Hoşgeldiniz!

Stephen Hawking, Einstein'in Doğum Gününde Hayatını Kaybetti

Gelmiş geçmiş en büyük fizik teorisyenlerinden sayılan ve 21 yaşından beri ALS(Amyotrofik Lateral Skleroz)'yle, bilinen adıyla Motor Nöron Hastalığı ile inanılmaz bir mücadele veren Stephen Hawking, 3/14 yani "Pi Günü" olarak anılan ve aynı Hawking gibi efsanevi bir bilim adamı olan Einstein'ın da doğum günü olan bu günde, 76 yaşında hayatını kaybetti. ALS'ye ilk yakalandığında doktorları Hawking'e yalnızca 3 sene yaşayabileceğini söylemişlerdi. O bu hastalıkla 50 sene boyunca yaşadı.

stephen hawking, teori, her şeyin teorisi, kuantum, fizik, kara delik, bilim, dabbetül arz, als, pi günü

Hawking, yer çekimini kanıtlayan Isaac Newton'ı ve Dünya'nın Güneş'in etrafında dönüyor olduğunu kanıtlayan ve "modern fiziğin babası" kabul edilen Galileo Galilei'yi idol olarak görüyordu. Nitekim, 1979 yılında memleketi İngiltere'deki Gonville and Caius College'da daha önce Isaac Newton'ın da oturduğu Lucasian matematik profesörlüğü koltuğunda oturdu. Burada, Roger Penrose ile yaptıkları çalışmalarda evrenin temel prensiplerini kavrayacak kuantum fiziği ile ilgili önemli çalışmalar yaptılar ve Einstein'in açıklık getirdiği "Genel Görelilik" kuramını genişleterek evrenin Big Bang'le başlayıp Kara Delik'le sonlanacağını kanıtladılar.

stephen hawking, teori, her şeyin teorisi, kuantum, fizik, kara delik, bilim,  dabbetül arz, als, pi günü

Ünlü fizik kuramcısı, dünyanın geleceğiyle ilgili yaptığı karamsar yorumlarıyla da gündemden düşmüyordu. 200 yıla kadar başka bir gezegen bulunamazsa Dünya gezegeninin sonunun gelebileceği, yapay zekanın insanlığın sonunu hazırlıyor olabileceği ve uzaya rastgele gönderilen sinyallerin uzaylıların dikkatini çekip Dünya'ya istilalarını kolaylaştırabileceği Hawking'in ütopik tahminlerinden yalnızca birkaçı.

Hatta, ünlü bilim adamının bu felaket tellallığı, din yorumcusu Yaşar Nuri Öztürk tarafından şöyle yorumlanmıştı: "Stephen Hawking, Kur'an'da "Dabbet'ül Arz" (Kıyamet Habercisi) olarak geçen kişi olabilir."

stephen hawking, teori, her şeyin teorisi, kuantum, fizik, kara delik, bilim,dabbetül arz, als, pi günü

ALS'den dolayı sesini de yitirdiği 1985'ten bu yana, dakikada ortalama 10 kelimeyi bir araya getirebildiği yaklaşık 2600 kelime dağarcıklı bir bilgisayar yardımıyla yazıları sese çevirebilen Stephen Hawking, aynı zamanda popüler kültürden de geri durmadı. The Big Bang Theory, Star Trek: The Next Generation, Simpsons gibi ünlü Amerikan yapımlarında da bizzat yer aldı. Ayrıca 2007'de yerçekimsiz ortamda uçuş gerçekleştirdi. 

Hayat size ekşi limonlar sunmuş olabilir ama şüphesiz onları kullanmanın bir yolunu bulabilirsiniz!

stephen hawking, teori, her şeyin teorisi, kuantum, fizik, kara delik, bilim, adnan oktar, dabbetül arz, als, pi günü

Hayallerinizi sürekli erteliyor veya attığınız adımlarda kendinize sürekli bariyerler çekiyorsanız, ünlü bilim adamının yaşadığı zorluklara rağmen ve belki de onlar sayesinde başardıklarından ve kara deliğe benzettiği depresyonu nasıl yendiğinden ilham alın! 

"Kara delikler bilindiği kadar kara değildir. Önceden düşünüldüğü gibi sonsuz hapishaneler de değillerdir. Kara deliklerin dışına çıkılabilir ve muhtemelen de başka evrenlere geçiş yapabiliriz. Yani bir kara delikte sıkıştığınızı düşünüyorsanız vazgeçmeyin. Çıkış her zaman vardır. Aşağıya değil yukarıdaki yıldızlara bakın. Çalışmaktan vazgeçmeyin. Çalışmak yaşamınıza bir anlam ve amaç katar. Aşkı bulacak kadar da şanslıysanız eğer, bilin ki aşk orada, onu kaybetmemek için her şeyinizi verin."

"Acı çeken herkesin istediğinde hayatını sona erdirme hakkı olmalıdır. Ama bence bu büyük bir hata olur. Hayat ne kadar kötü görünürse görünsün yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz bir şey vardır. Hayat var olduğu sürece umut da her zaman oradadır."

Stephen Hawking ve Ailesinin ALS Ice Bucket Challenge Videosu!

Hawking'in İlham Veren Sözleri!

Bir Şaşırtıcı Bilgi Daha!

stephen hawking, teori, her şeyin teorisi, kuantum, fizik, kara delik, bilim, adnan oktar, dabbetül arz, als, pi günü

2018'in Ölüm Listesini Ünlü Site Açıkladı 

İnanılmaz ama bir de böyle bir şey var. 2017 bitiminde 2018'de ölecek olan isimleri açıklayan bir ölüm listesini sizlerle paylaşmıştık. Listede Stephen Hawking de vardı!