Hoşgeldiniz!

Queen Şarkıları

QUEEN KİMDİR?

Queen

Queen

Queen, 70’li yıllarda bir rüzgar gibi esse de, her zaman esmeye devam edecek efsanevi gruplardan biridir. 1970 yılında Roger Taylor, Fredie Mercury ve Brian May tarafından, rock müzik türünde kurulan grup, farklı türlerle de adını duyurmuştur.

Grup üyeleri;

 Fredie Mercury: grup şarkılarının birçoğunun sahibi olan ve gruba solistlik yapan ayrıca piyanist olan üyedir.

Roger Taylor: Grubun bateristidir.

Brian May: Eğitimini astrofizik üzerine yapmasına karşın müzik sevgisi ağır basmış olan, gitarist ve vokalist olan grup üyesidir.

Özellikle opera rock türünde yaptıkları eserlerle ayrıca ilgi çekmiş ve hayrna kitlesine ulaşmıştır. Queen şarkıları, müzik tarihine geçmiş olan, müziğe renk ve fark katmış en kıymetli eserlerdendir. Queen Bohemian Rhapsody şarkısı, opera rock tarzının ilk örneği olarak gösterilmekte, 1999 yılında “Music Of The Millienium” anketinde en iyi şarkı olarak seçilmiştir. Queen Somebody To Love parçasıyla da oldukça fazla ses getirmiştir. Parçanın en dikkat çeken özelliği ise grup üyelerinin tek mikrofonda aynı anda vokal yapmaları ve toplam 9 kişi ile seslendirmeleridir. 1984 yılında piyasaya çıkan Queen I Want To Break Free şarkısı ise hala en sevilen  şarkı olma özelliğini korumaktadır.

Queen dinlenilmesi gerek gerçek efsanlerden biridir, albüm alarak dinlemek çok önemli olmasına karşı online olarak da internetten Queen dinle yazılarak birçok şarkısına ve klibine ulaşılabilinir. We Will Rock You şarkısı da dinlenilmesi gereken, Greatest Hits albümünde bulunan, Queen şarkılarından biridir.

Grubun logosu da çok anlamı, şöyle ki; grup üyesi Fredie Mercury tarafından tasarlanmış olup, üyeleri temsil eden simgeler tercih edilmiştir. “Q” harfini saran, burçlardan esinlenmiş olarak her birinin burcunu yansıtan aslanlarla çevrelenmiş olup, üzerinde anka kuşu bulunmaktadır.

 

Ayrıca grup film müzikleri de yapmış olup, ayrıca birçok filmde de müzikleri kullanılmıştır. Mike Hodges (1980), Russell Mulcaky (1986) yaptıkları bazı film müziklerindendir. Bohemian Rhapsody şarkısı da Wayne’s World filminde kullanılarak listelerde zirveleri zorlamıştır. Ayrıca grup katkılarıyla birçok müzikalde hazırlanmıştır. Bunlardan bir tanesi We Will Rock You müzikalidir.

Queen Şarkıları Albümleri:

The Platinum Collection (2000), Greatest Hits II (1991), Bohemian Rhapsody (The Original Soundtrack) (1986), Greatest Hits II (1984), Greatest Hits (1981), A Night at the Opera (1975), A Night At the Opera (1975), The Platinum Collection (1975), Greatest Hits (1975), Queen (1973)