Hoşgeldiniz!

Red Hot Chili Peppers Şarkıları

RED HOT CHİLİ PEPPERS KİMDİR?

Red Hot Chili Peppers

Red Hot Chili Peppers Kimdir?

Red Hot Chili Peppers kısaca RHCP 1983 senesinde Anthony Kiedis, Micheal Balzary, Hillel Slovak ve Jack Irons tarafından kurulmuş bir müzik grubudur. Şimdiki isimlerini almadan önce grubun adı Tony Flow And the Miraculously Majestic Masters of Mayhem olarak belirlenmiştir fakat kuruldukları yılın sonunda EMI plak şirketi ile anlaşma yapmış, isimlerini de değiştirmişlerdir. Özellikle funk, punk ve metal müziği birleştirdikleri tarzları ile dikkat çeken grup ilk ABD’de ortaya çıkmıştır. Grup ilk albümünü 1983 yılında gitarda Hillel, davulcu Jack Sherman ve Cliff Martinez ile yapmıştır. Albümün büyük bir ticari getirisi olmamıştır fakat özellikle yeraltı müzik çevrelerinde sevilmiştir. 1987 senesinde ise Irons gruba geri dönmüş ve grup The Uplift Mofo Party Plan adlı albümü çıkarmıştır. Bu albüm listelerde başarı yakalayan ilk albümleridir.

24 Haziran 1988 tarihinde Hillel aşırı dozda uyuşturucu sebebi ile hayatını kaybetmiştir ve bu durum grubu dağıtmıştır. Grup Anthony Kiedis’in katkılarıyla yeni birer gitarist ve davulcu bularak 1989 senesinde Mother's Milk albümünü piyasaya sürmüştür. Bu albümde bulunan Knock Me Down isimli şarkıları Hillel için yazılmıştır. Ayrıca bu albüm ile ilk altın plaklarını almışlardır. Fakat 1991 senesinde çıkan Give It Away gruba en iyi rock parçası alanında Grammy getirmiştir. 1995 senesinde grubun gitarcısı yine değişmiştir fakat yaptıkları One Hot Minute albümü listelere 5 numaradan girerek bir yıldan fazla yerini korumuştur. 1998’de ise gitarcıları John Frusciante gruba dönmüş, grup 1999 senesinde Californication albümünü çıkarmıştır. Bu şarkı tüm zamanların en çok sevilen Red Hot Chili Peppers şarkıları arasındır. Red Hot Chili Peppers Dark Necessities şarkısını The Gateway, Cant Stop şarkısını ise By The Way adlı albümleri ile sunmuştur. Red Hot Chili Peppers Snow adlı parçayı 2006’daki albümlerinden üçüncü single olarak çıkartmıştır.

2016 senesinde etkin olan üyeleri Anthony Kiedis, Chad Smith, Flea ve Josh Klinghoffer olarak sayılabilir. Red Hot Chili Peppers dinle diyecekler için grubun en yakın albümü ise 2011 senesinde çıkmıştır ve I’m With You ismini taşımaktadır.

Red Hot Chili Peppers Şarkıları Albümleri:

The Getaway (2016), I'm With You (2011), Stadium Arcadium (2006), Snow (Hey Oh) - EP (2006), Dani California - EP (2006), Stadium Arcadium (2006), iTunes Originals: Red Hot Chili Peppers (2006), Greatest Hits (2003), By the Way (2002), Californication (1999), Blood Sugar Sex Magik (1991)