Hoşgeldiniz!

yugoslavya

Yugoslavya'nın Dağılması 07:42
Yugoslavya'nın Dağılması 1.519 izlenme - 7 ay önce Dış müdehalelerle Yugoslavya halkları birbirini boğazlamıştır. Avrupa'nın ortasında insanlık dramına yol açıp Yugoslavya parçalanmıştır.
Yugoslavya Çingene Müzigi 03:48
Yugoslavya Çingene Müzigi 10.598 izlenme - 7 yıl önce yugoslavya çingene müzigi
Paçalı Makedon Dönekleri ! 05:02
Paçalı Makedon Dönekleri ! 13.415 izlenme - 8 yıl önce yugoslavya'nın meşhur paçalı dönekleri videosu. maşallah demeyi unutmayın!
Mareşal Tito'nun Cenazesi 01:36
Mareşal Tito'nun Cenazesi 1.435 izlenme - 2 yıl önce Yugoslavya'yı tırnaklarıyla kurup canıyla başıyla ayakta tutan büyük Mareşal Tito'nun cenazesi. Halen daha ülke temsilcilerinin katılımı bazında en büyük resmi cenazeymiş. Hangi liderler gelip eğilmemiş ki huzurunda... Sovyetler Birliği'nin lideri Leonid Brejnev, demir lady Thatcher, Çavuşesku... Videoda olmayandaha bir sürü insan: Vatikan kardinalleri, İndra Gandi, ABD temsilcileri... Videonunu başka bir versiyonu daha mevcut, Türkiye'yi temsilen de SÜleyman Demirel gelmiş uçaktan iniyor. Ama bu versiyonunu daha bir beğendim.
Goran Bregovic & Saban Bajramovic - Maki Maki 03:33
Goran Bregovic & Saban Bajramovic - Maki Maki 9.028 izlenme - 9 yıl önce goran bregovic & saban bajramovic - maki maki (alamut1@hotmail.de)
Underground 1995 (Kapanış) 01:25
Underground 1995 (Kapanış) 995 izlenme - 1 yıl önce Bir zamanlar bir ülke vardı...
dragana mirkoviç 02:39
dragana mirkoviç 5.397 izlenme - 9 yıl önce yugoslavyanın en iyi kadın sanatcısı
Amerika B.D. vs Yugoslavya Basketbol Maçı (Ivkovic ve Obradovic İçerir) 05:04
Amerika B.D. vs Yugoslavya Basketbol Maçı (Ivkovic ve Obradovic İçerir) 1.547 izlenme - 2 yıl önce Ivkovic'in antrenör, Obradovic'in ise sahada oyuncu olarak yer aldığı maç.Bu iki efsaneyi ayakta alkışlıyorum.
Aliya İzzetbegoviç'in Tarihi Konuşması (1991) 03:36
Aliya İzzetbegoviç'in Tarihi Konuşması (1991) 1.680 izlenme - 3 yıl önce Karadziç ve Aliya İzzetbegoviç'in Yugoslavya Parlamentosu'nda 1991 yılında yaptıkları konuşmayı izleyeceğiz. "Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız tek şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın suskunluğu olacaktır."
Yugoslav Sanatçı Lepa Brena - Robinja 03:50
Yugoslav Sanatçı Lepa Brena - Robinja 1.306 izlenme - 3 yıl önce Bazı isimler bazı dönemlere yada toplumlara mal olmuştur, bu anlamda Yugoslavya efsanesinin sesiyle ve güzelliğiyle en akılda kalan isimlerinden Lepa Brena; o dönemin Yugoslavya'sı ve Balkanların en popüler sanatçısı. 1989 yılında İstanbul'da çektiği Robinja (Robinya) klibini izliyoruz. Gerçek ismi Fahreta Jahic olup Boşnak bir ailenin çocuğudur.
Cenk Bosnalı & Bosna Ekspres - Osman Aga 02:53
Cenk Bosnalı & Bosna Ekspres - Osman Aga 2.947 izlenme - 9 yıl önce cenk bosnalı bosna & ekspres "sevdalinka" albümünün ilk klibi osman aga.
Balkanların Divası Lepa Brena - Jos Juce Za Tebe Dala Bi Sve 03:05
Balkanların Divası Lepa Brena - Jos Juce Za Tebe Dala Bi Sve 844 izlenme - 3 yıl önce Boşnak asıllı ünlü sanatçı Lepa Brena'nın(Fahreta Jahic), 1985 yılında Avustralya'da vermiş olduğu konserde seslendirdiği ''Jos Juce Za Tebe Dala Bi Sve'' adlı şarkı...
Tito'nun Türkiye'ye Ziyareti (1954) 06:43
Tito'nun Türkiye'ye Ziyareti (1954) 515 izlenme - 3 yıl önce YSFC'nin (Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti) ilk başkanı Josip Broz Tito'nun (Maraşel ünvanıda vardır) Türkiye'ye ziyareti ve askeri tören karşılamaları, kortejler, vs. konu alan bir belgesel. Balkanlarda çok sevilen bir insandı. Adam öldü yugoslav'ya bölündü bu arada...
Almanya'nın Tarihi Skorundan Fazlası 1974'te Atılmış! 01:21
Almanya'nın Tarihi Skorundan Fazlası 1974'te Atılmış! 773 izlenme - 4 yıl önce Bugüne Kadar Dünya Kupaları'nda İlk Yarıda En Farklı Skoru 1974'te Yugoslavya, Zaire Karşısında Elde Etti. İlk Yarısı 6-0 Biten Maçın Sonucu 9-0 Olmuştu...
Cepheye Giden Sırp Askerleri (23 Mart 1999) 05:54
Cepheye Giden Sırp Askerleri (23 Mart 1999) 577 izlenme - 2 yıl önce 23 Mart 1999 NATO operasyonundan bir gün önce. Bu gençler vatanlarına olan borçlarını ödemek için Kosova'ya doğru yol alıyorlar. Analarının kucaklarını,eşlerini,sevgililerini terk ettiler. Hiçbir zaman bir sırp destekçisi olmadım. Onların yaptığı kötü şeyleri de haklı çıkarmaya çalışmayacağım. Düşünün tüm emperyalist ülkeler size karşı. Vatanınızın bölünmesi için elinden geleni yapıyor. Her gün vatan evlatları bir bir toprağa uğurlanıyor. Size de çok uzak bir gelecek gibi gözükmedi ha...O gün geldiğinde ve herkes bize sırtını döndüğünde umarım en azından kendi içimizde birlik oluruz.VATAN SAĞOLSUN...
Edward Aris - Yugoslavya Halk Ezgisi 01:49
Edward Aris - Yugoslavya Halk Ezgisi 731 izlenme - 4 yıl önce Albüm Adı: Düşlere Yolculuk 4 Çıkış Tarihi: 18.01.2008 Enstrümental
Yugoslavya Yıkıldı Ama Nostaljisi Bitmedi 04:33
Yugoslavya Yıkıldı Ama Nostaljisi Bitmedi 533 izlenme - 5 yıl önce Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Bundan Tam 70 Yıl Önce İkinci Dünya Savaşı’nın Yıkıntıları İçinde Kuruldu. Josip Broz Tito Yönetiminde Ciddiye Alınması Gereken Küresel Bir Aktör Konumuna Gelen Ülke Uzun Bir Sürecin Sonunda Binlerce İnsanın Hayatına Mal Olan Savaşlarla Bölündü. Aynı Ülkenin Parçaları Olan Uluslar Uzunca Bir Süre Birbirinden Uzak Durdu. Ancak Acıların Bir Kısmı Zaman İçinde Sarıldı. Şimdi Almanya'da Yaşayan Eski Yugoslavyalılar Yeniden Bir Araya Gelip Bir Nostaljiyi Yaşatmaya Çalışıyor.
Malj  - Tokmak (Irkçılık Üzerine Kısa Film - 1977) 09:59
Malj - Tokmak (Irkçılık Üzerine Kısa Film - 1977) 571 izlenme - 3 yıl önce 10 dakikalık bu kısa filmimiz, yumurtasından sağlam çıkmış civcivleri, sakat, sağlıksız ya da ölü civcivlerden ayıran bir fabrikada geçiyor. Fakat bu sakat civcivlerin arasında çok geçmeden bir 'siyah' civciv peyda oluyor. Siyah civciv de ne yazık ki sağlam civcivlerin arasına alınmıyor. Film Yugoslavya zamanında Sırp bir yönetmen tarafından çekilmiş. Böylelikle filmin aslında totaliter rejimlerin, ırkçılığın, öldürme kamplarının bir alegorisini çizdiği söylenebilir. Keza yönetmen Aleksandar Ilic de şöyle demiştir: "Malj filmi kazara çekildi. O zaman benden istenen, Yugoslavya’da tarım konulu bir film üzerinde çalışıyordum. Varazdin’deki gıda fabrikası Koka’da işçilerin civcivleri seçtikleri bu taşıyıcı bandı gördüm. Siyah civcivlerin büyüme süreci yavaştı. Siyah civciv banda ulaşırsa, tokmağın altındaki varile gidiyordu. “Beyaz” olanları seçiyorlardı. Tüm olanlar korkunçtu. Bana Hitler’in toplama kamplarını hatırlattı... Herkes bu filme farklı bir anlam veya metafor (mecaz) verebilir." O kara civcivin hayatını tayin eden insanların ellerine doğru koşması ve yaşama inancını hiç kaybetmemesi oldukça dokunaklı olmuş. Film kafamıza kafamıza inen bir 'tokmak' gibi. İzleyiniz, efendim.
Himzo Polovina – Emina (Güfte: Aleksa Šanti 07:31
Himzo Polovina – Emina (Güfte: Aleksa Šanti 439 izlenme - 3 yıl önce -Himzo Polovina (11 Mart 1927-5 Ağustos 1986) Bosnalı şarkıcı ve güfte yazarı aynı zamanda da nöropsikiyatristmiş ve Sevdalinka türünde müzik yapan ünlü bir sanatçıymış. *Sevdalinka Bosna-Hersek menşeli, yavaş ve yumuşak tonları olan, yoğun duygusal ezgiler barındıran geleneksel bir müzik türüymüş. Bir folk müzik. Bu yürek burkan parça ise 1868 yıllarında Osmanlı İmparatorluğunun Bosna Vilayetinde doğmuş ve yaşamış olan Bosnalı Sırp kökenli Aleksa Santic tarafından yazılmış bir şiir. 1924 yılında (Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığında) ölmüştür. “Emina” şiiri komşusu olan Emina Sefi
Hey Taksi - Priştine 20:57
Hey Taksi - Priştine 165 izlenme - 3 yıl önce TRT Türk kanalında yayınlanan Hey Taksi programında Kosova'nın Priştine şehrini geziyoruz. Program, Kosova'nın bağımsızlığını yeni ilan ettiği günlerden kalma.
Safet Susiç: Hajrovic Galatasaray Forması Giymeyecek 00:18
Safet Susiç: Hajrovic Galatasaray Forması Giymeyecek 248 izlenme - 4 yıl önce Bosna Hersek Milli Takımı Teknik Direktörü Safet Susiç, Hajrovic'in gelecek sezon Galatasaray forması giymeyeceğini savundu.
Euro Tarihinin Unutulmaz Geri Dönüşleri: Yugoslavya 2 - 4 Batı Almanya - Sporx 01:36
Euro Tarihinin Unutulmaz Geri Dönüşleri: Yugoslavya 2 - 4 Batı Almanya - Sporx 25 izlenme - 2 yıl önce Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en unutulmaz geri dönüşlerinde 1976 yarı finalinde Batı Almanya Yugoslavya'ya karşı 2 - 0 geriye düştüğü maçta 4 - 2 galip geldi.
Vedat Muric: 06:12
Vedat Muric: "Suriyelilere Kucak Açan Sadece Türkiye Var" 5 izlenme - 1 yıl önce Yugoslavya'nın parçalanma sürecinde Sırplarla yaşanan savaşa tanıklık eden Gençlerbirliği'nin Kosovalı golcüsü Vedat Muric, "Şu an televizyonda gördüğümüz Suriye olaylarını belki en iyi bilenlerden biri ben olabilirim. Onlara kucak açan şu an sadece Türkiye var." dedi.
Futbolun En Büyük Şovu Başlıyor 01:41
Futbolun En Büyük Şovu Başlıyor 19 izlenme - 4 yıl önce Brezilya'da düzenlenecek 2014 FIFA Dünya Kupası, Perşembe günü oynanacak Brezilya-Hırvatistan karşılaşmasıyla başlıyor.
Saraybosna'da 03:05
Saraybosna'da "Geri Dönüş 2" Gravür Sergisi Açıldı 10 izlenme - 3 yıl önce Saraybosna'da "Geri Dönüş 2" gravür sergisi açıldı- Gravür sanatçısı Fatih Mika'nın değişik dönemlerde yaptığı 30 gravürün yer aldığı sergi, 30 Nisan'a kadar açık kalacak Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, gravür sanatçısı Fatih Mika'nın "Geri Dönüş 2" başlıklı sergisi sanatseverlerle buluştu.
Sırp Lider Şeşely, Lahey Mahkemesine Rest Çekti 01:04
Sırp Lider Şeşely, Lahey Mahkemesine Rest Çekti 8 izlenme - 4 yıl önce Sırp lider Şeşely, Lahey mahkemesine "rest" çekti- Sağlık sorunları nedeniyle geçtiğimiz günlerde Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesince sağlık sorunları nedeniyle geçici olarak serbest bırakılan Sırp lider Şeşely, Lahey'e geri dönmeyeceğini açıkladı Sağlık sorunları nedeniyle geçtiğimiz günlerde Lahey'deki uluslararası savaş suçları mahkemesince sağlık sorunları nedeniyle geçici olarak serbest bırakılan Sırp lider Voyisav Şeşely, Lahey'e geri dönmeyeceğini açıkladı.