Hoşgeldiniz!

Mezdeke Şarkıları

MEZDEKE KİMDİR?

Mezdeke

Üç kadının yüzleri peçeli şekilde dans ettikleri Mezdeke, bilinen en eski dans türlerindendir. Mezdeke şarkıları oryantal ya da göbek dansı için hareketli ve eğlenceli şarkılardır. Türkiye’de Mezdeke üçlüsü olarak Dilek, Aynur ve Nadya bilinmektedir. Grup üyelerinden Aynur Kanbur, 27 Mart 2016 tarihinde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tabanca ile öldürülmüş bir şekilde evinde bulunmuştu. Oryantal grubu Mezdeke böylece bir üyesini kaybetti. Mezdeke şarkıları listesi 90’lı yıllarda müzik piyasasında çok tutulan şarkıları ile gündemden düşmemiştir. Ya El Yelil şarkısı başta olmak üzere Yaa Amar, Velev Ele Millon, Lee Lee Elfide, Erahlı, Yeme Yeme Ane Gay, Vele Ya Vele, Aiwea, Le Le Yere gibi birçok Mezdeke şarkısı yapılmıştır. Mezdeke Alabina Yallah hareketli şarkılarından biridir. Mezdeke Murra Dil Ah Zemferre, Mezhekin el Mezhekin, Nazra, Aiwea Eez Ean, Ayaini el Eyyem, Sambatek Nar Nar, Kouloub, Nebeleski, Mabeyadi, Samara gibi birçok hareketli parçalar göbek danslarının en gözde parçaları olmuştur.

Oryantal dansı, karın ve kalça kaslarının hareketleri ile süslenmiş ve göğüs hareketleri ile tamamlanmış bir dans türüdür. Mezdeke darbuka oryantal dansın en önemli müzik aletidir. Vücudun kıvrak hareketlerle darbuka eşliğinde dans etmesi Mezdeke dansının karakterini ortaya çıkarmaktadır.

MEZDEKE DİNLE
Mezdeke şarkılarını dinlemek ve Mezdeke klipleri izlemek için web sitemizde arama yapabilir, geçmişten günümüze tüm Mezdeke şarkılarını dinleyebilirsiniz. Dinlendiğinde kanı coşturan Mezdeke müzikleri, peçe ve kostümleri ile adeta görsel bir şölen sunan Mezdeke grubu ile bir başka keyiflidir. Daha ziyade erkeklere hitap eden dans grubu, kıyafetleri ve dansları ile erkek görselliği için tasarlanmıştır.

MEZDEKE TÜRKİYE
Nadya, Dilek ve Aynur’dan oluşan Türkiye Mezdeke grubu ilk kez Tolgahan Dans Grubu ile çalışmaya başlamıştır. Mısır kına gecelerinin bir oyunu olan Mezdeke, Türkiye’de bu üçlü ile adını duyurmuştur. Sürekli yüzleri peçeli olan grup Aynur Kanbur’un ölümüne kadar birlikte çalışmış, günlük hayatta spor giyinmeyi tercih etmiştir. Belirgin göz makyajına karşın ruj kullanmadıklarını söyleyerek, dans ederken sadece göz makyajı yaptıklarını belirtmişlerdir. Aynur Kanbur’un talihsiz ölümü ile Türkiye Mezdeke grubu dağılmıştır.

Mezdeke Şarkıları Albümleri:

The Mezdeke - EP (2023), Mezdeke Percussion (2006), Mezdeke 10 - Sözlü Pop Arabic / Misir Danslari (2005), Mezdeke 8 - Sözlü Pop Arabic / Mısır Dansları (2003), Mezdeke 8 - Sözlü Pop Arabic / Misir Danslari (2003), New Mezdeke (2002), Mezdeke - Sözlü Pop Arabic / Mısır Dansları (2001), Mezdeke 4 - Sözlü Pop Arabic / Misir Danslari (2001), Mezdeke 2 - Sözlü Pop Arabic / Misir Danslari (2001), Mezdeke Mısır Dansları Vol. 7 (1997), Mezdeke Mısır Dansları Vol. 9 (1997), Mezdeke Mısır Dansları Vol. 6 (1996), Mezdeke Mısır Dansları Vol. 5 (1996), Mezdeke Mısır Dansları Vol. 3 (1994)