Hoşgeldiniz!

Günde 80 Km Bisiklet Süren, 79 Yaşındaki Mehmed Amca

Bosna Hersek'in orta kesimlerindeki Zenica şehrinde yaşayan Mehmed Hrustic, ilk bisikletini 1957 yılında satın almış ve o tarihten bu yana, her gün ortalama 80 kilometre bisiklet sürüyor. Biz de spora gitmemek için bahaneler uydurup duralım. Bizi utandırıyosun ama olsun, yürü be Mehmed Amca!

"Bisikletle ilk olarak 1950'li yıllarda tanıştım. Amcam, Zenica Demiryolları'nda çalışıyordu. Kendisine işe gidip gelmesi için bisiklet verilmişti. O dönemde çok az kişide bisiklet vardı. Aramızda büyük bir bağ oluştu."

Eski yıllarda Zenica'nın yollarının şimdiki gibi asfalt olmadığını fakat bisikletle hiçbir zaman ciddi bir kaza geçirmediğini anlatan Mehmed Amca'nın bağışıklığı da demir gibi sağlamlaşmış olacak ki soğuk havalarda yükseklere de bisikletle çıkmasına rağmen hiç hastalanmadığını belirtiyor. Maaşallah sana.

Bisiklet sürmenin insanı oldukça sakinleştirdiğini söyleyen Mehmed Amca, bisiklet sürerken günlük sorunlarından uzaklaştığını ve bisiklet binmeyi bir çeşit meditasyon olarak saydığını anlatıyor.

"Ülke genelinde düzenlenen bisiklet yarışlarının en yaşlı katılımcısıyım. Yarışmalarda kazandığım ödüller ve madalyalar, bu spora devam etmemdeki en büyük etken."

Geçen ay yapılan 35 kilometrelik bisiklet yarışını ilerleyen yaşına rağmen üçüncü sırada tamamladığına dikkati çeken Mehmed Amca, elde ettiği başarıların yaşına rağmen bu spora devam etmesi gerektiğine işaret olduğunu söyledi.

Mehmed Amca, 1957 yılında satın aldığı ilk bisikletinin parçalarını hâlâ saklıyormuş. Tutku böyle bir şey olsa gerek.

"Kalbim 50 sene önce, gençlik yıllarımda attığı gibi atıyor. Bu kalp attıkça daha çok madalya kazanacağım." "Lisansımı uzatabiliyorsam, sağlıklıyım demek. Kalbim 50 sene önce, gençlik yıllarımda attığı gibi atıyor. Bu kalp attıkça daha çok madalya kazanacağım." Mehmed Amca, bisiklet sürmenin fiziksel ve zihinsel anlamda oldukça yararlı olduğuna dikkat çekerek, gençlerin de bisiklet sürmeleri konusunda tavsiyelerde bulunuyor.