Hoşgeldiniz!

astım tedavisi

Eşek Sütü Faydaları Fiyatı Satışı Nerede Bulunur Nasıl İçilir Kanser Boğmaca Astım Tedavisi 07:59
Eşek Sütü Faydaları Fiyatı Satışı Nerede Bulunur Nasıl İçilir Kanser Boğmaca Astım Tedavisi 1.958 izlenme - 3 yıl önce Eşek Sütü Çiftliği Varsak Antalya: 0533 636 7303 - 0531 737 5777 Çiftliğimizde eşek sütü, deve sütü, at sütü bulunmakta olup Türkiye'nin her yerine özel buzlu termus içerisinde kargo ile gönderilmektedir. “alerjik astım tedavisi” “alerjik rinit” “alerjik bronşit” “alerjik astım belirtileri” “alerjik astım nedir” “çocuklarda alerjik astım” “bebeklerde alerjik bronşit” “alerjik bronşit nasıl tedavi edilir” “prostat kanseri tedavisi” “astım bronşit tedavisi” “çocuklarda astım bronşit” “astım hastalığı nasıl geçer” “şeker hastalığı tedavisi” “kronik bronşit tedavisi” “kronik bronşit bitkisel tedavisi” “pankreas kanseri tedavisi” “rahim ağzı kanseri tedavisi” “akciğer kanseri tedavisi” “sinüzit bitkisel tedavi” “kronik bronşit bitkisel tedavi” “akut bronşit bitkisel tedavi” “alerjik öksürük tedavisi” “karaciğer kanseri tedavisi” “astımın bitkisel tedavisi” “astım ilaçları” “kanser ilaçları” “bağırsak kanseri tedavisi” “kalın bağırsak kanseri” “akciğer kanserine ne iyi gelir” “kemik iliği kanseri” “kemik kanseri tedavisi” “kanser tedavi yöntemleri” “alternatif tedavi yöntemleri” “mesane kanseri” “astım hastalığına ne iyi gelir” “bitkisel varis tedavisi” “guatr bitkisel tedavi” “bronşit nasıl geçer” “astım nasıl tedavi edilir” “kan kanseri” “astım tedavisi varmı” “tedavisinde son gelişmeler” “tedavisinde kullanılan bitkiler” “beyin tümörü” “ne iyi gelir” “iyi gelen bitkiler” “bitkisel çözüm” “tedavisinde alternatif tıp” “kanserinde beslenme” “kanserinde bitkisel tedavi” “siroz tedavisi” “hastalığı tedavisi” “hastalığı ilacı” “iyi gelen besinler” “küçük hücreli akciğer kanseri” “için şifalı bitkiler” “varikosel” “bebeklerde bronşit” “çocuklarda” “lenf kanseri” “tiroid kanseri” “testis kanseri” “yumurtalık kanseri” “dudak kanseri” “ağız kanseri” “böbrek kanseri” “dil kanseri” “yemek borusu kanseri” “safra kesesi kanseri” “lenfoma kanseri” “beyin kanseri” “mide kanseri” “yumuşak doku kanseri” “kolon kanseri” “karın zarı kanseri” “özofagus kanseri” “kanseri yenenler” “nazofarenks kanseri” “faranjit” “romatizma” “kemik erimesi” “kanser ve beslenme” “kanserinden kurtulanlar” “kanserini yenenler” “alternatif tıp” “boğmaca tedavisi” “eşek sütü” “çaresi var mı” “bağışıklık sistemi” “bağışıklık sistemini güçlendiren besinler” “bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler” “bağışıklık güçlendiriciler” “vücut direnci” “vücut direncini güçlendiren besinler” “gıdalar” “besin takviyesi” “gıda takviyesi” “eşek sütü çiftliği” “eşek sütü fiyatları” “eşek sütünün faydaları” “eşek sütü mucizesi”
Loobex Mh 508 00:18
Loobex Mh 508 889 izlenme - 3 yıl önce Loobex MH 508 Ultrasonik Buhar Makinesi-Nemlendirici (İonizer-5,2lt-Seramik Filtre)
Astım Bitkisel Tedavi Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir Eşek Sütü Kanser Tedavisi İlacı Çocuklarda Bronşit 07:59
Astım Bitkisel Tedavi Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir Eşek Sütü Kanser Tedavisi İlacı Çocuklarda Bronşit 547 izlenme - 3 yıl önce Eşek Sütü Çiftliği Varsak Antalya: 0533 636 7303 - 0531 737 5777 Çiftliğimizde eşek sütü, deve sütü, at sütü bulunmakta olup Türkiye'nin her yerine özel buzlu termus içerisinde kargo ile gönderilmektedir. “alerjik astım tedavisi” “alerjik rinit” “alerjik bronşit” “alerjik astım belirtileri” “alerjik astım nedir” “çocuklarda alerjik astım” “bebeklerde alerjik bronşit” “alerjik bronşit nasıl tedavi edilir” “prostat kanseri tedavisi” “astım bronşit tedavisi” “çocuklarda astım bronşit” “astım hastalığı nasıl geçer” “şeker hastalığı tedavisi” “kronik bronşit tedavisi” “kronik bronşit bitkisel tedavisi” “pankreas kanseri tedavisi” “rahim ağzı kanseri tedavisi” “akciğer kanseri tedavisi” “sinüzit bitkisel tedavi” “kronik bronşit bitkisel tedavi” “akut bronşit bitkisel tedavi” “alerjik öksürük tedavisi” “karaciğer kanseri tedavisi” “astımın bitkisel tedavisi” “astım ilaçları” “kanser ilaçları” “bağırsak kanseri tedavisi” “kalın bağırsak kanseri” “akciğer kanserine ne iyi gelir” “kemik iliği kanseri” “kemik kanseri tedavisi” “kanser tedavi yöntemleri” “alternatif tedavi yöntemleri” “mesane kanseri” “astım hastalığına ne iyi gelir” “bitkisel varis tedavisi” “guatr bitkisel tedavi” “bronşit nasıl geçer” “astım nasıl tedavi edilir” “kan kanseri” “astım tedavisi varmı” “tedavisinde son gelişmeler” “tedavisinde kullanılan bitkiler” “beyin tümörü” “ne iyi gelir” “iyi gelen bitkiler” “bitkisel çözüm” “tedavisinde alternatif tıp” “kanserinde beslenme” “kanserinde bitkisel tedavi” “siroz tedavisi” “hastalığı tedavisi” “hastalığı ilacı” “iyi gelen besinler” “küçük hücreli akciğer kanseri” “için şifalı bitkiler” “varikosel” “bebeklerde bronşit” “çocuklarda” “lenf kanseri” “tiroid kanseri” “testis kanseri” “yumurtalık kanseri” “dudak kanseri” “ağız kanseri” “böbrek kanseri” “dil kanseri” “yemek borusu kanseri” “safra kesesi kanseri” “lenfoma kanseri” “beyin kanseri” “mide kanseri” “yumuşak doku kanseri” “kolon kanseri” “karın zarı kanseri” “özofagus kanseri” “kanseri yenenler” “nazofarenks kanseri” “faranjit” “romatizma” “kemik erimesi” “kanser ve beslenme” “kanserinden kurtulanlar” “kanserini yenenler” “alternatif tıp” “boğmaca tedavisi” “eşek sütü” “çaresi var mı” “bağışıklık sistemi” “bağışıklık sistemini güçlendiren besinler” “bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler” “bağışıklık güçlendiriciler” “vücut direnci” “vücut direncini güçlendiren besinler” “gıdalar” “besin takviyesi” “gıda takviyesi” “eşek sütü çiftliği” “eşek sütü fiyatları” “eşek sütünün faydaları” “eşek sütü mucizesi”
Astım hastaları nelere dikkat etmelidir ? 01:29
Astım hastaları nelere dikkat etmelidir ? 59 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart , Astım hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Astım hastaları mutlaka hastalığının bilincinde olması hastalığıyla ilgili bilgileri kendinde bulundurması gerekmekte. Hastalığının ortaya çıktığı zaman veya bir atak geçirdiği zaman nasıl tedavi edeceğini, hastaneye gitmesi gerekir mi gerekmez mi, gittiği zaman hangi ilaçlar alması gerektiğini mutlaka bilmesi gerekir. Onun için astım hastası bir nebze kendi kendinin doktoru olması lazım. Bunun yanında alerjenlerden kaçınma çok önemli. Tozlu dumanlı ortamlarda bulunmama çok önemli ve hastalığının şiddetine göre önerilen ilaçları kullanma çok önemlidir. Verilen ilaçlar astım hastalığında hızlı bir düzelmeye yol açacağından hastalığım iyileşti benim ilaç kullanmama gerek yok diye algılamalar ama hastalığın tamamen vücuttan silinemediği akıldan çıkarılmamalı. İlaçların düzenli olarak hastalığın derecesine göre doktorun önerisine göre ilaçların dozlarını ayarladığı şekilde düzenli kullanması önemlidir. Astım hastalığı da kronik bir hastalıktır. Aynı tansiyon hastalığı gibi aynı şeker hastalığı gibi. Düzenli takip ve kontrol gereklidir.
Yaşam ve Sağlık - 13. Bölüm - Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Göğüs Hastalıkları Uzmanı 53:25
Yaşam ve Sağlık - 13. Bölüm - Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Göğüs Hastalıkları Uzmanı 55 izlenme - 2 yıl önce Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Göğüs Hastalıkları Uzmanı   PINAR AKKAŞ: Değerli izleyenlerimiz A9 TV ekranlarından Yaşam ve Sağlık programımıza hoş geldiniz. Oktar Babuna ile hazırladığımız programımızın bu haftaki konuğu çok değerli doktorumuz Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Beyefendi bizlerle. Hocam, programımıza hoş geldiniz. AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA: Teşekkür ederim hoş bulduk. PINAR AKKAŞ: İkinci kez katılıyorsunuz. Yoğun çalışmalarınız arasında bize vakit ayırdığınız için öncelikle çok teşekkür ediyoruz. İzninizle Hocam, kısaca öz geçmişinizden bahsetmek istiyorum. 1955 yılında Kayseri’de doğdu. İstanbul Erkek Lisesini, Cerrah Paşa Tıp Fakültesini bitirdi. 1984’te göğüs hastalıkları uzmanı, 1986’da doçent, 1996’da profesör oldu. Hocamız Almanca ve İngilizce bilmektedir. Ayrıca özel ilgi alanlar da var Hocamızın, ud çalmak değil mi Hocam? Hikaye çalışmalarınız var, karikatür çalışmalarınız var. Bunların dışında ilave etmek istediğiniz var mı? AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA: Yok bu kadar yeter. Bunlara bile vakit kalmıyor, günlük hayatın mutat koşuşturmaları içerisinde. Ben insanların böyle esas uğraştıkları iş içerisinde yan bir şeyle de uğraşmalarının çok gerekli olduğuna inanıyorum. Bu hem esas meslekteki başarıyı da destekleyen bir unsur oluyor. Aileler bizde genellikle, çocuk çok müzikle ilgilenmesin, bu sefer çalgıcı olur, işte topla ilgilenmesin topçu olur, okulunu ihmal ederler diye endişe ederler. Bence doğru değil. Meslek kadar bence önemli bir yan uğraş, hobi diye isimlendiriliyor. Edebiyat olabilir, resim olabilir, el sanatları olabilir çok çeşitli şeyler var. Çocukları bilinçli olarak ama zorlamamak lazım. Bizde genellikle ilkokulda bir mandolin verilir, flütle başlanır, çocuk da istemez onu. Zorla istemeye istemeye de göndermek değil. Herkesin çünkü sevdiği şey başka olabiliyor. Kimisi müzikten hoşlanır, kimi müziğin yanında piyanoyu sever, kimi keman tercih edebilir. Çocuğa bırakmak, onu yönlendirmek lazım ve onun isteğine göre davranmak çok daha doğru olur. OKTAR BABUNA: Evet, inşaAllah. Hocam, tabii siz doktor olduğunuz için herkes size hastalanınca geliyor. Ama hastalanmamaları için yani sağlıklı yaşam için hangi şartları oluşturmak gerekir? Nasıl beslenmek gerekiyor? Nelerden kaçınmak gerekiyor? Neleri yapmak gerekiyor? AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA: Evet, bazı hayat tarzı dediğimiz şeylere dikkat ettiğimiz zaman bir çok hastalığı önlemek hatta hasta olsak bile bunların ilaç tedavisi kullanmadan, başka tıbbi girişime gerek kalmadan ortadan kaldırmak önlemek bence mümkün. İnsanlar şimdi böyle bir ilaç yutarak iyi olmak daha kolaylarına geliyor. İşte yediğine dikkat et, şunu ye, bunu yeme, spor yap, hareket et, sigara, alkol kullanma demek insanlara pek cazip gelmiyor. Şu hapı al iç dediğiniz zaman onun içine her şey girmiş oluyor ve kolaylarına geliyor. Halbuki bu hapla, ilaçla, vitaminle, minerallerle, besin desteğiyle şununla bununla olacak bir şey değil. Beslenme çok önemli. Birçok hastalığa giden ilk adımlar zaten beslenmedeki yanlışlardan başlıyor. Günümüzde maalesef özellikle büyük şehirlerde insanlar hazır gıda tüketimine yönelmiş durumdalar. Bu biraz sorumluluktan kaynaklanıyor. Çünkü kadınlar da artık eskisi gibi ev kadını değil bir çok kadının artık bir mesleği var, bir işi oluyor çalışıyorlar. Bu kadının hem çalışıp hem pazara manava gidip yiyecek içecek alması, bunları eve gelip yemeğe dönüştürmesi, masa hazırlaması zor şeyler oluyor. Hazır şimdi sistemler var, artık markete bile gitmek gerekmiyor. İnternetten birkaç düğmeye basmakla her tülü yiyecek içecek evinize kapınıza, masanıza kadar yenmeye hazır durumda geliyor. Benim anlayışıma göre de bir yiyecek veya içecek ne kadar fiziksel kimyasal işlemden geçiyorsa onun besin değerli o kadar azalıyor. Aynı zamanda bizim sağlığımız için de zararlı olmaya başlıyor. Halbuki teknolojinin gelişmesi bunun tam tersini mantık olarak sağlaması lazım insanlara. Yani günümüzde ulaşım müthiş derecede hızlandı, haberleşme çok kolaylaştı. Artık herkesin yolda giderken bile telefonla her yerle haberleşmesi mümkün. Bu teknolojik ilerlemeleri olumlu kullanmak lazım. Bununla şunu söylemek istiyorum, mesela endüstride diyelim ki süt örneğini alalım. Sütü bir takım işlemlerden geçirdikten sonra çok uzun süre muhafaza etmek mümkün olabiliyor. Halbuki süt biliyorsunuz çok hassas bir gıda. Açıkta belli bir ısıda bıraktığınız zaman çok kısa zamanda o bozulur, kullanılmaz hale ve zarar hale gelir, mikroplar ürer ve sizi hasta eder. Süt de tabii elinize geçtiği zaman bunu bir türlü muhafaza etmek lazım. Bunun çaresi ne demişler, işte bir takım işlemler keşfetmişler, çok yüksek ısıda süt bırakılıyor ve homojenize ediliyor. Bu sayede o kutularda satılan sütlerin 4 ay süreyle bozulmadan kalması mümkün olabiliyor. Ama bu geçirilen fiziksel kimyasal işlemler yüzünden sütün o çok faydalı olan özellikleri de ortadan kalkmış oluyor. İşte teknoloji sütü böyle UHT ile 4 ay saklanabilir özellik kazandırmak için uğraşacağına sütü güvenilir olarak, insanların kapısına nasıl taze olarak ulaştırırıza kafa yormuş olsa bütün insanlara bugünkü devirde bu teknolojiyle, bu imkanlarla sütü güvenilir bir şekilde gerekli tetkikleri yapılarak insanların kapısına sağlıklı olarak ulaştırmak mümkün. Buna uğraşılması lazım. Yoğurt da öyle, her gıda öyle. http://www.a9.com.tr/izle/172345/Yasam-ve-Saglik/Yasam-ve-Saglik---13-Bolum---Prof-Dr-Ahmet-Rasim-Kucukusta-Gogus-Hastaliklari-Uzmani A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Astım Hastalığının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 14:43
Astım Hastalığının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi 33 izlenme - 2 yıl önce Akciğer Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Turhan Ece astım hastalığı hakkında bilgi veriyor. (Bedenimizdeki Ayetler programı, 10. bölümden)   Bu programda Prof. Dr. Turhan Ece; nefes darlığı, solunum, alerji, koah, alerjik rinit, alerji testi, astım, polen, immünoterapi, sinüsler, burun, solunum sistemi, mast hücresi, bronş kasları, mukoza, göğüste sıkışma, astım krizi, astım tedavisi, astım ilacı, bronkoskopi konuları ile ilgili bilgi veriyor. http://www.a9.com.tr/izle/208943/Belgesellerden-Secme-Bolumler/Astim-Hastaliginin-Nedenleri-Belirtileri-ve-Tedavisi A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Astım nedir ? 00:40
Astım nedir ? 38 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart ,Astım hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Astım hastalığı yine hava yollarıyla ilgili bir hastalıktır. Hava yollarının inflamasyona bağlı yani vücudun içinden kaynaklanan herhangi bir iç veya dış etkenle ortaya çıkan yangısal bir reaksiyona bağlı hava yollarındaki geçici daralmayla karakterize hava yollarındaki tıkanmayla karakterize bir hastalıktır.
Astım nasıl tedavi edilir ? 01:41
Astım nasıl tedavi edilir ? 37 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart , Astım hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Astımın tedaviside yine eğer bir alerjene bağlı astım ise ki bu alerjenler alerji testleriyle belli olur. Alerjenden kaçınmak en önemli tedavi yöntemidir. En sık karşımıza çıkan alerjenler alerji etkeninden ev tozu akarlarıdır. Ev tozu akarları ev içinde özellikle yatak yorgan içinde halılarda, kumaş koltuklarda, perdelerde yaşayan küçük canlılardır. Bunların evden uzaklaştırılması mümkün olduğu kadar azaltılması gerekmektedir. Diğer alerjenlere karşı alerjenler varsa polen alerjisi özellikle veya küf alerjisi bu alerjenlerden uzak durma veya kontağı minimize etme en önemli tedavi yöntemidir. Bunun yanında tabi astım semptomlarına ve astımın şiddetine bağlı olarakta değişen derecelerde ilaç kullanımı söz konusu. Bronkilatör dediğimiz hava yolu açıcı ilaçlar, küçük doz kortizon içeren bu yangısal inflamatuar reaksiyonları giderici kortikosteroid ilaçlar ve diğer antiastim ilaçları kullanılmakta. Özellikle astım tedavisindeki bu kortikosteroid ilaçlar kortizon ilaçları düşük dozdaki ilaçlar astımın tedavi edilmesinde tekrar ortaya çıkmasında krizlerin önlenmesinde önemli elimizde kullandığımız ilaçlardandır.
Klima astım ve alerji hastaları için zararlı mıdır ? 01:39
Klima astım ve alerji hastaları için zararlı mıdır ? 31 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatma Fidan, astım ve alerji hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Şimdi yaz dönemi özellikle klima kullanımı artıyor sıcak olan yerlerde. Klima kullanımının ne gibi dezavantajları olabilir? Özellikle soğuk havada duyarlı olan bireyler olabilir. Hava değişimlerinden etkilenen işte alerjik riniti varsa burun akması hapşırma ya da işte nefes darlığını tetikleyebilir. Ya da özellikle klimalar kullanıma geçtiği dönemlerde eğer filtre bakımları iyi yapılmamışsa oradaki su ortamında belli atipik etkenler yerleşip zatürre gibi enfeksiyon risklerini arttırabilir. Onun dışında tabi ki çok sıcaksa bu kişilerde terler belli sıkıntılar olur. Tabi klima kullanmasın demiyoruz astım hastaları ama derecesini rahatsız olmayacak şekilde ayarlayabilirler. Sabit bir derecede tutmaları faydalı olabilir. Birden çok soğuk yüksek soğukluğu çok fazla yapmaları belki daha fazla tahrişe yol açabilir. İritasyon yapabilir soğuğa duyarlı olan kişilerde. Onun dışında özellikle klima filtrelerinin bakımını mutlaka yaptırıp kullanımdan önce önem arz eder. Bir de direkt maruz kalmaması klimanın akımına üzerine doğru olmaması biraz etkilenmesini azaltabilir. Sabit bir sıcaklık ayarlanırsa etkilenme daha az olur.
Astımın belirtileri nelerdir ? 00:54
Astımın belirtileri nelerdir ? 27 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart , Astım hakkında bilgilendiriyor. www.hastane.fatih.edu.tr Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nde akciğer hastalıkları ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takibine yönelik hizmet verilmektedir. Alerji deri testi, Solunum fonksiyon testleri ,Fiberoptik felksibl bronkoskopi, Polisomnografi (uyku testi), Sigara Bırakma Polikliniği, Solunum fizyoterapisi de yapılmaktadır. Astımın belirtileri yine en çok nefes darlığı ile karşımıza çıkmakta. Bunun yanında öksürük beraberinde yine alerjik nezle veya saman nezlesi varsa burun akıntısı göz yaşarmasıyla karşımıza çıkmakta. Astım tabi yine hafif astımdan ağır astıma kadar değişen perspektifte bir hastalıktır. Hafif astımlı hastalarda sadece öksürükle kendini belli ederken astımın şiddeti arttıkça nefes darlığı artmakta gece uykusuzluk gece aniden nefes darlığıyla uyanmalar, morarmalar, balgam çıkartma, öksürük gibi belirtilerde şiddetini arttırmaktadır.
Astım hastaları bahar aylarında nelere dikkat etmelidir? 00:51
Astım hastaları bahar aylarında nelere dikkat etmelidir? 28 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Maltepe Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Hikmet Akyüz, astım hastalığı hakkında bilgilendiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahiliye Kliniği, kendi içinde birçok yan dala ayrılmakla beraber, erişkin hasta grubunun cerrahi dışı tüm şikayetlerinin ilk başvuru merkezidir.Dahiliye Kliniğinde; Kan Hastalıkları (Anemiler),Böbrek Hastalıkları,Koroner Kalp Hastalıkları,Kalp Yetersizliği,Ritm Bozuklukları,Hipertansiyon,Lipid düzeyi (Kolestrol,Trigliserid) Bozuklukları,Diabetus Mellitus (Şeker Hastalığı),Tiroid Bezi Bozuklukları (Guatr),Obezite,Karaciğer Hastalıkları,Reflü, gastrit, ülser, kabızlık, kolit gibi Sindirim Sistemi Hastalıkları,Yaşlılık ve yaşlılığa bağlı sorunlar (Geriatri),Ateşli Hastalıklar,Romatizmal Hastalıklar ve Ateşli Eklem Romatizması Hastalıklarının Tedavisi ,Ameliyat öncesi ve sonrası genel değerlendirme yapılmaktadır. www.hastane.fatih.edu.tr Astım hastaları bahar aylarında nelere dikkat etmelidir? Astım hastaları özellikle kış ve bahar mevsiminde çok sıkıntı çekerler. Bu sıkıntıların sebebi soğuğun etkisi olduğu gibi bahar mevsiminde polenlerin etkisidir. Polenler ve soğuk bu hastalıkları tetiklediği için özellikle dışarı çıkmakta grip veya soğuk algınlığına yakalanmakta yakalanmamaları lazım. Soğuk algınlığı olan işte grip olan nezle olan insanlardan uzak durmaları gerekiyor. Dışarı çıkarken mutlaka yanlarında ilaçlarını da götürmeleri gerekiyor. Çünkü herhangi bir atak esnasında nefes darlığı veya ciddi sıkıntılar yaşamamaları için yanlarında bulunması şart.
Astım Hastalığı ve Tedavisi 49:35
Astım Hastalığı ve Tedavisi 20 izlenme - 2 yıl önce Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Kart, astım hastalığı ve tedavisi hakkında bilgilendiriyor.
Yaşam Ve sağlık - 20. Bölüm - Dr. Maşuk Taylan, Göğüs Hastalıkları Uzmanı 55:23
Yaşam Ve sağlık - 20. Bölüm - Dr. Maşuk Taylan, Göğüs Hastalıkları Uzmanı 10 izlenme - 2 yıl önce Dr. Maşuk Taylan, Göğüs Hastalıkları Uzmanı OKTAR BABUNA: İyi akşamlar sayın izleyicilerimiz. Bir Yaşam Ve Sağlık programına daha hoş geldiniz. Bu akşam çok değerli bir konuğumuz var, Sayın Dr. Maşuk Taylan Beyefendi. Hoş geldiniz. MAŞUK TAYLAN: Hoş gördük efendim. PINAR AKKAŞ: Hoş geldiniz. MAŞUK TAYLAN: Hoş gördük. OKTAR BABUNA: Sayın Dr. Maşuk Taylan Beyefendi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Göğüs Hastalıkları Uzmanı kendisi. Şu anda da Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda görevli. MAŞUK TAYLAN: Evet. Dicle Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda yardımcı doçent olarak akademisyen olarak çalışıyorum şu anda. OKTAR BABUNA: Eğer isterseniz akciğerlerin ve solunum yollarının muhteşem yapısıyla başlayalım. Allah’ın yaratma sanatı, son derece özel bir yapısı var özelleşmiş. Allah sırf soluk alıp-verebilmek için havada bulunan oksijenin kana geçip orada da enerji üretiminde kullanılması için ara geçiş organı olarak yaratmış. İsterseniz o şekilde başlayalım, akciğerlerin yapısıyla. MAŞUK TAYLAN: İnsan organizması biliyoruz çok kompleks bir yapı. Her organımızın kendisine hasa çok özellikleri var. Çok spesifikleşmiş mesela bir karaciğerin binlerce fonksiyonu var. Akciğer de böyle. Şimdi akciğerler sırf evet nefes almak vermek için özelleşmiş bir sistem. Baktığımızda iki akciğerimizin olduğunu görüyoruz simetrik yani baştan itibaren birine bir şey olursa, biri işlevsiz hale gelirse, hastalıklı hale gelirse yedeği var bir kere. İkinci bir akciğer var simetrik olarak biri sağda biri solda olmak üzere. Ve anatomik olarak farklı loblardan oluşuyor. Sağ akciğer mesela 3 lobdan oluşuyor, sol akciğer 2 ayrı lobdan oluşuyor. Yani loblarla ilgili, sadece lobları ilgilendiren, bir lobu ilgilendiren herhangi bir sıkıntı olduğunda da diğerleri onu kompanse edebiliyor. Çünkü her bir akciğerin her bir lobunun ayrı bir dolaşımı var, ayrı bir dolaşım sistemiz var. Her bir lob ayrı bir akciğer gibi çalışıyor bir nevi. Havayollarına baktığımız zaman ağız yutak ondan sonra üst havayollarından hemen sonra tracker dediğimiz ana soluk borumuz var. Bu ana soluk borusundan trackerden sonra bronşlar yani branş dediğimiz dallanmalar başlıyor. Havayolları hem küçülüyor hem daralmaya başlıyor. Ama bu dallanmalar muazzam, 23-27-28 kadar dallanma oluyor. En son oksijen alış-verişinin yapılabildiği alveollere gelene kadar 27 dallanma. Ve bütün nefes alış-verişler sırasındaki mekanizmalar fizik kurallarına uygun bir şekilde oluyor. Mesela biz tam bir atmosfer basınç altında nefes alıp-verebilen bir akciğere sahibiz. Atmosfer basıncı biraz daha arttığında ya da azaldığında bu mekanizmalar bizi çok etkiler. Ama bizim akciğerlerimiz tam buna uygun bir şekilde yaratılmış. Yani havadaki oksijen oranı, havadaki basınçlar yani ayrı ayrı nitrojeni, oksijeni havayı oluşturan diğer gazların basınçlarıyla akciğer içersindeki basınçlar dengelenmiş bir vaziyette. Havanın akışkanlığı tabii. Başlangıçta türbülan akım olarak başlıyor mesela akım ama devam ettiğinde daha küçük branşlara, aha küçük bronş yol dediğimiz -1 milimetre çapından daha küçük bronşlara biz bronş yol diyoruz- ondan sonra laminer akım halinde devam ediyor. Ama hem laminer akımda hem türbülan akımda formulize edildiği şekliyle farklı akımlar var. Ve bu akımlara uygun bir şekilde bu akciğerler dizayn edilmiş, en son alveollere kadar. Alveol dediğimiz şey; akciğerlerin nefes alıp-vermeye yarayan hava boşlukları yani doku boşlukları, ismi alveol. Bir vücudun içerisine 100 metrekarelik bir alan oluşturulmuş alveolden oluşan bir alan. Ve bu alanda bizim bütün havayla ilgili olan oksijen ihtiyacımız karşılanıyor. Gaz değişimi oralardan sağlanıyor . Bir yandan biz nefes alıp-verirken, hava alıp-verirken öbür taraftan da bizim kalbimizden küçük dolaşım dediğimiz mekanizma ile kalbimizden akciğerlerimize kan geliyor, kirli kan dediğimiz oksijeni azalmış kirli kan geliyor. Ve o kanla o hava yukarıdan gelen hava ile aşağıdan gelen kan alveoler kapiller membran dediğimiz düzeyde karşılaşıyorlar. Orada bir gaz değişimi oluşuyor. Fazla olan oksijen alveolden kapillere geçiyor, kapillerdeki kötü gazlar, atılması gereken atıklar özellikle karbondioksit alveollere geçiyor ve oradan yine nefes alıp-vermekle yine fiziksel ve kimyasal mekanizmalarla dışarı atılıyor. http://www.a9.com.tr/izle/180543/Yasam-ve-Saglik/Yasam-Ve-saglik---20-Bolum---Dr-Masuk-Taylan-Gogus-Hastaliklari-Uzmani A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo