Hoşgeldiniz!

yugoslavya

Yugoslavya Çingene Müzigi 03:48
Yugoslavya Çingene Müzigi 13.938 izlenme - 12 yıl önce yugoslavya çingene müzigi
dragana mirkoviç 02:39
dragana mirkoviç 5.512 izlenme - 14 yıl önce yugoslavyanın en iyi kadın sanatcısı
Yugoslavya'nın Dağılması 07:42
Yugoslavya'nın Dağılması 1.912 izlenme - 5 yıl önce Dış müdehalelerle Yugoslavya halkları birbirini boğazlamıştır. Avrupa'nın ortasında insanlık dramına yol açıp Yugoslavya parçalanmıştır.
Tütün Kız (Makedonya Yörükleri Belgeseli) 28:36
Tütün Kız (Makedonya Yörükleri Belgeseli) 1.232 izlenme - 4 yıl önce Eski Yugoslavya eyaleti Makedonya'nın bir yörük köyünde yaşayan Mümine'nin ve diğer köylülerin gündelik hayatı, hayalleri ve ailelerinin beklentileri hakkında 2008 yapımı belgesel.
Mareşal Tito'nun Cenazesi 01:36
Mareşal Tito'nun Cenazesi 1.675 izlenme - 7 yıl önce Yugoslavya'yı tırnaklarıyla kurup canıyla başıyla ayakta tutan büyük Mareşal Tito'nun cenazesi. Halen daha ülke temsilcilerinin katılımı bazında en büyük resmi cenazeymiş. Hangi liderler gelip eğilmemiş ki huzurunda... Sovyetler Birliği'nin lideri Leonid Brejnev, demir lady Thatcher, Çavuşesku... Videoda olmayandaha bir sürü insan: Vatikan kardinalleri, İndra Gandi, ABD temsilcileri... Videonunu başka bir versiyonu daha mevcut, Türkiye'yi temsilen de SÜleyman Demirel gelmiş uçaktan iniyor. Ama bu versiyonunu daha bir beğendim.
Nato Kuvvetleri Saraybosna'yı Hedef Aldı 02:27
Nato Kuvvetleri Saraybosna'yı Hedef Aldı 1.177 izlenme - 4 yıl önce 90'lardan kalma bir nostaljik haber sizlerle. İyi nostaljiler.
Amerika B.D. vs Yugoslavya Basketbol Maçı (Ivkovic ve Obradovic İçerir) 05:04
Amerika B.D. vs Yugoslavya Basketbol Maçı (Ivkovic ve Obradovic İçerir) 1.742 izlenme - 7 yıl önce Ivkovic'in antrenör, Obradovic'in ise sahada oyuncu olarak yer aldığı maç.Bu iki efsaneyi ayakta alkışlıyorum.
Aliya İzzetbegoviç'in Tarihi Konuşması (1991) 03:36
Aliya İzzetbegoviç'in Tarihi Konuşması (1991) 2.252 izlenme - 8 yıl önce Karadziç ve Aliya İzzetbegoviç'in Yugoslavya Parlamentosu'nda 1991 yılında yaptıkları konuşmayı izleyeceğiz. "Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız tek şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın suskunluğu olacaktır."
Yugoslav Sanatçı Lepa Brena - Robinja 03:50
Yugoslav Sanatçı Lepa Brena - Robinja 1.769 izlenme - 8 yıl önce Bazı isimler bazı dönemlere yada toplumlara mal olmuştur, bu anlamda Yugoslavya efsanesinin sesiyle ve güzelliğiyle en akılda kalan isimlerinden Lepa Brena; o dönemin Yugoslavya'sı ve Balkanların en popüler sanatçısı. 1989 yılında İstanbul'da çektiği Robinja (Robinya) klibini izliyoruz. Gerçek ismi Fahreta Jahic olup Boşnak bir ailenin çocuğudur.
Underground 1995 (Kapanış) 01:25
Underground 1995 (Kapanış) 1.031 izlenme - 6 yıl önce Bir zamanlar bir ülke vardı...
Balkanların Divası Lepa Brena - Jos Juce Za Tebe Dala Bi Sve 03:05
Balkanların Divası Lepa Brena - Jos Juce Za Tebe Dala Bi Sve 1.227 izlenme - 8 yıl önce Boşnak asıllı ünlü sanatçı Lepa Brena'nın(Fahreta Jahic), 1985 yılında Avustralya'da vermiş olduğu konserde seslendirdiği ''Jos Juce Za Tebe Dala Bi Sve'' adlı şarkı...
Tito'nun Türkiye'ye Ziyareti (1954) 06:43
Tito'nun Türkiye'ye Ziyareti (1954) 687 izlenme - 8 yıl önce YSFC'nin (Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti) ilk başkanı Josip Broz Tito'nun (Maraşel ünvanıda vardır) Türkiye'ye ziyareti ve askeri tören karşılamaları, kortejler, vs. konu alan bir belgesel. Balkanlarda çok sevilen bir insandı. Adam öldü yugoslav'ya bölündü bu arada...
Malj  - Tokmak (Irkçılık Üzerine Kısa Film - 1977) 09:59
Malj - Tokmak (Irkçılık Üzerine Kısa Film - 1977) 917 izlenme - 8 yıl önce 10 dakikalık bu kısa filmimiz, yumurtasından sağlam çıkmış civcivleri, sakat, sağlıksız ya da ölü civcivlerden ayıran bir fabrikada geçiyor. Fakat bu sakat civcivlerin arasında çok geçmeden bir 'siyah' civciv peyda oluyor. Siyah civciv de ne yazık ki sağlam civcivlerin arasına alınmıyor. Film Yugoslavya zamanında Sırp bir yönetmen tarafından çekilmiş. Böylelikle filmin aslında totaliter rejimlerin, ırkçılığın, öldürme kamplarının bir alegorisini çizdiği söylenebilir. Keza yönetmen Aleksandar Ilic de şöyle demiştir: "Malj filmi kazara çekildi. O zaman benden istenen, Yugoslavya’da tarım konulu bir film üzerinde çalışıyordum. Varazdin’deki gıda fabrikası Koka’da işçilerin civcivleri seçtikleri bu taşıyıcı bandı gördüm. Siyah civcivlerin büyüme süreci yavaştı. Siyah civciv banda ulaşırsa, tokmağın altındaki varile gidiyordu. “Beyaz” olanları seçiyorlardı. Tüm olanlar korkunçtu. Bana Hitler’in toplama kamplarını hatırlattı... Herkes bu filme farklı bir anlam veya metafor (mecaz) verebilir." O kara civcivin hayatını tayin eden insanların ellerine doğru koşması ve yaşama inancını hiç kaybetmemesi oldukça dokunaklı olmuş. Film kafamıza kafamıza inen bir 'tokmak' gibi. İzleyiniz, efendim.
Cepheye Giden Sırp Askerleri (23 Mart 1999) 05:54
Cepheye Giden Sırp Askerleri (23 Mart 1999) 635 izlenme - 7 yıl önce 23 Mart 1999 NATO operasyonundan bir gün önce. Bu gençler vatanlarına olan borçlarını ödemek için Kosova'ya doğru yol alıyorlar. Analarının kucaklarını,eşlerini,sevgililerini terk ettiler. Hiçbir zaman bir sırp destekçisi olmadım. Onların yaptığı kötü şeyleri de haklı çıkarmaya çalışmayacağım. Düşünün tüm emperyalist ülkeler size karşı. Vatanınızın bölünmesi için elinden geleni yapıyor. Her gün vatan evlatları bir bir toprağa uğurlanıyor. Size de çok uzak bir gelecek gibi gözükmedi ha...O gün geldiğinde ve herkes bize sırtını döndüğünde umarım en azından kendi içimizde birlik oluruz.VATAN SAĞOLSUN...
Himzo Polovina – Emina (Güfte: Aleksa Šanti 07:31
Himzo Polovina – Emina (Güfte: Aleksa Šanti 631 izlenme - 8 yıl önce -Himzo Polovina (11 Mart 1927-5 Ağustos 1986) Bosnalı şarkıcı ve güfte yazarı aynı zamanda da nöropsikiyatristmiş ve Sevdalinka türünde müzik yapan ünlü bir sanatçıymış. *Sevdalinka Bosna-Hersek menşeli, yavaş ve yumuşak tonları olan, yoğun duygusal ezgiler barındıran geleneksel bir müzik türüymüş. Bir folk müzik. Bu yürek burkan parça ise 1868 yıllarında Osmanlı İmparatorluğunun Bosna Vilayetinde doğmuş ve yaşamış olan Bosnalı Sırp kökenli Aleksa Santic tarafından yazılmış bir şiir. 1924 yılında (Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığında) ölmüştür. “Emina” şiiri komşusu olan Emina Sefi
Hey Taksi - Priştine 20:57
Hey Taksi - Priştine 351 izlenme - 8 yıl önce TRT Türk kanalında yayınlanan Hey Taksi programında Kosova'nın Priştine şehrini geziyoruz. Program, Kosova'nın bağımsızlığını yeni ilan ettiği günlerden kalma.