Hoşgeldiniz!

kızıldere

Aşık Ali Nurşani - Bu Dere Kızıldere 04:18
Aşık Ali Nurşani - Bu Dere Kızıldere 23.608 izlenme - 5 yıl önce
1972 Kızıldere Katliamı Görüntüleri 01:21
1972 Kızıldere Katliamı Görüntüleri 3.694 izlenme - 1 yıl önce Dünyaca bilenen Associated Press (AP) ajansının 120 yıllık dev arşivinden ulaştığı görüntülerdir efendim. olaydan sonra gazetecilerin bölgeye girmesine izin verildikten sonra, yabancı basın çayan ve yoldaşlarının katledildiği evden görüntü alıyor. ardından köylüler ile röportaj yapıyor. Videodaki yaşlı amca röportajda (ingilizce konuşulan yerler); "Eğer bir insan olarak ne düşündüğümü soruyorsanız, diyeceğim şu ki; keşke oğlum ölseydi orada ölenler yerine. Bu köyde 1000 kişi ağladı bu çocuklara sadece ben değil." diyor.
Grup Yorum - Kızıldere 04:30
Grup Yorum - Kızıldere 8.485 izlenme - 5 yıl önce
Sevinç Eratalay - Kızıldere 04:08
Sevinç Eratalay - Kızıldere 4.227 izlenme - 3 yıl önce http://www.soledebiyat.com/ https://twitter.com/SOL_Edebiyat https://www.facebook.com/SOL.Edebiyat
Aşık Gülabi - Kızıldere 05:52
Aşık Gülabi - Kızıldere 7.035 izlenme - 5 yıl önce
Sevinç Eratalay - Kızıldere Adın Ahire Kalsın 04:14
Sevinç Eratalay - Kızıldere Adın Ahire Kalsın 7.057 izlenme - 5 yıl önce
Ali Asker - Kızıldere Adın Ahire Kalsın (Radyo Kayıt) 04:22
Ali Asker - Kızıldere Adın Ahire Kalsın (Radyo Kayıt) 2.748 izlenme - 1 yıl önce Kızıldere adın ahire kalsın Yiğit yoldaş sanı mahire kalsın Halklar düşmanını sürsün çıkarsın Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz Günden güne yandım yiğitlerime Acı doldu bütün türkülerime Garip anam yası saldı gönlüne Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz Gazetede yalan,radyoda yalan Zalimlerin sesi zehirli yılan Dokuz yoldaşıyla vuruldu çayan Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz.
Deniz Gezmiş Gerçekler 05:11
Deniz Gezmiş Gerçekler 4.369 izlenme - 6 yıl önce hazırlayan bülent yılmaz
Sevinç Eratalay - Mahirin Türküsü 03:32
Sevinç Eratalay - Mahirin Türküsü 1.252 izlenme - 1 yıl önce Denizlerin idamını engellemek için, üç ingiliz ajanını kaçıran, yolu Niksar'ın Kızıldere Köyü'ne düşüp, "ya teslim olursunuz, ya ölürsünüz" anonsuna, "biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik" diyen adam... Ulaş Bardakçı'nın, Hüseyin Cevahir'in can yoldaşı Mahir Çayan... Kızıldere'de o kerpiç evde, 9 yoldaşla beraber devrimin tanımını yeniden yazan Adalı Mahir Çayan... O'nu öldürmek için Kızıldere'de havan topları, bazukalar ve kurşunlarla saldıranlar, hedefi vuramadılar... Önce, döner sandılar dönmedi... Sonra, ölür sandılar ölmedi... Ölmeyen, öldürülemeyen umudu Anadolu'nun... O, Adalı Mahir Çayan...
Kızıldere Köyü Namus Belası 04:38
Kızıldere Köyü Namus Belası 3.922 izlenme - 6 yıl önce namus belası filminin bu sahnesi adana/kızıldere köyünde çekilmiştir.bu film köyümüzün havuzu başında çekilmiştir. !namus belası tamer yigit birazda geçmişe dönelim.
Mahir Çayan 01:18
Mahir Çayan 2.404 izlenme - 5 yıl önce mahir çayan - kızıldere
Selda Bağcan - Oy Dere Kızıldere 03:48
Selda Bağcan - Oy Dere Kızıldere 916 izlenme - 1 yıl önce Sitemizde nedense bulunmayan (Sitedeki, Kızıldere türküsü bu değil), meşhur Kızıldere olayı kadar eski ağıdı, Selda Bağcan'dan dinliyoruz. Sözleri: oy dere kızıl dere böyle akışın nere onlar biter mi sandın sana can vere vere dere bizim evimiz suyu alın terimiz söyle nedendir dere vurulur gençlerimiz dere böyle durulmaz gence kurşun sıkılmaz sanma faşist olandan birgün hesap sorulmaz.
Grup Yorum - Kizildere 04:31
Grup Yorum - Kizildere 739 izlenme - 2 yıl önce Grup Yorum
Oy Dere Kızıldere   Ses Müzik Topluluğu 03:50
Oy Dere Kızıldere Ses Müzik Topluluğu 1.282 izlenme - 5 yıl önce oy dere kızıldere ses müzik topluluğu
Kızıldere Şehitleri / Sevinç Eratalay/halk İçin... 05:43
Kızıldere Şehitleri / Sevinç Eratalay/halk İçin... 1.612 izlenme - 6 yıl önce hazırlayan bülent yılmaz
Kızılırmak - Onlara (Kızıldere) 02:40
Kızılırmak - Onlara (Kızıldere) 1.091 izlenme - 5 yıl önce
Çukurbağ Köyü Kızıldere Fatih Özdemir (Cukurbagim. 03:58
Çukurbağ Köyü Kızıldere Fatih Özdemir (Cukurbagim. 1.789 izlenme - 8 yıl önce çukurbağ köyü kızıldere Fatih Özdemir (cukurbagim.com)
Hatırla Sevgili - Kızıldere (30 Mart 1972) 11:23
Hatırla Sevgili - Kızıldere (30 Mart 1972) 276 izlenme - 1 yıl önce Tarih 27 Mart 1972'yi gösterdiğinde Ünye'deki NATO üssünden 3 yabancı teknisyen kaçırıldı. Teknisyenleri kaçıran Mahir Çayan, Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan ve Ahmet Atasoy kendilerini bekleyen Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp ile buluştular. 30 Mart'ta Tokat'ın köyü olan Kızıldere'de muhtarın evinde mevzilendiler. Amaçları idamla yargılanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın infazlarının durdurulmasıydı. Kaçırılanları serbest bırakmaları, kendilerine bir zarar gelmeyeceği söylense de karşılıklı anlaşmazlık ve Mahir Çayan'a sıkılan kurşunla çatışma başlamıştı. Mahir Çayan başından vurularak orada hayatını kaybetti. Helikopterlerle, roketatarlarla başlatılan operasyonda 3 NATO teknisyen ve 10 devrimci öldürüldü. Saffet Alp ilk başta sağ ve yaralı yakalanmıştır ancak başına bir kurşun sıkılarak öldürülmüştür. İlk kurşunu sıkan Jandarma Teğmeni Mustafa İlerisoy operasyondaki başarısından ötürü takdirname almış ve birkaç ay sonra da üst teğmenliğe terfi ettirilmiştir. Bir başka sorumlu, 12 Mart darbesinden sonra İstanbul sıkıyönetim komutanı olarak atanan Faik Türün’dü. Ziverbey Köşkü’nde de (nam salmış bir işkencehane) başrol oynayan Türün, bu operasyona da özel olarak hazırladığı ekibi yollamıştır. Bu olaydan sonra hiç kimse yargılanmadı. Görüntüler Hatırla Sevgili'nin 57.bölümünden. 2006-2008 yılları arasında yayınlanan dizinin 2008'de yayınlanan bu bölümün son sahneleri Kızıldere'yi göstermektedir. Dizinin proje tasarımı Tomris Giritlioğlu'na aittir.
Kızıldere Yaylası 02:24
Kızıldere Yaylası 468 izlenme - 4 yıl önce Kızıldere Yaylası
Oy Karadeniz Dört Karanfil 02:51
Oy Karadeniz Dört Karanfil 538 izlenme - 4 yıl önce Karadeniz aç Kurtlar Türemiş, Dağlarında Çakal Gibi, bir Haykırış, Bir Türküsün Sen Karadeniz. umut Türküleriyle Yaladın Sahilleri, kan Tükürdün Yüzümüze Oy Karadeniz. ünye'den, Fatsa'ya Uzanmış Bitmiyor Yollar, sevdalımı Sarmak İster Tutmuyor Kollar, kızıldere Yıkmış Bendini, Seni Kucaklar. dört Fidanla Yetinmedin Vay Karadeniz deniz Oldum Ulaş Sinan Dağlarda Bir An rektörlük Yurtlarda Vermiş Katlime Ferman mahir Gibi Dara Çekseler Dilenmem Aman, eğircek Yaylasında Kaldım Oykaradeniz.. abdullah Oral
Hatırla Sevgili - Kızıldere Katliamı (30 Mart 1972) 11:23
Hatırla Sevgili - Kızıldere Katliamı (30 Mart 1972) 84 izlenme - 1 yıl önce Tarih 27 Mart 1972'yi gösterdiğinde Ünye'deki NATO üssünden 3 yabancı teknisyen kaçırıldı. Teknisyenleri kaçıran Mahir Çayan, Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan ve Ahmet Atasoy kendilerini bekleyen Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp ile buluştular. 30 Mart'ta Tokat'ın köyü olan Kızıldere'de muhtarın evinde mevzilendiler. Amaçları idamla yargılanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın infazlarının durdurulmasıydı. Kaçırılanları serbest bırakmaları, kendilerine bir zarar gelmeyeceği söylense de karşılıklı anlaşmazlık ve Mahir Çayan'a sıkılan kurşunla çatışma başlamıştı. Mahir Çayan başından vurularak orada hayatını kaybetti. Helikopterlerle, roketatarlarla başlatılan operasyonda 3 NATO teknisyen ve 10 devrimci öldürüldü. Saffet Alp ilk başta sağ ve yaralı yakalanmıştır ancak başına bir kurşun sıkılarak öldürülmüştür. İlk kurşunu sıkan Jandarma Teğmeni Mustafa İlerisoy operasyondaki başarısından ötürü takdirname almış ve birkaç ay sonra da üst teğmenliğe terfi ettirilmiştir. Bir başka sorumlu, 12 Mart darbesinden sonra İstanbul sıkıyönetim komutanı olarak atanan Faik Türün'dü. Ziverbey Köşkü'nde de (nam salmış bir işkencehane) başrol oynayan Türün, bu operasyona da özel olarak hazırladığı ekibi yollamıştır. Bu olaydan sonra hiç kimse yargılanmadı. Görüntüler Hatırla Sevgili'nin 57.bölümünden. 2006-2008 yılları arasında yayınlanan dizinin 2008'de yayınlanan bu bölümün son sahneleri Kızıldere'yi göstermektedir. Dizinin proje tasarımı Tomris Giritlioğlu'na aittir.
Grup Yorum - Kızıldere (25. Yıl Konseri) 03:45
Grup Yorum - Kızıldere (25. Yıl Konseri) 119 izlenme - 1 yıl önce Grup Yorum'un 25. yılında İnönü Stadında verdiği efsane konserden efsane performans. İyi seyirler.
Adalılar - Mahir'i Gördüm 04:48
Adalılar - Mahir'i Gördüm 115 izlenme - 1 yıl önce Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972'de Ünye'deki NATO üssündeki yabancı görevlilerini kaçıran Mahir Çayan ve arkadaşların 30 Mart 1972 pusuya düşürülerek katledilmiştir. Bugün katliamın yıldönümü adına bir şarkı dinleyelim. Mahir Çayan Sabahattin Kurt Nihat Yılmaz Saffet Alp Sinan Özüdoğru Ertan Saruhan Hüdai Arıkan Ahmet Atasoy Ömer Ayna Cihan Alptekin
Selda Bağcan - Kızıldere 03:42
Selda Bağcan - Kızıldere 0 izlenme - 1 hafta önce Selda Bağcan - Kızıldere
Grup Yorum Kızıldere By Daraske 04:28
Grup Yorum Kızıldere By Daraske 361 izlenme - 5 yıl önce vatan
Sedef Haşimoğulları & Devrim Çağlar - Kızıldere 03:23
Sedef Haşimoğulları & Devrim Çağlar - Kızıldere 102 izlenme - 2 yıl önce Sedef Haşimoğulları & Devrim Çağlar - Kızıldere...
Sevinç Eratalay - Kızıldere Adın Ahire Kalsın 04:14
Sevinç Eratalay - Kızıldere Adın Ahire Kalsın 159 izlenme - 2 yıl önce Albüm Adı: Mahirin Türküsü 2 Çıkış Tarihi: 06.08.2004 Etnik Şarkı Sözleri: Kızıldere adın ahire kalsın Yiğit yoldaş sanı mahire kalsın Halklar düşmanını sürsün çıkarsın Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz Günden güne yandım yiğitlerime Acı doldu bütün türkülerime Garip anam yası saldı gönlüne Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz Gazetede yalan,radyoda yalan Zalimlerin sesi zehirli yılan Dokuz yoldaşıyla vuruldu çayan Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz.
Başbakan'ın Grup Yorum Şiiri Okuması 00:47
Başbakan'ın Grup Yorum Şiiri Okuması 65 izlenme - 1 yıl önce Erdoğan, partisinin toplantısında tutuklanan ÇHD'li avukatlara, Kılıçdaroğlu'na ve son olarak Esad'a terörist tanımlaması yaptıktan sonra Grup Yorum'un, Kızıldere'de katledilen Mahir Çayan için yazdığı dizeleri ufak oynamalarla değiştiren çocuğun, kendisine devrim marşını canlı yayında okutmasıyla konuşmasını sonlandırdı. Grup Yorum'u, şarkılarından çok tutuklamalardan, ev baskınlarından ve açılan sayısız davalardan tanıyoruz. Bu öyle bir grup ki sazlarından parmak izi alınıyor, konserleri yasaklanıyor ve 30 yıl boyunca yüzlerce dava açılıyor. Haliyle böyle bir grubun biletini satmasından, konserine gitmesinden dolayı örgüt propagandası yapmaktan 15-20 yıl arasında cezalara çarptırılan insanlara yapılan hukuksuzlukları, ''terör''kisvesi altında saklamaya çalışanların, canlı yayında devrim marşı okuyan birisi için neler yapacağı merak konusu. Parasız eğitim isteyen öğrencinin, gerçekleri ortaya çıkaran gazetecinin, sendikalı olmak isteyen işçinin, yoksulların avukatlarının ve en ufak hak arayan, muhalefet eden insanın ''terörist'' olduğu bir memleketin dünyadaki siyasi suçluların 1/3'ünü bulundurması, AİHM'e en çok tazminat ödeyen ülke olması ve dünyanın ilk silahlı(maus,klavye,webcam) hacker terör örgütüne sahip olma gibi ünvanlara sahip olması da şaşırtıcı olmasa gerek. NOT:Başbakan'ın söylediği marşın orjinali = http://youtu.be/AAp9Pc6TaK0
Ali Çağan - Kızıldere 03:17
Ali Çağan - Kızıldere 151 izlenme - 5 yıl önce
Bandista - Hiçbir Şeyin Şarkısı 04:09
Bandista - Hiçbir Şeyin Şarkısı 88 izlenme - 1 yıl önce Bandista'nın De Te Fabula Narratur (anlatılan senin hikayendir) albümünün hareketli ve umut aşılayan şarkısı. "Bandista’nın daralanına, kayıplarımıza ve hesap sormaya olan inancımıza, sabaha, uyanmaya ve “o” günlere dair bir heveslendirici, ağıt ve şehitler miti kültürüne karşı, başka türlü bir anmanın mümkünlüğüne dair bir son sözdür." söz: Bandista müzik: İkinci Dünya Savaşı Kızıl Ordu ezgisi+Ines, Boikot. Şarkıda geçenler: Carlo: Roma,Cenova'da olaylar sırasında polisler tarafından sokakta öldürüldü. Bunun üzerine büyük eylemler yapıldı. Mahir Çayan: 1972'de Kızıldere'de çatışma sırasında askerler tarafından öldürüldü. Veysel Güney: 12 Eylül'den sonra idam edildi ve cenazesi ailesine verilmedi. "katilleri resim yapıyor" derken Kenan Evren'e atıfta bulunuluyor. Hrant Dink: Agos Gazetesi önünde Ogün Samast tarafından silahlı saldırıya uğradı ve öldürüldü. bir sokağın ortasında yatıyor, yoldaşları kenti altüst ediyor carlo kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor şimdi bayrak üstünde salınyor, bize miti değil fikri yetiyor mahir kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor bir kimsesiz mezarında yatıyor, katilleri şimdi resim yapıyor veysel kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor bir kaldırım ortasında yatıyor, yarasından yalanınız sızıyor hrant kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor hürriyet ve adalet aranıyor, onlar kanun, biz tarihi yazıyor halklar kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor