Hoşgeldiniz!

Pink Şarkıları

PİNK KİMDİR?

Pink

Pink

Asıl adı Alecia Beth Moore olan şarkıcı ve söz yazarı Pink, 8 Eylül 1979 Pennsylvania doğumludur. Müziğe yönelmesinde babasının önemli rolü olmuştur. Pink takma adını arkadaşları, Rezervuar Köpekleri adlı filmdeki Mr. Pink tipine benzerliği nedeniyle takmışlardı. Lise yıllarında babasıyla birlikte besteler yapmış, 13 yaşında yerel bir rap grubuyla ilk sahne deneyimini yaşamıştır.

Sorunlu bir gençlik dönemi geçirdi. Anne-babasının ayrılmasından sonra annesiyle geçinemeyerek 14 yaşında evini terk etmesinin ardından, ilk şarkısını yazıp Philadelphia'daki Kulüp Fever'da sahneye çıkarak profesyonelliğe adım attı. Burada çeşitli müzik şirketlerinin ilgisini çekti, bu şirketlerle ilk çalışmaları kısa süreli oldu ve hayal kırıklıkları da yaşadı ama, çeşitli gruplarla birlikte çalışarak veya çalışmalara katkılar sağlayarak kendini kanıtladı. R&B’nin pop müziğe dönük tarzını seviyordu. L. A. Reid’e gönderdiği şarkılar bu yapımcıyı etkiledi, bu aşamadan sonra, Shekspeare, Babyface ve 112 gibi önemli isimlerle birlikte çalışarak ürettiği bestelerle hızlı bir yükselişe geçti.

20 yaşında yaptığı ilk albümü Can’t Take Me Home, Billboard 200 listesinde ilk 40’a girdi ve çift platin ödülü kazandı. Bu albüm hit olmuş Pink şarkıları da içeriyordu. Daha sonra çıkardığı Missundaztood albümünde tarz değişikliği yaparak bir kumar oynadı ama başarılı oldu. Bunu Try This albümü izledi. Charlie’nin Melekleri: Tam Gaz adlı sinema filmine, kısa bir rol ve bir seslendirmeyle katıldıktan sonra I’m Not Dead adlı 4. Albümünü çıkardı. Bu albümden çıkardığı Stupid Girls teklisinde, bazı Amerikan ünlüleriyle dalga geçmekteydi.

2008’de Funhouse albümünü çıkaran Pink, bu albümün bazı şarkılarının tekilleriyle Amerikan listelerinde ilk 20’lere kadar yükselmişti.

2012’de de The Truth About Love albümüyle başarısını sürdüren Pink Try adlı şarkısına bu albümde yer vermişti. Bu albümle çok sayıda müziksevere ulaşan Pink Just Give Me A Reason adlı şarkısıyla 56. Grammy yılın şarkısı ödülünü aldı. Pink Love adlı şarkısıyla da dünya en iyi video klip ve en iyi şarkı ödüllerini aldı.

Filmler için de müzikler yapan ve seslendiren Pink Just Like Fire şarkısıyla Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden filmine, Feel Good Time şarkısıyla Charlie’nin Melekleri: Tam gaz filmine katkı vermiştir.

Arama motorlarında Pink dinle yazıldığında gelen uzun liste, sanatçının çok yönlülüğü ve üretkenliğini kanıtlamaktadır.