piyasaya çıktı. Daha sonra, aynı albümün remix versiyonu da yayımlandı.

Williams, aralarında Britney Spears, Shakira, Maroon 5, Daft Punk, Azealia Banks, Robin Thickle ve Madonna’nın da bulunduğu pek çok sanatçıyla çalıştı.

2010’da, Williams, Despicable Me adlı filmin soundtrack müziğini besteledi. Adam Lambert, Lupe Fiasco, Mac Miller, Miley Cyrus gibi sanatçılarla işbirliği yaptı. 84. Akademi Ödülleri’nin müzikleri için Hans Zimmer ile beraber görev aldı. Daft Punk’a eşlik ettiği Get Lucky parçasıyla büyük başarı elde etti. Robin Thickle’la yaptığı Blurred Lines parçası da oldukça ünlendi.

2014 yılında Lucky adlı söz ve bestesi kendisine ait şarkıyla tüm listelerde zirveye yükseldi ve yine aynı yıl, Despicable Me 2 filmi için yaptığı Happy parçasını yayımladı. Pharrell Williams happy adlı şarkısıyla dünya çapında büyük başarı kazandı. Şarkı, 2014’ün en çok satılan singleı oldu ve Oscar’a aday gösterildi. Ayrıca BBC Music Awards’ta Yılın Sanatçısı ve Yılın Şarkısı ödüllerini kazandı.

2014’te, Girl adlı ikinci albümü piyasaya çıktı ve The Voice yarışmasında koç olarak görev yapmaya başladı. Pharrell Williams freedom şarkısıyla Pharrell Williams dinleyicilerinin takdirini kazanırken, bu albümde yer alan Pharrell Williams şarkıları arasında come get it bae, gust of the wind parçaları da yüksek dinlenme sayılarına ulaştı. Pharrell Williams marilyn monroe şarkısı ile de dikkatleri çekti.

İkisi The Neptunes’la olmak üzere on Grammy ödülünün sahibi olan Williams, altı tane de Billboard Music Awards ödülü kazanmıştır.

 

Uzun süreli kız arkadaşı Helen Lasichanh ile 2013’te evlendi. Çiftin, 2008 yılında doğan Rocket Williams adlı bir oğulları vardır.

Pharrell Williams Şarkıları Albümleri:

Freedom - Single (2015), Happy (Live) - Single (2014), G I R L (2014)