Hoşgeldiniz!

Mezdeke

MEZDEKE ŞARKILARI

Mezdeke - Sout El Tarab 03:20
Sout El Tarab Mezdeke - Sout El Tarab 2013
Mezdeke -- Vele Vele Millon (Stres Atmak İsteyenlere) 03:46
Vele Vele Millon Mezdeke -- Vele Vele Millon (stres atmak isteyenlere)
Mezdeke - Vele Ya Vele 03:16
Vele Ya Vele Mezdeke - Vele ya Vele
mezdeke wana wana 05:14
Wana Wana frt 59 farkıyla sizlerle
Mezdeke - Veylumuni 04:54
Veylumuni The Best Arabic Belly Dance And Songs
Mezdeke - Alabina Yallah 03:42
Alabina Yallah mezdeke - alabina yallah
Mezdeke - BomBom 04:33
BomBom
Mezdeke - Ya El Yelil 03:53
Ya El Yelil Mezdeke - Ya El Yelil (Had Dah Dael Yeleh) Belly Dance, , Dance Music Şarkı Sözü: (led bir' vele diştiri) (vela di seau diftiri) (led bir' vele diştiri) (vela di seau diftiri) dil esvuayyini murra (murra) il esvuayyeni (murraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa) ya el yelil (li li lil) lili li lilil (li li lil) ya el yelil (li li lil) ye lil yelil (li li lil) ya el yelil (li li lil) ye lil ye'lil (wü gemared züggeariğiğiği) wü gemared züggeariiiiiid //////////--instrumantel break--////////// ene kul fi baoğ sefa (aaa) min êbli ma'rafağ (aaa) ene kul fi baoğ sefa (aaa) min êbli ma'rafağ (aaa) ederik mûjşderi beiyye (beiyye) ederik mûjşderi (beiyyeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee) ya el yelil (li li lil) lili li lilil (li li lil) ya el yelil (li li lil) ye lil yelil (li li lil) ya el yelil (li li lil) ye lil ye'lil (wü gemared züggeariğiğiği) wü gemared züggeariiiiiid ////////--instrumantel break--///////// ene olfi ya tara (aaa) ih bê'ssli gara (aaa) ene ûlfi ya tara (aaa) ih bê'ssli gara (aaa) dennum khassimayneyye (ayneyye) ennum khassim(ayneyyeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee) ya el yelil (li li lil) lili li lilil (li li lil) ya el yelil (li li lil) ye lil yelil (li li lil) ya el yelil (li li lil) ye lil ye'lil (wü gemared züggeariğiğiği) wü gemared züggeariiiiiid not: parantez içindekiler koro vokal, olmayanlar solo vokaldir.
Mezdeke - Ene Helbi Hede 05:11
Ene Helbi Hede Mezdeke - Ene Helbi Hede 2013
Mezdeke - Ne Beleski 04:12
Ne Beleski Arabic Music

MEZDEKE KİMDİR?

Mezdeke

Üç kadının yüzleri peçeli şekilde dans ettikleri Mezdeke, bilinen en eski dans türlerindendir. Mezdeke şarkıları oryantal ya da göbek dansı için hareketli ve eğlenceli şarkılardır. Türkiye’de Mezdeke üçlüsü olarak Dilek, Aynur ve Nadya bilinmektedir. Grup üyelerinden Aynur Kanbur, 27 Mart 2016 tarihinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tabanca ile öldürülmüş bir şekilde evinde bulunmuştu. Oryantal grubu Mezdeke böylece bir üyesini kaybetti. Mezdeke şarkıları listesi 90’lı yıllarda müzik piyasasında çok tutulan şarkıları ile gündemden düşmemiştir. Ya El Yelil şarkısı başta olmak üzere Yaa Amar, Velev Ele Millon, Lee Lee Elfide, Erahlı, Yeme Yeme Ane Gay, Vele Ya Vele, Aiwea, Le Le Yere gibi birçok Mezdeke şarkısı yapılmıştır. Mezdeke Alabina Yallah hareketli şarkılarından biridir. Mezdeke Murra Dil Ah Zemferre, Mezhekin el Mezhekin, Nazra, Aiwea Eez Ean, Ayaini el Eyyem, Sambatek Nar Nar, Kouloub, Nebeleski, Mabeyadi, Samara gibi birçok hareketli parçalar göbek danslarının en gözde parçaları olmuştur.

Oryantal dansı, karın ve kalça kaslarının hareketleri ile süslenmiş ve göğüs hareketleri ile tamamlanmış bir dans türüdür. Mezdeke darbuka oryantal dansın en önemli müzik aletidir. Vücudun kıvrak hareketlerle darbuka eşliğinde dans etmesi Mezdeke dansının karakterini ortaya çıkarmaktadır.

MEZDEKE DİNLE
Mezdeke şarkılarını dinlemek ve Mezdeke klipleri izlemek için web sitemizde arama yapabilir, geçmişten günümüze tüm Mezdeke şarkılarını dinleyebilirsiniz. Dinlendiğinde kanı coşturan Mezdeke müzikleri, peçe ve kostümleri ile adeta görsel bir şölen sunan Mezdeke grubu ile bir başka keyiflidir. Daha ziyade erkeklere hitap eden dans grubu, kıyafetleri ve dansları ile erkek görselliği için tasarlanmıştır.

MEZDEKE TÜRKİYE
Nadya, Dilek ve Aynur’dan oluşan Türkiye Mezdeke grubu ilk kez Tolgahan Dans Grubu ile çalışmaya başlamıştır. Mısır kına gecelerinin bir oyunu olan Mezdeke, Türkiye’de bu üçlü ile adını duyurmuştur. Sürekli yüzleri peçeli olan grup Aynur Kanbur’un ölümüne kadar birlikte çalışmış, günlük hayatta spor giyinmeyi tercih etmiştir. Belirgin göz makyajına karşın ruj kullanmadıklarını söyleyerek, dans ederken sadece göz makyajı yaptıklarını belirtmişlerdir. Aynur Kanbur’un talihsiz ölümü ile Türkiye Mezdeke grubu dağılmıştır.

Mezdeke Albümleri:

Mezdeke Percussion (2006), Mezdeke 10 - Sözlü Pop Arabic / Misir Danslari (2005), Mezdeke 8 - Sözlü Pop Arabic / Misir Danslari (2003), New Mezdeke (2002), Mezdeke - Sözlü Pop Arabic / Mısır Dansları (2001), Mezdeke 4 - Sözlü Pop Arabic / Misir Danslari (2001), Mezdeke 2 - Sözlü Pop Arabic / Misir Danslari (2001)