Hoşgeldiniz!

Yeşilçam'ın En Efsanevi Oyuncuları

İzlediğimizde Kalamış'tan bir tatlı huzur almış gibi hissettiğimiz filmleriyle gönüllerde taht kurmuş unutulmaz Yeşilçam oyuncularını derlediğimiz listeye buyurun!

Kemal Sunal

kemal sunal

"Hababam Sınıfı", "Süt Kardeşler", "Tosun Paşa", "Salako", "Köyden İndim Şehire" ve "Çöpçüler Kralı" gibi unutulmaz filmlerde unutulmaz rolleri canlandıran, Yeşilçam'ın İnek Şaban'ı Kemal Sunal, 1944'te İstanbul'da doğdu. Sempatik gülüşü ve mütevazi kişiliğiyle gönüllerde taht kuran oyuncu 2000 yılında hayata gözlerini yumdu. 

Türkan Şoray

türkan şoray

Yeşilçam'ın güzel gözlü "Sultan"ı Türkan Şoray, 1945 yılında İstanbul'da doğdu. Şoray'ın en unutulmaz filmleri arasında Vesikalı Yarim, Selvi Boylum Al Yazmalım ve Kara Gözlüm filmleri bulunuyor. Sultan, aynı zamanda Tatlı Hayat ve İkinci Bahar gibi unutulmaz dizilerde de yer aldı. 

Tarık Akan

tarık akan

Yeşilçam'ın Damat Ferit'i Tarık Akan, 1949 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Hababam Sınıfı, Ah Nerede, Oh Olsun ve Mavi Boncuk gibi filmleriyle Yeşilçam'ın unutulmaz oyuncularından biri oan Tarık Akan, 2016 yılında İstanbul'da vefat etti.

Gülşen Bubikoğlu

gülşen bubikoğlu

1954 İstanbul doğumlu olan güzel Yeşilçam oyuncusu Gülşen Bubikoğlu'nun en unutulmaz filmleri arasında Ah Nerede, Gırgıriye ve Bizim Kız yer alıyor. 

Şener Şen

şener şen

Çiçek Abbas, Kibar Feyzo, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Gülen Gözler ve daha nice Yeşilçam klasiğiyle özdeşleşmiş Yeşilçam efsanesi ünlü oyuncu Şener Şen 1941 Adana doğumlu.

Filiz Akın

filiz akın

1943 Ankara doğumlu güzel Yeşilçam oyuncusu Filiz Akın, Yeşilçam'da hüküm süren yufka yürekli kadınları esmer aktrislerin oynaması klişesini yıkmıştır. Ünlü filmleri arasında Tatlı Dillim, Ankara Ekspresi, Küçük Sevgilim ve Umutsuzlar vardır.

Ediz Hun

ediz hun

1940 İstanbul doğumlu Yeşilçam jönü Ediz Hun'un en önemli filmleri arasında Güllü Geliyor Güllü, Ankara Ekspresi ve Sezercik Aslan Parçası vardır.

Kadir İnanır

kadir inanır

1949 Fatsa doğumlu Yeşilçam efsanesi Kadir İnanır'ın en unutulmaz filmleri arasında Selvi Boylum Al Yazmalım, Tatar Ramazan ve Yılanların Öcü yer almaktadır. 

Fatma Girik

fatma girik

Yeşilçam'ın "Erkek Fato"su Fatma Girik, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın’la birlikte Türk sinemasının en büyük 4 kadın oyuncusundan biridir, "Yeşilçam'ın Kare-Asları"ndandır. En bilinen filmlerinden bazıları Erkek Fatma, Ezo Gelin, Ana Ocağı ve Kanlı Nigar'dır.

Hülya Koçyiğit

hülya koçyiğit

Türk sinemasının en büyük 4 kadın oyuncusundan biri olan Hülya Koçyiğit, 1947 İstanbul doğumludur. En unutulmaz filmleri arasında Susuz Yaz, Gülşah, Sev Kardeşim ve Sezercik Yavrum Benim vardır.

Cüneyt Arkın

cüneyt arkın

1937 Eskişehir doğumlu Yeşilçam jönü Cüneyt Arkın, gerçek adıyla Fahrettin Cüreklibatır, Türk sinemasında "Malkoçoğlu" lakabıyla anılmaktadır. En bilinen filmleri arasında Dünyayı Kurtaran Adam, Malkoçoğlu Cem Sultan ve Battal Gazi Destanı vardır. 

Sadri Alışık

sadri alışık

1925 İstanbul doğumlu usta sanatçı Sadri Alışık Turist Ömer rolüyle özdeşleşmiştir. Ayhan Işık'la ayrılmaz birer ikiliydiler. Beş yüzden fazla filmde rol almış Sadri Alışık'ın en bilinen filmleri arasında Şaka İle Karışık, Turist Ömer Uzay Yolunda ve Karakolda Ayna Var yer alır. Sanatçı 1995 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 

Ayhan Işık

ayhan ışık

1929 İzmir doğumlu Ayhan Işık Yeşilçam'ın "Taçsız Kral"ıdır. Sezercik Yavrum Benim, Acı Hayat ve Namusum İçin filmleri en unutulmaz filmlerindendir. Ünlü Yeşilçam aktörü 1979 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 

İlyas Salman

ilyas salman

1949 Malatya Arguvan doğumlu Yeşilçam oyuncusu İlyas Salman'ın en bilindik filmleri arasında Çiçek Abbas, Kibar Feyzo ve Şekerpare yer alır. 

Adile Naşit

adile naşit

Hababam Sınıfı'nın yufka yürekli "Hafize Ana"sı rolüyle hafızalara kazınan Adile Naşit, gerçek adıyla Adela Özcan 1930 İstanbul doğumludur. Yer aldığı unutulmaz filmler arasında Neşeli Günler, Gülen Gözler, Kibar Feyzo, Ah Nerede, Aile Şerefi ve Süt Kardeşler vardır. Adile Naşit, 1987 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 

Münir Özkul

münir özkul

Hababam Sınıfı'nda canlandırdığı "Kel Mahmut" lakaplı, sert görünüşlü ama iyi kalpli okul müdürü rolüyle kalbimizi kazanan Münir Özkul, 1925 İstanbul doğumludur. Yer aldığı unutulmaz Türk filmleri arasında Gülen Gözler, Mavi Boncuk, Milyoner ve Neşeli Günler vardır. Usta oyuncu 2018 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 

Ayşen Gruda

ayşen gruda

1944 yılında İstanbul'da doğan ünlü Yeşilçam aktrisi Ayşen Gruda'nın yer aldığı unutulmaz filmler arasında Tosun Paşa, Çöpçüler Kralı, Süt Kardeşler, Gülen Gözler, Çiçek Abbas ve Hababam Sınıfı Tatilde yer alır.  

Hale Soygazi

hale soygazi

1950 yılında İstanbul'da doğan Yeşilçam oyuncusu Hale Soygazi'nin en bilinen filmleri Mirasyediler, Maden, Kanlı Deniz ve Oh Olsun'dur. 

Kartal Tibet

kartal tibet

Yeşilçam'ın jönlerinden biri olan Kartal Tibet 1938 Ankara doğumludur. Oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik ve senaristlik de yapmıştır. Yer aldığı filmlerden en bilinenleri Çalıkuşu, Sevemez Kimse Seni'dir. Tarkan ve Karaoğlan rolleriyle de unutulmazdır.

Hulusi Kentmen

hulusi kentmen

Yeşilçam'ın fabrikatör baba rollerinde görmeye alıştığımız çatık kaşlı ama iyi kalpli figürü Hulusi Kentmen, 1912 Bulgaristan doğumludur. Yer aldığı önemli filmlerden birkaçı Tatlı Dillim, Öyle Olsun, Bizim Kız ve Şaka İle Karışık'tır. Kentmen, 1993 yılında İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur. 

Yılmaz Güney

yılmaz güney

Türk sinemasının "Çirkin Kral" lakaplı unutulmaz oyuncusu Yılmaz Güney, 1937 Adana doğumludur. Oyunculuğuyla olduğu gibi yönetmenliğini üstlendiği Yol, Sürü ve Umutsuzlar gibi uluslarası öneme sahip filmleriyle de ünlüdür. Oyuncu olarak yer aldığı en ünlü filmleriyse Bir Çirkin Adam, Hudutların Kanunu ve Çirkin Kral Affetmez'dir. Güney, 1984'te Paris'te hayata veda etmiştir. 

Zeki Alasya

zeki alasya

Zeki Alasya, 1943 İstanbul doğumludur. Metin Akpınar'la Yeşilçam'ın "Zeki-Metin"i, ayrılmaz birer ikilisidirler. En bilinen filmleri arasında Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Hasip İle Nasip ve Güler Misin Ağlar Mısın vardır. 2015 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 

Metin Akpınar

metin akpınar

Zeki Alasya'nın ekürisi Metin Akpınar, 1941 Aksaray doğumludur. En bilinen filmleri arasında Köyden İndim Şehire, Mavi Boncuk, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Hasip İle Nasip ve Güler Misin Ağlar Mısın vardır. 

Halit Akçatepe

halit akçatepe

Halit Akçatepe, Hababam Sınıfı'ndaki "Güdük Necmi" gibi birçok unutulmaz rolüyle akıllara kazınmış bir Yeşilçam oyuncusudur. Genelde Kemal Sunal'la iki kafadarı oynarlar. En bilinen filmleri arasında Canım Kardeşim, Şabanoğlu Şaban, Süt Kardeşler, Mavi Boncuk ve Tatlı Dillim vardır. Ünlü oyuncu, 2017 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 

Ekrem Bora

ekrem bora

1932 Ankara doğumlu Yeşilçam oyuncusu Ekrem Bora'nın en bilindik filmlerinden bazıları Acı Hayat, Gözleri Ömre Bedel, Emine ve Öksüzler'dir. Ünlü aktör, 2012 yılında İstanbul'da vefat etmiştir. 

Emel Sayın

emel sayın

Yeşilçam'ın mavi gözlü güzeli Emel Sayın, 1945 Sivas doğumludur. En bilinen filmleri arasında Mavi Boncuk, Yalancı Yarim, Çam Sakızı ve Gülizar yer alır. 

Müjde Ar

müjde ar

1954 İstanbul doğumlu Yeşilçam yıldızı Müjde Ar, 1954 İstanbul doğumludur. En ünlü filmleri, Fahriye Abla, Kibar Feyzo, İffet ve Şalvar Davası'dır. 

Erol Taş

erol taş

Yeşilçam'ın kötü adam karakterleriyle tanınan aktörü Erol Taş, 1926 Erzurum doğumludur. Susuz Yaz, Yılanların Öcü, Hudutların Kanunu ve Yılmayan Şeytan yer aldığı Türk filmlerinden bazılarıdır. 1998 yılında İstanbul'da hayata veda etmiştir.