Hoşgeldiniz!

Mide fıtığı

Reflünün Belirtileri Nelerdir? 00:31
Reflünün Belirtileri Nelerdir? 1.135 izlenme - 2 yıl önce Reflünün Belirtileri Dr. Mustafa Mehmet Altıntaş Reflünün Belirtileri Nelerdir? Özellikle ilk başta aşırı geğirme sırta vuran ağrı,göğüste yanma,hazımsızlık ağızdan acı tat gelmesi,kötü ağız kokusu ekşi suların gelmesi bazı hastalarda özellikle astım ve kronik sinüzit gibi,ses kısıklığı tablolarla kendisini göstermektedir.
Mide fıtığı ameliyatı nasıl yapılır? 00:47
Mide fıtığı ameliyatı nasıl yapılır? 594 izlenme - 3 yıl önce Mide fıtığı ameliyatarı günümüzde laparaskopi yöntemi ile gerçekleştirilir. Karın duvarı kesilmeden yapılan cerrahi operasyon deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.
Mide fıtığı nasıl teşhis edilir? 00:51
Mide fıtığı nasıl teşhis edilir? 386 izlenme - 3 yıl önce Mide fıtığı günümüzde endoskopi yoluyla teşhis ediliyor. Eğer hastanın reflüsü yoksa Ph metre kullanılarak da tehiş edilebilir.
Mide Fıtığı ve Reflü Nedir? 00:38
Mide Fıtığı ve Reflü Nedir? 188 izlenme - 2 yıl önce Dr. Mustafa Mehmet Altıntaş Mide Fıtığı ve Reflü Nedir? Mide fıtığı ve reflü hastalarında normal işleyen bir mekanizma olan midenin girişindeki kapak mekanizmasının bozulması sonucu oluşan bir hastalıktır normalde aldığımız gıdalar mideye bu kapak sayesinde girer ve geri kaçması önlenir ancak reflü hastalığında bu kapakta bir zayıflık durumu söz konusu olduğu için alınan gıdalar mide içerisindeki asit geri teperek yemek borusuna zarar verip tahriş yaratmaktadır.
Mide fıtığı nasıl tedavi edilir? 01:24
Mide fıtığı nasıl tedavi edilir? 209 izlenme - 3 yıl önce Mide fıtığı hastanın yaşam kalitesini düşürmeye başladığında ilaç ile ya da cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. İlaç tedavisi asid dengeleyiciler içerir, hastanın rahatsızlığı tekrarlayan ve düzenlenmesi zor bir hale gelirse, kanamalar ve midenin yer değiştirmesi söz konusuysa cerrahi müdahalede bulunulur.
Mide fıtığı olanlar nasıl beslenmeli? 00:47
Mide fıtığı olanlar nasıl beslenmeli? 191 izlenme - 3 yıl önce İlaç tedavisine olumlu cevap vermeyen hastalar için perhizin de çok önemi olmaz. Ama reflüsü de olan mide fıtığı hastalarının yağlı ya da salamura, turunçgilleri ve çiğ yeşillikleri tüketmemesi gerekir.
Mide fıtığının belirtileri nelerdir? 01:28
Mide fıtığının belirtileri nelerdir? 167 izlenme - 3 yıl önce Mide fıtığı hastalarının yüzde 40'ında reflü görülür, bu mide ve yemek borusu kapakçıklarının doğru çalışmaması sonucu, mide ve yemek borusunda yanma, kaynama, kusma hissi gibi belirtilere sebep olur. Reflüsü olmayan mide fıtığı hastalarında ise göğüste baskı ya da sıkışma, sebepsiz öksürük gibi belirtiler görülür. Yaş ilerledikçe belirtiler ağırlaşır.
Mide fıtığı nasıl bir hastalıktır? 00:59
Mide fıtığı nasıl bir hastalıktır? 114 izlenme - 3 yıl önce Mide fıtığı genelde 50 yaş üzeri insanalarda görülmekle beraber her yaşta insanın da başına gelebilir. Diyaframda hiyatus adı verilen ve yemek borusunun geçmesi için olan deliğin genişlemesi sonucu midenin yukarı doğru kaymasından kaynaklanır. Mide karın boşluğu yerine göğüs kafesine yaklaştığında mide ve yemek borusunun kapakçıkları doğru çalışamaz.