Hoşgeldiniz!

çanakkale geçilmez

Seyit Onbaşı - Çanakkale Geçilmez 05:09
Seyit Onbaşı - Çanakkale Geçilmez 8.559 izlenme - 3 yıl önce Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı, (d. Eylül 1889 - ö. 1939) I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde çarpışan Osmanlı askeri. 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi. 1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram[1] ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak[2] top kundağına yerleştirdi. Seyit Ali, ilk iki atışta Bouvet'e hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Bouvet'e ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisi'nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Bouvet de bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı.[3] Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı'dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi. Savaşın sona ermesi ile 1918'de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.
Çanakkale Geçilmez Marşı 02:51
Çanakkale Geçilmez Marşı 13.157 izlenme - 7 yıl önce Çanakkale Marşı / Şarkı Sözleri: Sönmeyecek Türkiyemde ocaklar Gönderinden inmeyecek sancaklar Hatıranı bütün millet kucaklar (2) Şehitlere kefen bezi biçilmez Can verilen topraktan vazgeçilmez Gazi diyor: Çanakkale geçilmez!.. (2) Çanakkale geçilmez!.. (2) Geçilmez!.. Geçilemez!.. Millet yurtsuz, bayrak öksüz olur mu? Ocak ıssız, vatan göksüz olur mu? Bugün bizsiz, yarın köksüz olur mu? (2) Şehitlere kefen bezi biçilmez Can verilen topraktan vazgeçilmez Gazi diyor: Çanakkale geçilmez!.. (2) Çanakkale geçilmez!.. (2) Geçilmez!.. Geçilemez!..
Çanakkale Destanı - Çanakkale Geçilmez . www.osmancanli.com 24:35
Çanakkale Destanı - Çanakkale Geçilmez . www.osmancanli.com 10.213 izlenme - 6 yıl önce Çanakkale Destanı - Çanakkale Geçilmez. www.OsmanCanli.biz www.OsmanCanli.com www.OsmanCanli.com.tr.
Çanakkale Geçilmez Seyit Ali Onbaşı 05:09
Çanakkale Geçilmez Seyit Ali Onbaşı 3.501 izlenme - 2 yıl önce 18 Mart 1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.[1] Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean'a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Ocean'a ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisi'nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean[2]' da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı.[3] Bu yüzden komutan ona onbaşılık görevini verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı'dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi. Resim: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8b/Seyid_Onbashi.jpg
Çanakkale Geçilmez 02:29
Çanakkale Geçilmez 3.415 izlenme - 6 yıl önce 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ.
Çanakkale Geçilmez 06:02
Çanakkale Geçilmez 6.288 izlenme - 9 yıl önce çanakkale geçilmez türkiye bölünemez...
Çanakkale Zaferi Çanakkale Geçilmez! 01:41
Çanakkale Zaferi Çanakkale Geçilmez! 4.731 izlenme - 6 yıl önce Çanakkale Zaferi Çanakkale Geçilmez!
Çanakkale - Kınalı Hasan 01:30
Çanakkale - Kınalı Hasan 2.495 izlenme - 5 yıl önce Çanakkale Kınalı Hasan
Çanakkale Geçilmez 08:47
Çanakkale Geçilmez 8.373 izlenme - 7 yıl önce çanakkale savaşlarının görsel olarak anlatımını izleyeceksiniz... umarım öğrencilere faydalı olur
Çanakkale Geçilmez Çanakkale Savaşının Kısa Belgeseli Genelkurmay Başkanlığı Aykut öğretmen 18:40
Çanakkale Geçilmez Çanakkale Savaşının Kısa Belgeseli Genelkurmay Başkanlığı Aykut öğretmen 54 izlenme - 3 hafta önce Aykut öğretmen 18 Mart 1915 Çanakkale Geçilmez Çanakkale Savaşının Kısa Belgeseli Genelkurmay Başkanlığı Aykut öğretmen Sosyal Bilgiler bölüm başkanı Mustafa Tetik, Tarih bölüm başkanı Erhan Yıldırım. Çanakkale Geçilmez Söz Müzik Aykut ilter https://www.youtube.com/watch?v=jncGw6GbHJs Çanakkale Türküsü https://www.youtube.com/watch?v=KmvnUDD4G1A Yeni videolardan haberdar olun ABONE OLUN. Aykut ilter www.aykutilter.com Emeğe Saygı Çerçevesinde Videoyu Beğenip Paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızla destek olursanız katkı sağlamış olursunuz. Müzik Malzemeleri ile ilgili özel sitemden dan tüm müzik malzemelerini inceleyebilirsiniz. Bana telefon ile ulaşabilirsiniz. Genelkurmay ATESE Daire Başkanlığınca, Çanakkale Savaşı'nın az bilinen fotoğrafları ile tarihi görüntülerin bulunduğu "Çanakkale Geçilmez" kısa belgeseli Anadolu Ajansı ile paylaşıldı. TSK'dan "Çanakkale Geçilmez" belgeseli 18 Mart 2015, Çarşamba Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATESE) Daire Başkanlığınca, Çanakkale Savaşı'nın az bilinen fotoğrafları ile tarihi görüntülerin bulunduğu TSK Foto Film Merkezi Komutanlığınca hazırlanan "Çanakkale Geçilmez" adlı kısa belgesel Anadolu Ajansı ile paylaşıldı. Genelkurmay Başkanlığınca paylaşılan fotoğraflar ve hazırlanan "Çanakkale Geçilmez" belgeseli, "bir ulusun yeniden doğuş destanı" olan Çanakkale Zaferi'nin hangi şartlarda kazanıldığını gözler önüne seriyor.
Dursun Bedirhan - Memiş ...::|gencturk.eu.tc|::.. 04:54
Dursun Bedirhan - Memiş ...::|gencturk.eu.tc|::.. 6.095 izlenme - 10 yıl önce söz ve müziği dursun bedirhan'a ait bugünlerimizde ihtiyacımız olan çok güzel bir mehmetcik türküsü "memiş dedi gövdem çelik kurşun geçirmez, kahbe kurşun deldi geçti hedef dinlemez..." "çanakkale'ler geçilmez, kardeşi kardeşden ayıramazsın, bu vatan bölünmez, memişler mehmetler ölmez..."
Çanakkale Geçilmez 06:05
Çanakkale Geçilmez 1.625 izlenme - 7 yıl önce eskişehir/karaören köyü nezire bala kurtun çanakkale geçilmez şiiri
Çanakkale İçinde Vurdular Beni 10:14
Çanakkale İçinde Vurdular Beni 1.851 izlenme - 4 yıl önce Oyun oynamamız duyarsız olduğu anlamına gelmez. Bizler'de bu vatanın evlatlarıyız. Bizim de içimiz sızlıyor. Ruhunuz Şad olsun atalarımız.
Çanakkale Geçilmez - Seyid Onbaşı 03:59
Çanakkale Geçilmez - Seyid Onbaşı 2.346 izlenme - 5 yıl önce Çanakkale Geçilmez - Seyid Onbaşı
18 Mart : Çanakkale Kısa Film 10:53
18 Mart : Çanakkale Kısa Film 2.868 izlenme - 5 yıl önce 18 Mart Çanakkale Özel Çalışma - Önder Karaçam 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anısına -Kısa Film (Ruhları Şad Olsun)
Çanakkale Geçilmez ,çanakkale Şehitliği,sndemir,sü 04:40
Çanakkale Geçilmez ,çanakkale Şehitliği,sndemir,sü 3.778 izlenme - 9 yıl önce Çanakkale, Zaferlerin son âbidesi Çanakkale, Türk’ün gürleyen sesi. Çanakkale, Oluk oluk kan Çanakkale, Can, can, can. ,,,,,,,,,,,,,, her türk vatandaşi şehitliği mutlaka gezmeli.
Çanakkale Geçilmez 05:54
Çanakkale Geçilmez 5.771 izlenme - 10 yıl önce bu vatan kolay kazanılmadı...
Çanakkale Geçilmez (Koca Seyit) 03:50
Çanakkale Geçilmez (Koca Seyit) 1.072 izlenme - 3 yıl önce ÇANAKKALE GEÇİLMEZ Yıl 1915 18'indeyiz Martın. Kendine gel biraz! Pek tekin değildi Çanakkale'nin suyu, Geçilmez bu boğaz... Geçilmez bu boğaz... Bizi Ne topun yıldırır, Ne kurşunun. Çünkü artık Başladı cengimiz. Er meydanında bulunmaz dengimiz... Sen misin Mustafa Kemal'im ileri diyen? İşte fırladık siperden. Sırtına yüklenmiş kahraman Seyit 276 kiloluk mermiyi, Koşuyor bataryasına ateşler içinden. Bu mermi denizlere gömecek Elizabet'i Buvet'i... Yanıyor bugün Anafartalar yanıyor, Denizler yanıyor
Çanakkale Geçilmez 18 Mart Çanakkale Şehitleri 04:26
Çanakkale Geçilmez 18 Mart Çanakkale Şehitleri 1.525 izlenme - 6 yıl önce Çanakkale Geçilmez 18 Mart Çanakkale Şehitleri
1915 Çanakkale Savaşından Görüntüler 05:50
1915 Çanakkale Savaşından Görüntüler 1.754 izlenme - 3 yıl önce Çanakkale Seddülbahir müzesinin arşivinden; kahraman Türk askerinin, düşmanı Çanakkale kıyılarından püskürtmesinden bir kesit izleyeceksiniz... Fazla yoruma gerek yok ancak ben bu video bile kaç kişi tarafından izlenecek diye düşünürken.. o hissiyata ulaşmak için Çanakkale'ye gitmemiş bir Türk'ten ricam; Sadece iki gününüzü ayırarak, Seddülbahir müzesi dahil, Çanakkale'nin birçok bölgesini bir rehber eşliğinde ziyaret etmeniz ve ÇANAKKALE GEÇİLMEZ! sözünün ne demek olduğunu, atalarımızın nasıl birer gerçek kahraman olduğunu yerinde görmenizdir. Gelibolu’da, Kilitbahir’in yukarısındaki denize bakan yamaçta, bir şiirin sadece iki mısrası yazılıdır..Bir Türk için bu yamaçtaki anıtta yer alan bu şiirin, sadece ilk iki mısrasını okumak, şiirin tamamınındaki duyguların hissedilmesine yeterlidir. Dur yolcu! bilmeden gelip bastığın, bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın, bir vatan kalbinin attığı yerdir. Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda, gördüğüm bu tümsek, anadolu’nda, istiklal uğrunda, namus yolunda, can veren mehmed’in yattığı yerdir. Bu tümsek, koparken büyük zelzele, son vatan parçası geçerken ele, mehmed’in düşmanı boğduğu sele, mübarek kanını kattığı yerdir. Düşün ki, haşrolan kan, kemik, etin, yaptığı bu tümsek, amansız, çetin, bir harbin sonunda, bütün milletin, hürriyet zevkini tattığı yerdir. Necmettin Halil Onan
Kim Demiş Meçhul Asker Diye !!! 03:39
Kim Demiş Meçhul Asker Diye !!! 2.468 izlenme - 9 yıl önce www.yesilbayramic.net
Çanakkale 06:59
Çanakkale 1.710 izlenme - 10 yıl önce bizim için canlarını veren çanakkale şehitlerine http://zaman.forumlari.net/ hatırası
18 Mart Çanakkale Kısa Film 10:54
18 Mart Çanakkale Kısa Film 1.468 izlenme - 5 yıl önce 18 Mart Çanakkale Özel Çalışma - Önder Karaçam
Çanakkale Geçilmez - Çizgi Film 01:05:15
Çanakkale Geçilmez - Çizgi Film 570 izlenme - 3 yıl önce Çanakkale Geçilmez - Çizgi Film. bayram sabahları genellikle samanyolu ve kanal 7'de yayımlanan çizgi filmdir. şuan halen yayınlanıyormu bilmiyorum.
Çanakkale Türküsü - Çanakkale Geçilmez 03:27
Çanakkale Türküsü - Çanakkale Geçilmez 698 izlenme - 4 yıl önce Çanakkale Geçilmez
Çanakkale Geçilmez 04:57
Çanakkale Geçilmez 2.085 izlenme - 10 yıl önce
Giresun Gönüllü Alay Birliği Komutani Topal Osman 03:36
Giresun Gönüllü Alay Birliği Komutani Topal Osman 2.003 izlenme - 8 yıl önce topal osman mİllİ mücadele kahramanlarindan ....
Kahramanlar Çanakkale Zaferini Anlatıyor 16:52
Kahramanlar Çanakkale Zaferini Anlatıyor 256 izlenme - 3 yıl önce Dünyada eşi benzeri olmayan kahramanlık destanı Çanakkale Savaşları’nın hikâyesi savaşın gazilerinin ağzından dinliyoruz. Hazırlanan “Aynalı Tüfek-Çanakkale” belgeselinde anlatılıyor. Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı dolayısıyla, gazi ve şehitlerimizin aziz hatırasına ithafen “Aynalı Tüfek-Çanakkale Belgeselini” hazırlandı. BYEGM tarafından hazırlanan belgeselde Çanakkale Savaşları’nın şu an hayatta olmayan son gazileri, Edirne’den Diyarbakır’a, Suriye’den Filisten’e omuz omuza mücadele ettiği arkadaşlarının hikâyelerini, büyük zaferin hangi şartlarda, nasıl kazanıldığını anlatıyor. Çanakkale Savaşları’na dair fotoğraf ve görüntülerin de yer aldığı arşiv niteliğindeki belgesel sonsuza dek dillerde ve yüreklerde yaşayacak Çanakkale Zaferi’nin hikâyesinin gelecek nesillere aktarılmasına imkân sağlıyor. Gazi ve Şehitlerimizin Aziz Hatırasına…..
Tarık Tüfekçi - Çanakkale Geçilmez 04:06
Tarık Tüfekçi - Çanakkale Geçilmez 697 izlenme - 6 yıl önce
Türk Bayrağı Temalı Kısa Film 02:43
Türk Bayrağı Temalı Kısa Film 428 izlenme - 2 yıl önce liseli gençlerin kendi aralarında yaptıkları Türk bayrağı temalı kısa film,izlerken aksiyona doyacak ve yine başkasının adına utanacaksınız.(Dombra eşliğinde)