Hoşgeldiniz!

ilk insan

200 Bin Yıl Öncesinden İnsan Nüfusunun Dünyaya Yayılışı 06:24
200 Bin Yıl Öncesinden İnsan Nüfusunun Dünyaya Yayılışı 4.822 izlenme - 1 yıl önce İnsanların dünya üzerinde popülasyonunu gösteren bir video. 200 bin yıl önce afrikadan başlayan bir yolculuk.
Hz Adem Hz İdris Hz Şit İlk İnsan İlk Peygamberler Hayatları Bilgi Ve Belgeseli 44:15
Hz Adem Hz İdris Hz Şit İlk İnsan İlk Peygamberler Hayatları Bilgi Ve Belgeseli 7.993 izlenme - 4 yıl önce DERS Hz Adem Hz İdris Hz Şit İlk İnsan İlk Peygamberler Hayatları Bilgi ve Belgeseli Âdem, (Arapça:
Sokak Röportajları - İlk İnsan Nereden Gelmiştir? 02:08
Sokak Röportajları - İlk İnsan Nereden Gelmiştir? 7.459 izlenme - 5 yıl önce Sokak Röportajları - İlk insan nereden gelmiştir?
İlkel Yollarla Patates Bahçesi Yapmak 06:25
İlkel Yollarla Patates Bahçesi Yapmak 2.810 izlenme - 2 yıl önce Beyler bu elemanı hatırlarsanız sıfırdan çamur falan kullanarak güzel bir kulübe yapmıştı. Yine soluksuz izleyeceğiniz hipnoziteli bir video hazırlamış.
İlk Osuran İnsan 00:06
İlk Osuran İnsan 5.190 izlenme - 4 yıl önce Osuruğa İlk Gülen İnsanlar
Uzaydaki İlk İnsan: Yuri Alekseyeviç Gagarin 01:39:14
Uzaydaki İlk İnsan: Yuri Alekseyeviç Gagarin 2.149 izlenme - 3 yıl önce Uzaya çıkan ve onu uzaydan gören ilk insan olan kozmonot Yuri Alekseyeviç Gagarin'in telsiz konuşmalarıyla görevde yaşadıklarını anlatan belgesel. Görüntüler Uluslararası Uzay İstasyonundan alınmış. Vostok 1 görevi ile İnsanoğlu ilk defa Uzaya adım atmış oldu. 12 Nisan 1961'de Gagarin komutasında Baykonur uzay üssünden fırlatılmış ve gezegenimiz etrafında tam 1 tur atmıştır. "Tanıdığım ve tanımadığım dostlar, yurttaşlarım, tüm dünyanın insanları! Az sonra güçlü bir Sovyet füzesi beni uzayın derinliklerine taşıyacak. Size söylemek isterim ki, şu anda tüm hayatım tek bir an gibi gözlerimin önünde. Benden beklenen şeyi yapmak için gereken gücü bulacağımı hissediyorum." Yuri Gagarin (Altyazıda ayetler göreceksiniz, altyazıyı çeviren ekip tarafından eklenmiş, orijinal belgeselde yok.) Yuri Gagarin: https://tr.wikipedia.org/wiki/Yuri_Gagarin Vostok 1 Görevi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vostok_1
Gemlikte Alem 00:53
Gemlikte Alem 4.928 izlenme - 11 yıl önce bu video orhangazide arkadaşlarla çekildik.mesut bahadır güven ve ben yani hakan.
Evrim Ağacı - Evrimi Anlamak - İlk İnsan Asla Var Olmadı! 03:48
Evrim Ağacı - Evrimi Anlamak - İlk İnsan Asla Var Olmadı! 651 izlenme - 3 yıl önce Evrimi Anlamak: İlk İnsan Asla Var Olmadı! Evrim Ağacı Bu başlık sadece ilk insan için değil, ilk at, ilk deve, ilk akşamsefası, ilk E. Coli bakterisi,...
Yaşayan Son İlk İnsan Kanadalı Hikomagnon 01:55
Yaşayan Son İlk İnsan Kanadalı Hikomagnon 1.017 izlenme - 3 yıl önce Evet kıymetli dostlar. Bir caps'te gördükten sonra gerçek mi fotoshop mu diye arama yaptım ve hikoyla karşılaştım. Hiko bozkırların çılgın atan delikanlısı. Kendisi şu anda Kanada'da ikamet etmektedir. Not: Yazılanlar tamamen mizah amaçlıdır.
Nedim Varol  İlk İnsan Hz. Adem.1 10:00
Nedim Varol İlk İnsan Hz. Adem.1 1.843 izlenme - 8 yıl önce nedim varol ilk insan hz. adem.1
İlk İnsan Nereden Gelmiştir  - Sokak Röportajları 02:08
İlk İnsan Nereden Gelmiştir - Sokak Röportajları 753 izlenme - 5 yıl önce İlk İnsan Nereden Gelmiştir Sokak Röportajları
İlk İnsan Nereden Gelmiştir? - Röportaj 02:24
İlk İnsan Nereden Gelmiştir? - Röportaj 83 izlenme - 9 ay önce Sokak röportajında vatandaşlara İlk insan nereden gelmiştir sorusu sorulmuş ve birbirinden ilginç cevaplar alınmış.
2001 A Space Odyssey - İlk Alet - Silah 04:54
2001 A Space Odyssey - İlk Alet - Silah 409 izlenme - 2 yıl önce Arthur C. Clarke'ın 2001, 2010, 2061, 3001 adlı bilimkurgu roman serisinin ilk romanından sinemaya uyarlanan 1968 yapımı A Space Odyssey isimli Stanley Kubrick filminin açılış sahnesinden sonra konuyu bağladığı giriş sahnelerini sunuyorum. Uzay filmleri ve bilimkurgu filmlerinin en önemli kilometre taşlarından sayılan bu filmde yönetmen filme ilk insandan ve ilk insanların kullandığı ilk silah / aletten başlamıştır. Konuyu bu kadar geriden başlatıp birden uzay çağına geçmesi ise Kubrick'in sanatı işte. Ayrıca kullanılan ilk aleti silah olarak göstermesi de üzerine konuşulacak ayrı bir durum. Maymunsu insanlardan birisi bir kemiği eliyle kullanmasını öğrenir ve bunu silah olarak kullanmayı keşfeder. Daha sonra kabilesine öğretir. Ardından bunu su kaynağını ellerinden alan diğer maymunsu insan kabilesi üzerinde hakimiyet kurmak için kullanırlar. Evrimci felsefe ile yapılan bu sahneler yüzünden evrim tartışması çıkmaz umarım. Şahsen ben de evrime karşıyım lakin ortada güzel bir anlatım sanatı var...
Kalpsiz Yaşayabilen İlk İnsan Craig Lewis 03:53
Kalpsiz Yaşayabilen İlk İnsan Craig Lewis 410 izlenme - 3 yıl önce Craig Lewis'in (55), kalpsiz yaşayabilen ilk insan olduğunu biliyor muydunuz? Geçen senenin Mart ayında, Lewis, anormal proteinlerin birikmesi sonucu, kalp pilinin bile onun hayatını kurtarmaya yardımcı olamayacağı bir kalp rahatsızlığı geçirmişti. Ancak Teksas Kalp Enstitüsü'nden iki doktor, devrim yaratacak yeni bir çözüm sundular: Bir nabız olmadan, kanın vücutta dolaşmasına izin veren bir ''sürekli akış aygıtı''! Dr. Billy Cohn ve Dr. Bud Frazier, bu aygıtı, Lewis'in kalbini tamamen aldıktan sonra yerine yerleştirdiler. İzleyen gün içerisindeyse hasta, uyanarak hekimlerle konuşmaya başladı! Söz konusu yapay kalp, Mart 2011'de Lewis'e yerleştirildi. Cihaz, pervane benzeri bir mekanizmayla, kanın vücuttaki akışına engel olmadan, sürekli akmasını sağlıyor ve kanı bütün vücuda dağıtabiliyor. Operasyonla ilgili bir video...... (alıntıdır)
İki Milyon Yıllık İnsan İskeleti 02:02
İki Milyon Yıllık İnsan İskeleti 308 izlenme - 3 yıl önce 2008'de Güney Afrika'da keşfedilen Australopithecus Sediba fosili, insan ile primat arası bir türe ait ve insan evriminin "kayıp halkası" olduğu düşünülüyor. Neredeyse tam bir iskelet oluşturan bu yeni hominin türünün, soyumuz olan Homo cinsinin ilk türleriyle bazı ortak özellikler taşıdığını söyleyen bazı bilim adamları, bu buluşu paleoantropolojinin en önemli keşfi olarak kabul ediyor.
Ademin Yaratılışı ve İlk Seçim 05:57
Ademin Yaratılışı ve İlk Seçim 181 izlenme - 3 yıl önce İnternet Sitemize Bekleriz. www.sorgulayanmusluman.com facebook.com/sorgulayanteist Kanalımızda ve Websitemizde cevabını bulabileceğiniz sorular : Allah var mı? Tanrı var mı? Evrim teorisi Tanrı'nın varlığına tehtid oluşturmakta mıdır? Tanrı'nın delilleri nelerdir? Allah'ın olduğunu nereden biliyoruz? İslam neden doğru din? Tanrı ile Allah arasındaki fark nedir? Tanrı demek günah mıdır? Doğru Din nasıl bulunur? Din Bilim İlişkisi nedir? Ateizm Bilim çatışması nedir? Din bilim çatışması var mıdır? Ateizm nedir ? İslam'ın kanıtları var mıdır? Tanrı'nın argümanları nelerdir? Argüman nedir? Evrim teorisi Tanrı inancına zıt mıdır? Evrim Din çatışıyor mu? Evrim Teorisi ile İslam arasında herhangi bir zıtlıkdan söz edilebilir mi? Bilim nedir? Sözde Bilim nedir? Bilim düşmanları kimlerdir? Evrimi Aetizmleri için araçsallaştıran bilim adamları kimlerdir? Felsefe nedir? Felsefe Bilimi kapsar mı? Bilim felsefesi nedir? Ontolojik Arügman felsefi midir? Felsefi argümanlar nelerdir? Bilimsel argümanlar nelerdir? Kur'an'da çelişki var mıdır? Kur'an'da hata var mıdır? Kur'an Allah'ın kelamı mıdır ? Kur'an'ın hak olduğunun kanıtları var mıdır? Ruh nedir ? Reankarnasyon nedir ? İslam dini bilim ile uyuşuyor mu? Kur'an'da matematiksel mucizeler var mı? Ateizm Bilim ile neden çatışmaktadır ? İslam mantıklı mıdır ? Modern bilim Evrenin hassas ayarlandığını mı gösteriyor ? Evrenin başlangıcı var mı? Caner Taslaman Kimdir ? Enis Doko Kimdir? Günümüz din felsefecileri kimlerdir? Kötülük problemi nedir? Allah neden kötülüklere izin veriyor? Dinna kaynağı olarak Kur'an yeter mi? İslam felsefesi nedir ? Ahlak ve Allah. Kur'an'ı muhammed uydurdu diyenlere cerebileceğimiz cevaplar nelerdir? Allah'ın olduğuna dair delillerimiz neler olmalı? Hadisler uyduruldu mu ? Hikmet nedir ? Kur'anda 19 mucizesi var mıdır ? Hristiyanlık doğru din midir? Kur'an'ın astronomik mucizeleri nelerdir? Kur'an'ın jeolojik mucizeleri nelerdir ?Kur'an kaç yılda inmiştir ? Tüm bu soruların cevaplarına facebook sayfamızdan ve Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.
Dj Seo & Alf (Söyleşi Ve Canlı Performans) :) 03:27
Dj Seo & Alf (Söyleşi Ve Canlı Performans) :) 1.107 izlenme - 11 yıl önce bu adam herşeyi bilen adam... :)
Neandertal Flütü 08:38
Neandertal Flütü 150 izlenme - 2 yıl önce Sitede artan nostalji eksikliğini gördüm ve 43 bin yıllık neandertal flütünü sizlerle paylaşmaya karar verdim. Atalarımızın katlettiği, genlerini taşıdığımız neandertal kardeşlerimizin anısına..
Sokak Röportajları - İlk İnsan Nereden Gelmiştir 02:08
Sokak Röportajları - İlk İnsan Nereden Gelmiştir 344 izlenme - 3 yıl önce Halkımıza sorduk ve ilk insanın nereden geldiğini öğrendik. Genel kültürümüzün ne kadar yüksek olduğu birkez daha ortaya çıkmıştır.
Aya Giden İlk İnsan Trabzonlu 07:08
Aya Giden İlk İnsan Trabzonlu 249 izlenme - 3 yıl önce Aya Giden İlk İnsan Trabzonlu
İlk İnsan Ve Yaratılış Hakkında 09:12
İlk İnsan Ve Yaratılış Hakkında 229 izlenme - 4 yıl önce İlk İnsan Ve Yaratılış Hakkında
İlk insan bulundu 01:07
İlk insan bulundu 94 izlenme - 2 yıl önce İlk insan bulundu
İlk insan Nereden Gelmiştir ? 02:24
İlk insan Nereden Gelmiştir ? 38 izlenme - 9 ay önce Sokaktaki vatandaşara " İlk insan nereden gelmiştir? " Sorusu soruldu. Uzaydan diyen de var topraktan diyen de işte birbirinden ilginç cevaplar.
İlginç Detaylarla Uzaya Gönderilmiş 11 Hayvan 05:24
İlginç Detaylarla Uzaya Gönderilmiş 11 Hayvan 193 izlenme - 3 yıl önce Genel Kültürünüze Hergün Biraz Yatırım Yapmak ve Bunu Yaparken Eğlenmek İçin Abone Olun.Abone olmak için Tıklayın http://www.youtube.com/user/AlfaninDunyasi?sub_confirmation=1 uzaya gitmiş canlılar ile ilgili aramalar uzaya giden hayvanlar uzaya giden ilk canlı uzaya giden ilk maymun uzaya giden ilk canlı neydi uzaya giden ilk canlı nedir uzaya ilk giden insan uzaya ilk giden hayvan uzaya ilk kim gitti uzaya giden hayvanlar ile ilgili aramalar uzaya ilk giden maymun uzaya giden canlılar ilk uzaya giden hayvan uzaya giden ilk hayvan uzaya giden ilk canlı uzaya giden ilk kadın kimdir uzaya giden ilk türk uzaya giden ilk türk olsam uzaya giden ilk canlı ile ilgili aramalar uzaya giden ilk maymun uzaya giden bilim adamları uzaya giden ilk canlı nedir uzaya gidenler uzaya giden ilk canlı neydi uzaya giden canlılar uzaya giden ilk bilim adamı uzaya giden ilk canli uzaya giden ilk canlı nedir ile ilgili aramalar uzaya giden ilk canlı neydi uzaya giden ilk maymun uzaya giden ilk insan uzaya giden ilk türk uzaya giden ilk insan kimdir uzaya giden ilk insan ölüm nedeni uzaya giden ilk insan neden öldü uzaya giden ilk insan yuri gagarin ölüm nedeni uzay hakkında ilginç bilgiler ile ilgili aramalar ilginç uzay bilgileri uzay hakkında kısa bilgi ilginç sesler hakkında bilgi uranüs hakkında bilgiler uzay nedir uzay hakkında ilginç bilgiler video uzay hakkında bilgi vikipedi uzay hakkında bilinmeyenler ilginç uzay bilgileri ile ilgili aramalar son uzay bilgileri uzay ile ilgili ilginç bilgiler uzayla ilgili ilginç şeyler gezegenlerle ilgili ilginç bilgiler uzay hakkında ilginç bilgiler ilginç bilgiler ilginç uzay görüntüleri ilginç uzay videoları uzay ile ilgili aramalar uzay nedir uzay videoları uzay görüntüleri uzay resimleri uzay oyunları nasa uzay pastanesi uzay koşusu uzay nedir ile ilgili aramalar uzay nedir vikipedi uzay nedir uzayda neler vardır uzayda hangi gök cisimleri bulunur evren nedir gezegen nedir uzay nedir geometri uzay nedir kısaca uzay nedir video uzay hakkında ile ilgili aramalar uzay hakkında ilginç bilgiler uzay hakkında videolar uzay hakkında şiir uzay hakkında bilinmeyenler uzay hakkında hikayeler uzay hakkında son gelişmeler uzay hakkında araştırma uzay hakkında bilgi video uzay hakkında ilginç bilgiler ile ilgili aramalar ilginç uzay bilgileri uzay hakkında kısa bilgi ilginç sesler hakkında bilgi uranüs hakkında bilgiler uzay nedir uzay hakkında ilginç bilgiler video uzay hakkında bilgi vikipedi uzay hakkında bilinmeyenler ilginç bilgiler ilginç arabalar bilgisayar hakkında bilgi bilgisayar oyunları ile ilgili aramalar bilgisayar oyunları indir bilgisayar oyunları listesi pc oyunları bilgisayar oyunları indir bedava bilgisayar oyunları oyna 2010 bilgisayar oyunları bilgisayar kırma oyunları bilgisayar oyunları 2013 bilgisayar toplama ile ilgili aramalar bilgisayar toplama sitesi bilgisayar toplama sihirbazı vatan bilgisayar bilgisayar parçaları bilgisayar toplama fiyat bilgisayar toplama vatan bilgisayar toplama resimli anlatım bilgisayar toplama video ilginç videolar ile ilgili aramalar ilginç videolar youtube korkunç videolar komik videolar ilginç olaylar facebook ilginç videolar ilginç videolar dini ilginç videolar facebook ta paylaş ilginç haberler bilgilendirici videolar ile ilgili aramalar bilgilendirici videolar dini bilgilendirici videolar izle dini bilgilendirici videoları bilgilendirici yemek videoları izle bilgilendirici yemek videosu izle bilgilendirici yemek video izle bilgilendirici film izle ilginç videolar video ile ilgili aramalar video youtube video indir google video video komik video indirme programı video dönüştürücü video çekme programı video indirme programı gezginler şaşırtıcı videolar ile ilgili aramalar ilginç videolar komik videolar komik ve en şaşırtıcı videolar şaşırtıcı video izle şaşırtıcı videolar video şaşırtıcı videosu şaşırtıcı olaylar şaşırtıcı itiraf inanılmaz videolar ile ilgili aramalar inanılmaz videolar youtube korkunç videolar ilginç videolar inanılmaz olaylar komik videolar inanılmaz videolar facebook inanılmaz videolar izle inanılmaz videolar video
İlk İnsan Nereden Gelmiştir? (Sokak Röportajları) 02:08
İlk İnsan Nereden Gelmiştir? (Sokak Röportajları) 161 izlenme - 5 yıl önce İlk İnsan Nereden Gelmiştir? (Sokak Röportajları)
Ademin Yaratılışı ve İlk Seçim 05:57
Ademin Yaratılışı ve İlk Seçim 98 izlenme - 3 yıl önce İnternet Sitemize Bekleriz. www.sorgulayanmüslüman.com Bizi diğer sosyal medya platformlarında takip edebilirsiniz; www.facebook.com/smusluman www.twitter.com/sgmusluman www.instagram.com/sorgulayanmusluman/ www.izlesene.com/sorgulayanmusluman www.dailymotion.com/sorgulayanmusluman www.vimeo.com/sorgulayanmusluman Kanalımızda ve Websitemizde cevabını bulabileceğiniz sorular : Allah var mı? Tanrı var mı? Evrim teorisi Tanrı'nın varlığına tehtid oluşturmakta mıdır? Tanrı'nın delilleri nelerdir? Allah'ın olduğunu nereden biliyoruz? İslam neden doğru din? Tanrı ile Allah arasındaki fark nedir? Tanrı demek günah mıdır? Doğru Din nasıl bulunur? Din Bilim İlişkisi nedir? Ateizm Bilim çatışması nedir? Din bilim çatışması var mıdır? Ateizm nedir ? İslam'ın kanıtları var mıdır? Tanrı'nın argümanları nelerdir? Argüman nedir? Evrim teorisi Tanrı inancına zıt mıdır? Evrim Din çatışıyor mu? Evrim Teorisi ile İslam arasında herhangi bir zıtlıkdan söz edilebilir mi? Bilim nedir? Sözde Bilim nedir? Bilim düşmanları kimlerdir? Evrimi Aetizmleri için araçsallaştıran bilim adamları kimlerdir? Felsefe nedir? Felsefe Bilimi kapsar mı? Bilim felsefesi nedir? Ontolojik Arügman felsefi midir? Felsefi argümanlar nelerdir? Bilimsel argümanlar nelerdir? Kur'an'da çelişki var mıdır? Kur'an'da hata var mıdır? Kur'an Allah'ın kelamı mıdır ? Kur'an'ın hak olduğunun kanıtları var mıdır? Ruh nedir ? Reankarnasyon nedir ? İslam dini bilim ile uyuşuyor mu? Kur'an'da matematiksel mucizeler var mı? Ateizm Bilim ile neden çatışmaktadır ? İslam mantıklı mıdır ? Modern bilim Evrenin hassas ayarlandığını mı gösteriyor ? Evrenin başlangıcı var mı? Caner Taslaman Kimdir ? Enis Doko Kimdir? Günümüz din felsefecileri kimlerdir? Kötülük problemi nedir? Allah neden kötülüklere izin veriyor? Dinna kaynağı olarak Kur'an yeter mi? İslam felsefesi nedir ? Ahlak ve Allah. Kur'an'ı muhammed uydurdu diyenlere cerebileceğimiz cevaplar nelerdir? Allah'ın olduğuna dair delillerimiz neler olmalı? Hadisler uyduruldu mu ? Hikmet nedir ? Kur'anda 19 mucizesi var mıdır ? Hristiyanlık doğru din midir? Kur'an'ın astronomik mucizeleri nelerdir? Kur'an'ın jeolojik mucizeleri nelerdir ?Kur'an kaç yılda inmiştir ? Tüm bu soruların cevaplarına facebook sayfamızdan ve Youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.
Adem ve Havva’dan Önce Dünyada Düşünebilen Varlıklar Var Mıydı? 01:57
Adem ve Havva’dan Önce Dünyada Düşünebilen Varlıklar Var Mıydı? 11 izlenme - 4 ay önce Adnan Oktar’ın 4 Ekim 2017 tarihli A9 TV röportajından http://www.a9.com.tr/izle/261466/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Secme-Bolumler/Adem-ve-Havva’dan-once-dunyada-dusunebilen-varliklar-var-miydi A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Hz. Havva Dünyaya Müslüman Olarak Mı Geldi? 01:07
Hz. Havva Dünyaya Müslüman Olarak Mı Geldi? 5 izlenme - 3 ay önce Sayın Adnan Oktar’ın 10 Kasım 2017 tarihli A9 TV canlı yayınından. http://www.a9.com.tr/izle/263925/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Secme-Bolumler/Hz-Havva-dunyaya-Musluman-olarak-mi-geldi A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
Cennetteki Ağaç Biz Gittiğimizde de Yasak Olacak Mı? (İzleyici Sorusu) 00:41
Cennetteki Ağaç Biz Gittiğimizde de Yasak Olacak Mı? (İzleyici Sorusu) 7 izlenme - 3 ay önce Adnan Oktar’ın 20 Ekim 2017 tarihli A9 TV röportajından http://www.a9.com.tr/izle/263368/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Secme-Bolumler/Cennetteki-agac-biz-gittigimizde-de-yasak-olacak-mi-(Izleyici-sorusu) A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo
DERS Tarihin Önemi  1 Saklı Tarih Tarih neden gereklidir 15:00
DERS Tarihin Önemi 1 Saklı Tarih Tarih neden gereklidir 178 izlenme - 5 yıl önce HEM ÖĞREN HEM ÇOCUĞUNA ÖĞRET Aykut İlter Aykut Öğretmen Ptolemaios Hanedanı Ptolemaios hanedanı Mısır'da M.I. 305 ile MS 30 arasında 300 yıl, (Makedonya asıllı Büyük Iskender'in ölümünden sonra onun fethediği ülkelerde kurulan Helenistik kırallıklardan bir olan) Ptolemaios Imparatorluğu üzerinde saltanat sürmüştür. Bu hanedan Makedonyalı general Ptolemaios I Soter tarafından kurulmuştur. Güney Asya Maurya Imparatorluğu Gupta Krallığı Çin Qin Hanedanı M.I. 221 - M.I. 206 yılları arasında Çin'i yönetmiş hanedandır. M.I. 221'de Ilk Imparator Qin Shi Huang(okunuşu â†' Çin Şı Huanğ) bütün Çin'i tek bir yönetim altında toplamıştır. Böylelikle başlayan Çin'in Imparatorluklar dönemi, 1912'de Qing Hanedanı'nın yıkılıp Çin Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla sona ermiştir. Han Hanedanı Çin'de M.I. 206 â€" M.S. 220 tarihleri arasında hüküm sürmüş hanedanıdır. Dönemin önemli klanlarından Liu tarafından kurulmuştur. Han Hanedanı Çin kültürünün zirvelerinden biri olarak kabul edilir. Günümüzde Çinliler Liu ailesinin ve kurdukları Hanedanının onuruna kendilerini Han insanı, Han Ulusu olarak adlandırır. Imparator Han Gaozu, tahtta bulunduğu yedi yıl içinde merkeziyetçi otoriter yönetimini sağlamlaştırmak için “Halka nefes aldırmaâ€ya yönelik bir dizi politika uyguladı. Avrupa Roma Imparatorluğu Roma Cumhuriyeti'nin Augustus liderliğinde M.I. 1. yüzyılda yeniden örgütlenmesiyle kurulan antik Roma devletidir. Uzun yıllar Akdeniz çevresinde hüküm süren Roma Imparatorluğu, Kavimler Göçü'yle başlayan karışıklıklardan sonra M.S. 395 tarihinde doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı. Batı kısmı (Batı Roma Imparatorluğu) 476 yılında Kavimler Göçü'nde Avrupa'ya gelen Kuzey Kavimlerinin saldırıları sonucunda yıkılmış, doğu kısmı da varlığını Doğu Roma Imparatorluğu veya Bizans Imparatorluğu olarak 1453'de Fatih Sultan Mehmet'in Istanbul'u fethine kadar sürdürmüştür. Orta Çağ (375 - 1450) Avrupa Doğu Roma Imparatorluğu Bizans 330 - 1453 Doğu Roma Imparatorluğu, "Rum Iparatorluğu"; Latince: Imperium Romanum) ya da 16. yüzyılda Alman Hieronymus Wolff'un adlandırmasıyla Bizans Imparatorluğu, Roma Imparatorluğu'nun 395'te Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmasıyla ortaya çıktı. Başkenti Roma olan Batı Roma Imparatorluğu 5. yüzyılda Germen kabilelerince yıkıldı. Merkezi Konstantinopolis (bugünkü Istanbul) olan ve Bizans Imparatorluğu'da denen Doğu Roma Imparatorluğu ise, bin yılı aşkın süre varlığını sürdürdü. Bizans'ın ortaya çıkışı, Roma Imparatoru I. Constantinus'un başkenti, Roma'dan bugünkü Istanbul'a taşımasıyla da yakından ilişkilidir. Roma Imparatoru I. Konstantin (Büyük Konstantin), 330'da imparatorluğun başkentini eski Yunan kenti Byzantion'a (Bizans) taşıdı ve yeni başkente, Constantinus'un kenti anlamına gelen Konstantinopolis (Constantinopolis) adını verdi. Büyük Konstantin, Roma'dan senatörler ve yüksek memurlar getirterek Konstantinopolis'te yeni bir yönetim oluşturdu ve kenti yeniden imar etti. Roma çok tanrılı olmasına karşın, Konstantinopolis'i bir Hıristiyan kenti yaptı ve kendisi de bu dini benimsedi. Bizans'ın yöneticileri kendilerini Roma Imparatorluğu'nun gerçek mirasçıları olarak kabul ettiler ancak öte yandan Roma ile ilişkilerini de sürdürdüler. Roma Imparatorluğu'nun batı kesimi küçük devletlere ayrılıp parçalanırken, Bizans Imparatorluğu bütünlüğünü korumayı başardı. Batıdan bağımsız olarak Doğu Akdeniz'de egemen olan Bizans Imparatorluğu, klasik Yunan ve Roma uygarlıklarının son merkezi oldu. Bulgaristan Imparatorluğu Macaristan Krallığı 1000-1944 yılları arasında Orta Avrupa'da hüküm sürmüş bir krallıktı. 1000-1526 yılları arasında bağımsız bir ülke olan Macaristan Krallığı Mohaç Savaşı'ndan sonra topraklarının büyük bir kısmını Osmanlı Devleti'ne kaybetti. Topraklarının geri kalan kısmı Habsburg Hanedanının yönetimi altında özerk bir krallık olarak yaşadı. Merovenj Hanedanı ve Karolenj Imparatorluğu (Fransiya) 8. ve 9. yüzyıllarda Cermen kökenli Karolenj hanedanı üyesi krallar tarafından yönetilmiş bir imparatorluktur. Hanedanın en tanınmış üyesi olan Şarlman döneminde Karolenj Imparatorluğunun sınırları günümüzdeki Fransa, Almanya, Kuzey Italya, Hollanda, Belçika ve Isviçre dahil Batı ve Orta Avrupa'nın büyük bir bölümünü kapsamaktaydı. Karolenj Imparatorluğu daha sonra kurulacak olan Kutsal Roma Germen Imparatorluğu'nun başlangıcı sayılabilir. Kutsal Roma Ce