Hoşgeldiniz!

mahir çayan

Deniz Gezmiş 03:17
Deniz Gezmiş 38.543 izlenme - 9 yıl önce
Deniz Gezmiş Eşkıyaydı - Celal Şengör 00:28
Deniz Gezmiş Eşkıyaydı - Celal Şengör 8.549 izlenme - 2 yıl önce Celal Şengör, "Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan eşkıyadı. Mahir Çayan İsrail konsolosunu kaçırdı, adamı öldürdüler. Kusura bakmayın bunu yapana ben eşkıya derim. " dedi.
Ey Özgürlük (İtalyanca) 03:31
Ey Özgürlük (İtalyanca) 21.293 izlenme - 8 yıl önce
1972 Kızıldere Katliamı Görüntüleri 01:21
1972 Kızıldere Katliamı Görüntüleri 3.886 izlenme - 2 yıl önce Dünyaca bilenen Associated Press (AP) ajansının 120 yıllık dev arşivinden ulaştığı görüntülerdir efendim. olaydan sonra gazetecilerin bölgeye girmesine izin verildikten sonra, yabancı basın çayan ve yoldaşlarının katledildiği evden görüntü alıyor. ardından köylüler ile röportaj yapıyor. Videodaki yaşlı amca röportajda (ingilizce konuşulan yerler); "Eğer bir insan olarak ne düşündüğümü soruyorsanız, diyeceğim şu ki; keşke oğlum ölseydi orada ölenler yerine. Bu köyde 1000 kişi ağladı bu çocuklara sadece ben değil." diyor.
Deniz Gezmiş Ve Diğer Yoldaşları 04:41
Deniz Gezmiş Ve Diğer Yoldaşları 25.035 izlenme - 8 yıl önce deniz gezmiş'in anısına..
Ferman Padişahın, Dağlar Bizimdir!!! 03:58
Ferman Padişahın, Dağlar Bizimdir!!! 14.409 izlenme - 8 yıl önce
Kerpiç Bir Ev- Mahir Çayan Wwwproleterdevrimcom 03:16
Kerpiç Bir Ev- Mahir Çayan Wwwproleterdevrimcom 7.893 izlenme - 7 yıl önce devrime adanmışlığın ve siper yoldaşlığının adıdır kızıldere
Ali Asker - Kızıldere Adın Ahire Kalsın (Radyo Kayıt) 04:22
Ali Asker - Kızıldere Adın Ahire Kalsın (Radyo Kayıt) 3.641 izlenme - 2 yıl önce Kızıldere adın ahire kalsın Yiğit yoldaş sanı mahire kalsın Halklar düşmanını sürsün çıkarsın Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz Günden güne yandım yiğitlerime Acı doldu bütün türkülerime Garip anam yası saldı gönlüne Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz Gazetede yalan,radyoda yalan Zalimlerin sesi zehirli yılan Dokuz yoldaşıyla vuruldu çayan Kızıldere sana yine geliriz Kızıldere sana biz de geliriz.
Sevinç Eratalay - Mahirin Türküsü 03:32
Sevinç Eratalay - Mahirin Türküsü 1.907 izlenme - 2 yıl önce Denizlerin idamını engellemek için, üç ingiliz ajanını kaçıran, yolu Niksar'ın Kızıldere Köyü'ne düşüp, "ya teslim olursunuz, ya ölürsünüz" anonsuna, "biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik" diyen adam... Ulaş Bardakçı'nın, Hüseyin Cevahir'in can yoldaşı Mahir Çayan... Kızıldere'de o kerpiç evde, 9 yoldaşla beraber devrimin tanımını yeniden yazan Adalı Mahir Çayan... O'nu öldürmek için Kızıldere'de havan topları, bazukalar ve kurşunlarla saldıranlar, hedefi vuramadılar... Önce, döner sandılar dönmedi... Sonra, ölür sandılar ölmedi... Ölmeyen, öldürülemeyen umudu Anadolu'nun... O, Adalı Mahir Çayan...
Mahir Çayan 01:18
Mahir Çayan 2.456 izlenme - 6 yıl önce mahir çayan - kızıldere
Hatırla Sevgili - Kızıldere (30 Mart 1972) 11:23
Hatırla Sevgili - Kızıldere (30 Mart 1972) 1.254 izlenme - 2 yıl önce Tarih 27 Mart 1972'yi gösterdiğinde Ünye'deki NATO üssünden 3 yabancı teknisyen kaçırıldı. Teknisyenleri kaçıran Mahir Çayan, Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan ve Ahmet Atasoy kendilerini bekleyen Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp ile buluştular. 30 Mart'ta Tokat'ın köyü olan Kızıldere'de muhtarın evinde mevzilendiler. Amaçları idamla yargılanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın infazlarının durdurulmasıydı. Kaçırılanları serbest bırakmaları, kendilerine bir zarar gelmeyeceği söylense de karşılıklı anlaşmazlık ve Mahir Çayan'a sıkılan kurşunla çatışma başlamıştı. Mahir Çayan başından vurularak orada hayatını kaybetti. Helikopterlerle, roketatarlarla başlatılan operasyonda 3 NATO teknisyen ve 10 devrimci öldürüldü. Saffet Alp ilk başta sağ ve yaralı yakalanmıştır ancak başına bir kurşun sıkılarak öldürülmüştür. İlk kurşunu sıkan Jandarma Teğmeni Mustafa İlerisoy operasyondaki başarısından ötürü takdirname almış ve birkaç ay sonra da üst teğmenliğe terfi ettirilmiştir. Bir başka sorumlu, 12 Mart darbesinden sonra İstanbul sıkıyönetim komutanı olarak atanan Faik Türün’dü. Ziverbey Köşkü’nde de (nam salmış bir işkencehane) başrol oynayan Türün, bu operasyona da özel olarak hazırladığı ekibi yollamıştır. Bu olaydan sonra hiç kimse yargılanmadı. Görüntüler Hatırla Sevgili'nin 57.bölümünden. 2006-2008 yılları arasında yayınlanan dizinin 2008'de yayınlanan bu bölümün son sahneleri Kızıldere'yi göstermektedir. Dizinin proje tasarımı Tomris Giritlioğlu'na aittir.
Hatırla Sevgili - Kızıldere Katliamı (30 Mart 1972) 11:23
Hatırla Sevgili - Kızıldere Katliamı (30 Mart 1972) 617 izlenme - 2 yıl önce Tarih 27 Mart 1972'yi gösterdiğinde Ünye'deki NATO üssünden 3 yabancı teknisyen kaçırıldı. Teknisyenleri kaçıran Mahir Çayan, Ertuğrul Kürkçü, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Sarıhan ve Ahmet Atasoy kendilerini bekleyen Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna ve Saffet Alp ile buluştular. 30 Mart'ta Tokat'ın köyü olan Kızıldere'de muhtarın evinde mevzilendiler. Amaçları idamla yargılanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın infazlarının durdurulmasıydı. Kaçırılanları serbest bırakmaları, kendilerine bir zarar gelmeyeceği söylense de karşılıklı anlaşmazlık ve Mahir Çayan'a sıkılan kurşunla çatışma başlamıştı. Mahir Çayan başından vurularak orada hayatını kaybetti. Helikopterlerle, roketatarlarla başlatılan operasyonda 3 NATO teknisyen ve 10 devrimci öldürüldü. Saffet Alp ilk başta sağ ve yaralı yakalanmıştır ancak başına bir kurşun sıkılarak öldürülmüştür. İlk kurşunu sıkan Jandarma Teğmeni Mustafa İlerisoy operasyondaki başarısından ötürü takdirname almış ve birkaç ay sonra da üst teğmenliğe terfi ettirilmiştir. Bir başka sorumlu, 12 Mart darbesinden sonra İstanbul sıkıyönetim komutanı olarak atanan Faik Türün'dü. Ziverbey Köşkü'nde de (nam salmış bir işkencehane) başrol oynayan Türün, bu operasyona da özel olarak hazırladığı ekibi yollamıştır. Bu olaydan sonra hiç kimse yargılanmadı. Görüntüler Hatırla Sevgili'nin 57.bölümünden. 2006-2008 yılları arasında yayınlanan dizinin 2008'de yayınlanan bu bölümün son sahneleri Kızıldere'yi göstermektedir. Dizinin proje tasarımı Tomris Giritlioğlu'na aittir.
Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı'nın Sarılması 01:03
Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı'nın Sarılması 1.039 izlenme - 2 yıl önce Şu kısacık video türlü duygular yaşattı bana. İkisinin de yüzünde, o kısacık zaman diliminde yaşananları görebilirsiniz. Düşünsenize; size bir dostunuz böyle sarılıyor. Yemin ederim ki onu ölene kadar bırakmam... Sözün özü dünyanın en samimi sarılmasıdır.
Timur Selçuk - 1978 Odtü Konseri Vurdular Onu 04:00
Timur Selçuk - 1978 Odtü Konseri Vurdular Onu 2.631 izlenme - 7 yıl önce timur selçuk - 1978 odtü konseri
Deniz Gezmiş'in İlk Kez Yayınlanan Fotoğrafları 03:07
Deniz Gezmiş'in İlk Kez Yayınlanan Fotoğrafları 1.913 izlenme - 5 yıl önce Koleksiyoner Muhammet Yüksel arşivini açtı, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Taylan Özgür''ün hiç görülmemiş fotoğrafları ortaya çıktı. DENİZ MAHİR İBRAHİM YAN YANA 68 kuşağının öğrenci lideri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Taylan Özgür... Ve onların meşhur İstanbul Üniversitesi eylemine giderken çekilmiş fotoğrafları... Hatta Deniz Gezmiş'in İbrahim Kaypakkaya ile aynı hapishanede çekilmiş fotoğraflarını ilk kez gün yüzüne çıktı. Koleksiyoner Muhammet Yüksel'in Habertürk'a açtığı arşivindeki fotoğraflarda tarih 2 Haziran 1968... Yer İstanbul Üniversitesi... Yani ilk eylemin yapıldığı tarih ve yer.
Delikanlım İyi Bak Yıldızlara - Deniz Gezmiş Belgeseli 01:06:20
Delikanlım İyi Bak Yıldızlara - Deniz Gezmiş Belgeseli 931 izlenme - 2 yıl önce Can Dündar'ın hazırladığı, Yunus Nihat Özcan'ın yönettiği, Tuncel Kurtiz'in seslendirdiği bir Deniz Gezmiş belgeseli. 68 kuşağı devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş'in çocukluğundan idamına kadar hayatı anlatılmaktadır. Bu belgeselde sadece Deniz Gezmiş'in hayatına, mücadelesine bakmakla kalmıyoruz dönemin siyasetini ve yaşanan eylemlilikleri de görüyoruz. Deniz Gezmiş dışında diğer devrimciler de yer yer anlatılmaktadır. Kullanılan görüntü ve fotoğraflar yenilenmiştir. Belgeselin ismi Nazım Hikmet'in "Delikanlım" şiirinden gelmektedir. Deniz Gezmiş cezaevindeyken bu şiiri okur ve şiirdeki delikanlı ile kendisini özdeşleştirirmiş. Doğum: 27 Şubat 1947, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte İdam: 6 Mayıs 1972. Bugün yaşasaydı 66 yaşında olacaktı. "Delikanlım! Senin kafanın içi yıldızlı karanlıklar kadar güzel, korkunç, kudretli ve iyidir. Yıldızlar ve senin kafan kâinatın en mükemmel şeyidir." "Delikanlım! Sen ki, ya bir köşe başında kan sızarak kaşından gebereceksin, ya da bir darağacında can vereceksin. İyi bak yıldızlara onları göremezsin belki bir daha..." -Nazım Hikmet-
Mahir Çayan - İsrail Başkonsolosunu Kaçırmak 08:05
Mahir Çayan - İsrail Başkonsolosunu Kaçırmak 480 izlenme - 2 yıl önce 15 Mart 1946, 68 kuşağı önderlerinden Mahir yoldaşın doğum günü dolayısıyla paylaşıyorum videoyu. İçerikte aynı zamanda Sinan Cemgil de var. Birand'ın belgeselinden alınmıştır.
Sevgi Kuşun Kanadın Da - Yakup Altun 03:13
Sevgi Kuşun Kanadın Da - Yakup Altun 2.859 izlenme - 7 yıl önce http://www.facebook.com/SolistYakupALTUN daha fazlası için facebook daki hayran sayfasına bekleriz yukarıda link var
Oktay Etiman - Yılmaz Güney Anısı 03:52
Oktay Etiman - Yılmaz Güney Anısı 337 izlenme - 2 yıl önce 68 kuşağı devrimcilerinden Oktay Etiman; Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı ve Hüseyin Cevahir ile birlikte İsrail Başkonsolosu Ephraim Elrom'u kaçırmalarının ardından gelişen olayları anlatıyor.
Adalılar - Mahir'i Gördüm 04:48
Adalılar - Mahir'i Gördüm 176 izlenme - 2 yıl önce Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972'de Ünye'deki NATO üssündeki yabancı görevlilerini kaçıran Mahir Çayan ve arkadaşların 30 Mart 1972 pusuya düşürülerek katledilmiştir. Bugün katliamın yıldönümü adına bir şarkı dinleyelim. Mahir Çayan Sabahattin Kurt Nihat Yılmaz Saffet Alp Sinan Özüdoğru Ertan Saruhan Hüdai Arıkan Ahmet Atasoy Ömer Ayna Cihan Alptekin
Polislerin Karşısında Telefonla Devrimcilerle Konuşmak 02:53
Polislerin Karşısında Telefonla Devrimcilerle Konuşmak 276 izlenme - 2 yıl önce Dün Taksim'de gerçekleşen Ethem Sarısülük anmasında çekildi bu video. Bu abimiz çok iyi bir eylem seçmiş. Telefonda Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Hüseyin İnan'la konuşuyormuş gibi yaparak bu günleri değerlendiriyor, onlara bu sistemi şikayet ediyor. Bunun benzeri daha önce yazılarla yapılmıştı ancak bu şekilde daha etkili olmuş. Ethem Sarısülük'ün katili aramızda!
Kizildere , Mahir Cayan , 31 Mart , Onlara 05:55
Kizildere , Mahir Cayan , 31 Mart , Onlara 58 izlenme - 2 yıl önce özgürlük ve dayanisma isvicre mahir çayan
Denizi Gördüm 02:11
Denizi Gördüm 202 izlenme - 3 yıl önce Deniz Gezmiş İçin Şiir
Grup Yorum - Şarkışla 03:17
Grup Yorum - Şarkışla 82 izlenme - 2 yıl önce Grup Yorum'un 1997 yılında çıkan Marşlarımız albümünden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için yazılmış, söylenmiş bir ağıt diyebiliriz. Sözlerde geçen Şarkışla, Gemerek ve Elmalı Sivas'tadır. Deniz Gezmiş'in yolu 16 Mart 1971'de Gemerek'te çevrilmiş ve yakalanmıştır. Yusuf Aslan ise Elmalı'da kalmıştır ancak ihbar edildiği için yakalanmıştır. Hüseyin İnan ise 23 Mart 1971'de Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde yakalanmıştır. 3 Fidan (Deniz, Yusuf, Hüseyin) 6 Mayıs 1972'de idam edildi. Bu idamlar kara bir leke olarak durmaya devam ediyor. Hala bazen Deniz Gezmiş ile ilgili (aynı şekilde Mahir Çayan'la da ilgili) fotoğraf bulundurmak veya kitabını taşımak deliller arasında sayılabiliyor.
Bandista - Hiçbir Şeyin Şarkısı 04:09
Bandista - Hiçbir Şeyin Şarkısı 128 izlenme - 2 yıl önce Bandista'nın De Te Fabula Narratur (anlatılan senin hikayendir) albümünün hareketli ve umut aşılayan şarkısı. "Bandista’nın daralanına, kayıplarımıza ve hesap sormaya olan inancımıza, sabaha, uyanmaya ve “o” günlere dair bir heveslendirici, ağıt ve şehitler miti kültürüne karşı, başka türlü bir anmanın mümkünlüğüne dair bir son sözdür." söz: Bandista müzik: İkinci Dünya Savaşı Kızıl Ordu ezgisi+Ines, Boikot. Şarkıda geçenler: Carlo: Roma,Cenova'da olaylar sırasında polisler tarafından sokakta öldürüldü. Bunun üzerine büyük eylemler yapıldı. Mahir Çayan: 1972'de Kızıldere'de çatışma sırasında askerler tarafından öldürüldü. Veysel Güney: 12 Eylül'den sonra idam edildi ve cenazesi ailesine verilmedi. "katilleri resim yapıyor" derken Kenan Evren'e atıfta bulunuluyor. Hrant Dink: Agos Gazetesi önünde Ogün Samast tarafından silahlı saldırıya uğradı ve öldürüldü. bir sokağın ortasında yatıyor, yoldaşları kenti altüst ediyor carlo kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor şimdi bayrak üstünde salınyor, bize miti değil fikri yetiyor mahir kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor bir kimsesiz mezarında yatıyor, katilleri şimdi resim yapıyor veysel kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor bir kaldırım ortasında yatıyor, yarasından yalanınız sızıyor hrant kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor hürriyet ve adalet aranıyor, onlar kanun, biz tarihi yazıyor halklar kalkıyor hesap soruyor güneş güneş yine doğuyor, sabah oluyor sabah oluyor
68 Kuşağını İyi Tanıyor Musunuz? 17:14
68 Kuşağını İyi Tanıyor Musunuz? 97 izlenme - 2 yıl önce 68 kuşağı üzerine bugüne kadar pek çok kitap, makale yazıldı; belgeseller, diziler, filmler çekildi. Ama bir konunun üzerinde nedense pek durulmadı. Bu nedenle 68 kuşağı sanki hep eksik anlatılmış gibi geliyor bana. Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil, İbrahim Kaypakkaya ve nicelerini gerçekten tanıdığınızı mı düşünüyorsunuz? Gelin onların pek bilinmeyen yönlerini yazayım, kararı siz verin...
Mine Gültepe - Adalı 06:50
Mine Gültepe - Adalı 50 izlenme - 2 yıl önce Sibel Erkan olayında Hüseyin Cevahir'in ölüp, Mahir Çayan'ın yaralı yakalanması üzerine, Mahir Çayan'ın hücrede Hüseyin Cevahir'e yazdığı şiir.
Deniz Gezmiş ve arkadaşları Darwinist-materyalist eğitimin etkisinde kalmışlardır. 01:57
Deniz Gezmiş ve arkadaşları Darwinist-materyalist eğitimin etkisinde kalmışlardır. 28 izlenme - 2 yıl önce DİDEM HANIM: Hocam, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı idama hazırlayan 88 yaşındaki Ankara Belediyesi mezarlıklar baş imamı Seyit Çiftçi kırk yıl sonra ilk defa Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilmeden hemen önce abdest alarak Kelime-i Şahadet getirdiğini açıklamış. Ayrıca Deniz Gezmiş’in 45 dakika kadar asılı olarak can çekiştiğini söylemiş. ADNAN OKTAR: Rezalet. Boylu boslu aslan gibi delikanlıydı. Darwinist, materyalist yetiştirdiler. Okulda ona Darwinizm, materyalizm öğretildi. Hocaların birçoğu Leninist’ti, Leninizm’i öğrettiler. Lenin diyor ki, “banka soyun” diyor. Onlar da gitti banka soydular. Ve işte diğer eylemleri yaptılar. Sonra da “gelin sizi asalım” dediler çocuklara. Hapis ver kardeşim. Af çıkar, bir şey olur. Asmak niye yani? Utançla aklımıza gelen olaylar. Adnan Menderes’in asılması, Fatin Rüştü Zorlu, Polatkan’ın, Deniz Gezmiş’in  asılması. İşte bütün bu karanlık dönemler daha yeni ortadan kalkıyor. Ve bunda da direniyorlar. Direnmeyin de demokrat bir sistem olsun, özgür olalım, direnmeyin de utanılacak bir tarih yazılmasın, rezalet çıkmasın. Neyini savunuyorsunuz bu sistemlerin? http://www.a9.com.tr/izle/115396/Adnan-Oktarin-Sohbetlerinden-Secme-Bolumler/Deniz-Gezmis-ve-arkadaslari-Darwinist-materyalist-egitimin-etkisinde-kalmislardir A9 uygulama mobil linkler : A9 TV iphone : http://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv/id432879700 A9 Radyo iphone : https://itunes.apple.com/tr/app/a9-tv-radio/id929302730 A9 TV Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.client.a9tv A9 Radyo Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chelik.clients.a9radyo