Hoşgeldiniz!

Şivan Perwer Şarkıları

ŞİVAN PERWER KİMDİR?

Şivan Perwer

Şiwan Perwer adıyla ün kazanan Kürt asıllı şarkıcının asıl adı İsmail Aygün’dür. 23 Aralık 1955 yılında doğmuş olan sanatçımız, Şanlıurfa Viranşehir’de doğmuştur. Daha çocuk yaşlardayken bile söylediği şarkılar ile plak teklifleri alan Şiwan Perwer, o yıllarda herhangi bir müzik eğitimi almamıştır. Ankara’da matematik ve jeoliji eğitimi alan Şiwan Perwer’in babası orta halli bir çiftçiydi. Şiwan Perwer hayatı, Çözüm sürecindeki İbrahim Tatlıses ile megri megri şarkısını seslendirmeleriyle daha çok merak edilmeye başlanmıştır. 1976 yılında Türkiye’den ayrılıp Almanya’ya yerleşmiştir. İlk resmi albümünü de siyasal nedenler dolayısıyla Almanya’da çıkarmıştır. Birçok yardım konserinde yer almış ve Frankfurt’ta kendi adına bir yardım vakfı kurmuştur. Türkiye’ye dönüşü ise 2013 tarihinde Diyarbakır ziyareti ile olmuştur.

Şiwan Perwer şarkıları, tarihi ve geleneksel temaların konu alındığı parçalardır. Bu sebeple, Şiwan Perwer müzikleri, yöre halkı tarafından sevilerek dinlenmektedir. 1988 yılında çıkardığı Şiwan Perwer Halepçe albümüyle kürt halkından büyük bir beğeni kazanmıştır. Şiwan Perwer Naze albümünü 1996 yılında çıkarmıştır. Bu albümün adını taşıyan çıkış parçası farklı versiyonlarıyla da Türkiye’de bulunan bazı sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. Şiwan Perwer dinle listelerinde onlara da rastlamak mümkündür.

Şiwan Perwer, sadece Türkiye ve Almanya’da değil aynı zamanda Irak ve Suriye içerisindeki Kürtler tarafından o bölgelerde de duyulmuştur. Kürt müziği bünyesinde önemli sanatçılar arasında gösterilmektedir. Otuzu aşkın CD ve kaset çalışması bulunmaktadır. Bununla birlikte birçok dizi ve filmin de müziğinin yapımıyla ilgilenmiştir.

 

Kürtler ve Kürdistan’ın sosyal politik gerçeklerini, ekonomik zorluklarını dile getirdiği için her şarkısı bir kesimin ağrıyan yanına dokunmayı başarmıştır. Fakat siyasi içerikleri dolayısıyla aşktan bahseden şarkıları bile birçok ülkede uzun müddet yasaklanmıştır. Ancak tüm yasaklara rağmen şarkıları özellikle Kürt halkı tarafından dilden dile dolanmaya devam etmiştir. Örneğin Şiwan Perwer Yâre şarksı da içerik olarak aşk şarkısı gibi görünmesine rağmen yasaklanan şarkıları arasındadır. Bunun yanı sıra Şiwan Perwer Kîrîve, Şiwan Perwer Kinem parçaları da aynı muameleyi görmüş, yasaklarla karşılaşmak zorunda kalmışlardır. Buna rağmen, şarkıları gündemden hiç düşmemiştir.