Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin ''Esiyor'' Diyebileceğiniz 10 Yeri

Yaz sıcaklarından bunaldınız mı? Buharlaşmanıza ramak kaldı değil mi? O zaman bu listeye iyi bakın belki bulunduğunuz ilin serin kısımlarını görebilirsiniz.

Palandöken - Erzurum

Karlar eriyince, yemyeşil yaylalarıyla sakin ve serin bir yaz fırsatı sunuyor. Tortum Şelalesi’nde yüzebilirsiniz. İster yaylada kamp yapın, isterseniz de fiyatları düşen otellerde konaklayabilirsiniz.

Zigana - Gümüşhane

Trabzon, Giresun ve Gümüşhane’yi birleştiriyor. Kışın kayak, yazın çim kayağı, doğa yürüyüşü ve piknik için tercih ediliyor. Gitmişken Torul Şelalesi, Limni Gölü ve Sümela Manastırı’nı görmek gerek!

Uludağ-Bursa

Teleferik kuyruğunu görünce Bursa ve civar ahalisinin Uludağ’a sadece kışın gitmediklerini anlayacaksınız. Yanınıza hırka alın çünkü üşüyeceksiniz. Konaklama için seçenek çok ve fiyatlar uygun.

Ilgaz-Kastamonu

Kışın kayak, yazın sıcaktan kaçmak için buraya gelmelisiniz. Milli Park içinde yaz boyunca çam ağaçların altında oturup kuş sesleri arasında dağ yürüyüşü, bisiklet turu, foto safari yapabilirsiniz.

Kartalkaya-Bolu

Kışın Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri. Yazın çim kayağı ve doğa yürüyüşleri yapılıyor. Yaz sezonunda otellerde, kış sezonuna kıyasla çok daha uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz.

Ayder-Rize

Karadeniz’in en bilinen yaylalarından. Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı olması sıcaklardan korunacak bir vaha sunuyor. Konaklamak için 23 tesis var. Serin derelerin kenarında yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Saklıkent-Antalya

Antalya yanıyor ancak Saklıkent öyle değil; buz gibi su akan bir kanyon. Saffet Emre Tonguç, “Antalya’da işi bilenler Saklıkent’e yayla niyetine giderler” diyor. Dağ evlerinde konaklayabilirsiniz.

Kaz Dağları-Balıkesir ve Çanakkale

Şelaleleri, yüzmek için serin göletleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Çadır kamplarında ya da butik otellerde konaklayabilir, etraftaki dağ köylerini ziyaret edip Ege mutfağı tadabilirsiniz.

Kaş Yaylası-Mersin

Anamurluların ve civar halkın aşırı sıcaklardan bunaldıklarında kaçtıkları yer. 1350 metre rakımda. Sıtmalı ve Deliktaş adında iki piknik yeri var. Konaklamak için tek bir motel var. Başka bir alternatif de çadır kurmak.

Bördübet-Muğla

Çam ağaçlarıyla çevrili olması Marmaris’e göre oldukça serin olmasını sağlıyor. Ama canınız çekerse bir kanoya binip 500 metre sonra denize ulaşabilirsiniz. Mükemmel tabiat fotoğrafları çekiliyor.