Hoşgeldiniz!

Son Yılların En İyi 20 Japon Animesi

Japon animeleri, metroda, otobüste, gece yatarken zaman geçirmeye bire bir çizgi filmler. Bir yerden başladı mı insan bırakamıyor, dibine kadar gidiyor. İşte o en güzel animeler bir listede buluştu. Buyrun.

'A Letter to Momo' (Hiroyuki Okiyura, 2011)

Yönetmenliği Goro Miyazaki üstlenirken, orijinal hikaye Tetsurô Sayama'ya ait, senaryoyu ise Hayao Miyazaki ve Keiko Niwa beraber değerlendirmişler Film 31. İstanbul Film Festivali'nde ülkemizde de gösterime girmişti.

'From Up on Poppy Hill' (Goro Miyazaki, 2011)

Studio Ghibli yapımıdır. Film 31. İstanbul Film Festivali'nde Türkiye'de de gösterildi. Gençlik yıllarını yaşayan Umi, beş kişilik ailesinin en büyük kızıdır. Babasının gemisi Kore Savaşı sırasında mayına çarpmıştır ama Umi onun döneceğine dair ümidini kesmez ve babasının dönme ihtimaline karşılık her gün çift flamayı evlerinin önündeki bayrak direğine çekmektedir. Tam da bugünlerde okuduğu lisede ortaya çıkan bir öğrenci hareketinin ortasında kalır, bir yandan genç Shun’a âşık olur.

'Sihirli Kedi' ( The Cat Returns, Hiroyuki Morita, 2002)

Lise öğrencisi genç bir kız olan Haru, okul dönüşü gizemli bir kedi ile karşılaşır ve kedinin bir kamyon tarafından ezilmesini son anda önler. Kurtardığı kedi; Kedi Krallığının prensi Lune'dur. Bu iyiliği karşısında Kedi Krallığı'na davet edilmiş ve Kedi Kralın arzusu üzerine Prens Lune ile evlendirilmek üzere hazırlıklara başlanmıştır. Haru'nun bu evliliğin mümkün olmadığını anlatmak için kısa bir süresi vardır ve kendisine yardım edebilecek tek kişi Baron'dur.

'Yürüyen Şato' (Howl’s Moving Castle, Hayao Miyazaki, 2004)

2006 en iyi çizgi film oscar adayı olan bu filmde kendi halinde olan 18 yaşındaki Sofie, kötülükler cadısı tarafından 90 yaşında yaşlı bir kadına dönüşür ve bütün hayatı değişir. Kimse tarafından tanınmayan Sofie evini terkeder, yolculuğu onu sürekli yer değiştiren, içinde Howl isimli bir büyücünün yaşadığı bir şatoya getirir. Sofie nin üzerindeki lanet ancak bu şatoda çözülebilecektir.

'Short Peace' (Hiroaki Ando, Hajime Katoki, Shuhei Morita, Katsuhiro Otomo, 2013)

'Zamanda Sıçrayan Kız' (The Girl Who Leapt Through Tim, Mamoru Hosoda, 2006)

“En İyi Animasyon Ödülü” , “Karakter Tasarım Ödülü” , “Yılın Animasyonu Ödülü” , “En İyi Orijinal Hikaye/Eser Ödülü” , “Karakter Tasarım Ödülü” gibi pek çok farklı dalda yaklaşık 12 ödüle sahip olması da ayrıca izlenmesi gereken bir anime olduğunun kanıtı. Tsutsui Yasutaka’nın The Little Girl Who Conquered Time romanından uyarlanandı.

'Aşırıcılar' (The Secret World of Arrietty, Hiromasa Yonebayashi, 2010)

Yıl 2010, yer Tokyo. sadece 10 cm. boyunda olan Aşırıcılar adı verilen ve insanların evlerinin yer döşemelerinin altında yaşayan bir grup minik insandan biri olan 12 yaşındaki Sho'nun hikayesini anlatan film, Mary Norton’ın çoksatan The Borrowers isimli fantastik çocuk romanından Hayao Miyazaki tarafından uyarlandı.

'Buhar Çocuk' (Steamboy, Katsuhiro Otomo, 2004)

Victorya İngiltere'si egemenliğini sürdürmektedir. 1800'lü yılların ortaları devam etmektedir. Ray Steam'e, Amerika'daki dedesinden tuhaf bir paket ulaşır. Bu paketin içerisinde, enerji üretme kabiliyeti olan küçük bir yuvarlak vardır. Ancak bu kürenin peşindeki insanlar, Ray'i rahatsız etmek konusunda geç kalmazlar. Ray'in artık hem kendine hem de dedesine karşı büyük bir görevi vardır.

'The Place Promised in Our Early Days' (Makoto Shinkai, 2004)

'Cowboy Bebop: The Movie' (Shinichiro Watanabe, Hiroyuki Okiura, 2001)

'Saniyede 5 Santimetre (5 Centimeters Per Second, Makoto Shinkai, 2007)

Adını kiraz ağacı yapraklarının düşüş hızından alan, 2007 tarihli, Makoto Shinkai başyapıtı bir anime. Toplam bir saate yakın süren üç kısa öyküden oluşan film, ailelerinin Japonya'nın iki ayrı köşesine taşınmaları nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Takaki ile Akari isimli iki çocukluk arkadaşının hikayesini anlatıyor. Mükemmel bir görsellik ile büyüleyici müziklere sahip olan bu animeyi izledikten sonra etkisinden çıkmak bir hayli zaman alıyor.

'Millennium Actress' (Satoshi Kon, 2001)

Yönetmen Genya Tachibana, ünlü oyuncusu Chiyoko Fujiwara hakkında bir belgesel hazırlamaya karar verir. Chiyoko Fujiwara, bir dönemler çok ünlü ve başarılı bir aktrist olmasına rağmen, yaklaşık 30 yıl önce kariyerini bırakmış ve inzivaya çekilmiştir. Fujiwara’ya ulaşan Genya, aktristin hayat hikayesini ondan dinlemeye başlar. Chiyoko’nun 30’lardan başlayıp 60’lara kadar uzanan hayat hikayesini dinledikçe kendisini de onunla birlikte bir zaman yolculuğuna çıkmış olarak bulur.

'Tokyo Tanrıları (Tokyo Godfathers, Satoshi Kon, 2003)

Tokyo sokaklarında yaşamakta olan üç evsiz -evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transseksüel Hana ve orta yaşlı alkolik Gin- bir Noel Arifesi’nde çöplerin içinde bir bebek bulurlar. Hep anne olma hayali kurmuş olan Hana, bebeği o gecelik yanlarında tutmak için diğer ikisini ikna eder. Sonraki gün bebeğin annesini bulmak için Tokyo’nun köhne sokaklarından ışıklı caddelerle dolu zengin semtlerine doğru yola çıkarlar. Bu yolculuksa hayatlarının macerası olur; çünkü üçlü kendi geçmişleriyle de yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

'Kurt Çocuklar' (Wolf Children, Mamoru Hosoda, 2012)

'Rüzgar Yükseliyor' (The Wind Rises, Hayao Miyazaki, 2013)

The Wind Rises, uçaklara bir hayli ilgili olan ve bir gün uzman bir uçak tasarımcısı olmanın hayallerini kuran başkahraman Jiro'nun hikayesini ele alıyor

'Paprika' (Satoshi Kon, 2006)

Terapistlerin, hastalarının düşlerine girmelerini sağlayan özel bir makine bir gün gizemli bir şekilde çalınınca dünya üzerinde ciddi bir karmaşa yaşanmaya başlar. İnsanların bütün rüyalarının ortaya dökülmesi ile düş ile gerçek arasındaki o sınır kalkacak ve cehennemi bir kaos hakim olacaktır. Bütün bu karmaşayı ise durdurabilecek tek bir kişi vardır: genç terapist Paprika!

'Tekkonkinkreet' (Michael Arias, 2006)

'Ghost in the Shell: Innocence' (Mamoru Oshii, 2004)

Batou, artık yaşayan bir kukladır. Tüm bedeni, hatta kolları ve bacakları tamamen insan yapısıdır. Tek geriye kalan beynindeki izler ve bir kadının anılarıdır. İnsanlar ve makinalar arasındaki sınırların geri dönüşü olmayacak şekilde bulanıklaştığı bir zamanda, insanlar insan olduklarını unutmuşlardı. Bir hayalet öyküsü olan Ghost in the Shell, gerçekten sıra dışı bir hikayeye sahip. Öykü, insanlığını geri kazanmaya çalışan bir adamdan arta kalan hayaletin dramı üzerinde yükseliyor.

'Metropolis' (Rintaro, 2001)

Rintaro'nun yaptığı bu film, Fritz Lang'in efsane bilim kurgu klasiğinin Uzak Doğu yorumudur.

'Ruhların Kaçışı (Spirited Away, Hayao Miyazaki, 2001)

Ruhların Kaçışı, Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen 2003 yılında Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi' Oscar'ını kazanan Studio Ghibli yapımı Japon animasyon filmidir. Birçok ödül kazanan film aynı zamanda Oscar kazanan ilk animedir.