Hoşgeldiniz!

Shakira Şarkıları

SHAKİRA KİMDİR?

Shakira

Asıl adı, Shakira Isabel Mebarak Ripoll olan Lübnan asıllı, Kolombiyalı şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen, kendine özgü tarzıyla birçok ülkede büyük ses getirmeyi başarmıştır. Shakira nereli sorusunun cevabı da görüldüğü üzere aslında Lübnan’dır. Latin Amerika’nın en meşhur seslerinden biri olan Shakira boyu itibariyle biyografiler arasında en çok arananlar arasına da girmiştir,  1.50 cm olarak bilinen boy ölçüsüyle de çok konuşulmuştur. 02 Şubat 1977 doğumlu olan Shakira, 21. Yüzyılın en iyi kadın vokallerinden biri olarak anılmaktadır. Dansa ilgisi çok küçük yaşlarında başlamış olan sanatçı, babası ile gittikleri Arap restoranlarında darbuka eşliğinde masalara çıkıp oynadığını anlatmaktadır.

Shakira 2000 yılında MTV en iyi uluslar arası vokal ödülünü aldıktan sonra şöhretinin üst basamaklarına çıkmış oldu. Shakira şarkıları, sekiz yaşında kaybettiği kardeşine yazdığı şarkı ile birlikte başlamış oldu. 2010 dünya kupası için bestelemiş olduğu Shakira waka waka şarkısı ve danslarıyla müzik yaşamında zirveye ulaşmış oldu. Ayrıca bu şarkı ve klip ile birlikte dünya kupası tarihinin en çok satan şarkısı olup büyük bir rekor kırmış oldu. Shakira müzikleri, youtube listeleri de bir milyonu aşkın dinleyiciye müzik zevkini yaşatmaya kaynaklık etmeye devam etmektedir.

Yalnızca Latin Amerika’da değil, Türkiye ile birlikte tüm dünyada da büyük bir üne sahip olan Shakira klipleri ile müzik listelerinde sürekli karşılaşmamız mümkündür. Müziklerinin yanı sıra kliplerindeki dans figürleri de dinleyiciler için, vazgeçilmez bir unsur olarak görülmektedir.

Rihanna Shakira ile yaptığı düet şarkısı ile müzik sektörüne bir kez daha damga vurmuş oldu. Yaptığı düet çalışması, bu alandaki başarısını daha da yükseltmeyi başardı.

Türkiye’de Shakira dinle anlamında farklı kuşaklar karşımıza çıkmakta bu durum da Shakira dinleyicilerinin yaş ve cinsiyet farkına takılmadan neredeyse her kesim tarafından dinlenildiğini göstermektedir. Bu durum yalnızca Türkiye için değil, dünya için de aynı şekilde karşımıza çıkmaktadır.

 

Şarkıları ve danslarının yanı sıra yaptığı yardımlar ile de gündeme gelen sanatçı, Nobel edebiyat ödülü sahibi yazar Gabriel Garcia Marquez ile birlikte, Latin Amerika’daki yoksul çocuklar adına bir vakıf kurdu. Bu durum Shakira hayatı için en önemli konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Shakira Şarkıları Albümleri:

Shakira in Concert: El Dorado World Tour Live (2019), Me Enamoré - Single (2017), Chantaje (feat. Maluma) [John-Blake Remix] - Single (2017), El Dorado (2017), Chantaje (feat. Maluma) - Single (2016), Zootopia (Original Motion Picture Soundtrack) (2016), Zootopia (Original Motion Picture Soundtrack) (2016), Nunca Me Acuerdo de Olvidarte - Single (2014), Can't Remember to Forget You (feat. Rihanna) [Fedde Le Grand Remix] - Single (2014), Can't Remember To Forget You (feat. Rihanna) - Single (2014), Shakira. (Deluxe Version) (2014), Shakira. (2014), Shakira. (Expanded Edition) (2014), Live from Paris (2011), Sale el Sol (2010), Waka Waka (This Time for Africa) [The Official 2010 FIFA World Cup Song] {feat. Freshlyground} - Single (2010), She Wolf (Deluxe Version) (2009), She Wolf (Expanded Edition) (2009), She Wolf (2009), Love in the Time of Cholera EP (2007), Oral Fixation, Vol. 2 (2006), Fijación Oral, Vol. 1 (2005), Laundry Service (2001), Dónde Están los Ladrones? (1999), Grandes Éxitos (1998)