Hoşgeldiniz!

Japonya'ya Gidip Buralara Gitmeyenler Üzülür

1920'den beri nüfusunda bu seneye kadar bir azalma olmadığı konuşulan, fakat yine de son verilere göre 127 milyon nüfusuyla Dünya'nın en kalabalık 11. ülkesi olan ada-ülke Japonya, zengin kültürü ve tarihiyle turist magneti olmaya devam ediyor. Japonya'yı ziyaret ettiğimde nerelere gideyim veya bakalım ne numaraları varmış bu Doğu Asya ülkesinin diyorsanız buyurun.

Tokyo DisneySea

Tokyo'nun Urayasu bölgesinde 2001 yılında ziyarete açılan bu eğlence parkı, daha çok suyla haşır neşir olan Disney karakterleri temasıyla kurulmuş. 2016 senesinde 11 milyon ziyaretçiyle dünyanın en çok ziyaret edilen eğlence parkı olmuştur. 

Tokyo Skytree

Japonya'nın en yüksek binası olan bu Gök Ağacı anlamındaki yapı Japonya'nın en yüksek binası olmakla beraber aynı zamanda dünyanın Dubai'deki Burç Halife'den sonra en yüksek 2'inci kulesidir. Çevredeki binalara da yayın merkezi görevi yapan bu futuristik yapı 634 metre yüksekliktedir. Yapının içerisinde bir adet akvaryum, restaurantlar, alışveriş merkezi, ofisler ve müze vardır. Kulenin üst katlarında bulunan Sky Restaurant 634'te Tokyo'yu izleyerek yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Hiroşima Barış Anıtı

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1945 yılında Hiroşima'ya atılan atom bombasının sembolik bir kalıntısı olan bu bina, Atom Bombası Kubbesi olarak da anılmaktadır. UNESCO Dünya Mirasları arasında gösterilen bu kubbeli yapı, atom bombasının ve savaşın yıkıcılığını tüm insanlığa hatırlatmak üzere Japon hükümeti tarafından anıtlaştırılmıştır. 

Ghibli Sanat Müzesi

Tokyo'nun Mitaka bölgesindeki Inokashira Parkı'nda 2001 yılında açılmış olan bu animasyon müzesi ünlü anime yönetmeni Hayao Miyazaki tarafından dizayn edilmiştir. Mottosu "Haydi beraber kaybolalım!" olan müzeyi tasarlayan Miyazaki'nin amacı ziyaretçilerin hayal dünyalarını genişletmek ve onlara bir rahatlama hissi verebilmek. Ayrıca, müzeyi gezerken Miyazaki'nin 1988 yapımı ünlü filmi "Komşum Totoro" filminden karakterlere her köşe başında rastlayabilirsiniz.

İtsukuşima Tapınağı

Japonya tarihinde II. Dünya Savaşı dönemlerinden daha geriye gitmek isterseniz Japonya'nın Hiroşima bölgesindeki Miyajima adasında bulunan 6. yüzyıldan bu yana korunmuş bu tapınağı ziyaret edebilirsiniz. Bu tapınak da 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir. Adanın kutsallığına olan inançtan ötürü eskiden adada yerleşime izin verilmiyordu. Hala adada ziraat yapılmıyor ve ölüler adaya gömülmüyor olsa da Itsukuşima Tapınağı, dolayısıyla Miyajima Adası ziyarete açıktır.

Universal Studios Japonya

Amerika'daki Orlando ve Hollywood'da konumlanmış tema parklarının Japonya durağı, Osaka'da 2001'de ziyaretçi kabul etmeye başladı. Senede 8 milyon ziyaretçi alan parkta Harry Potter'dan Örümcek Adam'a; Hello Kitty'den Susam Sokağı'na kadar birçok ünlü serinin dünyasına davetlisiniz. 

Shinjuku Gyoen Milli Parkı

İçerisinde 1,500den fazla kiraz ağacı bulunan, 58.3 hektar alana kurulu, Japon Çevre Bakanlığı kontrolündeki bu milli parkın 3 farklı teması bulunuyor: Fransız bahçeleri, İngiliz Manzaraları ve Geleneksel Japon bahçeleri. Japonya'nın tarihinde, Edo periyodunda yaşamış olan Naitō ailesine ait olan bu park şimdilerde bir milli park.

Shibuya Yaya Geçidi

Tokyo'nun tabiri caizse kalbinin attığı bir lokasyon olan Shibuya Yaya Geçidi'nin çevresinde birçok eğlence mekanı, alışveriş merkezi ve iş merkezi bulunuyor. Günde 2.5 milyon insanın bu yaya geçidini kullandığı söyleniyor. Scarlett Johansson'ın çok ödüllü filmi Lost in Translation (Bir Konuşabilse) filminin ünlü son sahnesi de burada çekilmiş.