Hoşgeldiniz!

Fatma Girik İle İlgili Sizi Şaşırtacak 10 Bilgi

Fatma Girik Yeşilçam oyuncuları arasından akla gelen ilk isimlerden bir tanesi ancak sanat hayatı ve geçmişi ile ilgili bazı detaylar insanı şaşırtabiliyor. Biz de Fatma Girik ve onun ilginç hikayesine yakından bakalım istedik.

Babasının Mesleği Oldukça Sıradışı

Fatma Girik, 12 Aralık 1942 tarihinde Münevver ve Hayri Girik’in üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Annesi ev hanımı olan Fatma Girik’in babası ise dalgıç idi.

Okulunu Ailesine Yardımcı Olmak İçin Bırakmak Zorunda Kaldı

Girik, Cağaloğlu Ortaokulu’na devam ederken ailesine yardım etmesi gerektiği için okulu bırakmak durumunda kaldı. Aldığı bu zor ve acılı karar aslında onun sinema dünyasına ilk adımını atmasını sağlayacak idi.

Sinema Dünyasına Annesi İle Birlikte Adım Attı

Fatma Girik, ortaokulu bırakınca annesi ile birlikte figüran seçmelerine katılmaya başladı. Anne Münevver kamera karşısında fazla şans bulamasa da Fatma’nın yolu açılacaktı ve figüranlığın ardından küçük rollerde yer almaya başladı. Girik, o zamanlarda bazı komşuların dedikodu yaparak annesi ve kendisiyle ilgili ‘Ana-kız filmlere gidiyor, kızını şıllık mı yapacak?’ gibi çirkin ifadeler kullandığını belirtiyor.

Oynadığı İlk Film, Kariyerini Şekillendirdi

Yönetmen Seyfi Havaeri, 1957 tarihli filmi ‘Leke’ için genç bir başrol oyuncusu aradığında Fatma Girik ile yolu kesişti ve filminde ona yer verdi.  Bu filmde iftira nedeniyle namussuz olarak adı çıkan genç bir kızı oynayan Girik, bu tip rollerle daha sonra ününe ün katacaktı.

Annesi Oyunculuk Yapmasını Yasaklamıştı

Girik, ünlenmeye başlayınca daha farklı sorunlar ile başa çıkmak durumunda kaldı. Oynadığı filmlerden birinde yer alan Talat Artemel bir elçi aracılığı ile küçük Fatma’yı annesinden istedi. Ancak Artemel Fatma Girik’in dedesi yaşında idi ve Fatma Girik’in annesi bu olaydan sonra onun film setlerine gitmesini yasakladı.

Daha 15 Yaşında İken Hayatının Aşkı İle Tanıştı

Fatma Girik 50 yıl boyunca aşka yaşayacağı yönetmen Memduh Ün ile henüz 15 yaşında iken Antalya’da gerçekleşen film çekimlerinde yakınlaştı. Oyuncu Muhterem Nur ile evli olan ve oza manlar 38 yalında olan yönetmen, evliliğinde oluşan sorunlar nedeniyle ilk başta Fatma Girik ile arasına mesafe koymak durumunda kalmıştı.

Duayen İsimler Ona Şans Tanımadı

Türk sinemasının en önermli yönetmenlerinden Ömer Lütfi Akad bir gün dostu Memduh Ün’ü bir kenara çekip Fatma Girik’i kastederek ‘Böyle yeteneksiz kızlarla ne uğraşıyorsun?’ demiş. ‘Devlerin Aşkı’ ve ‘Bekçiler Kralı’ gibi önemli filmlerin yönetmeni Osman Seden de Girik ile ilgili benzer biçimde olumsuz düşüncelere sahipken Memduh Ün Girik’e inancını asla yitirmemiş.

Yönetmen Memduh Ün İle Yaşadığı Aşk Tabuları Yıktı

Girik, Memduh Ün ile aşk yaşamaya başladığı zaman 16 yaşında, ünlü yönetmen ise 39 yaşında idi. Ün, o yıllarda evli olduğu Muhterem Nur ile ayrılmak istese de Nur, boşanırlarsa intihar edeceğini ifade ediyor ve Ün’ü zor durumda bırakıyordu. Bunun üzerine Memduh Ün ve Muhterem Nur’un evliliği kağıt üstünde devam etse de Memduh Ün ve Fatma Girik 50 yıl boyunca mutlu bir birliktelik yaşadılar. Girik, Memduh Ün’ün son yolculuğuna kadar hep yanında oldu ve aşklarını her zaman güzel duygular ile anlattı.

Şarkıcılık Kariyeri En Başarılı Olan Yeşilçam Aktrislerindendi

Fatma Girik, 1968 yılında şarkıcılık kariyerine başladı. En beğenilen 45’liklerinden bir tanesi olan ‘Aşk Düğümü’ ile önemli bir başarıya imza atmıştır. Bu yıllarda Öksüz, Vuruldum Bir Kıza, Köroğlu gibi yapımlarla adını daha da çok duyurmuş ve iyice ünlenmiştir.

Bir Dönem Şişli Belediye Başkanlığı Yaptı

1988 yılında SHP’de siyasete atılan Fatma Girik bir yıl sonra gerçekleşen seçimlerde Şişli Belediyesi Başkanı seçildi. 1993 yılına kadar bu görevi layığı ile yerine getirmiştir.